N amiddag-Concert „Kunst en Strijd". Zondag 20 Maart te 5 uur in Constantia No. 3. ZATERDAG 19 Maart 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk ïïoensda g a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. 4 De Moker Administratie-adres. Een verkeerd standpunt. De herstemming. REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal i franco per post 40 cent J vooruitbetaling. Losse nummers 3 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 50. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Drie], Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering laarvan kennis te geven aan de Administratie. Het Administratie-adres blijftGebouw Constantia, Door de administratie te teekenen stukken zullen geteekend worden door Yan Leeuwen. De AdA. OP DOOR N.B. Kinderen beneden 10 jaar zonder geleide worden niet toegelaten." ENTREE VRIJ. HET BESTUUR. In de Schiedamsche Courant van 16 Maart 1910 plaatste de heer Th. Kudders Thzn., Directeur v. d. Gem. Arbeidsbeurs een ingezonden stak, waarin hjj de kwestie behandelt van de wenscheljjkheid van de vaststelling vaD loonbedragen voor de verschillende vakken, „waar beneden de Arbeidsbeurzen niet bemid delen". En daarin verdedigt hij dit standpunt Zjj (de Arbeidsbeurs) moet ieder geheel vrjj laten in de schatting der geldelijke waarde van zjjn arbeid. Doet zij dit niet, dan zal ze werk lieden en patroons beiden tegen zich innemen. Dit standpunt lijkt ons volkomen verkeerd. En dat de directeur onzer gemeentelijke arbeidsbeurs met pen verdediging van dit standpunt voor den dag komt, bewjjst opnieuw dat onze gemeentelijke arbeidsbeurs een dilettanteninstelling is van het ongelukkigste soort. Het gaat in onze burgerlijke maatschappij met haar kapitalistische „orde" van zaken zoo toe dat de werkgever voor de door hem gehuurde arbeidskracht zoo weinig mogelijk tracht te betalen, en dat de werknemer voor de verhuring van zijn arbeidskracht een zoo hoog mogelijke betaling tracht te erlangen. Het gevolg hiervan is geweest, dat de arbeiders naar vakken zich vereenigd hebben om door gemeenschap pelijke vaststelling van dezelfde looneischen en door gemeenschappelijk optreden ter verdediging van die eischen te ontkomen aan de teugellooze willekeur der kapitalistische „orde" en aan de vrije genade dei- werkgevers. t Tegenover die arbeiders-organisaties zijn daarop pa troons-organisaties ontstaan, ten einde door het vast bonden aan gemeenschappelijk-vastgestelde regelen de doorzetting en uitbreiding van de eischen der arbeiders te kunnen weerstaan. Met dit feit van een strijd om het loon, moet ook de arbeidsbeurs rekening honden. De heer Kndders ontkent dien strijd trouwens niet en constateert hem zelfs. Maar het is niet voldoende hem te constateeren en dan eenvoudig te zeggen: „wij moeten ons nu verder maar niet aan dien strijd gelegen laten liggen". De Arbeidsbeurs moet haar standpunt tegenover dien strijd om het loon zoo duidelijk mogelijk vaststellenwant als bemiddelaar tnsschen patroons en werklieden, in zake de leveriDg van arbeidskracht, wordt zij zijdelings (en soms zelf onmiddellijk) in den strijd om het loon betrokken. En het eenig jniste standpunt kan slechts dit zijn dat de Arbeidsbeurs evenmin partij trekt in dien strijd om het loon als den door dien strp verkregen toestand negeert. Of wil men het anders uitdrukkende Arbeids beurs moet zich krachtens haar bemiddelaarsschap buiten den strijd houden, maar de door den strijd verkregen loonstandaarden erkennen. Dat de Arbeidsbeurs zich niet in den strijd om het loon mengen kan, tenzij ze öf een instelling der vak- vereeniging öf een patroonsinstelling is, wat te Schiedam niet het geval is, zal wel geen bestrijding ondervinden. Immers door partijtrekken zou ze onmiddellijk onbruik baar worden voor de partij, waartegen zjj partij trekt, en daarmee haar eigen graf graven. Het aanvaarden der verkregen loonstandaarden daar entegen zal misschien niet door ieder als noodzakelijk worden erkend. En toch is dat evengoed een levens voorwaarde voor een Arbeidsbeurs als het niet partij trekken in den strijd om het loon. Immers, wanneer de Arbeidsbeurs zich niet op het standpunt plaatst dat het de verkregen loonstandaarden moet erkennen en dat ze geen bemiddeling kan ver- leenen indien de aanvragers dat niet eveneens willen doen, dan werkt de Arbeidsbeurs langs een omweg neerdrukkend op de verkregen loonstandaarden in en treedt daarmee praktisch als bestrijder der arbeiders organisaties op. Waarvan dan het noodzakelijk gevolg weer moet zijn, dat de georganiseerde arbeiders znlk een Arbeidsbeurs moeten vermijden en bestrijden. Hiermee is de onhoudbaarheid van het standpunt van den heer Kndders aangetoond, onhoudbaar althans indien de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Schiedam niet bedoelt te zijn een middel tot bestrijding der vakorga nisatie, wat de heer Kndders er toch zeker wel niet van zal willen maken. De uitslag. Wanneer dit nummer uitkomt, is de herstemming ongeveer achter den rag. Onze verwachting is, dat de heer Evers het met een vrij