Ditjes en Datjes. Roomsche overmoed en vrijzinnige lafheid. linksch-rechtsche en alle overige vrijzinnige raadsleden. Voor de vaststelling van den 10-urigen maximum arbeidsdag (am. De Bruin) stemden alleen De Bruin en de heeren Koopmans, De Groot en Van Westendorp. Er tegen alle rechtsche raadsleden en de heer Van der Schalk. Voor 6 vrije dagen (am. De Bruin) stemden alleen De Bruin en de heeren Koopmans, Van der Schalk, De Groot, Van Westendorp, Wittkampf en Smit. Er tegen alle protestantsche clericalen en de roomsche cleri- calen Jansen, Honnerlage Grete, Lagerwey en Beukers. (Zelfs de heeren Van der Meer en Goslinga waren er tegen Voor De Brnin's amendement om bij overwerk 's nachts 100 procent overloon uit te betalen stemden alleen De Bruin en de heeren Van Westendorp, De Groot, Koopmans en Smit. Er tegen waren alle rechtsche heeren (uitgez. de heer Smit) en de linksch- rechtsche heer Van der Schalk. Voor het amendement-Jansen tot zeer groote be perking van den ziekengelduitkeeringstermijn stemden nog de roomsche clericalen Beukers, Lagerwey en Jansen en de protestantsche clericalen Van der Meer, Goslinga en Klein. Het amendement-De Bruin om bij schorsing geen looninhouding te doen plaats hebben, werd zelfs niet ondersteund. De geheele verordening werd aangenomen met de stemmen voor van alle rechtsche raadsleden en den heer Van der Schalk. Er tegen waren alleen De Bruin en de heeren De Groot, Koopmans en Van Westendorp. Al deze stemmingen bewijzen, dat, zoodra het gaat tusschen kapitaal en arbeid, de politieke Christenen en de oud-liberalen stelselmatig en plichtmatig de z\jde van het kapitaal kiezen, en dat de arbeidersklasse in alle gevallen alleen op de sociaal-democraten kan rekenen (zie bovenen tot op zekere hoogte ook op de vrijzinnig-democraten. Voor de „kerkelijke" arbeiders, leden van Patri monium en van „Ons Belang" is dit lesje in klassenstrijd, door de kerkelijke heeren van den Raad hun gegeven* het onthouden waard. Wij vermoeden evenwel, dat er nog heel wat meer van zulke lesjes noodig zijn, voordat in deze „kerkelijke" arbeiders genoeg klassebewustzijn is opgewekt om hen tot bewuste strijders voor hun klasse tegenover hun klassetegenstanders en klassevijanden nit Patrimonium enz. te doen optreden. Maar ook die t'ijd zal natuurlijk eens aanbreken. Met een paar woorden moeten wij nog even de aan dacht vestigen op den heer Goslinga. Getuigden diens amendementen op het werkliedenreglement, zooals wij voor 14 dagen aantoonden, van zeer weinig inzicht in het onderhavige onderwerp, zijn houding in den Raad bij de behandeling van het ontwerp-reglement was eenvoudig beklagenswaardig. Tien malen moest,hij ingediende voorstellen intrekken. En wat hij soms nog ter verdediging stamelde, was droevig van vorm en treurig van inhoud. Het krachtigst was hij in een lompen boerschen aanval op De Bruin, waarvan een zjjner geestverwanten op de tribune „ajasses" zeiEn die droeve "figuur moet als „leider" van zijn partij optreden en is daardoor voorbestemd om den heer Honnerlage Grete als wethouder van onderwijs op te volgen, 't Is fraai! De aandacht werd bjj deze gelegenheid in niet geringe mate getrokken door de houding van den heer Van der Drift tegenover den heer Goslinga. Op prikkelende militante wijze bestreed de heer Van dei- Drift zijn partijgenoot Goslinga herhaalde malen. Wij zagen dat met groot genoegen en op de publieke tribune