DE MOKER". Mevr. SGHAMLE m 82 HET VOX.K Speler: c. B. neerinc, OnderwerpJEUGD EN SOCIALISME. Bnrean voor ArMSsreclt, DE NOTENKRAKER Aan Gehuwden. PRESERVATIFS H. SPETTER Co. Drankbestrijding. DE ZAAIER. LI Arbeiders. Abonneert U op Deskundige voor Dames Hugo de Grootstraat 109a, Masereeuw Bouten, ■V DAGBLAD VOOB DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal persoon niet evengoed adressen verzamelen en opzenden als dat uw secretaris dat doet U, geachte Redactenr, dankend voor de opname. A. T. Hiermede sluiten wij deze discussie. Red. Moker. Geheelonthouding en Vakorganisatie. Onder het opschrift „Een verblijdend Feit", geeft „De Arbeid" een bericht uit Zutphen, waarin wordt medegedeeld, dat gedurende den bouw der Ambachts school door de werklieden op 't karwei geen droppel sterke drank is gebruikt. Dit is vooral te Zutphen des te merkwaardiger, omdat daar op alle karweien nog de treurige gewoonte onder velen van 't werkvolk bestaat, om per dag en vooral 's Maandags, de man een paar cent te lappen. Het verblijdende feit zit hierin, dat alle metselaars en opperlieden, die aan den bouw der Ambachtsschool werkzaam waren, aangesloten zjjn bp den Centr. Bond van Bouwvakarbeiders. Het vereenigingsleven werkt opvoedend en veredelend. (Geh onïh Sterke drank in IJsland verbannen. In IJsland is een wetsontwerp ingediend, waarin be paald wordt, dat te beginnen met 1 Januari 1912 alle invoer van sterken drank verboden wordt. De bladen brachten ons het bericht dat de beide afdeelingen van het Alting dat wetsontwerp hebben aangenomen. Men schijnt er daar in het hooge Noorden toch wel eenigszins anders over te denken, dan in meer Zuide lijk gelegen landen, waar men wel eens kan hooren beweren dat alcohol „zoo goed helpt voor de kou". Wereldstrijd. Consultatie-bureau voor drankzuchtigen. Het drankmisbruik dompelt jaarlijks een groot aantal menschen in diepe ellende niet alleen den drank- misbruiker, doch ook diens gezin, diens geheele omge ving ja, door de ontaardende werking van het alcoholisme op het nageslacht wordt het een sociaal gevaar. Voor zijn bestrijding zyn noodig maatregelen op geneeskundig, rechtskundig, sociaal en opvoedkundig gebied. Teneinde het kwaad in zijn omvang en oorzaken beter te leeren kennen en tegelijkertijd te trachten de slachtoffers er van te helpen en zooveel mogelijk weer op de been te brengen, is in het begin van dit jaar te Amsterdam op initiatief der afd. Amsterdam van den Volksbond tegen drankmisbruik, een Consultatie-bureau voor drankzuchtigen opgericht. De leiding ervan berust bij Dr. K. H. Bonman, zenuwarts aldaar, Mr. G. M. den Tex en Th. W. van der Woude, redacteur van „De Wegwijzer", het tijdschrift voor de studie van het alcoholvraagstuk. Het bureau stelt zich voor adviezen te geven op geneeskundig, rechtskundig, sociaal en opvoedkundig gebied, raad te geven inzake de behandeling en ver pleging van drankzuchtigen, over hun opname in zieken huizen of asyls, over onder-curateele-stelling, over aan sluiting bij drankbestrijdersvereenigingen, over de hou ding van de huisgenooten van alcoholisten enz. enz. In den regel zijn de adviezen kosteloos. Alcoholisten of zjj, die op weg zijn het te worden, en belangstellenden in het lot van zulke personen, zij allen kunnen zich tot het bureau wenden. Richtig eigenbelang. Volgens de „New York Suu" staat bijna van het gebied der Vereenigde Staten van Noord-Amenka onder „verbodsbepalingen." Dat wil zeggen, dat daar bij over- groote meerderheid van stemmen de bevolking besloten heeft alcoholische drank te verbieden. Onder deze be paling leeft nu bijna de helft der Amerikaansche be volking, meer dan 40 millioen. Vanaf 1904 is de oppervlakte waarover deze wetten heerschen verdubbeld, terwijl er de meest welvarende Staten toe behooren. Japan en de opium. Toen voor een 60-tal jaren Japan zich openstelde voor den buitenlandschen handel, verbood het ten strengste den invoer van opium. Het wilde zjjn volk beschermen tegen de rampen van het heulsap, zooals het die kende uit het naburige China. Enkele jaren nu geleden nam Japan het bestuur in handen over het eiland Formosa en de nieuwe Regeering dacht aanvan kelijk ook daar de bevolking tegen de opium-gevaren te beschermen door algemeen verbod van fabrikatie, verkoop en invoer van 't gevaarlijke vocht. Maar de vrees o.a., dat men door te strenge maatregelen in dezen een groot deel der inwoners tegen de nieuwe heerschers zou innemen, bracht de Regeering tot een ander be sluit zij trok het opium-monopolie aan zich en ver kocht het heulsap aan ieder, die een medisch attest kon overleggen, waaruit bleek, dat het gebruik van opium noodzakelijk was geworden. En de toepassing van dezen maatregel leverde zulk een zoet winstje, dat