Afdeelingsvergadering, Vlaardingsche IJzerkoekjes Onze Leestafel Advertentie n. Ons komt 't voor dat de gemeentewerklieden 't met dit reglement, dat hun bevoorrechte positie minstens onaangetast laat, best kunnen stellen. Wij hebben medelijden met dè positie van een Room- schen persslaat, die „uit ervaring" sprekende, de positie der gemeentewerklieden „bevoorrecht" kan noemen. Welk een schril licht werpt zulk een uitlating intusschen op de uitbuitingszonden van het Roomsche kapitalisme! Maar ook, welk een onbeperkt gemis aan inzicht in liet leven^van onzen tijd spreekt uit zulk een beschouwing. Kunst aan 't Volk. Zondagavond trad Spoel's vocaal-ensemble voor „K. a. h. V." op voor een vrij groot publiek. Een magnifiek programma werd uitgevoerd. Zeker, voor een speurend kritikus zal wel een of andere aan merking te maken zijn geweest, maar in 't algemeen gesproken was het koor onder zijn meesterlijke dirèkiie, zoo vast als men wenschen kan. Zoowel de koren als de solo's en duetten spreken van de zeer begaafde krachten van Spoel's koor, maar niet minder van den ernst, waarmede wordt gewerkt. Het is dan ook een machtig genot, zulk een zang te genieten en daarom valt het toch wel te betreuren, dat nog zoo- velen de gelegenheid onbenut lieten. Bij zulke uitvoerin gen moest de zaal der S, O. V. veel te klein zijn. Zaterdag 25 Dec. hield onze Afdeeling eenë h.b. vergadering welke niet druk was bezocht. Na opening werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren er een 2-tal welke de vermelding waard zjjneen inteekenlijst van het „Erfurter Program", uitgave van den Partij-Brochurehandel, welke 90 cent ingenaaid en f 1.30 geb. kost. Het 2e was het verslag van de St.-Nic. Commissie,"dat na eenige bespreking werd goedgekeurd. De voorz. bracht de St.-Nic. Commissie hartelijk dank voor hare vele werkzaamheden, hetgeen de vergadering met applaus bezegelde. Tevens deed de voorz, het voorstel de commissie in haar geheel te benoemen om plannen te beramen voor eep Meikinderfeest. Uit de vergadering gingen stemmen op om geen Meikinder feest te houden. Nadat van weerszijden het vóór en tegen was besproken, werd het houden van een Mei- kinderfeest verworpen. Met enkele stemmen tegen werd besloten wel een kinderfeestje op een ander tijdstip te organiseeren, en de commissie daarvoor aangewezen. Mededeeling werd gedaan dat het bestuur van de S O. V. weigerde de zaal beschikbaar te stellen voor de openb. vergadering met Van Vorst. Het bestuur kreeg machtiging om in deze de rechten der Afdeeling tegen de S. O. V. te verdedigen. Het jaarverslag van den secretaris werd, op eene kieine wijziging na, goed gekeurd. Het 3-maandelijksch financieel verslag van „De Moker" werd uitgebracht waarna eenige bespre kingen omtrent den toestand volgden. Door de finan- ciëele contröle-commissie was alles in orde bevonden. In de bestuurs-vacature werd voorzien. Aan de Ge meenteraadsverkiezing (vacature-Gouka) zullen we weer •meedoen. Het Besinur kwam met voorstellen daarom trent voor den dag welke na ampele discussie werden goedgekeurd. Bij de rondvraag werd door den secr. het ingezonden stuk over„Het groeten van dominés en pastoors" ter sprake gebracht en de houding van den betioffeu partijgenoot. M. ,T. VAN DIJK, i Secretaris. Glasblazers Zaterdag 25 Dec. 1.1. vierde de Ned. Ver. van Glas- en Aardewerkers, afd. Schiedam, haar vijfjarig bestaan in het gebouw „Constantia". Als feestredenaar trad op de Bondsseeretaris S. P. Baart voor het. tooneel werd gezorgd door de Propaganda- vereeniging „Nieuw Leven" en voor de muziek door Oefening baart Kunst". De groote zaal was propvol zoodat er nog personen niet meer toegelaten konden worden. Het was een prachtige avond voor de glasarbeiders van beteekenismooi was vooral de opvoering door N.L. van het „Antwoord". En ook voor menigeen daar.