glunderde menigeen over de kordate wijze, waarop de heer Van der Drift te werk ging. Ga zoo voort, mijn zoon, en gij zult kastanjes eten. Geleerd door de ondervinding, verzocht het bestuur onzer afdeeling bij de aanvrage om huur van de zaal der S.O.V. den pachter, zich bjj het bestuur der S.O.V. ervan te vergewissen, dat dit geen bezwaar zou maken tegen de verhuring van die zaal voor een vergadeiing met Van Vorst. En daar indertjjd deze zaal voor een vergadering met Van den Brink was geweigerd, omdat deze met het boórdje van een priester-op-reis uitgedost ivas, deelden wij mede, dat Van Vorst evenmin een dergeljjk boordje als een ander priesterlijk herkennings- teeken droeg. Door het Bestuur werd dan ook geen bezwaar gemaakt tegen het verhuren van de zaal voor de ontworpen vergadering met Van Vorst. Dit eerste bedrijf speelde af in de eerste week van October (in de huish. vergadering van 3 Oct. werd besloten, Van Vorst uit te noodigen, en eenige dagen later was de zaak reeds in orde). In ons nummer van 9 Oct. werd de uitnoodiging van Van Vorst gepubli ceerd, in ons nummer van 30 Oct. werd gepubliceerd dat Van Vorst den 10 Dec. zou komen en de zaal der S. O. V. voor die vergadering officieel en wettig was beschikbaar gesteld. Daarop kwam een groote adver tentie over die vergadering aan de kop van ons blad van 4 Dec. voor. Bekendheid was er dus in overvloed aan deze vergadering gegeven. Toen terwille.van de protestvergadering tegen de firma Smulders uitstel van de vergadering met Van Vorst gewenscht was, stemde de pachter zeer welwillend toe in de verplaatsing van den datum van 10 Dec. naar 3 Januari. De huurover eenkomst werd dus ook in de week, voorafgaande aan den 10 Dec., van de zijde van het Bestuur der S.O.V. nog geëerbiedigd. Eerst op het billet van de protest vergadering tegen de firma Smulders werd het uitstel len der vergadering met Van Vorst gepubliceerd. En in ons nummer van 11 Dec. werd reeds aangekondigd, dat Van Vorst den 3 Januari zou optreden. Het kwam ons gewenscht voor, deze feiten nog eens in herinnering te brengen, omdat daaruit blijkt, dat reeds begin October de huurovereenkomst werd getrof fen, dat deze ruim 27s maand door het Bestuur der S. O. V. geëerbiedigd is geworden, en dat reeds den 30 Oct. door ons gepubliceerd is, dat Van Vorst zou komen op den 10 Dec. en dat de zaal der S. 0. V. beschikbaar was gesteld voor die vergadering. Kort voor het ter perse gaan van ons nummer van 25 December vernamen wij, dat van Roomsche zijde tegen de beschikbaarstelling der zaal werd geageerd. En den 23 Dec. kwam bij den voorzitter onzer afdee ling het volgende schrijven in Mijnheer, Bij ons Bestuur is ingekomen een schrijven, onder teekend door 16 leden onzer vereeniging, houdende een beleefd verzoek om voor de lezing van den Heer Vorst uit Maastricht de zaal der S. O. V. niet beschikbaar te stellen, aangezien het .optreden van den Heer Vorst in de te houden vergadering voor een groot aantal onzer leden een hoogst stuitend karakter heeft. Ons Bestuur heeft dan ook gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen, en geeft U hierbij kennis, dat de zaal der S. O. V. voor een lezing van genoemde Heer niet beschikbaar is. Hoogachtend, Namens het Bestuur voornoemd, (get.) J. Jonker Roeuants. Secr.-penn. Hierop antwoordde de voorzitter van ons afdeelings- bestuur, na eerst een onderhoud met den Heer Jonker Roelants te hebben gehad, nog dien eigen dag het volgende Mijne Heeren, Ik bericht U de goede ontvangst van Uw door den secr.