jj Baadsverkiezing in III f Vergeet ons verkiezings- i*- ijj fonds niet. Er is nog veel [F noodig. l 4* Ons aanstaand Congres. n. W- tM Tegen de arbeidersbeweging. Na 8 jaren standen door de burgerij niet veranderd kunnen worden, omdat zij een impotente troep is geworden, die voor niets meer geschikt is dan om zichzelf als* een dronken kerel op een kar door het clericalisme en het door het clericalisme onderworpen liberalisme naar de stembus te laten karren ter bestendiging van dezen ontaardings- toestand, daarom zullen de meergegoeden, vooral het jongere geslacht onder hen, Schiedam blijven uit trekken, onverschillig welk plaatselijk belastingstelsel er bestaat. Maar zoolang ze er zijn, is de gemeente verplicht hen te laten betalen naar draagkracht en het scherpst- mogelyke progessiestelsel in te voeren. En waar de achterblijvende meergegoeden, de hoogstaangeslagenen in de eerste plaats, blijkens de olficiëele cijfers voort durend rjjker worden, zal Een goede progressie de ge meentekas behoorlijk kunnen stjjven. Intusschen, het feit van den uittocht der meergegoeden blijft. En het is te verwachten, dat op den duur ook bij progressie de gemeentelijke inkomstenbelasting öf geregeld minder zal gaan opbrengen öf een voortdurend hooger heffingsprocent zal eischen. Zich te paaien met meerdere rijkshulp, heeft voor steden als Schiedam geen zin. Ondernemingskrachtige, voor handel en nijverheid belangryke steden, znllen ge holpen worden. Lamlendige, ontaarde steden als Schiedam worden slechts bespot en genegeerd. By de laatste jenever- belasting is dat nog eens duidelijk gebleken. Een Chris telijke jeneverstad en een Christelijk ministerie, een katholieke „bewegipg', onder „leiding" van den Volksbond en een katholiek minister van financiënen heel netjes werd gedaan of er geen Schiedam en geen Schiedamsche Volksbond „agitatie" bestond. .Hef eenige dat voor Schiedam eon inkow&ten-bron kan zijn en blijven is zijn grond En daarom moet ook in onze stad en in 't bijzonder in Schiedam de gemeentelijke grondpolitiek door ons worden vooropgeschoven. Een volgende keer zullen wij nog eens aangeven, hoe te Schiedam een goede gemeentelijke grondpolitiek ge voerd moet en kan worden. Het derde punt van bespreking, onze party-actie naar buiten rakende, is de Staatspensionneering Daarbij doet zich evenwel het zonderlinge geval voor, dat de 4 voorstellen dienaangaande (no. 67 tot 70) feitelijk niets met staatspensionneering te maken hebben, maar eer, in den vorm van voorstellen gegoten, kritiek op onze Kamerfractie bevatten. Immers, de eisch van staatspensionneering staat op ons programma en is by de verkiezingen van 't vorige jaar zelfs buitengewoon sterk op den voorgrond gebracht in onze gansche partijpropaganda door het geheele land. En nergens in de partij is schriftelijk of mondeling iets op dien eisch afgedongen, ook niet door onze Kamer fractie. Deze laatste heeft zelfs bij de laatste Begrootings- debatten den eisch van staatspensionneering opnieuw in de Tweede Kamer gesteld en gezegd, dat zij dien eisch onverzwakt handhaafde. In verband met deze voor geen tweeërlei uitleggingen vatbare uitspraak kan men dan ook verwachten, dat onze kamerfractie, zoodra de tijd daar is, de Kamer tot een principieele uitspraak over staatspensionneering zal nopen en den eisch daarvan met kracht en klem zal verdedigen. Op een buitenstaander moeten de 4 genoemde Congres- voorstellen, feitelijk tegen onze Kamerfractie gericht, daarom een zeer zonderlingen indruk maken. Maar de ingewijden weten, dat er in onze partij leden zyn, zóó wantrouwend tegenover onze Kamerfractie en zóó ge neigd om overal een „revisionistisch gevaar" te zien, dat zjj zich daardoor wel eens schuldig maken aan ongerechtvaardigde kritiek en ongemotiveerden angst. En dat is in deze kwestie het geval, zooals by een nuchtere uiteenzetting der feiten duidelijk blijkt. De zeer duidelijke, geheel met ons program overeen stemmende, uitspraak der