- bniten is 't een avond geweest waar een voorbeeld aan genomen kan. wórden. Na afloqp van het Programma bracht een zeer net en ord lijk Bal den feestavond ten einde, zoodat een élk met veel genoegen en pleizier, na afloop kalm en nuchter huiswaarts keerde. Wij betuigen nogmaals onzen dank aan de mede werkers van dezen feestavond en in het bizonder aan de Tooneelvereeniging „Nieuw Leven". „€ty zijt het zout der aardeWie mocht hebben gedacht, dat de redacteur-uitgever van de Goedkoope ons aanbod, om in zijn blad van gedachten te wisselen over zijne Christelijke politiek en sociaal- demokratie, zou hebben aangenomen, die heeft zich deerlijk vergist. En niet minder misrekend heeft zich hij, die ver wachtte, dat hij, bij weigering, voor het minst, eerlijk heidshalve, zjjn lezers toch met dezen voor hem zoo gunstigen voorslag zou hebben bekend gemaakt en daarbij de redenen ontvouwd, die hem noopten het aanbod niet te aanvaarden. Doch zelfs dit laatste is te veel gevergd van zpjn Christelijken rechtvaardigheidszin. Maar al neemt hij ons aanbod niet aan, al antwoordt hij niet op wat wij in het midden hebben gebracht, al moet het eerste argument zijnerzijds tot verdediging van zijn houding nog worden gehoordte woord staat hij ons! Dat zij tot zijn eer gezegd.... De Christelijke zin klinkt u reeds uit z'y'n woorden tegen. En de blik, die ons daardoor wordt gegund in de ziel van dezen Christen, doet ons de schoone bloemen aanschouwen, die daar helaas reeds te lang in de eenzaamheid hebben gebloeid. Bescheidenheid en zelf verloochening, naastenliefde en waarheidszin zoo zeldzaam, ze bloeien daar in zoo onvergelijkelijke pracht, dat we niet kunnen nalaten, enkele dier bloempjes te plukken en ze onzen lezers aan te bieden. Het door ons geschrevene heet in zijn liefelijke taaltje„gekef" en „bombari"en ook„onfatsoen lijk", „lal", „vuil", „modderig", „vies", „kwalijk- riekend" geschrijf Onze meening gaat gekleed in „een vuile schil", „een krakend omhulsel" en zjj zelf is méér dan „vuil". En zelf krijgen we de welluidende titels„lafaard", „vuilwerper", „grootschreeuwer", „keffer" en voor de variatie „kefferjfe". We wetende lezer stemt toe't is mooiMaar mooier nog wordt het, als men bedenkt, dat dit heer schap zich beklaagde over Drop's en onzen toon en voor eenige weken schreef, in antwoord aan D.„Ik zeg als christen Indien ik gescholden wordtik scheld niet terug en dat had ik ook zoo graag van den heer D. als vriend van het christendom gehoord 'n Schitterend staaltje voorwaar van de fijne manie ren der christelijke politiekers. Dit zout der aarde zal den smaak niet aan het bit tere leven der arbeiders brengen, 't Is erger dan smakeloos. „d'Andere. Een nachtmerrie. Die brave ziel, de redacteur uitgever van de Goedkoope, kan niet slapen door onzen naam. Z'n gansche gedachtenleven wordt tegenwoordig beheerscht door den naam van „dien anderen IJzer- koekjes-vennoot". Hij kan niets zonder dien naam Hij zal bewijzenonze „geveinsdheid", „leugenach tigheid", „misleiding", „quasi-demokratie", ons „fari zeïsme", zelfs„dat wij met den mond vol tanden staan" enz. enz. enz. Zullen deze woorden en zinnen den lezer al heel bekend voorkomen, omdat wij ze stuk voor stuk ge bruikten in de stukjes, die wij naar de Goedkoope lanceerden, bovendien wemelt zgn stuk van woorden en zinnen, die wij bezigden. De prullerige schrjjvör of het schrijvende prul 't is ons om 't even siert zijn als droog zand aan elkaar hangende stukjes wat op met gezegden en zinnen van ons. Hij pronkt dus met de .veeren van een ander. Gewiss eine schone Sache Maai1, zooals gezegd hij kan dat alles bewijzen, mits hij weetonzen naam. Is in het oog loopender uitvlucht denkbaar? Wij richtten onze scherpe aanvallen op dé Goedkoope naar aanleiding van feiten, die door ons werden vermeld. De eerste ernstige poging tot weerlegging moet door haar nog worden aangewend. In plaats daarvan raast en huilt en tiert ze Uw naam Uw naam Uw naam Waarde redacteur-uitgever, wij danken voor de pret; wy kennen onze pappenheimers! Als gij prijs stelt op eerljjke