Uit de Vakbeweging. Slapte en Werkloosheid Arbeiders, denkt aan uw kiesrecht. Uit de Partij f 9_ verkocht, verder voor f 7.— hoogstens. De heer Koopmans wees er bovendien Mr. Jansen op, dat die grond aan het Rozenburgerplein opgeh ogd was en de door E. H. aangevraagde niet. Mr. W. H. na eenig sputteren af. Op komt de heer Wittkampf, die zegt vóór het voorstel te zullen stemmen maar te willen opmerken, dat voorstanders van het erfpachtbeginsel nu zelf gemeentegrond wilden koopen. Toen de heer Van Westendorp hem er op gewezen had, dat erfpacht 4s/* procent vroeg en geld toch tegenwoordig voor 4 procent gemakkelijk te kragen is, en de heer Koopmans had,opgemerkt, dat in „Eigen Haard" zeker voor standers van erfpacht zaten maar de meerderheid om financieele overwegingen vóór grondaankoop had ge stemd, zeide de heer Wittkampf triomfantelijk Zpo zie-je, hoe onvoordeelig het is er principes op na te houden die heel veel geld kosten. En wjj voegen daaraan toezoo zie-je, tot welk een hoogte het Roomsche intellect zich in den Schiedamschen Raad weet te verheffen, dat het met zulk een grondige bestrijding van een zoo belangrijk beginsel als den gemeentelijken grondeigendom voor den dag weet te komen. Een Brants-Sickenga-bittertje, k6llner De Raad verkocht natuurlijk opnieuw èn aan „Eigen Haard" en aan den heer Mirande stukken van zijn mooisten grond, als gemeenschaps-vertegenwoordiging inziende dat zij de belangen van particuliere geld- eigenaren en ondernemers met wellust moet behartigen. 't Is troef. Gewoonlijk is in een jaar, waarin de algemeene ver kiezingen moeten plaats hebben, de belangstelling grooter dan het jaar dat daar op volgt. Maar waarom Omdat men dan nog alle hoop heeft door algemeene krachts inspanning een stuk te winnen, en dat is het jaar na de algemeene verkiezing soms wel eens andersom. En toch mag dat geen motief zijn om minder krachtige actie te voeren, of minder voor de kiezerskweek te zorgen, de belangstelling in de openbare zaak moet zonder ophouden worden opgewekt. Daarom kieze's, op voor uw kiesrecht, en gij jonge mannen, die dit jaar 25 jaar wordt, of het al zijn geweest, zorgt dat gij op de kiezerslijst komt; getroost je een loopje naar Con- stantia, en de Comm. daar aanwezig zorgt wel voor de rest. En niet alleen zij die 25 jaar z\ju of worden, maar ook de ouderen, denkt eens na, of' komt eens infor- meeren of gij niet voor Kamer en Staten kiezer kunt zjju en voor den gemeenteraad; en gij die nog nooit of in den laatsten tijd niet meer een stembiljet hebt ontvangen, komt en laat ons in de comm. onderzoeken of gij niet kiesgerechtigd zjjt. Denkt er om, dat dit jaar weer verkiezingen voor de Provinciale Staten plaats hebbenEn gij, in het kiesdistrict III, zorgt gij vooral voor uw stemrecht, het is voor u spoedig weer raads verkiezing. Het afgestorven lid van den Gemeenteraad, de Heer Gouka maakt een verki-zing in III nood zakelijk. En dan zult gij kiezers hebben te zorgen dat onze kanlidaat wordt gekozen. Bij de laatste verkie zing in III toch hadden wij een vooruitgang van onge veer een 40 procent. Onze kandidaat, Dr. J. van Leeuwen haalde niet minder dan 426 stemmen. Nu gezorgd voor de overwinning I Het verkiezingsbureau der S.D.A.P. organisaties, die tegen het streven van de partij ingaan. Overigens werd van de organen der partij verwacht, dat zij te dezer zake bij hun optreden steeds rekening zullen houden met de gedragslijn en de stelling van hét Vakverbond. Het P. B. kon zich met deze opvatting volkomen