Raadsverkiezing in III Vergeet ons verkiezings- foncLs niet. Er is nog veel noodig. Ditjes en Datjes. JNog meer cadeaux Slavenketenen. Schiedamsche Bestuurdersbond. Vlaardingsche IJzerkoekjes vraagt van de arbeideisj? ze ook hun Behalve die arbeidskracht geest en ziel, j straffe vanwerkloosheid. De firma Smulders geeft prachtige praktische lessen in den klassenstrijd. De firma Smulders is van een kapitalistische gulheid, lie alleen door haar brutale geringschatting der arbei dersbeweging wordt geëvenaard. Verleden Zaterdag zette ze weer een 45 arbeiders op straat, waaronder heel wat vaders van groote gezin nen. De kapitalistische „moraal" heeft haar daartoe het„recht" gegeven. Immers, het is slap. En de arbei ders zijn voor het kapitalisme geen mensclien, maar arbeidsleveranciers en als er geen werk is heeft „dus" (kapit.. moraal iedere ondernemer het „recht" haar arbeidsleveranciers te ontslaan als hebbende niets meer voor hen te doen. Dat die arbeidsleveranciers, die arbeiders, daardoor een Ijjd van werkloosheid tegemoet gaan en dat dit voor die arbeiders en hun gezinnen gebrek en ellende beteekent, wat heeft de kapitalistische ondernemer daarmee te maken. Maar de firma Smulders heeft nog meer kapitalisten- cadeaux aan haar arbeiders gegeven, verleden Zaterdag. Zij heelt op nieuw den arbeidsdag verkort; men zal nu om 8 uur 's morgens beginnen in plaats van om 6 uur, wat dus op een verkorting met 12 uren per week of een nieuwe loonkorting van f 1. 8 0 tot f3.— per week neerkomt. Eerst een wekelijksche loonkorting van f 1.50 tot f2.50, nu deze; dit is in 14 dagen tijd een loonkorting per week van f 3. 3 0 tot f 5.5 0. En daarbij komt dan nog het halfuur voor het cadeau voor meneer Harry. Slaven van het kapitalisme, door de bezittende klasse vertrapten, wanneer zult ge zien dat gij maar één grooten vijand hebt, het kapitalistische stelsel, en dat gij door eendracht en samenwerking dat vernietigen kunt Hoe lang zult gij u nog krommen onder de sla gen van den kapitalistischen hongerzweep? Hoe lang zult gij, door rijkdommen te helpen verzame len voor anderen, uw eigen ellende, nw eigen gebrek en onzekerheid van bestaan nog laten voortduren De firma Smulders gaf haar arbeiders in de laatste weken een heele reeks van prachtige cadeaux. Zet die eens uit op rente, arbeiders! Wordt er klas- sèewust door en vereenigt u Indien het kapitalisme u ranselt met den hongerzweep, ranselt gij dan terug met den organisatie-zweep wacht, werd er nog geschertst en vroolijk dikwijls gekocht. De tweede maal werd er nog meer gekocht, maar niet zoo opgewekt en gedurfd. En nu verleden Zaterdag was er algemeene angst en haast. „Mijn baas loopt achter me" zei de een in 't voorbijgaan. „Ik durf niet, ze letten er op", zei een ander. „Thuis, hier niet" zei no. 3 en noemde zijn huisnummer. „Dat heeft g.v.d. m'n baas gezien, nou ieg ik er de volgende weekuit", zei no. 4 die een Dumnter kocht. „We worden te veel gecontroleerd, ik neem er een bij den barbier", zei no. 5. En zoo voort. En een andere groep: „ftkan er niet meer af, weer 2 uur minder", of: „2 uur minder en een cadeau voor meneer Harry, dank-je", of „'k heb gedaan gekregen, 't kan niet". Deze en gene van de ontslagenen maakte een praat je. „Ze zijn verrekt nijdig op 't kantoor" vertelde de een en gaf daarvan een paar voorbeelden. „Ze honden een groote zifting", zeide de ander, „maar het geeft ze geen bliksem, er is nooit zooveel verbittering ge weest als nu" en toen hjj daarop antwoordde:-„nu ja, maar de firma is sterk en hardvochtig", was het be scheid: „zoolang het duurt..." En zoo voort. Al verkoopende en aanbiedende en korte gesprekjes voerende, zagen wij deze slavenmassa langs ons trekken, beangst, haastig, nog buiten de fabriek de zweep van den ondernemer voelende. Op een afstand bewaakten ons twee politie-agenten, aan