No. 52, ZATERDAG 26 Februari 1910. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j vooruitbetaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent Redactie-adresSt. Liduinastraat 50. Administratie-adres: Gcbonw „Constantia' ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken yooï 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk loensda g a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar;: Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Prijsverhooging. Dit nummer is het laatste van den 9den jaargang. Het volgende kost dus 3 inplaats van 2 cent. De Administratie. Aan de Posïabonnees. Met 1 Maart begint het nieuwe kwartaal. Gij zondt het werk der administratie verlichten, indien het abon nementsgeld, groot 40 cent, vóór 15 Maart opge zonden wordt. Na den 15en wordt per postkwitantie (47V8 cent) over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Aan de Stadsabonnees. Met 1 Maart begint het nieuwe kwartaal. Volgende week zal de looper de kwitantie (35 cent) aanbieden. De Administratie. Afdeelingsnieuws. Mededeelingen van de Administratie. Door een wijziging in het bezorgen van De Moker zullen eenige abonnees deze, inplaats van Vrydag avond, des Zaterdags ontvangen. De Administratie. Huisbezoekers. Vergadering van huisbezoekers op Zondag 27 Februari, te 5 uur, in Constantia. Wij verwachten een zeer groot aantal partijgenooten op deze vergadering. Er is nog veel te doen. De Commissie. Aldeelings-feestavond op Zondag 6 Maart, net welwillende medewerking van „Excelsior" en „Kunst en Strijd". De Feestcommissie. Afdeelings-kinderfeest op Zondag 3 April De Feestcommissie. Kinder-nitstapje. Op den 31 Augustas zal er voor kinderen van 8 tot 14 jaar van partijgenooten en geestverwanten een feestelijk uitstapje worden ingericht, De bijdrage voor ieder kind per week is gesteld op 3 cent en zal van 1 April af moeten gestort worden, zoodat e- 22 stortingen van 3 cent per kind moeten worden gedaan. Nadere aankondigingen over inschrijving enz. zullen V0,£eD- De I et stcom missie. Feestcommissie. Vergadering der feestcom missie op Zaterdag" 26 Februari, 's avonds te half 9, in Constantia. 1 Nieuw Leven. Onze tooneel-onderafdeeling zal op Zaterdag 12 Maart een uitvoering van Inte Onsman's Cetrapten geven in Constantia en verder het programma met voordrachten aanvullen. Wjj wekken tot een druk bezoek op. De Candidaatstelliug in III. Tegenover den sociaal-democraat zullen das 3 bur gerlijke candidaten staan, n.l. Dr. J. Endtz (vrijz.), de heer J. H. Evers (roomscb) en de heer D. C. Kok (antirev.) Indien de vrijzinnigen een eenigszins bekwamen leider hadden gehad, zouden zij den zetel van den heer Gouka "hebben kunnen behouden, want van kerkelijke zijde was ijiun te kennen gegeven, dat zij niet op eenigen kerkdijken "m-candidaat hoefden te rekeneD, indien de door hen lellen vrijzinnige voor de kerkelijken aannemelijk was. T hulp der kerkelijken zou dan ook deze vrijzinnige, jnals onlangs de heer van der Schalk, in den Raad üfln gekomen. Maar de,[heeren van „Schiedam" hebben hun kansen moedwillig verspeeld zjj hadden van te voren kunnen weten dat Dr. Endtz niet door de kerkelijken zou worden aanvaard. De gulheid der kerkelijken tegenover de vrijzinnigen had geen anderen oorsprong dan de wenschelijkheid voor hen, om de ruzie tusschen Roomschen en Anti-revo lutionairen over dezen vacanten raadszetel niet naar buiten te brengen. Door de onhandige candidaatstelling van „Schiedam" wordt die ruzie nu evenwel toch voor het publiek gebracht. En nu zal deze gedragslijn gevolgd wordendat elke partij met zijn eigen candidaat uitkomt bij de herstemming znllen dan de overige Christelijke partijen den candidaat die in herstemming komt, over nemen. Aldns deelde n.l. de heer Nolet volgens het ver slag der N. S. Ct. (waarin het voorstel, aan de vrij zinnigen gedaan, teekenend is weggelaten) in de verga? dering van „Recht, Plicht en Orde" verleden Maandag mede. Eerst zullen dus de Christelijke stempelgenooten met mekaar worstelen wie de sterkste is en dan gemeenschap pelijk worstelen tegen den sociaal-democraat. Het spel kan b gmnen. Dat de kerkelijke partijen zich de weelde kunnen veroorloven van deze onderlinge worstelpartij, danken zij aan de opschuiving van een deel der vrijzinnige kiezers naar rechts. De krachtsontwikkeling der sociaal democratie is noodlottig geworden voor het liberalisme en heelt dit tot de zwakste partij te Schiedam gemaakt Een deel der vrijzinnige kiezers is toen uit zuiver anti- socialisme naar rechts overgegaan en bezorgde dit bij de laatste algemeene Raadsverkiezing de overwinning. En nu maken de Roomsche en Protestantsche clericalen beiden van deze tijdelijk groote overmacht gebruik, om te trachten hun eigen positie te versterken ten koste hunner bondgenooten. Heel christelijk is dat wel niet; maar in den Mammonistischen Tempel bepaalt