vereenigen. Amsterdam, 17 Januari 1910. De partijsecretaris, VAN KUIJKHOF. Met vréugde hebben wij de besluiten van de S.D.A.P, en het N. V. V., hierboven meegedeeld, gelezen. De Nederlaudsche arbeidersbeweging is in de laatste jaren sterk genoeg geworden om op meer sprekende en meer krachtige wijze dan tot nu toe kon geschieden haar eischen ter kennis der machthebbende bourgeoisie te brengen. En haar toegenomen kracht heeft er behoefte aan, gebruikt te worden, op straffe van verslapping en afneming. De maatregel, waartoe het P. B. en het D. B. van het N. V. V. in zake de actie voor het algemeen kies recht en den wettelijken 10-uren besloten, zijn uitstekend geschikt als groote manoeuvres voor de georganiseerde arbeiders te dienen. Ep de verhoogde actie, waartoe de arbeidersbeweging aldus wordt gebracht, zal ongetwijfeld nieuwe kracht voor haar scheppen, tegenover de opeenhooping dar machtsmiddelen van. de burgerij brengende de opeen hooping van de machtsmiddelen van het proletariaat. Bond van werkl. in alcoholh.- en vrije dranken. Zaterdag j 1. trad P. de Bruin als spr, op in een door onze afd. belegde cursusverg. met het onderwerp „De grenzen der vakbeweging". j Spr. begon met een verwijzing naar de Jan Salie- geest, welke nog zoozeer onder de brandersknechts heerscht. Op de doffe berusting van deze arbeiders. Vooral van hen, die bij een grooten patroon werkzaam zijn en meenen een vaste betrekking te hebben, en niet inzien, dat ook voor hen van vastheid alles behalve sprake is. Gemakkelijker vinden geen contributie aan de vakvereeniging te betalen en toch de vruchten van de Organisatie plukken. De vakvereeniging heeft, be halve voor de stoffelijke belanden zper leden, ook te werken voor de zedelijke verheffing. Met aanhaling van talrijke voorbeelden uit de vak beweging bewees spr. dat door de vakbeweging de arbeiders op een hooger peil van ontwikkeling gebracht en denkende menschen zijn geworden. Het gaan in deze richting va,n de brandersknechts ging naar spr. meening veel te langzaam. De bran- dersknechtsbond, welke vroeger sterk invloed bezat, was achteruitgegaan, omdat de meeste leden dachten, dat, nu de Organisatie er was, de gebraden duiven hen nu «el vanzelf in den mood zonden vliegen. Een geloot in de toekomst' bezaten zij niet. Van den Braudersknechtsbond had spr. verwacht, dat het vorig jaar collecti-ve arbeids-overeenkomsten met den Patroonsbond zouden zijn afgesloten. De arbeiders verkeerd n teen toch, naar spr. van patroons vernomen had, in de gunstige conditie, dat er bepaald gebrek aan arbeidskrachten was. Voor regeling der arbeidsvoorwaarden moet met de patroonsorganisatie overleg gepleegd worden en niet met eiken patroon atzonderlyk. De vroege-e beweging voor afschaffing van nachtarbeid heeft toch bewezen, dat de eene patroon zich achter den andere verschool. Ook staking zal, als uiterste middel, door de vakvereeniging zoo noodig, moeten worden toegepast. Aan de arbeiders welke verklaren, dat hun godsdienst een beletsel is voor het lidmaatschap der vakvereeuiging, stelde spr. ten voorbeeld de patroonsorganisaties, welke in alle vakken, in ons bedrijf' de „Brandersbond", be staan, waarin, zoowel godsdienstige als ongodsdienstige patroons samen werken voor hunne patroonsbelangen. Als grens der vakbeweging stelde spr. dat zij o. a. niet mag deelnemen aan verkiezingen, behoudens enkele uitzonderingen voor bepaalde vakverenigingen, wat evenwel niet uitsluit, dat zij ook moet werken voor betere sociale wetgeving, byv. wat vroeger