wier houding te merken was dat zij zelf niet goed wisten waarom zij daar moesten schildwachten. Het is een treurig verbitterend gezicht 's Zaterdag- middags het Werkvolk in somberen optocht uit de fabriek der firma Smulders te zien komen. Vroolijke opgewekte gezichten behalve van een paar jongens ziet men nietalleen vrengdelooze, dikwijls bezorgde, gezichten; anders niet; een sombere stoet. Bij 't aanbieden van De Moker loopt het eene deel snf, doof, onbewogen door. Dat zijn de afgebeulden, lichamelijk en geestelijk door het kapitalisme afge- matten, die. niets meer van het leven verwachten, voor wie het leven niets anders is dan een eentonige aan eenschakeling van perioden van wat meer en wat minder gebrek. Een ander deel kijkt even op en schudt van neen ot zegt „dank-je". Sommigen onverschillig. Anderen met een vriendschappelijken blik van verstandhouding. Enkelen ook, doch slechts zeer weinigen, boos, valsch, met haat in de oogen. Een derde deel zoekt op een afstand al doorloopend naar 2 centen en neemt haastig in 't voorbijgaan een Moker mee. De een met angstiger haast dan de ander. Maar bijna allen min of meer gehaast. Toen wij de eerste maal kwamen verkoopen, onver- Nog meer verarmings-bewijzen. Bij de feiten, door ons in de laatste weken verzameld, ten bewijze dat het proletariaat te Schiedam aan een snelle en groote verarming is overgegevea, hebben wij een nieuw te voegen, n.l. een groote vermindering van het aantal loonkiezers, een vermindering met 35 procent. Al de door ons genoemde cijfers kloppen. Ze wijzen alle op een geweldige toeneming van gebrek en ellende. Geheel in overeenstemming is de toeneming der ver bittering, is de ontwikkeling van het revolutionaire be wustzijn onder de arbeiders te Schiedam. De kerk in dienst van het kapitalisme. Bij zijn afscheidsrede heeft Ds. van den Broek nog eens het socialisme onder handen genomen. Van verscheidene personen, die onder zijn gehoor waren, hoorden wij, dat ds wijze waarop dit geschied is, bij velen een grooten weerzin en walging heeft gewekt. Wat zullen de socialistenvreters gesmuld hebben Maar hoe duidelijk blijkt uit zulke feiten dat de gods dienst gebruikt wordt als een klassewapen tegen het proletariaat! En hoe onvermijdelijk wordt door een dergelijk ge bruik van den godsdienst de godsdienstloosheid van het proletariaat Dinsdag, 22 Febr., hield de S. B. B. een algemeene vergadering. Alle organisaties, op één na, waren ver tegenwoordigd. Voorzitter opent de vergadering met een terugblik op het afgeloopen jaar en zegt dat dit jaar vrij gunstig is geweest voor de vakbeweging. We zijn weer een stapje vooruit en al zijn we niet voldaan, toch hebben we reden tot tevredeuheid. Ook omtrent den financieëlen stand hebben we geen zorgen. Helaas, moeten we beginnen een droevige tijding mede te deelen. Al zien we met belangstelling het werken onzer organisaties, hetgeen met zooveel moeite gepaard gaat, de Bouwvakarbieders voornamelijk hebben een zware kamp, hun organisatie op te bouwen, dubbel leed doet het daarom te vernemen, dat een der werk zaamste bestuursleden, J. Witberg, haar door den dood is ontvallen, waarbij enkele woorden aan zjjn nage dachtenis worden gewijd en tevens een oogenblik van de zitplaatsen wordt opgestaan. Voortgaande wijst voorz. op de reactie, die van al'e kanten opdoemt, vooral met het oog op de neutraliteits- kwestie der openbare school, terwijl te Rotterdam en enkele andere plaatsen de onderwijzers gebonden zullen worden, zelfs buiten schooltijd hun meeningen te uiten. Het eerst is getracht het spoorwegpersoneel te knevelen, toen de gemeente-werklieden, nu weer de onderwijzers. Spr. stelt genoeg vertrouwen in de arbeiders, om te eischen, hun kinderen buiten vergiftigende dogmatiek te doen opvoeden en desnoods den strijd te aanvaarden voor het neutrale