Ditjes en Datjes. Gerehabiliteerd. Vlaardingsche IJzerkoekjes, In de voorlaatste Raadszitting vertelde de Wethouder van Onderwys, dat de 3 Schiedamsche klasse-onderwij- iers op de voordracht voor hoofd van school H waren geplaatst, omdat zij door deelneming aan de vergelij kende examens voor hoofd te Rotterdam zich in de t oogen van den schoolopziener hadden gerehabiliteerd. Wjj voelden die uitdrukking als een smaad aan den klasse-onderwijzervoelde de wethouder dat niet Daar is een deel van de onderwijzers, die, hoewel let programma van den Bond het hun niet voorschrijft, 4e consequentie van hun lidmaatschap van dien Bond voor zich zelf zoo diep gevoelen, dat ze 't aan zich zelf verplicht achten, niet voor Hoofd der School te solliciteren. Zij hebben dit besluit genomen na rijp jieraadhet berust op een moreel hoog beginselze snijden voor zicb zelf den weg tot fiuantieele verbete- riog voor goed af en zij ontveinzen zich niet, dat door tun besluit voor een naar type in hun kring den parasiet de gelegenheid wordt vergroot in troebel water te visschen, wijl er anders voor hen geen kans zou zijn, ooit het begeerde vischje het gemakkelijke, onverantwoordelijke, goed betaalde hoofdenbaantje te vaDgen. En het past niemand, ook niet aan auto riteiten, smalend te spreken over het beginsel van hen, die zich zelf te hoog achten deel te nemen aan een eiamen voor Hoofd, omdat voor hen een dergelijke deelname gelijk staat met een opgeven van beginselen, die bij hen zeer diep ingegrift staan. Want hij moge zich in de oogen van anderen compromitteeren, zich zelf voelt hij sterker staan in zijn strijd. Hij gaat vrij lit, hij heeft niet de stem van den klasseonderwijzer in zich behoeven te smoren. Geheel anders dan zijn collega's, die zich met verborgen schaamte over hun werk moesten buigen, toen zij het volgende versje, opgegeven te Rot terdam bij een Hoofd-examen, voor kinderen van de hoogste klasse moesten verklaren Dat zijn de ware broeders niet, Die ieder naar de oogen kijken, Doch plotseling weer den blik ontwijken, Als men hun üks in de oogen ziet. Moesten zij, wetend hoe vaak inferieure krachten het (maar hoe tot Hoofd brengen, zich niet met macht en moeite inhouden bij de verklaring van juist dat vers Autoriteiten mogen vinden dat iemand zich rehabili teer, als hij aan een examen deel neemt, onze meening behelst het tegendeel, al kunnen we ons ook voorstellen, dat een enkele, niet behoorend tot die klasse van moreel- atgezakten, waarvan we zoo even spraken, zich door de omstandigheden genoodzaakt voelt zelfs door een hoofdschap zijn finantieele positie te verbeterenwe hanen ons voorstellen, dat het zoo iemand veel gekost zal hebben voor hij daartoe overging, en dat hem aller minst de lof van autoriteiten aangenaam zal zijn, wan neer hem als dengd wordt toegeschreven, wat hij voor zich zelf gevoelt als een offer. En autoriteiten kunnen er van verzekerd zijn, de Bond van Nederlaudsche Onderwijzers moge zich in hun oogen compromitteeren, hij zal voortgaan met de propaganda van de idee: niet solliciteeren voor Hoofd. Ze kunnen er van verzekeid zijn, dat over een kort aantal jaren hun keus beperkt zal z|jn tot die enkelen, die zich .nooit een andere dan deze vraag voorleggen Wat moet ik doen om Hoofd te worden en immer tot antwoord bekomen: De ware broeders zijn het juist, Die ieder na de oogen kijken, Die nooit of nimmer laten blijken, Wat geest wel in hun body huist, Die, 't hart gesloten, schuw de oogen, Daar henen sluipen, geestgedrukt, Wien niets het leven kan