gedaan is voor de Ongevallenwet en de brat dersknechtsbond thans nog zou kunnen doen voor schouw op ruwketels, stel lingen, enz De taak der vakvereeniging is verder alles te doen wat op den bodem van het bestaande, voor de hand ligt, v.n.l. korteren werktijd bedingen, wat toch voor de arbeiders mindere afstomping beteekent en hooger loon, wat betere levensvoorwaarden inhoudt. Met een krachtige opwekking tot de lauwen daad werkelijk mede te werken tot bloei der organisatie, eindigde spr. zjju redevoering, welke door de vergade ring met aandacht was gevolgd. Na een woord van dank aan den spr. sloot de Voorz. de vergadering. V. 't Z. De aflevering van den 31 Dec. 1909 van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft voor Schiedam treurige berichten over den stand der Arbeidsmarkt. Vermindering van het aantal arbeiders word-t gecon stateerd voor de kaarsenfabriek Apollo, de cartonfa- bricage en de gistpakkerijen. Vermeerdering van werk met hier en daar ook uit breiding van het aantal arbeiders wordt geconstateerd voor de grondwerkers, de straatmakers, de lak- en vernisfabricage, de kurkensnijders, de hoedenmakerjj, de chemische wasscherjj, de schoenmakerij, de kettingfa- bricage de machinemakerij, de slagerijen en de dis tilleerderijen. Achteruitgang en slapte tot stilstand toe wordt gecon stateerd voor timmerlieden, metselaars, opperlieden, stukadoors, lood- en zinkwerkers, schilders, behangers, steenhouwers, de Apollo-fabriek, mandenmakers, metaal- warenwerkers, koperslagers, smederij, ketelmakerij, ijzer constructie en ijzeren-scheepsbouw, cartonfabricage, branderijen, mouterijen en bierbrouwerijen. Onveranderd wordt de toestand voor de andere be drijven genoemd. Zonder uitzondering bijna wordt bijieder bedrijf gemeld, dat het aanbod van werkkrachten grooter was dan de vraag. Deze gegevens kloppen volkomen met hetgeen de wethouder van openbare werken in de voorlaatste Raadszitting als een der argumenten voor de spoedige aanneming van het voorstel, om een badhuis aan de Maas in te richten, in 't midden bracht de werkloosheid is op 't oogenblik te Schiedam onrustbarend groot. Toch weigerde de Raad maatregelen te nemen tot bestrjjding der werkloosheid zooals de Werkloosheids commissie die voorstelde, omdat diemaatregelen teduur waren! Wat kan het die heeren ook schelen, of er jaarlijks eenige honderden gezinnen in onze stad door de werkloosheid in een toestand van gebrek, wanhoop en demoralisatie worden gebracht? Teekenend zijn de cijfers over de Schiedamsche Ar beidsbeurs, in diezelfde aflevering vermeldhet aantal aanvragende arbeiders daalde van 81 op 55, dus met c!6 (of 32 procent), dat der aanvragende werkgevers kwauu van 10 op 17 en nam dus met 7 (of 70 procent) toe. Schitterend inderdaad Het is weer de tijd om het kiesrecht te verkrijgen, althans voor hen, die er geen moeite en kosten voor sparen. Het is toch overbekend, dat de rjjken het kiesrecht krijgen thuis bezorgd, terwijl het overgroote volksgedeelte een heele sjouw heeft om het machtig te worden. Vergadering van het Partijbestuur met het Dag. Bestuur van het Vakverbond. Vrydag 1.1. vergaderde het P. B. met het D. B. van het Vakverbond te Amsterdam, ter bespreking vau eenige punten, waaronder de kiesrechtactie en de actie voor den 10-urendag. Van het D. B. van het Vakverbond waren aanwezig Oudegeest, Van den Tempel, Bruens en Verdorstvan het P. B. Vliegen, Vau Kujjkhof, Wibant, Spiekman, Schaper en Van der Goes. Het resultaat der besprekingen volgt hieronder 1. I