Y rou wenkiesrecht. Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes„ in de bouwvakken. Maar overal elders werden art. 1638c en d uitgeschakeld zonder dat er wat voor in de plaats kwam. En dit is er de oorzaak van, dat de werklieden zich nu tot de gemeenteraden wenden om opneming dier bepalingen aan aannemers van gem. werken verplichtend te stellen. Deze pogingen der werklieden vonden steun in de pers, bijv. De Werkmansbode (Red. Ds de Visser) en Patrimonium (Red. v. d. Molen). Maar toen gingen de patroonsorganisaties zich daar tegen verzetten, o. a. te Dordrecht, Deventer (waar de Raad eerst besloot de besproken bepalingen verplichtend te stellen maar lat r onder pressie van den Landelyken Bond van Aannemers daaiop terugkwam), Zeist enz En nu is de kwestie te Schiedam aan de orde. Het praeadvies van B. en W. komt spr. voor wel van een goeden geest te getuigen maar te slap te zijn en te vaag, omdat B. en W. de uitschakeling „zooveel mogelijk" willen trachten te voorkomen. En dit is „vaag", als men de bezwaren der patroons nagaat. Deze. verzetten zich tegen een verbod van uit schakeling van art. 1638c en d om deze redenenlo. daardoor ingegrepen wordt in hun bedrijf, wat volgens spr. onjuist is 2o. dat de risico onbekend is, door deze op de werkgevers gelegd, wat volgens spr. slechts ge deeltelijk waar is omdat er maatschappijen zijn die de volle risicoverzekering willen dragen, althans wat art. 1638c betreftmaar ook voor de risico van 1638d is toch berekening reeds elders mogelijk gebleken3o. dat de inschrijvingssom niet te ramen is, wat volgens spr. geen houtsnijdend bezwaar kan zijn 4o. dat de patroons niet de kosten mogen dragen, alsof de patroons (aldus spraan de gemeente de meerdere kosten toch niet in rekening zouden brengen! De Gemeente kan 2 wegen volgen1. óf een nit- schakelingsverbod vaststellen2. of in de plaats daarvan andere gunstige bepalingen in de bestekken opnemen. De eerste weg is volgens spr. de minst goede, omdat het wetsartikel niet scherp genoeg is. De tweede weg is daarentegen beter omdat daar zter duidelijke en scherpe bepalingen kunnen worden gemaakt. De grenzen dier bepalingen kan ik, aldus spr., niet als mijn taak beschouwen nu te trekken. Alleen wil ik wel zeggen dat men zeer ruim moet wezen daarmee. Hoe dat moet gebeuren, eindigde Spr., zullen de Raadsleden en het college van B. en W. zelf wel kunnen uitmaken. Aan de gedachtewisseling, die op deze rede volgde, namen onze partijgenoot van Leeuwen en het Raadslid Goslinga deel. Van Leeuwen betwistte, dat de Gemeenteraad iets anders moest doen dan een uitschakelingsverbod vast stellen, en meende dat het de taak der vakvereeniging is verder voor zoo gunstig mogelijke arbeidsvoorwaarden te zorgen. De heer Goslinga begon met op te merken, dat de sofiale maatregelen „volgens sommigen" een schaduw zijn, waaruit o a. werkloosheid voorkomt. En voorts wees hjj op de bezwaren van de zyde der arbeiders (zieke 'en zwakke arb., verzekering door de arb. zelf als verplichting door de aannemers gesteld enz.) De heer Diemer verklaarde het met Van Leeuwen eens te zijn dat de gem. zich niet op het terrein der vakorganisatie mag begeven. Maar te Schiedam hebben de aannemers en bouwpatroons geen van allen art. 1638 c. en d. erkend 'of gunstige bepalingen in de plaats daarvan vastgesteld. De Gemeenteraad had dus geen leiddraad in een of ander collectief contract waar het zich aan kon houden en moet dus zelf die bepalingen maken. Den heer Goslinga antwoordde spr., dat hij het los laten van 1539 c. en d. op grond van de plaatselijke toestanden had