verhoogen Tot hun het Hoofdschap heeft verrukt! Landverpachting In de beide plaatselijke dagbladen kwam den 2 April een ingezonden stuk van „eenige landbouwers" voor, waarin deze klagen over de wjjze van gemeentelijke land verpachting, die in het nadeel is der betrokken landbouwers. Onder anderen wijzen zij op de verhuring van land aan den heer Wuis man. Dit gedeelte nemen wij over. „De verhuring van grond aan den heer Wuisman, op de wjjze waarop dat is geschied, is naar onze meening beslist af te keuren. In de eerste plaats verzuimde de heer Dominicus zijn opdracht te vervullen en kennis te geven aan de belanghebbenden van het voornemen van cnderhandsche verhuring van het betreffend sink wei degrond niet één landbouwer heeft naar ons weten van die onderhandsche inschrijving iets geweten. In de tweede plaats maakt de verhuring aan den heer Wuis man den indruk van ongeoorloofde protectieimmers ie heer Suiker, één met den heer Wuisman, woont in een huis van den heer DominicusA) Nu weten wij wel, dat de Raad niet met B. en W. wilde meewerken aan verhuring zonder opeubare inschrjjviug, en dat de meer derheid van den Raad besloot, na de opeubare inschrij ving, het land niet aan den hoogsten inschrijver te 1) Het gecursiveerde zinnetje werd door de Schiedamsche Courant niet geplaatst! Zonderling. gunnen, omdat de inschrijvingssom van den heer Wuis man genoemd was geworden maar dat verandert niets aan het feit, dat een zonderlinge indruk van bevoor rechting en dus van onrechtvaardigheid wordt gewekt door de bovengenoemde omstandigheden. „Het doet ons leed, dat de leden van den Raad dezen omstandigheden en feiten niet hebben gekend. Wij zijn overtuigd, dat zij anders met algemeene stemmen zouden hebben besloten, ondanks het bekend worden van de inschrijvingssom van den heer Wuisman, het land toch aan den hoogsten inschrijver te gunnen, ten einde on middellijk den voortgang yan verkeerde gebruiken te stuiten." Wij vermoeden, dat de openbaarmaking van dit sterk naar protectie riekende feit een herhaling van zulke dingen zal voorkomen. Christendom en Socialisme. In de Nieuwe Botterdamsche Courant van 4 April kwam het volgende bericht voor, dat opnieuw bewijzen kan, hoe leugen achtig de voorstelling der politieke christenen ook te Schiedam is omtrent de verhouding van Christemdom en Socialisme. De N. R. C. schreef „Op de synode van het hertogdom Meiningen is druk van gedachten gewisseld over de vraag, of sociaal democraten wel leden van den kerke raad kunnen zijn. In Meiningen zitten namelijk in verschil lende gemeenten sociaal-democraten in den kerkeraad, tot verdriet van de rechtzinnigen en van scherpe poli tieke tegenstanders van die partij. „Merkwaardig was een verklaring van den opperhof- prediker Craue. Een lid van den kerkeraad, zeide hij, moet kerksch zijn. Maar bij de beoordeeling van ker- keraadsleden moet men niet zoozeer letten op hetgeen zij geweest zijn als wel op hetgeen er van hen te maken valt. In sommige districten zijn er uitsluitend sociaal-democraten en konden bjj kerkelijke verkiezingen alleen sociaal-democraten gekozen worden. Toch heb ben de predikanten het met hen zeer goed kunnen vinden. Vele sociaal-democraten, die zich in het be stuur van de kerk hadden laten verkiezen, hebben gaandeweg in kerkelijke aangelegenheden belang leeren stellen. „Kommerzienrat Swaine, een opzichter van de Duit- sche nationale vereeniging, vond het ook verkeerd, om iemands politieke overtuiging als maatstaf voor zijne verkiesbaarheid tot kerkeraadslid te nemen. Ik