grooten voorsprong op Van Leeuwen halen zal. Wpj gronden deze verwachting op de waarschijnlijkheidsberekening, dat de anti-revolntio- nairen, de cbristelijk-bistorischen en een deel der vrij zinnigen zullen overgaan op den lieer Evers, en dat het deel thuisblijvende christelijk-historischen, anti revolutionairen en vrijzinnigen, die bij de eerste stemming opkwamen, niet belangrijk genoeg zal zijn om den heer Evers den voorsprong, dien de kerkelijke coalitie, ge steund door een deel der vrijzinnigen, thans nog op ons heeft, te doen verliezen. Wij erkennen natuurlijk de mogelijkheid van een zoo groot aantal thuisblijvers onder hen, die bij de eerste stemming opkwamen, dat Van Leeuwen de meerderheid kan halen. Maar met onze kennis van de kiezerslijst in III meenen wij, dat deze mogelijkheid uiterst klein, zoo niet geheel uitgesloten is. Over de beteekenis der cijfers van de herstemming en de beteekenis dezer geheele verkiezing spreken wij de volgende week. De houding van „Schiedam". De vrijzinnig- democratische vereeniging „Schiedam" besloot na lange besprekingen met algemeene stemmen de candidatuur van Van Leeuwen te steunen. Door dit besluit schaarde „Schiedam" zich weer onder het vaandel der democratie. Maar zeker is het, dat slechts een klein deel der vrij zinnige kiezers het parool van „Schiedam" zal volgen en het groot deel öf thuis zal blijven öf op den heer Evers zal stemmen. Even zeker als het is, dat de leden van „Schiedam" slechts voor een bitter klein procent werkelijk democratische vrijzinnigen zjjn. En daarom heeft dit besluit van „Schiedam" om onzen candidaat bij de herstemming te steunen slechts be trekkelijke waarde. Wezenlijke waarde zou het eerst krijgen, indien de werkelijk-democratische elementen in „Schiedam" dat besluit in verband met het overloopen van zooveel vrijzinnigen naar „rechts" gebruikten om de ond-liberale niet-democratische elementen tot een zelfstandige organisatie te dwingen. Dat zon niet alleen voor de democratische vrijzinnigen wenschelijk zjjn maar ook voor de algemeene partijgroepeering in onze stad. Want daarmee zon een der. noodzakelijke voorwaarden voor de vorming van een conservatief blok, dat zich ook in de algemeene landelijke partijverhoudingen bezig is voor te bereiden, hier te Schiedam geschapen worden. Wij hopen dat ook in „Schiedam" dit zal worden ingezien en dat men daarnaar zal handelen. Anti revolutionair vuil. In het „Schiedam sche Volksblad" staat het volgende vuile stukje, dat zoo dnidelijk aantoont hoe ver het zedelijk bederf al in de anti-revolntionaire kringen is doorgedrongen, dat wij er niets bij hoeven te voegen om dit aan te toonen. Wanneer Dr. van Leeuwen in den Baad komt, dan: hebben de kiezers aan de partij van ongeloof en revolutie een tweede officieele propaganda- plaats verschaft; zullen de raadszittingen tot in het oneindige duren, want Dr. van Leenwen, die niets te doen heeft, kan wel twee dagen in de week achter elkaar raad houden en wel meer ook; zal het daardoor steeds moeielijker worden be kwame en geschikte raadsleden te krijgen, want geen enkel man van zaken heeft tyd en lust om week in week uit socialistische redevoeringen aan te hooren; zullen dus de gemeentezaken minder goed behar tigd kunnen worden en zal de raad meer en meer misbruikt worden voor socialistische propaganda. Kiezers in III, bewaart het nijvere Schiedam voor den ramp, dat een man als Dr. van Leenwen in de raadszaal zitting neemt en stemt als één op den Heer J. H. EVERS, een man even bekwaam als bescheiden en een be sliste voorstander van een vooruitstrevende chris telijke politiek' Een vermakelijke onjuistheid. De „Nienwe Schiedamsche Courant" en het „Schiedamsche Volksblad" verspreiden de bewering, dat door van Leeuwen in de vergadering op 4 Maart in het café van Rossen gezegd zou zijn en als mogelijk toegelaten was, dat hij er in eens in zon komen. Wie „De Moker" over deze verkiezing heeft gelezen, en wie op die bewuste vergadering geweest is, begrijpt dat de „Nieuwe" er in geloopen is en wat al te goed- geloovig is geweest tegenover haar berichtgever, een man over wiens volslagen onbetrouwbaarheid zjj toch wel ingelicht kon zjjn, althans indien deze berichtgever de persoon is die wij daarvoor aanzien. Van Leeuwen heelt dit gezegd„indien alle arbeiders inzagen, dat het ook in deze verkiezing weer een strijd is tnsschen kapitaal en arbeid, tnsschen de verdedigers der kapitalistische maatschappij en de voorstanders eener nieuwe maatschappelijke orde, dan zon het zeker zjjn dat van Leenwen niet bij herstemming (wat nu nog zeer twijfelachtig is) maar in eens in den Raad zou komen. Dat is heel iets anders. De onjuistheid, door de aan gehaalde Roomsche en Anti-revolutionaire bladen begaan, is vermakelijk, omdatzij berust op een volkomen onjaiste schatting van onze sterkte in III en van onze verkiezingsactie. Daarop komen wij de volgende week nog wel terug. Aan het feit, dat wij in III de sterkste partij zijn, zullen onze tegenstanders nu toch zeker wel niet meer twijfelen. MOKER

De Moker | 1910 | | pagina 1