aanbevolen. Het standpunt van den heer Goslinga inzake werkloosheid noemde hij verouderd. Wat de bezwaien der arbeiders betreft, door den heer Goslinga genoemd, deze achtte Spr. zeer overdreven, zooals hij nader met eenige voordeelen toelichtte. Na repliek van Van Leeuwen, den heer Goslinga en den spreker, sloot de voorzitter de vergadering, die behalve door de commissie en de Raadsleden Brants, Honnerlage Grete, Van Westendorp, Wittkampf, Koop man?, Klein, Goslinga en Van der Meer, door slechts 50 personen was bezocht. Een onderwerp als het bier behandelde had een beter verdiend. De vergadering van de afd. Schiedam der vereeniging voor Vrouwenkiesrecht verleden Dinsdagavond in het Volkshuis was behalve door de dames-bestuursleden door 11 dames, 3 heeren, 5 jongelui en 2 verslaggevers bezocht. De voorzitster toonde zich verheugd over de tamelijke opkomst. Mejuffrouw Wolswijk droeg daarop twee femi nistische gedichten voor. En daarop sprak mej. Kramers baar propagandarede uit. Zij begon met eenige cijfers en feiten aan te toonen, dat de vrouwenbeweging een economischen grondslag heeft. Den samenhang tusschen deze economische ver schijnselen en den politieken eisch van vrouwenkiesrecht zocht spr. in 't belang der vrouw bjj billijke belastingen, goede woningtoestanden, goed geregeld onderwijs enz...., en voor de loontrekkende vrouwen bovendien in de wettelijke regelingen als arbeidscontract en dergelijke. Daarna betoogde spr., dat de vrouwen evenveel belang hebben bij allen staatkundigen arbeid als de mannen, en dat de vrouw in de wetgeving schandelijk verwaar loosd wordt. Met een aantal voorbeelden schetste spr. de Nederlandsche wetgeving als een eenzijdige sekse wetgeving, waarin de wetten makende mannen, hoewel het onrecht daarvan erkennende, maar steeds geen ver andering brengen, omdat zij alleen vertegenwoordigers van mannen zijn, en te veel om hun 2000,denken. En zoolang de vrouwen geen kiesrecht hebben, zullen de mannen nooit tijd hebben om de belangen der vrou wen te behartigen. In de staten, waar de vrouwen reeds kiesrecht heb ben, wordt de staatstaak volgens spr. meer zorgend dan in de alleen door mannen geregeerde staten. Willen de vrouwen in Nederland ook tot 'zulk een beteren toestand komen, dan moeten zij zich vereenigen, betoogde spr., omdat zij overal de belangen der vrouwen aan 't licht moeten brengen. En dan moeten zp zich los van alle politieke partijen vereenigeD, omdat zij anders in partijpolitiek verward raken en haar zuivere vrou- wenpropaganda laten verloopen. Partytrekken voor de een of andere pol. meening of te velde trekken teg6n de een of andere pol. meening doet dus ook de ver eeniging voor vrouwenkiesrecht niet. Hierna onderzocht spr. de bezwaren, tegen het vrou wenkiesrecht ingebracht, n.l. het belang van de vrouw in 't gezin, de onmogelijkheid van dienstplicht voor de vrouw, de vrees voor ruzie tusschen vrouw en man, de onverschilligheid der vrouwen voor het kiesrecht, enz.,.. Met een korte uiteenzetting van de statuten der ver eeniging en een opwekking om lid te worden eindigde spr. haar rede. Na de pauze droeg mej. Wolswijk nog een twee-tal gedichten voor. Een paar der aanwezige jongelui ge bruikten op een allertreurigste manier de vergadering als oefeningsplaats in het debatteeren en werden op een leuke manier door de spr. in het zonnetje gezet. Waarom de voorzitster zooveel tyd aan die gekheid liet besteden, begrippen wjj niet. Zonder debat eindigde deze vergadering. ballast uit het schip geworpen opdat er een betere lading in geborgen zou kunnen worden. Jammer, zeer jammer mag het