onderwijs. Ook bjj de firma Smulders ziet de organisatie haar leden één voor één op straat gesmeten, doch we hopen dat de arbeiders sterk genoeg zullen staan, hun dooi de Grondwet toegekende rechten niet te laten verkrachten. Voorz. spoort de organisatie aan, op den ingeslagen weg voort te gaan, te volharden bij het ideaal, totdat de zelfstandige, klassebewuste arbeidersbe .veging alle Schiedamsche arbeiders zal omvatten. De notulen der vorige vergadering werden onge wijzigd vastgesteld. Hierna worden, onder dank aan de functionarissen, uitgebracht de feitenrijke jaarverslagen van den S. B B. en het Bureau voor Arbeidersrecht, benevens het jaar verslag van den Penningmeester en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Tevens werd besloten de verslagen wederom te laten drukken en rond te zenden. Daar 1 Mei op Zondag valt, werd door het Bestuur voorgesteld, te volstaan met een avondvergadering en de verdere regeling aan het Bestuur over te laten. Hiertoe werd besloten. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden beide aftredenden, 2e voorz. en le secr., bij acclamatie ïerkozen. Ten slotte werd besproken het ontslag van ver- schilende metaalbewerkers bij de firma Smulders. Daar echter de afd. der Metaalbewerkers nog geen besluit hieromtrent had genomen, zou worden afgewacht, welke maatregelen hier tegen zullen kuanen worden genomen. 2e Secr. Stakkers. De onafhankelijke glasarbeiders-or- gauisatie Schiedam hield verleden Zondag een openbare vergadering in het Volkshuis. Het arbeidersgebouw ,,Constantia" gaan ze voorbij. De bourgeois-onderneming het Volkshuis past hun beter! Stakkers! Op het strooibiljet van hun vergadering vertellen zij, dat zij een organisatie willen „onafhankelijk van welke partij dan ook". Dat de klassenstrijdklasseorganisatie vereischt, schijnt nog niet in hun brein te zijn doorge drongen. En dan het domme gemier van anarchisten, vrije socialisten, S. D. A. P.-ers, dominé's pastoors en burgerlijke democraten (Volkshuismannen en dergelijke de klasse-organisatie van het proletariaat in den weg loopt, ook dat schijnen ze nog steeds niet te begrijpen. Stakkers De drankbestrijding in de Raadszaal. „Bestrijding van het drankmisbruik en .beperking van het drankgebruik dooreen oordeelkundige toepassing der Drankwet". (Strooibiljet Nederland en Oranje 1909). De drankzonde toch is het, die hare slachtoffers bjj duizenden telt. (Patrimonium, Afd. Vlaardingen. 1 Augustus 1909). „Onthouding en bestrijding van drank gewoonten is geen evangelie of liefhebberij van menschen. Het is herautenwerk op den weg waar Christus zal wederkomen". (Ds. Buenk in „Lichtschuw", op 7 Februari 1910). Ziedaar een paar uitspraken van zeer jongen datum uit het kerkelijk kamp te Vlaardingen, waaruit men concludeeren mag, dat men het over dit punt in kwestie roerend eens is en op grond waarvan men zou ver- verwachten dat, als steun voor dit werk gevraagd wordt, men die ook geeft. Wij citeeren nu maar niet eens de partijprograms. En in de Raadsvergadering op 11 Februari komt aan de orde een adres van enkele drankbestrijders- vereenigingen, overgenomen door B. en W., om aan de Koningin voor te stellen geen drankvergunningen meer te verleenen. Een radicale maatregel, maar een die op dit oogen blik niemand treffen zou en aan de betrokkenen ge legenheid zou geven om rustigjes naar een andere broodwinning uit te zien. Immers niet meer verleenen, dat komt neer op een uitsterven der bestaande ver gunningen, langs de meest logische lijnen van ge leidelijkheid. Het zou voor den sociaal-democraat zeker niet moeilijk geweest zijn een beslissing te nemen, want De vorige week kwam door een onvoorzienen samenloop van omstandigheden de copie der VI. IJzerkoekjes te laat aan de drukkerij, zoodat deze rubriek de vorige week ontbrak. Red.

De Moker | 1910 | | pagina 3