wil alleen opmerken, sprak hij, dat er in onzen kerkeraad verscheidene sociaal-democraten gekozen zijn, die totnutoe niet de minste aanleiding hebben gegeven, waarom men bezwaar tegen hen kon hebben. „Een ander lid van de gynode verklaarde, dat er onder de sociaal-democraten zeer kerksche menschen waren en dat de onkerksche elementen dikwijls heel ergens anders zaten, jammer genoeg, meestal onder de ontwikkelde standen. „De MeiDingsche opperhofprediker riep bij deze woor den Bravo „De synode stapte daarop van het onderwerp af." Geheelonthouders. Zaterdagavond hield de afd. Schiedam der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. dranken haar len Feestavond in het gebouw „Constantia". Na opening door den Voorzitter werden door het Zangkoor S. S. v. Rotterdam eenige nummers uitge voerd, welke zeer in den smaak vielen. Daarna werd door den heer Gerhardt van Rotterdam de Feestrede uitgesproken. Spreker begon met een schets te geven van den tijd waarin wij thans leven, de tijd van vooruitgang. Hij wees op de ontwikkeling van verschillende dingen, de electriciteit, de boekdrukkunst, hoe door het laatste algemeene kennis wordt gebracht, de vakvereeniging en ten slotte de onthouding. Hoe deze een uitbreiding had gekregen, daar voortdurend nieuwe leden zijn te boeken, waardoor het leger der onthouders steeds grooter en krachtiger wordt en men dus te gemakke lijker den strijd kan aanvaarden tegen den vijand alcohol. Zeer scherp werd door hem er op gewezen hoe sommige ouders de oorzaak zijn, dat hunne kinderen hen op lateren leeftijd het verwijt doen hooren, deze het drinken te hebben geleerd. En dat kunnen zeer fatsoenlijke menschen zijn, zegt spreker. Daarom waarschuwde spreker de moeders, daar zij de kinderen grootendeels onder haar hoede hebben, dat zij hen in de eerste plaats behooren te vrijwaren voor de gevaren, welke het gebruik van alcohol bij kinderen met zich kan brengen. Tevens werd door hem de matigheid bestreden en kwam zeer duidelijk uit, hoe de z.g. matige drinkers de onthouding het meeste tegen werken. Met een krachtig woord, ook door voorlezing van enkele gedichten betreffende de onthouding, spoort spreker de aanwezigen aan lid te worden van de Ned. Ver. niet alleen ter wille van ons zeiven, maar ook uit liefde voor de medemenschen, en de gelederen der onthouders krachtiger te maken. Na een oogenblik pauze werd door den heer Jalink van Rotterdam een geheel nieuwe serie licht beelden vertoond op het gebied van den drankstrijd. Op het doek werden verschillende treffende tafereelen te zien gegeven, hoe de drank de mensch verslapt, hoe zij het individu niet alléén, doch ook de heele ge zinnen ten gronde richt. Een passend woord werd hierbij door den heer Jalink gesproken, welke ten slotte de aanwezigen weder aanspoorde zich aan te sluiten bjj de Ned. Ver. Hierna werden door het Zangkoor nog enkele nummers uitgevoerd. Door den Voorzitter werd nu medegedeeld dat zich 3 nieuwe leden hadden opgegeven en na dank gebracht te hebben aan de medewerkers op dezen avond, werd de feestvergadering gesloten. Kunst aan 't Tolk. De Rotterdamsche too- neelisten gaven Woensdagavond „De Rechte Lijn", een tooneelspel in 3 bedrijven van „Fabricius". Een interessant stuk, waarin men een type van den krachtmensch leert kennen, sterk geteekend en magni fiek uitgebeeld door den heer Tartand, Wilkon de Hond. Hij draagt het stuk geheel en in de groote be drijven is hij bjjna geregeld actief. De typeering van Dolly, z'n vrouw, het onbenullige, lichtzinnige schepsel, dat