voorlichting uwer lezers en rechtvaardige behandeling uwer tegenstanders, dan brengt gij zonder mankeeren direct de volgende, cursief gedrukte zinnetjes onder de oogen uwer lezers: Wij constateeren dat onze vriend Drop uwen mede werker Voet 'een de bataanbood, om den strijd over Chris telijke en moderne vakbeiveging" tot zijn recht te laten komen en tot besluit van het twistgeschrijfdat F. dit aanbodzijn aanleiding en doel, verzweeg, om daarna triomfantelijk te beweren, dat voor D. het onderwerp was uitgeput". Wij constateeren, dat de andere IJzerkoekjes- vennootmet U wil polemiseer en over uw christelijke politiek juist o.m. uw houding bij Kamer- en Raads verkiezingen) en sociaal-demokratie in uw blad, bereid is met zijn door U zoo zeer begeerden naam te onder teekenen, en U daarbij hel eerste en laatste woord toil laten, doch dat gij ook dit aanbod verzwijgt. Wij constateeren, dat gij, achter uw geraas om onzen naam, slechts tracht te verbergen uw onmacht om ons zakelijk te woord te staan." Van gansche harte wordt U de hiervoor benoodigde zelfverloochening toegewenscht (alwéér) door „d'n Andere". Crane's Triomf van den Arbeid op het schild. Voor de verzekerden een aardig cadeau. i Jaarverslag van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Dit uitstekend bewerkt en samengesteld jaarverslag vertelt van den massa arbeid, ten behoeve der bondsleden verricht, maar constateert dat het ledental ongeveer stationair bleef en dat een groote hoeveelheid werk ongedaan moest blijven wegens gemis aan een bezoldigde bestuurder. Wij twijfelen niet of deze „vakvereeniging der klassebewuste handels bedienden" zal het terrein wel veroveren, dat haar toekomt. Onze plaatsruimte laat een uitvoerige bespreking van het jaarverslag tot onzen spijt niet toe. CORRESPONDENTIE. D. v. Br. te VI. Indien ge advies noodig hebt, wend U dan tot het Bureau voor Arbeidsrecht, dat iederen Maandagavond van 8—10 uur 's avonds zitting houdt Westhavenplaats 15. N. V. te Sch. Indien gij ons Uw naam meedeelt, zul len wij Uw stuk plaatsen. Uw naam blijft natuurlijk een redactie-geheim. Maandkalender van de Coöperatie Voonvaarts" te Rotterdam. Een technisch prachtig bewerkte kalender, een sieraad voor elk bureau. Maandkalender van „de Centrale'". Een eenvoudige netjes gedrukte maandkalender, met een reclame-hoofd van de Centrale en verkleinde reproductie van Walter STEUNPENNINO. Schiedam. „De Moker" 10 ct.Verantwoord 6 ct.J. D. 3 ct. O. 3 ct.L. M. 5 ct.V. 10 ct.Bram 5 ct.Te veel ontvangen 13 ct.Van een bankje gejaagd 5 ct. door een politieagent 5 ct. In de bus. Deze weekA. 10 ct.B. 9 ct.C. 1 ct. Vorige weekA. 10 ct.B. 9 ct.C. 1 ct. Nieuwjaarsgroet aan „De Moker". v. R. 25 ct.J. v. W. 25 ct. S. 25 ct. A. 25 ct.G. 25 ct.G. v. H. 25 ct. W. J. K. 25 ct.J. V. 25 ct.K. L. C. W. 25 ct. Redactie ,,DE MOKER". Administratie „DE MOKER". Veel geestkracht en geestdrift in den klassenstrijd wenschen wij al onzen strijders toe in 1910. Het Bestuur v.d. afd. Schiedam der S. D. A. P. Bij de intrede van hét nieuwe jaar wordt aan onze leden en aan alle mede strijders de meest mogelijke voorspoed gewenscht, en dat hun gezond verstand hen nog meer als tot nu moge aanmoe digen tot gehechtheid, ijver en plichtsbe trachting voor onze afdeeling en voor de organisatie in 't algemeen. Laat 1910 een jaar van behaald succes zijn, opdat de buitenstaanden de kracht der organisatie kunnen bespeuren. Het bestuur van de afd. Schiedam Alg. Ned. Timm. Bond „Wij streven naar Verbetering". Vrienden, helpt ons de organisatie ver sterken in 1910. Het Bestuur van de afd. Schiedam Alg. Ned. Metaalb. Bond. Steeds in 1910. voorwaarts zij onze leuze ook Het bestuur van de afd. Schiedam van den Bond van Arbeiders in Alcoholhoudende en Alcoholvrije dranken. Arbeiders-Muziekvereeniging „KUNST EN STRIJD" Schiedam. Zangvereeniging „EXCELSIOR" Schiedam. Een jaar vol leven. Tooneelvereeniging „NIEUW LEVEN". Schiedam.

De Moker | 1910 | | pagina 3