Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, Afdeeling Schiedam. Openbare Vergadering OÉrwerr Het recht der Arbeiderstee op vertepwoordipi ie dee Gemeenteraad. op Maandag 7 Maart, 's avonds te 8 uur, in het Café Van Rossen, Hoofdstraat 133. Sprekers: F. DE BEÏÏIN en Dr. J. VAN LEEUWEN. No. 1. ZATERDAG 5 Maart 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Stokken yoor 't eerstvolgend nummer moeten niterlijk Woensdaga.s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. TOEGANG VRIJ. DEBAT VRIJ. HET BESTUUR. De Moker Pr ijs verhooging. Aan de Postabonnees. Aan de Stadsabonnees. Afdeelingsnieuws. De 10e Jaargang. Probeer het eens! REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal 1 franco per post 40 cent vooruitbetaling. Losse nummers 3 cent. Redactie-adres: St. Lidninastraat 50. Administratie-adresticbomr „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel.. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar!: Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht by adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Te beginnen met dit nummer is de prjjs van ons blad verhoogd tot 3 cent per exemplaar. De abonnementsprijs per 3 maanden is na 35 cent (40 cent fr. p. post). De Administratie. Kunst en Stryd. Wegens den feestavond gaat het Namiddag-Concert van 6 Maart niet door. Het Bestnnr. Met 1 Maart is het nieuwe kwartaal ingegaan. Gij zondt liet werk der administratie verlichten, indien het abon nementsgeld, groot 40 cent, vóór 15 Maart opge zonden wordt. Na den 15en wordt per postkwitantie (47Yj cent) over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 Maart is het nieuwe kwartaal ingegaan. Volgende week zal de looper de kwitantie (35 cent) aanbieden. De Administratie. Mededeelingen van de Administratie. Door een wijziging in het bezorgen van De Moker zullen eenige abonnees deze, inplaats van Vrijdag avond, des Zaterdags ontvangen. De Administratie. Feestavond S. D. A. P. op O Maart. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie over onzen atdeelingsfeestavond op Zondag 6 Maart, waarop onze Raadscandidaat Dr. J. van Leeuwen spreken zal over Het Boode Spook. Zangvereen. Excelsior. We herinneren de leden aan de buitengewone repetitie op a s. Zondag. De dames zorgen te 12 nar en de heeren te 1 nar present te zijn. Aller opkomst is gewenscht. Het Bestuur. De 10e jaargang van De Moker begint midden in een periode van zich verscherpenden klassenstrijd. De economische ontwikkeling heeft gedurende de laatste jaren aan de eene zijde groote kapitaalver meerdering pn kapitaalophooping gebracht en aan de andere zijde een belangrijke proletarische verarming en afbankelijkheidsvergrooting. In de staatkundige verhoudingen veroorzaakte deze economische ontwikkeling een sterke samentrekking van de groepen der bezittende klassen onder clericalen vlag en een sterke machtsvermeerdering van het klassenstrijdende proletariaat. Zoo brak een periode aan van scherper klassen- afbakening, scherper klassen-tegenstelling, scherper klassen-botsing, scherper klassen-strijd, zoowel op eco nomisch als op staatkundig gebied. De maatschappelijke middenlagen, de zoogenaamde middenstand en kleine burgerij, zien hnn vermeerderende afhankelijkheid van de bezittende klasse zeer goed in, maar gevoelen zich door levensomstandigheden en traditie nog te veel „boven" de arbeidersklasse „ver heven" om zich als afhankelyken van het kapitalisme aan de zijde van het proletariaat te scharen. De ge organiseerde arbeiders zijn trouwens ook nog niet machtig genoeg om door hun strijd tegen de bezittende klasse die van het kapitalisme afhankelijke middenlagen naar zich toe te trekken. Het klassebewuste proletariaat staat dus geheel alleen voor de opgave van den strijd tegen de bezittende klasse. Ook te Schiedam. Een korten tijd leek het of er een democratische strooming onder de liberale midden lagen, voornamelijk de kleine burgerij (ambtenaren enz zon ontstaan, of das met andere woorden de middenlagen hun afhankelijkheid van het kapitalisme zoo sterk en zoo belust zonden gevoelen, dat zij als democratische oppositie den opmavsch van het proletariaat zouden willen meemaken. Maar.... er zijn nog heel wat scherper klassetegenstellingen noodig, de maat schappelijke middenlagen moeten nog heel wat harder en onbarmhartiger den drnk en het heerschersdespotisme van de bezittende klasse