Het cadeau voor meneer Harry. Er tusschen. 92 van de 373. Geen Koomsch Ziekenhuis. Een zoodje. Sliedrecht en Schiedam. Uit het Vere nigiugsieven. Over de progressie-berekeningen zullen wij thans niet uitvoerig spreken. Voor een technische behandeling daarvoor is ons blad niet geschikt; de door ons gegeven cjjfers en tabellen hebben reeds nu menigen lezer schrik aangejaagd. Wij bepalen ons daarom er toe, onze lezers op te wekken, vooral nota te nemen van de rubrieken 5 en 1013 in onderstaande tabel, waarin berekend is wat er van het belastbaar inkomen overbluft na aftrek van het belastingbedrag. 'En als men dan ziet, dat de hoogstaangeslagene in het voor hem zwaarste stelsel „Gewijzigd Zaandam" nog f 56.855.92 overhoudt, en dat er enorme sommen van het inkomen mogen worden afgetrokken om tot het belastbaar inkomen te komen, dan zal men wel met ons erkennen, dat ook het stelsel met de sterkste progressie voor de daardoor het meest getroffenen nog zeer goed te dragen is. Dit moet immers niet vergeten worden, dat bij de vaststelling van een belasting niet slechts op haar theoretische billijkheid moet worden gelet maar ook op haar gevolgen voor de belastingbetalers. De thans geldende Schiedamsche inkomstenbelasting doet dat in 't geheel niet. De meegedeelde progressie-stelsels doen dat min. of meer; daarom verdienen deze in elk geval de voorkeur boven het thans te Schiedam geldende stelsel. Het artikel „Ondernemersmacht" in ons vorig nummer heeft ons, behalve het ingezonden stuk van Zonneveld, een aantal brieven van arbeiders der firma Smulders bezorgd. Ze spreken allen hun vreugde er over uit, dat de heele arbeiderswereld te Schiedam den flikflooiers geest van een troepje Smulders-arbeiders, die bij de firma of de bazen in een goed daglicht willen komen, eens uitstekend heeft leeren kennen. De een wjjst op de sjouwerlieden en jonge kostgangers die 14 tot 17 cent per uur verdienen en nu 14 weken een half uur loon voor meneer Harry moeten storten. De ander wijst op het voorbeeld van een vader, die niet eens een cadeautje voor zijn eigen kinds verjaardag kon koojen, maar nu gedurende 14 weken een half uur loon voor zijn schatrijken patroon moet afzonderen. En zoo heeft ieder wat. Alle komen ze hierin overeen, dat zij erkennen dat minstens 9 van iedere 10 uit vrees mee doen en nergens anders om. In het ééne clubje werd ronduit gezegd „ik mag maar lijden dat er van dat heele zaakje niets komt." In een ander clubje foeterde men „menschen die 25 jaar en langer bij de firma zijn hebben aan zooiets nooit gedacht en nu zullen zulke snotneuzen je er toe verplichten". In een derde clubje werd gezegd„als je een collecte houdt voor een arme zieke kollega dan brengt het een goede 20 galden op en kan niemand wat missen en voor zoo een die het niet noodig heeft kan iedereen wat missen." Als verdediging van het cadeau moest dit argument opgeld doen „nou je kunt nooit weten wat de firma doetEn één zelfs zei„ik wou dat er een album bij was, dan kon Smulders gelijk zien wie de rooien zyn." (Nu, dat weet Smulders al lang!) Komt, actieve Metaalbewerkersbond, wijdt eens een vergadering aan het cadeau voor meneer Harry Het is een prachtig propaganda-onderwerp. En stel meneer Harry eens voor, van deze extra centen zijner arbeiders een brancard te koopen dan hoeven zjjn gewonde arbeiders niet zooals de aan zijn verwonding overleden Bleekendeel, per handwagen te worden vervoerd In de maandvergadering van de Afd. Schiedam van den R. K. Volksbond is het conflict in de metaalindustrie te Beek en Donk ter sprake gekomen. De voorzitter (de heer Mouwens) zeide volgens het verslag der N. S. C. 't volgende Wijzend op het zeer erg conflict te Beek en Donk, een duidelijke aanslag op de organisatie, waarbjj de patroons zelfs de bemiddeling van Z. D. H. den Bisschop van 's-Hertogenbosch weigerden, spoorde hij allen aan milde bijdragefi te schenken om de ongelukkige slachtoffers van het conflict in hun nood te hulp te komen. Daarna hield de heer A. P. S. Swartjes, voorzitter van St. Eloy, een rede, waarin hij met een aantal feiten aantoonde, dat het „hier gaat tusschen Katholieke werklieden en Katholieke werkgevers," en dat het de patroons, aangesloten bij een neutrale patroons vereen i- ging, zijn die de rechten der werklieden niet willen erkennen en zelfs de bemiddeling van den Bosschen Bisschop weigerden. En toen eindigde de heer Swartjes aldus Waar hier dus alle bemiddeling