heeten dat deze ver gadering door zoo weinig personen bezocht is geworden. Werkelijk, dergelijke onderwerpen verschaffen een gees telijk genot, wat waarlijk in dit zwart Schiedam niet als overbodig weeldeartikel beschouwd mag worden. B. Bond van werkl. in alcoholh. en vrge dran ken afd. Schiedam. Het 7-jarig bestaan werd Zaterdag j 1. feestelijk herdacht in „Constantia". De zaal was stampvol, eigenlijk te vol, en daar er enkelen waren, welke wij liever niet op onzen feestavond hadden ge zien, vereischte het bewaren der goede orde groote in spanning. Ingezet met de „Internationale", werd na de openings speech van den Voorz. het woord gevoerd door den Bonds- propagandist Kruit, welke in een kort betoog de aan wezige ongeorganiseerden aanspoorde lid hunner vak vereeniging te worden. Tusschen de opwekkende muzieknummers van „Kunst en Strijd", afgewisseld door luimige voordrachten, werd door „Nieuw Leven" opgevoerd „Vaders Jaardag" wat een tragisch stuk uit het arbeidsleven te aanschou wen gaf. Jammer, dat door een deel der aanwezigen niet de ernst van dit tooneelstukje begrepen werd, voor velen de indruk verloren ging. „Een huis met Commen saals" lokte, door z\jn comische scènes, herhaaldelijk een uitbundig lachsucces uit. Beide stukjes werden zeer verdienstelijk door „N. L." opgevoerd. Door afgev. der zusterafd. Rotterdam en Den Haag werden de groeten en beste wenschen hunner resp. afd. overgebracht. Het programma werd besloten met een dansje, hetwelk nog een groot deel der aanwezigen tot laat in den nacht bijeen hield. Namens het Bestuur brengen wij dank aan allen, welke hebben meegewerkt aan het welslagen van onzen feestavond. Secr. Hultatnli-lierdenking. Zondag 6 Febr. sprak de heer Damme van Rotterdam voor de afd. Schiedam der Dageraad. Met het oog op de Multatuli-beweging in den laatsten tijd was het onderwerpMuit. als deDker. In een gloedvol betoog zette spr. uiteen hoe Muit. steeds had vooropgezet het zelfdenken en zelf onderzoeken bij verkondiging eener nieuwe levensbe schouwing. Wat gij zijt, wees dat goed en doe het van ganscher harte. Het is noodig een aantal legenden omtrent Muit. voortdurend te weerleggen. „Genot is deugd!" had hy gezegd. „Zie je wel," zeggen zijn tegenstanders, „een aanbidder van het zinnelijke". Zij, die evenwel bekend zijn met het edel denken en streven van M., weten dat er een hemelsbreed verschil is tusschen datgene wat hij genot noemt en de zinnelijke genietingen door zijn tegen standers bedoeld. Muit. was een atheist, maar zoo schreef hjjeen Atheist heeft iets anders te doen dan het aanbidden der stof. De vraagstukken des levens moet de Atheist onderzoeken en verklaren, en zoeken te begrijpen wat tot heden onverklaarbaar scheen, is zyn taak. Muit. heeft geen maatschappelijk stelsel voorgesteld, maar hjj is de pionier, de wegbereider geweest voor een betere samenleving. Hij heeft met forsche hand de Yan eerbied voor de Orde en het Gezag. De middenstand en de vertegenwoordigers van de Orde en het Gezag zijn dikwijls dikke vrienden. Althans als men mag afgaan op de groote mond die de mid denstanders opzetten als de orde en het gezag door de arbeiders niet geëerbiedigd worden. En speciaal dat gedeelte van den middenstand - in onze stad zoo ruim vertegenwoordigd dat de orde en het gezag be schouwt als een ordonnantie Gods en juist daarom van de arbeiders altijd onderwerping vraagt. Van de arbeiders, zeggen wij met nadruk. Want van zich zelf vragen zij niet altijd gehoorzaamheid aan wat de boven hen gestelde machten meenen, dat moet wor den nageleefd. Dat er werkgevers zijn die zich aan 