Kamerfractie, die haar onbe twistbaar beginselstandpunt in dezen inhoudt, wordt door die leden eenvoudig op zijde gezet of als een bijkomstigheid voor iets van minder beteekenis verklaard. En in de plaats daarvan wordt dan als een beginsel- uitspraak der Kamerfractie geschoven wat deze tot nu toe uitgelaten had over haar waarschijnlijken gedragslijn tegenover een eventueel dwangverzekeringsontwerp. De tractie heeft zich daarbij in dezen geest uitgelaten onze eisch van staatspensionneering wordt hoogstwaar schijnlijk verworpen (het stellen daarvan ligt dan toch hierin opgesloten! dunkt ons), wy zullen dus een dwangverzekeringsontwerp krijgen, en het is mogelijk dat wij met medewerking van groepjes uit de ver schillende partijen daaruit een aantal der allerongun stigste bepalingen gelicht kunnen krijgen en bijv. vrij stelling der allerlaagste loonen door kunnen zetten daarmee is dan 't uiterste bereikt wat, na de verwerpiug* van onzen eisch van staatspensionneering, bereikt kan worden. Het komt ons voor, dat onze Kamerfractie, aldus handelende, niets anders dan haar plicht zou doen en anders handelende niets meer dan haar plicht zou ver zaken. Maar hoe nu te stemmen Over die kwestie lie onze Kamerfractie zich niet uit, kon zij zich niet uit laten en zal zij zich in beslissenden zin voorloopig ook niet kunnen uitspreken. Immers, er zijn drie gevallen denkbaarlo. dat alle verbeteringsvoorstellen of de voornaam-te ervan worden verworpen het spreekt van zelf dat de Kamerfractie dan tegen het ontwerp zal stemmen2o. dat die voorstellen wel worden aange nomen maar met een zeer kleine meerderheid en dat bij de eindstemmingen de stemmen onzer partijgenooten den doorslag zouden moeten geven tegenstemmende, zonden zij dan hun eigen werk ongedaan maken, wat toch geen enkel denkend mensch van hen mag vragen of verwachten en 3o. dat die voorstellen een belangrijke meerderheid krijgen, zoodat de aanneming van het ontwerp mèt de soc. dem. verbeteringen dan niet zou afhangen van de stemmen onzer Kamerf* actiein dit geval is het mogelijk dat onze fractie even als bij het Arbeidscontract ondanks de verkregen voordeelen zich verplicht zou achten tegen te stemmen, maar 0"k mor elijk dat ze in verband met de verkregen voordeelen en den aard van den gevoelden strijd vóór zou stemmen met verwijzing natuurlijk naar haar principieel standpunt en de verdediging daarvan toen zij zelve de kw-stie der staatspensionneering in bespreking had gebracht. Het is volkomen vanzelfsprekend, dat onze Kamer fractie, deze uiteenloopende mogelijkheden wetende, zich nog niet heeft kunnen verbinden tot eenige stemming- wijze. En Jiet zou een flater van ons Congres zijn indien het de Kamerfractie aan banden zou willen leggen. Het zou ook een daad van onverantwoordelijkheid en ongegrond wantri uwen in onze Kamerfractie zijn, indien ons Congies zich tot een bindend mandaat aan de Kamerfractie liet bewegen. Want in die Kamerfractie zit Vliegen, die lang vóór alle andere partijgenooten den eisch van Staatspensionneering stelde en verdedigde en er steeds een van de trouwste en onvermoeidste verdedigers van is geweest. En die fractie zitten Troelstra en Schaper, die ook nooit nagelaten hebben, den eisch van Staatspensionneering zoo scherp mogelijk te stellen, nog bij de laatste Begrootingsdebatten. Het laat zich aanzien dat ons Congres een groote hoeveelheid van zyn tijd aan de bespreking dezer kwestie zal besteden en dat er honderd en een grieven bijgesleept zullen worden, die met de kwestie niets te maken hebben. De praktische uitslag dier besprekingen zal dan geen andere kunnen zijn dan een motie in dezen geest Het Congres, gehoord hebbende enzhand- haafd onverzwakt den eisch van Staatspensionneering, draagt met volle vertrouwen de verdediging van dien eisch in de Tweede Kamer op aan haar partij genooten, leden dier Kamer, en verklaart met het volste vertrouwen de houding dier partijgenooten tegenover een eventueel dwang verzekeringsontwerp