absoluut geen zieleverwantschap met hem heeft en ten slotte hem, den reus, nog doet vallen, biedt veel verrassingen. Het in grooten getale opgekomen publiek genoot, zoowel door het boeiende tooneelwerk als door het be kende onberispelijke spel der Rotterdamsche tooneelisten. Afgeluisterd. Twee buurvrouwen, in druk ge sprek op een tijd dat ze eigenlijk bezig moesten zijn met hun huiselijken arbeid of anders „De Proletarische Vrouw" eens moesten doorlezen. Dat was voor haar wel noodig. Luister maar „Ik zeg maar dat die socialisten het soms maar wat flink kunnen zeggen. Ze kunnen er ongenadig opslaan zonder te vragen wie ze voor hebben en zeker is het daaraan te danken dat we nog niet meer belasting moeten betalen en dat de politie nog niet scherper toe kijkt op onze matjes en kleedjes die we na tienen kloppen, of op de vuilnisbak die buiten wordt gezet". „Och, daar zijn ze dan ook voor, een groot woord maar als het op daden aankomt zijn ze net eender als de rest. Ik denk maar zoo, wat ze voor ons klaar spelen is meegenomen, maar verder, 't zijn immers socialisten die alles onderste boven willen gooien en de boel willen deelen; neen hoor, ieder in zijn stand moet te vreden zijn. Het is nu eenmaal zoo en 't zal wel zoo blijven. Bovendien willen ze ook niet van God of gebod weten. Ik mot er niks van hebben". Wat dunkt u, lezer, deze vrouwen begrepen allebei even weinig vau de beteekenis van onzen strijd en er blijkt uit dat er nog heel wat werk zal moeten gebeuren, voordat inderdaad iedereen nu eens grondig weet dat onze politieke partij meer is dan een troep relletjes makers, dat zij wil een maatschappij, waarin hooger materieele en moreele beschavingsvormen de heerschende zijn dan die de tegenwoordige samenleving te zien geeft. Laten wij toonen te begrijpen dat ook op ieder van ons de plicht rust aan die verheldering der begrippen mede te werken. Huishoudelijke vergadering S. D. A. P. Zondag 10 April vergadert de afdeeling, in hoofdzaak om door haar afgevaardigde verslag te doen uitbrengen van het Leeuwarder Congres. De vergadering wordt gehouden op de bovenzaal van de Hollandsche Tuin (Breede Havenstraat) 's morgens om IOV2 uur. In de eerste plaats vertrouwen wij op een goede opkomst van alle leden, maar bovendien komt het ons zeer gewenscht voor dat ieder nu eens zoekt naar vrienden of geestverwanten die hij naar deze ver gadering medebrengt. Over dit congres wordt van allerlei gezegd en geschreven en verschillende bladen die ook te dezer stede worden gelezen, hebben verslagen gegeven, die bestaan uit aaneengeregen interrupties. Laten wij zorgen dat er menschen in onze vergadering komen, die ook kennis kunnen nemen van de goede zijde van het Leeuwarder congres. Daarvoor allen gezorgd. De Tooneelvereeniging „Kunst en Stryd" geeft op Zaterdag 16 April een uitvoering in het lokaal „Excelsior", waar zal worden opgevoerd „Tooneelstu- diën" van H. Heijermans. Na de uitvoering zal er nog gelegenheid zijn voor een dansje, afgewisseld door voor drachten en duetten. De Muaiekvereeniging „Voorwaarts" ver gaderde de vorige week huishoudelijk. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de finantiën er niet onbe vredigend voorstaan. Op uitnoodiging van de Arbeiders Muziek-Ver. te Delft werd besloten den 17 April een vergadering te Delft bij te wonen, waar getracht zal worden een Bond van Arbeiders Muziek-Yereenigingen op te richten. Als afgevaardigde daarheen werd J. van Driel benoemd. Verder werd een commissie van 3 leden benoemd

De Moker | 1910 | | pagina 3