's lands wetten ook een stuk ordonnantie niet storen bij den arbeid van minderjarige ondergeschikten, weet langzamerhand ieder wel. Ja, men krijgt menigmaal den indruk dan eerbied voor de orde en het gezag de werkgevers alleen goed voorkomt voor ondergeschikten, terwijl zjj zelf zich daaraan niet verder storen als hun zaken er niet door geschaad worden. Een typisch staaltje daarvan levert de geschiedenis der verordening te dezer stede ingevoerd waarbij de bakkers gehouden zijn, brood van zeker gewicht te leveren. Menig bakkerspatroon is een groot vereerder van de orde en het gezag, maar nu, een ware revolutie, zoodat zelfs de rechter er aan te pas is moeten komen en de Gemeenteraad de-bepalingen heeft moeten verscherpen. Nu kwam het eigen belang in botsing met de meening der overheid die maatregelen meende te moeten nemen in het belang van allen en de middenstand verzet zich. Dus, verzet zij zich tegen dezelfde instellingen waarvan zoovelen onder hen prediken dat zij van hoogerhand zijn ingesteld en dat daarom de arbeiders alles wat over hen gedecreteerd wordt moeten eerbiedigen. Waaruit wij dan zoo vrij zijn de conclusie te trekken dat heel hun verdediging der maatschappelijke orde maar volksverlakkerij is, ingegeven door de zucht tot zelf behoud, van een zich zelf onderling doodconcurreerende middenstand, die één ding zeker blijkt te weten, namelijk dit, dat het verzet der opwaarts strevende arbeiders beweging geen rekening houdt met hun speciale be langetjes. Feestavond van „De Stem". - Op Zaterdag 19 Februari viert de Zangvereeniging .,De Stem des Volks" haar vierjarig bestaan in de zaal Harmonie. Men zie de advertentie in dit blad. Wie zoekt hier den strgd? Socialisten en menschen van algemeene vakvereenigingen, (precies het zelfde zou de Heer Diemer zeggen) zijn eigenlijk on ruststokers, die de arbeiders opruien tegen hun patroons, die op strijd en staking aansturen om daardoor opnieuw ontevredenheid te wekken, in één woord 't zijn lieden die geen ander doel en geen ander motief voor hun daden hebben dan het aanblazen van den klassenstrijd. Dat zij vaak precies het omgekeerde doen en den strijd dien de patroons blijkbaar willen, trachten te voor komen, 't komt niet op in de hoofden van hen die er belang by hebben een zeer sterk vooroordeel te doen bestendigen of ontstaan. Onderstaand staaltje zal opnieuw bewijzen dat er ook patroons zijn, die men met volle recht ontevredenheid zaaiers noemen kan. Bij de Firma de Jong en Co. alhier heeft de Alg.- Ned.-Met.-Bond ten vorigen jare een collectief arbeids contract gesloten. Dat kon de A. N. M. Bond doen omdat alle arbei ders georganiseerd waren, en dus een Hinken macht konden vormen tegenover den Patroon. Rekening hou dende met den stand van het bedrijf en den niet zoo heel groote kapitaalkracht van den patroon kwam een con tract tot stand, dat heusch niet de gebraden eenden in de arbeiders hun magen zal doen vliegen, maar dat niet te min aannemelijk was. Zoo bepaalt art. 4 van bovenbedoeld contract dat de loonen, ook de stukloonen, niet verlaagd mogen worden. Natuurlek, zal men zeggen, bij 't steeds duurder worden der levensmiddelen gaat 't niet aan minder te gaan verdienen. Niet alzoo genoemde patroondaar waar hij maar eenigszins kan (er werken tegenwoordig ook niet bij dén bond aangeslotenen) tracht hij er wat af te pingelen. Meermalen is door het bestuur van den A. N. M. B. daartegen bezwaar gemaakt, er werd dan ook verder geen gevolg aan gegeven en de loonen hielden vrijwel stand. Maar wat deed de patroon dan, om dan toch die

De Moker | 1910 | | pagina 3