-penn. van Uw Bestuur geteekend schrijven van 22 Dec. j. 1. Met de daarin meegedeelde verbreking van de huurovereenkomst voor dien avond neem ik evenwel geen genoegen. Ik verzoek U dus ook Uwer zijds de getroffen huurovereenkomst te handhaven. Mocht ik vóór het einde van den 25en December e. v. geen bericht van het tegendeel ontvangen, dan reken ik er op, dat ook Uw Bestuur de getroffen huurQver- eenkomst zal eerbiedigen. Iu het tegenovergestelde geval zon ik mij genoodzaakt zien, onze rechten in rechte te verdedigen. Hoogachtend, Voor het Bestuur van de Afd. Schiedam der S. D. A. P. de Voorzitter, Dr. ,T. van Leeuwen. Daarop ohtving onze Afd.-Voorz. den'25 Dec. liet volgende antwoord Mijnheer, In antwoord op Uw schrijven van 23 dezer bericht ik U dat het Bestuur der Schiedamsche Officieren-Ver eeniging zijn standpunt handhaaft, hierbij uitsluitend rekening houdende met de belangen der Vereeniging, die, naar zijn meening ernstig zouden worden geschaad. Hoogachtend, Namens het Bestuur voornoemd, J. Jonker Roelants, Sec.-Penn. De houding van de heeren J. Jonker Roelants eu Dr. Ris, de vrijzinnige leden van het Bestuur der S. O. V. lijkt ons in hooge mate onverstandig en laf. Zij keuren beiden den „dwang" der Roomsche geestelijkheid hierin af, zooals de heer Roelants ronduit aan Van Leeuwen meedeelde. Zij erkenen, dat niemand, die niet wil, de vergadering van Van Vorst hoeft te bezoeken, en niemand zich daar dus hoeft te stooten. En zij zien dus in, dat de Roomsche geestelijkheid die vergadering in de S. O. V. alleen dnarom wil beletten omdat zij den invloed van een dergelijke vergadering en van Van Vorst op de Roomsche arbeiders vreest. Deze vrijzinnige heeren laten zich dus als handlangers van het Roomsche clericalisme en het dompersstelsel der Roomsche geestelijkheid gebruiken Wjj noemen dat laf en beginsselloos. Indien 'zij wer kelijk meenen, dat de S. O. V. het toegeven aan dezen zedeloozen dwang der Roomschen vereischt, dan hadden zij minstens op staanden voet hun ontslag als ^bestunrsleden moeten nemen. Mochten zij dit alsnog doen, dan kan onze beschuldiging van lafheid en beginselloosheid hier na tuurlijk niet gelden. Maar wij noemen het onverstandig ook. Want zij kunnen toch wel op hun vingers natellen, dat dit besluit van het Bestuur der S. O. V. van onze zijde niet onbeantwoord kan blijven, en dat onze afdeeling en hare onderafdee- lingen, die juist meer en meer van de zaal der S. 0. V. gebruik gaan maken, den boycott over de S. O. V. zullen uitspreken en alle arbeiders organisaties zullen uitnoodigen, hetzelfde te doen. De Roomschen stellen de concurrentie van hun „Gehoor zaal" (je hoort er de schulden rammelen) tegenover de Zaal der S. O. V. Onze vereenidngen daarentegen gaan voortdurend meer die zaal der S. O. V. gebruiken. En dat onze afdeeling haar huurrechten zal doen gelden, daar kan het Bestuur der S. O. V. ook zeker van zijn. Bovendien zal het den pachter toch ook dienen schadeloos te stellen. Voor het uittreden der Roomsche léden van de S. O. V. schijnt het Bestuur bang te zijn Maar toen Mr. Jansen voor eenigen tijd voorstelde, het faillisement der vereeniging aan te vragen, waren zoowat alle Roomsche leden vóór het behoud ervan. En nu zonden zij. opeens van meening veranderd zijn en met hun uit treden een