af te wachten. De voorstellen 67 tot 70 vervallen dan natuurlijk. *r *r -¥i De strijd, door de firma Smulders tegen de groeiende arbeidersbeweging begonnen met het ontslag van den Voorzitter en Secretaris der Schiedamsche afdeeling van den Metaalbewerkersbond,wordt door haar met buitengewonen ijver voortgezet. Door verraad van een paar arbeiders is zij achter de namen van alle georganiseerden gekomen en deze worden nu allen stelselmatig op straat gesmeten. Zonneveld en zyn vrienden kunnen tevreden zijn nog voordat het cadeau aan meneer Harry aangebodeu is, zijn de weigeraars om by te dragen aan dat cadeau al de keien opgejaagd. Maar zjj zouden zich toch ook wel ee s kunnen ver gist hebben in den aard van het kapitalisme een echt- kapitabstische ondernemer wil ook van verraders als de bovengenoemden en van flikflooiers van het type Zonne veld niets weten hij weet dat men op zulke menschel, zóó beheerscht door hun persoonlijk eigenbelang, dat zjj zich zelfs tegen hun kameraden richten, nooit vertrouwen kan. Ze zullen dat wel ondervinden. Het kapitalisme vraagt slaven, onderworpenen, geknechten, willooze arbeidsleveranciers en niets, niets anders. Maar het laat ons verder koud, wat met die ver laders en die menschen als Zonneveld zal gebeuren, Dat is van ondergeschikt belang. Van meer beteekenis is de ruwe, overmoedige wjjze, waarop de firma Smulders tegen de arbeidersbeweging optreedt. Het is niet mogelijk rondborstigeren openhartiger te kennen te geven, dat men al zyn overmacht zal gebruiken om de arbeidersbewegingzoo moge lijk te vernietigen. Maar dat zal nooit gelukken. Wy kunnen de firma Smulders, die zoo fel gebeten is op onze artikelen, welke toch niets doen dan de beteekenis van allerlei gebeurtenissen in de Smulders- fabriek verklaren en toelichten, wy kunnen haar verz-keren, dat die door ons meegedeelde en uitgelegde gebeurtenissen een groote beroering in de arbeiderswereld hebben gewekt, ook onder de Smulders-arbeiders zelf! En wy geven de firma eveneens de verzekering, jdat wy niet in verzuim zullen bljjven, het onze er toe bij te dragen om de vruchten dier beroering in den schoot der arbeidersbeweging te doen vallen. Gij wilt den oorlog, heeren Gy zult ons op onzen post vinden. Een der meest opzienbarende ontslagen by de firma Smulders is dat van een harer oudste arbeiders, bekend staande als een rustig, ernstig man en als een der meest bekwamen in zyn afdeeling. Tot klachten over zijn werk of zyn gedrag gat hij in de 8 j a r e n van werkzaamheid bij de firma Smulders niet één enkele maal aanleiding. Zoowel zyn baas als zijn afdeelingschef waren o n ku n d i g van het plan om hem te ontslaan. Maar de man had een lange zondelyst by de firma Smulders staan van den volgenden inhoud: ijverig lid van den Metaalbewerkersbond, lid der S. D. A. P., gevaarlijk door zijn ernst en kalmte, weigerde bij te dragen in het cadeau voor den H. Smulders. En wat kan het de firma Smulders schelen, dat deze man haar 8 jaren uitstekenden arbeid leverde, vader is van een groot gezin, steeds op uitmuntende wyze een voorbeeld van plichtsvervulling voor anderen was,-enz...? Ondernemers van echt kapitalistisch bloed vereischen meer: die willen ook, dat hun arbeiders afstand doen van iederen eigen wil, afstand doen van ieder persoonlyk levensrecht, die verlangen en eischeu afgodendienst en slavenonderworpenheid van hun arbeiders. En door te weigeren, by te dragen aan het cadeau voor meneer Harry en door met het klassebewustzijn en klasseninzicht van een denkenden arbeider zich aan te sluiten bij de klasseorganisaties van het proletariaat, vergreep deze arbeider zich aan een doodzonde tegen de „rechten" der bezittende klasse. En op zulk een doodzonde kan niets anders volgen dan een hel van gebrek voor hemzelf, zyn vrouw en zyn kinderen. Is dit feit nu duidelijk genoeg om te bewijzen, dat de bezittende klasse liegt, als ze zegt dat ze niets dan de arbeidskracht

De Moker | 1910 | | pagina 2