gevoelen, voordat zij evenals het proletariaat tegen die bezittende klasse gerevo- lutionneerd kunnen worden. Ook te Schiedam staan dus de klassenstrydende ar beiders alleen voor de taak van den strijd tegen de bezittende klasse. Een van de belangrijkste wapenen in dien strijd is een eigen persorgaan, een onafhankelijk blad der arbeidersklasse. Voor ons district en onze stad is dat De Moker, die nu gedurende volle 9 jaren voor de vrijmaking, bewust making en ontwikkeling der arbeidersklasse met zijn volle beschikbare kracht werkzaam is geweeet. In dien tijd is hij tot een voorwerp van angst en haat voor de ondernemersklasse geworden, en een trouwe vriend van de strydende proletariërs. dezen tijd van verscherping van den klassenstrijd ^Snlk een blad dubbel nHttig en dubbel noodig. Wjj ran~ onzen kant zien dat ten volle in en zullen niet lamten blijven in het vervallen van onze plicht als 'd voerder van de arbeidersklasse in haar strijd sn het kapitalisme. [aar van n, arbeiders, verwachten wij dan ook dat gij uw plicht eveneens znlt doen en ons blad zult lezen en helpen verspreiden. Rekenende op uw medewerking, gaan wij met geest drift den nieuwen jaargang in. Er is veel werk aan den winkel. En de arbeid tot vrijmaking der arbeiders klasse nit de boeien der ondernemers is er een, die de kracht staalt en den geest bezielt en het gemoed verwarmt. Leve onze gemeenschappelijke arbeid in den strijd voor de vrijmaking van het proletariaatLeve de sociaal-democratie Van „vrijzinnige" zijden je weet wel, dat mengel moesje van politiek-doenery wordt dikwijls beweerd, dat de sociaal-demokraten o zoo verschrikkelijk onprac- tisch zijn. Natuurlijk in tegenstelling met hen, die met vrijzinnige bescheidenheid zich de practici in optima forma achten. En ze zeggendie sociaal-demokraten kunnen wel aardig kritiek oefenen en omdat ze geen blad voor den mond nemen is hnn optreden ook „wel eens" forscher dan het onze, maar als ze eerst maar zelf aan het bestuur zijn, dan ervaren ze wel, welke verschikkelijke moeilijkheden daaraan verbonden zijn en hoe gemakkelijk het is als stuurman aan den wal te staan. En soms verklaren ze er dan nog wijsgeerig bij, nit dat oogpunt aan de verkiezing van sociaal-demo kraten in gemeentebesturen etc. wel hun hooge goed keuring te willen hechten. De sociaal-demokraten hebben (zooals iedereen weten kan) een welomschreven gemeenteprogram, dat strenge eischen stelt aan de gemeenschap. Door de grondslagen onzer partij, die de demokratische is, leal en de vertegenwoordigers dier partij den onaf- wijsbaren plicht, dat gemeenteprogram stipt nit te voeren. En wat hnn houding in de bestuurslichamen betreft, staan zij onder onmiddelijke controle der partij en hebben zich ten allen tyde tegenover deze te ver antwoorden. Een allegaartje van de meest uiteen- loopende meeningen en verschillend denkende en hande lende elementen kan in een organisatie met een wel gekozen doel en vastgesteld werkprogram niet geduld worden. Welnu, wjj meenen dat het gemeenteprogram der sociaal-demokraten geheel voor uitvoering vatbaar is en misschien willen ook de vrijzinnigen wel aannemen, dat wy (trots onze bekende verdorvenheid) in dat op zicht te goeder trouw zijn. Welnu, mijne heeren, die toch nooit gewoon zyt principieel bij verkiezingen op te treden en toch in den raad al elementen hebt gebracht, die, als het er op aankomt, vierkant tegen de demokratie opstaan, over tuigt ons van het onmogelijke van ons streven. Geeft de gelegenheid, dat wij in de praktijk het onhoudbare van onze kritiek ondervinden. Geeft de gelegenheid, dat onze onkund6, om het bestuur der gemeenschap naar de eischen van ons gemeenteprogram om te zetten, volledig blijken kan! Geen betere gelegenheid toch, om de sociaal-demo- kratische partij, die nn eenmaal noodwendig strijd moet voeren, een partij zooals de vrijzinnige meer en meer blijkt te zijn (we denken aan het arbeidscontract, aan de dwangverzekering en naast nog andere kwesties van aanbelang, aan den reuzenzwaai, die ook de vryzinnig- demokraten ten opzichte der neutraliteit van de openbare school na gaan maken) nl. een partij die de demokratie slechts als een masker gebruikt, geen betere gelegen heid das voor de vrijzinnigen om de soc. dem arb. partij neer te slaan, dan haar de gelegenheid te verschaffen het toch zoo zekere fiasco te maken. MOKER

De Moker | 1910 | | pagina 1