n z a k e d e a c t i e v o o r het algemeen kiesrecht werd overeengekomen dat dit jaar op den gebruikelijken dag een nationale betooging zal worden georganiseerd. Voor het welslagen dezer betooging wordt gerekend op de krachtige medewerking der vakorganisaties, welke werd toegezegd. Beide bestureu meenden te mogen verwachten, dat deze betooging alle vorigen in omvang verre zal over treffen. Nader z illen middelen besp oken worden om de actie voor het kiesrecht ook meer in streken te doen doordringen, welke tot dusverre vrijwel buiten de beweging stonden. Het bestuur der S. D. A. P. zal op het e.v. congres dezer partij voorstellen een volkspetitionement op touw te zetten. De nationale betoogiug in 1910 zal dan mede moeten strekken tot inzet van dit petitionnement. In 1911 zullen dan door het geheele land, in verband met het teekenen op de lij ten, vergaderingen worden belegd; ook zal zooveel doenlijk in de vakvereeuigingen het Algemeen Kiesrecht aan de orde worden gesteld. Op den dag der opening van de Kamerzittingen zal het petitionnement der regeering worden aangeboden. Dit zal geschieden door afgevaardigden van de organisaties uit het gansche land. Het deelnemen aan deze aanbieding door duizenden strijders voor het kies recht, niet-afgevaard'.gden, kan haar tot een grootsche betooging voor het algemeen kiesrecht maken. 2. Betreffende de actie voor den wettel ij ken 10-urendag werd besloten, dat decentrale arbeidersorganisaties van andere richtingen nitgen-'odigd zullen worden om gemeenschappelijk op Hemelvaartsdag as., in verband met het votum der Tweede Kamer, voor eene tienurenwet te demonstreereu. 3. Betreffende het geschil tusschen het P. B. en den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden inzake de actie voor vervroegde winkelsluitiug, werd besloten, dat een con ferentie zal worden gehouden tusschen de in geschil staande besturen en het Dag. Bestuur van het N.V.Y. om te trachten tot overeenstemming te geraken. 4. Door het P. B. werd er op gewezen, dat in den N. Ned. Postbond stemmen opgingen om te berei ken, dat de daarvoor in aanmerking komende partijge- nooten door de Partij worden verplicht lid te worden van genoemden bond. Ook is niet uitgesloten, dat van de zjjde van andere organisaties van de partij zal wor den verlangd, pressie in die richting uit te oefenen. Het P. B. stelde er prijs op in deze de meening te vernemen van het D. B. van het N. V. V. Het D. B. van het N. V. V. gaf als zjjn oordeel, dat van de partij niet verlangd kan worden, dat zjj hare leden zal verplichten, bijv. op straffe van roye ment, van bepaalde vakvereeuigingen lid te worden. De partij heeft slechts in algenieeneu zin haar stand punt ten opzichte van de vakbeweging te bepalen en toe te zien, dat hare leden geen deel uitmaken van KST-2L In tal van bedrijven staat na de mededeeling dat „het aan bod der werkkrachten de aanvraag overtrof'' de mededeeling dat er „geen werkloosheid" heerschte. Dat is. zóó geformuleerd, na tuurlijk onzin. Want werkloosheid beteekent dat er meer werk krachten zijn dan de ondernemers kunnen gebruiken. Waarschijnlijk bedoelen de Schiedamsche Kamers van Arbeid dat er geen arbei ders werden ontslagen, maar zouden zij dat dan niet aldus zeggen De nu gebruikte uitdrukking „geen werkloosheid" is in elk geval verkeerd. Zeer eigenaardig is de opmerking, dat er in de kettingfa- bricage meer vraag dan aanbod van werkkrachten was. Wie 't bedrijf kent zal zich daarover niet verwonderen.

De Moker | 1910 | | pagina 2