Mevr. SGHAMLE I g HET VOIaK Bnreai voor Arbeidsrecht, „DE MOKER'. DE NOTENKRAKER Aan Gehuwden. PRESERVATIFS H. SPETTER Co. dagblad vook de arbeiderspartij Steunt den Aigemeenen Neder- landschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in zijne actie voor de bij Rijks wet vastgestelde 8-UJR WINKRLSLUITI Gr. -i Doet uw iukoopen vóór 8 uur 's avonds. Wij ontvingen het bericht dat voor onze abonnees nog enkele exemplaren van TOLSTOI's beroemde roman beschikbaar zijn. Deskundige voor Dames. Hugo de Grootstraat 109a, Masereeuw Bouten, Arbeiders. Abonneert U op 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal „Drankbestrijding door de Gemeenten door het onder geen voorwendsel vermeerderen der inrichtingen met vergunning" luidt Art. 8 van ons Gemeente-Program. Wij_ begrijpen daarom niet goed waarom de afge vaardigde van Volksbelang die aanwezig was, de Witte was afwezig die naar wij meenen dezelfde alinea in haar program heett, tegenstemde. Te meer niet waar het ons wil voorkomen dat de aanneming van dit voorstel het nemen van radicaler maatregelen niet in den weg stond. Maar verblnffender schouwspel leverde de houding der kerkelijke afgevaardigden op. Vooreerst was de anthitese zoek of liever verplaatst en bleek er nu een anthitese onder hen te bestaan. Dat is niet voor het eerst en kan ons dus koud laten. Maar wat erger is, dat is dat de vertegenwoordigers en de bewakers van de zedelijkheid en de orde en ons Christelijk volkskarakter en wat niet al, waarvan de meerderheid tegenstemde, dat deed op de motieven van van dedrankhandelaars of, voor zoover zij dat niet deden, omdat de voorgestelde maatregelen niet voldoende waren. Het is alleen maar verwonderlijk, dat men niet, evenals indertijd bij de werkloozenverzekering, dadeljjk met verderstrekkende voorstellen kwam. Dan had men er eerbied voor kunnen hebben, maar nu lijkt het meer opeen argument om tegen te stemmen. Ook de liberale raadsleden stemden natuurlijk tegen. Zeker in naam der vrijheid Zoodat wij maar zeggen zullen dat een kerkelijke raadsmeerderheid nog geen waarborg is voor de door voering van goede maatregelen en er tusschen ver kiezingsbeloften en daden nog wel eenig verschil is. De kerkelijken moesten de meerderheid om de meer vooruitstrevenden de les te lezen en bij elke gelegenheid bljjkt dat een les in de reactie te zjjn. Van Volksonderwijs. De Vereeniging Volks onderwijs belegde de vorige week een Openbare Ver gadering over de „Verhouding tusschen Huis en School", die uitstekend geslaagd is. Wij vernemen tevens dat in den loop van den winter H. A. Gerhard van Amsterdam ook nog voor een ver gadering zal worden uitgenoodigd. Nu de schoolstrijd weêr allerwege meer en meer gaat ontbranden, past het ook ons, om alle pogingen om het onderwijs vrij te houden van dogmatische in vloeden, te steunen. Geef het kind wat des kinds is. Zoo denkt ook Volksonderwijs er over en daarom bereidde zij aan de kinderen der leden een kinder middag. Daar verhaalde de heer Bejjst van Arnhem (die ook 's avonds sprak) de kinderen van „Zijn be lofte getrouw" in „Het schrijvertje uit Florence", ter wijl de aanwezige kinderen nog een verrassing wachtte. Een goede gedachte was het zeker ook de overblijvende ru'mte in „Excelsior" aan te vullen met kinderen der scholen. In Vrede en Welvaart, het orgaan der Visschersver eeniging van dien naam, lezen wij als vervolg op het stukje, dat wjj onder den titel „een modelpatroon" in ons nummer van 22 Januari opnamen, het volgende in het nummer van 15 Februari 1910 Een succes De Commissie voor Arbitrage heeft uitspraak gedaan in de zaak tusschen den heer R. Ommering en enkele zjjner schepelingen en wel in het voordeel der matrozen. Men herinnert zich ongetwijfeld dat wij in ons vorig nummer opmerkten hoe de heer Ommering op onze brieven bleef zwijgen, een vriendschappelijke oplossing der kwestie dus b ijkbaar niet wilde, waardoor wij ons genoodzaakt zagen de kwestie bij de bovengenoemde commissie aanhangig te maken voor drie leden der vereeniging. Het geschil liep hierover dat de heer Ommering het verdiende loon aan jaaggeld berekende bjj de besomming aan procenten, waardoor de beman ning boven de weekgeldverdienste was. Intusschen berekende daarmede de heer Ommering voor zich zelf een voordeeltje, want het weekloon met het jaaggeld samengetrokken vormden een hooger be drag dan de berekening aan procenten met jaagloon. Wij meenden echter den Heer Ommering het recht te mogen ontzeggen het jaargeld bjj de totale besommiug te trekken, waaromtrent de commissie van Arbitrage ons in 't gelijk stelde. Behalve dus dat de drie leden onzer Vereeniging ongeveer f60 