geweigerd werd, is 't onjuist te beweren, dat ook de Katholieken klassenstrpd voeren. Trouwens de krachtige steun door meerdere gegoede Katholieken te Helmond aan de stakers verstrekt, sluit dit denkbeeld uit. Alleen erkennen wij, Katholieken, hier een belan genstrijd, waarvan de ongelukkige slachtoffers alleszins steun verdienen. Door de heeren Kouwens en Swartjes beiden is dus ronduit erkend, dat het hier een strijd geldt van katholieke arbeiders en katholieke patroons, en dat het onrecht aan de zijde der katholieke patroons is. En beiden erkennen, dat het gaat om het recht der organisatie van de arbeiders, liefst in een kerkelijk erkende katho lieke organisatie vereenigd. Wat zjj daar erkenden, is niets anders, niets meer en niets minder dan wat wij klassenstrijd noemen. En of die heeren dien naam nu al veranderen en er „belangenstrijd" ten onrechte en zeer onnauw keurig voor m de plaats stellen, op het door hen be handelde geval past volledig de naam van klassenstrijd in den zin zooals die door de sociaal-democraten wordt gebruikt. Mannen als Mouwens en Swartjes zien dat ook wel in eu worden door zulke feiten ook wel tot de erkenning gebracht, dat onze klassenst'jjd-opvattingen volkomen juist zijn. Maar ze zitten er tusschen, ze zjjn als als katholieke organisatoren vóór alles anti sociaal-democratisch. En of de strijd tusschen hun inzicht en hun anti-socialistisch propagandistschap ooit ten voordeele van hun verstand zal uitvallen, zal van de machtsontwikkeling van het proletariaat en van hun eigen afhankelijkheid afhangen. In ons nummer van de vorige week wezen wij in het artikel „Verarming" op de snelle verarming van de proletariërsklasse te Schiedam. De vermeerderde „wel vaart" der gemeente sluit, volkomen zooals Marx als een der onvermjjdelijke werkingen van het kapitalisme aanwees, de verarming der arbeidersklasse in zich. En daartegenover staat de verrijking van de bezittende klasse, zooals wij in datzelfde artikel ook met de cijfers aantoonden. Voor de toekomst van Schiedam is het niet onbe langrijk, ook de volle aandacht te wjjden aan de buiten gewoon groote daling van het aantal aaDgeslagenen met een belastbaar inkomen boven de f 1500.Dit aantal daalde van 873 tot 281 dus met 92 of 24.9 procent. Het meer dan pietluttige bestuur onzer gemeente jaagt de meergegoeden de stad uit zooveel als maar mogelijk is. De ouderen blijven nog hangen, als de toekomst hunner kinderen hun vertrek niet gewenscht maakt. Maar de jongeren vliegen er uit, zoodra hun dat mogelijk is. En vreemdelingen bljjven bjj voorkeur buiten Schiedam, ook al hebben zjj huu zaken hier. Wat ons betreft, wij vinden dit een der zegenrijkste gevolgen van het „Christelijk" bewind onzer gemeente. Hoe zuiverder en meer-geheel Schiedam een arbeidersstad wordt, des te zuiverder zal de arbeidersbeweging daar de toestanden kunnen maken. In de wanhopigste kapitalistische bochten wringt zich onze „Christelijke" geme-ntelijke overheid. Ze zien zwart en oranje van al 't gewring. Maar door hun stommelingachtigheid helpen zij met den grootst mogeljjke jjver het socialisme voorbereiden. Er zit tóch veel humor in de geschiedenis Het lust ons niet te onderzoeken, aan welke inwendige intriges deken Coppens de verscheuring van zijn plan voor een Roomsch Ziekenhuis te danken heeft. Hij heeft er deze groote wijsheidsles mee thuis gekregen dat het beter handeldrijven is met Roomsch-gezinde geuzen, type Brants en type Goslinga, dan met Roomsch-zjjnde tegenstanders. En aan de goegemeente is nog weer eens een prachtige kijk gegund op de kracht van de giftige antipathieën en intriges binnen de muren der H. Roomsche Kerke, zóó sterk, dat men eerst deken Coppens van hooger hand toestemming verleende, en daarna hem die toe stemming weer afnam onder een zoo doorzichtig voor wendsel als het nu gebruikte, (zie „Uit de Pers"). Van meer belang dan d-ze huiselijke Roomsche twist is, dat de „gezegende dag van de opening van een Roomsch Ziekenhuis", waarvan de Burgemeester in openbare raadszitting sprak, niet aan zal breken, en dat de Gemeenteraad dus weer zonder allerlei clericale invloeden aan de oplossing van het Ziekenhuisvraagstuk zal kunnen werken. Na de periode-Coppens is het Ziekenhuisvraagstuk nu in de periode-Sanders aangekomen. De gemeente wordt ongeduldig, heeren; laat het scherm halen! De aanbeveling voor leden der Commissie van Toe zicht op de Arbeidsbeurs is aan den Gemeenteraad