na eenigen tijd de ambtenaren bij den verkoop een oogje mochten dicht doen, als dit wenschelijit wasvoor de zaak. Thans wordt het attest niet meer gevraagd. De Regeering deed reeds een fabriek bouwen voor het rafineeren van opium en proeven worden genomen aangaande de acclimatisatie en de cultuur van de opiumpapaver op Formosa. Het aantal vergunningen neemt jaar op jaar toe. Zoo wordt het overheerschte volk geofferd aan Regeeringsbelangen. De Japanners toch hebben ook op Formosa zich te houden aan dezelfde verbodsbe palingen als in huu Vaderlandhun overtredingen in dezen worden met onmiddellijke verbanning gestraft. J. b. d. L. Hoe het drankkapitaal zich weert. Een Duitsch blad heeft het verslag in handen ge kregen van de jaarvergadering van het verbond der Duitsche spiritusfabrikanten, die 26 Februari 1909 in Breslau achter gesloten deuren gehouden is. Onder de deelnemers behoorden een prins, 8 graven, 4 baronnen en 31 minder adellijke heeren. De Regeering had zeven afgevaardigden gezonden Onder meer legde de commerciëele leider van het verbond er den nadruk op, dat met het oog op de nieuwe belasting op den jenever de onthoudingsbeweging ten scherpste tegengewerkt moest worden om de con sumptie te doen stijgen. Is het niet gewetenloos, aldus om den geldbuidel de volksvergiftiging in de hand te werken En daar doen dan nog deftige aristocraten aan meeWe begrjjpen levendig, dat zulk .een samenzwering tegen het volk achter gesloten deuren gesmeed wordtZóó iets mag geen daglicht zien. Gelderlander 1 Weerstand geboden. Volgens art. 67 der drankwet vervallen 1 Mei 1910 alle vergunningen tot drankverkoop in de ten dienste van het publiek bestemde Realiteiten van openbare middelen van vervoer. Alle stationwachtkamers worden dan dus drankvrjj. Natuurlijk is. Jan Publiek daarmee niet onverdeeld ingenomen. En waar de spoorwegmaatschappijen zeer belangrijke pachten van de buffetten trekken en die voor een goed deel ook uit den drankverkoop komen, was ook van die zijde oppositie te verwachten. Op de eerste vergadering van het N. C. A. (Nationaal Comité tegen het Alcoholisme) kwam deze zaak dan ook 'reeds ter sprake en besloot men, een oog in het zeil te houden, om, zoo noodig, ten spoedigste gemeenschappelijk op te treden. Sedert heeft het bekende Tweede Kamerlid Jhr. Mr. van Doorn de Regeering schriftelijk de vraag voorge legd, of zij voornemens is, een wetsvoorstel aanhangig te maken tot intrekking of wijziging van art. 67 der drankwet, dan wel, of zij meent, dat het nut van deze bepaling opweegt tegen het ongerief, dat zjj voor het reizend publiek zal teweegbrengen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft daarop geantwoord, dat de Regeering niet voornemens is, een wetsvoorstel aan hangig te maken tot intrekking of wijziging van art, 67, dewijl tot reactie tegen de tot stand gekomen wet telijke regeling in dezen geen aanleiding bestaai. Flink zoo! dat is tenminste steviger houding, dan door Minister Rink tegenover de belangen van den drank handel ingenomen. We zijn benieuwd, of men in de Kamer nog op deze zaak zal terug komen. M. BI. F. STËVNPENMINe. Schiedam. O. 3 ct.De Moker 10 ct.V. 10 ct.vorige week Y. 10 ct.verantwoord 6 ct. Te veel 11 ct. Verkiezingsfonds. Een katholiek 25 centJ. S 13 ct. Bond van jonge arbeidersj(ster»). op Zondag 20 Februari, 's avonds 6^ uur in 't Gebouw „Constantia". uit den Haag. Deze vergadering is toegankelijk voor alle jonge lieden. Laat dus iedereen komen. p. dozijn f 1.20, f 1.80, f 2.40 tot f 5.- Monsterzending f 1.f 2.f 3. W VROUWENSPUITEN. Zekerheids=Ovalen f 1,25. Canules, Slang, Ringen. Geïll. Boekjes 70 ct. tegen postw. Arbeiders 25 pCt. korting. Geïllustreerde Prijscourant tegen 10 cents-postzegel in envelop. ionkerfransstraat 72a. ROTTERDAM. Ambtenaren VLAARDINGEi, Westhavenplaats 15. J. C. HOORWEG en C.'J. A. BARTSCH. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Laudweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract Loon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenigingszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 nur. Het Bestuur van den Vlaardingschen Bestuurdersbond. ■nMUMCiMr aBHUMBBm IV 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. Goedkoopste adres voor Hygiënische Gummi waren. Consult van 25 uur. Voor minver mogende van 7 9 uur. Voor Zondags mondeling of schriftelijk te bespreken ROTTERDAM. (Bovenhuis). EUECTRISCHE DRUKKERIJ BINNENROTTE 48-50. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAH> Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal Afzonderlijke nummers 7x/s ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezendin BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. Militie- en

De Moker | 1910 | | pagina 4