werd uitbetaald, hebben wij hier een uitspraak dat de verdiensten als jaagloon buiten de totale besomming vallen waarnaar het loon berekend wordt. Een uitspraak die zeker iets waard is. En de heer Ommering, hoewel in den beginne hals starrig weigerende vordering te voldoen heeft ten slotte toch maar betaald, allereerst aan onze leden. Daarna is bepaald dat ook de overige manschappen het loon zou worden uitgekeerd, voor deze keer. Bjjeen betaalde dus de heer Ommering ongeveer f 180. Maar gevoelen nu de ongeorganiseerden wel dat zij 'taan het werken der organisatie te danken hebben dat dit loon hun wordt uitbetaald? Want dat de Heer Ommering het ook aan hen betaalde vind uitsluitend zjjn grond hierin dat deze hoopt dat zijn welwillendheid en niet ons optreden zal worden aangewezen als de oorzaak dat dit loon wordt betaald. Wij zijn zeer be nieuwd te zien of die schepelingen door aansluiting zullen toonen dat zij de welwillendheid van den Heer Ommering op de juiste waarde weten te schatten. 4e Jaarfeest van „De Stem." Zaterdag 19 Feb. j.l. herdacht ouze Stem haar vierjarig bestaan met een feestavond in de Haimonie, welke maar drie kwart gevuld was. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat met het oog op de groote flnantieele offers, welke een uitvoering in de Harmonie met zich brengt, samenwerking was gezocht met de muziekvereeniging Voorwaarts. Deze gelegenheid was tevens aangegrepen om de donateurs gratis entrée te verschaffen. Na een krachtige opwekking tot toetreding aan L» vereenigingen, gaf Voorwaarts als no. 1 van 't program ma de Internationale, waarna in volgorde het program ma zeer ten genoege der aanwezigen werd afgewerkt Wij kunnen met genoegen constateereu, dat om Stem steeds voorwaarts gaat, al waren er ook enkele nummers bij, die wel wat boven de krachten van koor gingen. Doch daar was zeer veel goeds, b.v. iai, de Toonkunst was in één woord voortreffelijkeveazw Een Nieuw lied van een Schipper en een meisje. V rmelding-waard was ook het Aan de Visschm al moet ons ook van 't hart, dat wij den tekst Ét zeer gelukkig achten. De beide voordrachten hadden eveneens een zeer uitbundig succes. Partijgenoot Van Leeuwen, met applaus begroet, hield de feestrede. Hij ving aan met te zeggen, dat de mensch, vooral de jonge mensch, zeer spoedig ver- I ge t. Als men op avonden als deze met muziek en I zang in een ruim verlichte zaal komt om te geuieten van de kunst, dan denkt men niet om e maatschap, peljjke ellende en misère, die toch zoo veF zijn. En dat is ook goed, anders zou 't leven geen leven zjjn, Maar 't gaat toch ook niet aan, om zijn heele even lang niet te luisteren naar de roepstem van hen, die u oproepen mee te strijden, den strijd uwer klasse om een beter bestaan en meer vrijheid. Het gaat niet aan om de maatschappelijke ellende koud en onverschillij te beschouwen of even als de jolige Christenen naar hof als te gaan, en er niet aan te denken hoevelener zijn die van alles te kort komen. Aan de hand van Brusse's „Mooie kleeren slavernij", hekelde spreker zeer scherp de maatschappelijke wanverhoudingen, om te eindigen met een korte opwekking tot deelunne aan den strijd der arbeiders in de S. D A. P. STEIXPEXSISKJ Schiedam. Bram 5 ct.N. N. 10 ct.V. 10 ct.verantwoord 6 ct.„De Moker" 10 ct. W. 4 ct. Te veel ontvan gen 18 ct. Mej. A. 5 ct. In de bus.. Vorige week A. 10 ct.B. 9 ct.C. 1 ct. Deze week A. 10 ct.B. 9 ct.C. 1 cent. Voor het Verkiezingsfonds. R. 9 ct.L. S. 25 ct. p. dozijn f 1.20, f 1.80, f 2.40 tot f 5.- Monsterzending f 1.f 2.f 3. VROUWENSPUITEN. Zekerheids-Ovalen f 1,25. Canules, Slang, Ringen. Geïll. Boekjes 70 ct. tegen postw VLAARDIXGEX, Westhavenplaats 15. Ambtenaren J" C' HOORWEG en C. J. A. BARTSCH. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroep&wet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie- en Landweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract loon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenigiugszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 nur. Het Bestuur van den Vlaardingschen Bestuur dershond. Arbeiders 25 pCt. korting. Geïllustreerde Prijscourant tegen 10 cents-postzegel in envelop. Jonkerfransstraat 72a. ROTTERDAM. Goedkoopste adres voor Hygiënische Gummi waren. Consult van 25 uur. Voor minver mogende van 7 9 uur. Voor Zondags mondeling of schriftelijk te bespreken ROTTERDAM. (Bovenhuis). ELECTRISCHE DRUKKERIJ RINNEXROTTE 48-50. ABONNEERT U op 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaa ct' Vraagtproefn.8 dagen gratis toezendin BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. OPSTANDING I ld t

De Moker | 1910 | | pagina 4