faillissement uitlokken? Dat kunnen ook de heeren Jonker Roelants en Ris niet gelooven. Maar zelfs gesteld eens, dat die Roomsche leden tóch eens bedankten, wat zon dat dan nog voor kwaad kunnen Dan zou de boel op de flesch gaan. Maar zou daarmee de zaal ook verdwijnen Dat weten de bestuursleden der S. O. V. wel beter. Over de houding der Roomschen zullen wij maar niet veel zeggen. De Roomsche Kerk profiteert in ons land op het oogenblik van de wijziging in de politieke verhoudingen onder de „voorstanders der burgerlijke orde" en sleept in de wacht wat binnen haar bereik valt. Overmoedig maakt zij bovendien gebruik van deze versterkte machtspositie en van haar onmisbaar heid voor haar protestantsche stengelgenooten, om ook „dwingend" op te treden tegenover iedereen en iedere groep die zij voor haar machtsontwikkeling schadelijk acht. Maar hoe overmoediger zij optreedt en hoe meer zij met dwang en vreesaanjaging werkt, hoe dichter zij ook bij een nieuwe geweldige ineenstorting komt. Frankrijk, voortdurend in dit opzicht de anderelanden van Europa vooruit, heeft reeds laten zien, wat het gevolg is van zulk een clericalen overmoed. Ons land zal, als het oogenblik daar is, een zelfde tafereel van Roomsche ineenstorting te aanschouwen geven. En hoe overmoediger de Roomsche geestelijkheid optreedt, des te eerder zal dat oogenblik aanbreken. Wij zullen intusschen niet nalaten, er op te wijzen dat die Roomsche dwang steeds de voorstanders der arbeidersbeweging, steeds de strijders voor de arbeidersklasse treft. Zedelooze menschen als Leopold II van België behandelt zij met liefde en zachtheid daarvan heeft Rome voordeel. Maar moedige, zedelijk-hoogstaande menschen als Van Vorst, behandelt zij met haat en vervolgingwant die onthullen het heulen van Rome met het kapitalisme en kunnen Rome dus van haar arbeidersaanhang berooven. Zoo wordt de onderwerping van de „vrijzinnige" leden van het Bestuur der S. O. V. ook weer indirekt een daad van vijandschap tegenover de arbeidersklasse. Aiiti-revolutionaar clericalisme. Het optre den van de Christen-socialisten zit de Schiedamsche anti's dwars. Eerlijk de woordvoerders dier partij te woord staan, kunnen ze niet omdat ze geen argumenten te hunner beschikking hebben, en willen ze niet omdat ze dan velen hunner schaapjes naar 't kamp hunner tegenpartij zouden zien overloopen. Ze maken er zich dns met niets-ter-zake-doende grappen eu enormiteiten in besloten kring at en werken voort met den clericalen domper. 11 •.■ïl Het kapitalisme dwingt hen tot een dergelijk anti socialistisch clericaal optreden. Zit daar voor de christen- socialisten niet een les in? Een R. K.. rolgchaatsenbaan. Na de R. K. dansclub onder beschermheerschap van 3 Schiedamsche pastoors, sedert verhuisd naar de S. O. V., is nu in het gebouw van den R. K. Volksbond op den vierden Zon dag van den advent een R. K. rolschaatsenbaan geopend. Van alles was er, uit Schiedam, uit Rotterdam, Er werd gereden en gerold, gevallen-en gedold, dat het een aard had. Alles ter vermijding van „gemengde" huwelijken, die een gruwel zijn in de oogen van de Roomsche bond- genooten der anti-revolutionairen. Een lekkere boel is het onder die politieke Christenen! Hoe issie De Nieuwe Schiedamsche Courant ein digt in haar artikel „In onze Vroedschap" haar bespreking over de behandeling voor het Gemeentewerkliedenregle- ment aldus:

De Moker | 1910 | | pagina 2