medegedeeld. Daaruit blijkt, dat de patroons er zich zoo om bekommeren, dat de Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven en de Voedings- en Genotmiddelen moeten bijspringen. De patroons weten wel, dat een Arbeidsbeurs als die der gemeente Schiedam geen rooden duit waard is. En dan moet men het lijstje der aan bevolen patroons zienGeen een werkgever van in vloed komt er op voor! Wat de aanbevolen werklieden betreft, dat zjjn candi- daten van St. Eloy, St. Jozeph, Maarten Luther, en de afdeelingen Sehiedam van den Chr. Nat. Werkmansbond, Chr. Metaalbew.bond en Glasbewerkersbond. Met nukaar anderhalve man en een paardekop! Als nu de gemeenteljjke Arbeidsbeurs niet bloeien zal! Misschien wordt het nu net als de Schiedamsche jenever een gemeentelijk gecacheerde instelling, de jenever om de lui te vergiftigen, de Arbeidsbeurs om onderkruipers te leveren. Jenever en onderkruipers, merk Schiedam, dat zijn dus een paar van Schiedams beroemdste pro- dukten. En dan te moeten zeggen, dat het geen zoodje ia het „Christelijk" geregeerde Schiedam is! De Rotterdamsche geneeskundige Dr. Nolen besprak voor eenige dagen den invloed van de woning op de verspreiding van ziekten. Hij toonde met officiëele statistische cijfers aan, dat ongunstige woningtoestanden die verspreiding zeer sterk in de hand werken. En eveneens aan de hand der officiëele statistieken bewees hij, dat Zuid-Holland, wat ongunstige woningtoestanden betreft, op een zeer laag peil staat. Het allertreurigst zijn ze (aldus Dr. Nolen) in Sliedrecht en Schiedam. In het door jenever en clericalisme verpeste Schiedam zijn de toestanden het allertreurigst! De „Christelijke"(!raadsmeerderheid spande zelfs al haar krachten in, om de verbetering der woning toestanden door „volkshuisvesting" tegen te houden! Een fijne boel Afdeelingsvergadering. De laatste afdee- lingsvergadering was bijna uitsluitend aan huishoudelijke zaken gewjjd. Van de ingekomen stukken verdienen vermeldingle het verzoek van de Studieclub om vernieuwing der jaarljjksche bijdrage; de afd. stelde opnieuw die bijdrage vast op f 5.2e het verslag van den brochurenhandelaar M. J. van Djjk over 1909, melding makende van een flinken omzet van boeken en een minder grooten omzet van brochures, de flinke levensvatbaarheid van deze instelling aantoonende. De fiuanciëele verslagen over het 4e kwartaal van 1909 over de afdeeling, „Constantia" en „Kunst en Strijd" werden goedgekeurd. De fiuanciëele controle-commissie bracht rapport uit over haar controle van De Moker (3e kwartaal) en het Sinterklaasfeest. De vaste commissies, nl. de financiëele controle-com missie, de zaal-commissie, de .Mofter-commissie en de feest-commissie, werden opnieuw voor een jaar benoemd, de eerste en laatste met 1 en 2 leden aangevuld. Als candidaat voor den Gemeenteraid werd gekozen Dr. J. van Leeuwen. Het Bestuur kreeg de opdracht, samen met het verkiezings-comité de actie te regelen. Geheel-ontlionders. Den 27 Januari hield de Afd, Schiedam der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken hare huish. Verg. in Constantia. Over de opkomst was niet te klagen, hoewel nog velen ont braken. Een lid had besloten een inleiding te houden om de Propaganda te bevorderen, maar hiervan moeit worden afgezien daar het lid verhinderd was op te komen. Besloten werd voor deze rede een apparte Verg. te beleggen, en hiervoor een ieder uit te noodigen, den 17 Februari 's avonds 8 uur in het gebouw Constantia te komen, teneinde te hooren uiteenzetten hoe nuttig en tevens hoe noodig het is mede te werken in den strijd tegen de draukgewoonten. Laten velen aan deze oproep gehoor geven, want hoe grooter onze rjj van strijders wordt, des te ge makkelijker zullen wij Koning Alcohol den kop kunnen indrukken. Ook nog hierop wil ik een ieder attent maken dat de Afd. besloot het 1-jarig bestaan der Afd. eenigzins feesteljjk te herdenken, en hiervoor in de maand Maart een Verg. te beleggen, waar een spreker zal optreden, voor de afwisseling zang zal zijn, en tevens lichi beelden zullen vertoond worden, betrekking hebbende op den drankstrijd. E. ROBBEREGT, Secr. L. Kosterstraat 2n. Nieuw-MalthusiaanscheBond. Wij ontvingen het onderstaande vei slag: 30 Jan. De Jaarlijkscbe Algemeene Vergadering van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond werd heden te Hondje, zit op, Recht met je kop, Recht met je staart! Zoo is hondje een koekje waard.

De Moker | 1910 | | pagina 2