men zich tot de prediking van het Christendom en is de toepassing daarvan naar het rijk der fabelen verwezen. Men kan hierbij evenwel niet genoeg nadruk leggen op den eersten oorzaak van deze reeks, n.l. de krachts ontwikkeling der sociaal-democratie. De ruzie tusschen de Roomsche en de Protestantsche clericalen is slechts een voorspel, een diablerie (duivelspel), waarin de Roomsche eu de Protestantsche Machtsduivels de hoofdrol spelen, onder de zinspreuk „Mijn Koninkrijk is niet van deze Aarde". Ret voornaamste deel van den strijd komt pas na de eerste stemming, naafloop dezer Christelijke diableiie. Dan gaat het tegen de sociaal-democratie. Dan loopen de Roomsche, de Protestantsche en de vrijzinnige ver dedigers van het kapitalisme te hoop om den sociaal democraat te weren. Dan slaat Mammon zelf op den trom om zijn Christelijke en paganistische volgelingen en aanbidders le verzamelen voor den strijd tegen Mammon's eenigen, strijdbaren, vijand, het proletariaat. Partijgenooten en geestverwanten, een prachtige ge legenheid voor propaganda wordt n door deze omstandig heden aangeboden. Laten wij nog grootere kracht ontwikkelen dan de Roomsche en Protestantsche wed- loopers. Aan den arbeid Gemeentelijke inkomsten. Het door ons met officieele cijfers aangewezen feit, dat er in onze stad tegelijkertijd een snelle ver mindering van het aantal meergegoeden (belastbaar in komen, boven de t 1500) plaats heeft, in 't laatste jaar zelfs een vermindering van 24.9 procent en een ge regelde achteruitgang van het aantal belastbare prole tariër sinkomens, in 't laatste jaar met 5 procent, heeft lenigen onzer lezers de vraag tot ons doen richten, of dit feit voor de financiën onzer gemeente niet inde hoogste mate bedenkelijk is en tot een financieele crisis voor onze gemeente moet leiden. In de eerste plaats- wijzen wij er op, dat naast de sterke daling van het aantal belastbare inkomens boven de f 1500.een vrij belangrijke stijging van het hoofdelijk belastbaar inkomen in die groep staat, en wel met f 559 of 12.8 procenthet gemiddelde in komen in deze groep steeg nl. in 't laatste jaar van t 4379.— tot f 4938. Dit bewijst een toenemende ver rijking onder de hoogstaangeslagenen. En ia de tweede plaats verwijzen wij naar onze be rekeningen in de nummers 48 en 49, waaruit o.a. blijkt dat een groep* van 36 aangeslagenen (0.97 procent) eventjes 24.68 procent van het geheele belastbare in komen heeft, dat een groep van 109 aangeslagenen (2.91 procent) over niet meer of minder dan 38.76 proceDt van het geheele belastbare inkomen beschikt, dat bij het zwaarste progressiestelsel die 109 hoogst aangeslagenen na aftrek van hun belastingbedrag nog t 3463 tot f 56 855 van hun belastbaar inkomen over houden, terwijl die som voor de 2994 (79.77 procent) der 10 laagste klassen slechts loopt van f24.39 tot t 533.20, enz Door een zoo scherp mogelijk ingericht progressie- stelsel kan de gemeente Schiedam haar inkomsten dus nog gemakkelijk vergroeien, althans gedurende eenigen tijd. Dat zij daardoor de meergegoeden nog sneller de stad zou uitdrijven dan nu reeds geschiedt, kan op goede gronden worden bestreden. Met volkomen zekerheid kan gezegd worden, dat de meergegoeden, die er maar eenigszins kans toe hebben gezien, Schiedam zijn uitge vlogen, dat de achtergeblevenen öt ingeroest zitten in onze stad en er dns in geen geval uit znllen trekken óf door omstandigheden van zaken of kinderen nog niet hebben kunnen weggaan, doch slechts het oogenblik afwachten dat hun het heengaan zal toelaten, en dat de nienwgekomen bedrijven wel eenige kleinere eigenaren en een aantal „fatsoenlijk" bezoldigde ambte naren hier heeft gebracht, maar niet de groote bedrijfs eigenaren. Welnu, al deze verschijnselen en feiten be rusten op denzelfden grond: het volkomen gemis van iedere aantrekkelijkheid onzer gemeente. De stad is intens leeljjk. Wandelingen zijn er niet. De winkels zijn ouwerwetsch en onvoldoende vooizien voor de eischen der meergegoeden. De geestelijke ont wikkeling is beneden peil. De „conversatie" is voor meergegoeden, komende uit andere steden, weeizin- wekkeud laag-bij-de-grondsch en onbeschaafd. De „toon gevende" kringen stinken van brutale domheid en oppervlakkige aanmatiging. Een laster- en babbel-zieke kringetjesgeest knabbelt overal aan. En het.beheei over al deze heerlijkheden is in handen van een op-en-top onbekwaam gemeentelijk bestuur, waarin een paai nijvere werkers nog wat gang weten te houden, maar dat stuur- en richting-loos zich door allerlei kleine be langetjes van allerlei losloopende menscbjes en groepjes laat heen en weer slingeren en tot eenige groote daad of eenig krachtig beheer niet in staat is. Het kan niet anders of de menschen en families, die zich aan zulk een omgeving kunnen onttrekken, doen dat met een onverholen vreugde. En daar déze toe-

De Moker | 1910 | | pagina 1