A. van der Sloot Jr. DE BAZAR", Firma D. MEIJER HET VOLK Schnenhandel en Schoenmakerij Damss-, Hesren- en Kinder - Schoenwerk DAMESHOEDEN, enz. 14 Qverschieschestraat 14. dagblad voor de arbeiderspartij DE NOTENKRAKER Drankbestrijding. Korte Achterweg No 18 Oudste en goedkoopste Magazijnen op Termijnbetaling Communie Costuums voor Meisjes en Jongens Dames- en Heeren Costuums naar Maat Agentschap voor Schiedam en Omstreken 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal beschouwt als een uitstekend middel om de tegen- woprdige kapitalistische regeeringsvorm te bestendigen, zoo mogelpk te versterken, en de vrijzinnig-democraten, nu ja, de neutraliteit van het onderwijs is een uitstekend ding, maar al te ruime gedachten zijn toch gevaarlijk. Kortom, 't was de S. D. A. P., die in woord en ge schrift de actie voor de neutraliteit zoo krachtig mogelijk steunde, 't waren de algemeene vakbonden, die in vrij grooten getale de neutraliteitsmeeting deden bezoeken en daardoor deze zoo luisterrijk maakte. De S. D. A. P. deed dat, omdat zij zich uit beginsel doet kennen als de strijdster voor goed volksonderwijs, zonder eenig dogma, de vak'onden deden het omdat zij in de aanvallen der reactie een poging zagen om ook in de toekomst haar pad te bemoeilijken. De bond van Ned. Onderwijzers maakte daarvan een gretig gebruik. Maar de vrij zinnig-democratische bond moest jaar vergaderen. Dat is een deftig gezelschap, heel anders dan dat van de arbeiders, je kan er als man van manieren en goede vormen beter meê voor den dag komen. En dus werd de actie verslapt. Daar alleen bleef het echter niet bij. In De Bode, het orgaan van den bond verscheen een stnkje van de hand van een zekere J. J(oosse), in het redactioneel gedeelte, die ons kwam vertellen, dat de bond de arbeiders niet meer noodig had en ze zich dus wel konden wegpakken. „Niet de arbeiders, maar de onderwijzers zyn voorgegaan. Jaren lang hebben zy te vergeefs getracht, de arbeiders warm te krjjgen voor dit deel van hun belangen. Afgezien van het feit dat een dergelijke klacht vol komen misplaatst is, is het toch wezenlijk wat veel gevergd van de arbeiders, te verlangen dat zij mede voor de belangen der onderwijzers op de bres zullen staan en tegelijk zelf zich van een hoogere orde te beschouwen en te meenen dat hun vakbond met de algemeene arbeidersbeweging niets gemeen heeft. Welja, eigenlijk hadden de arbeiders het moeten zijn, die de meeting voor de neutraliteit van het onderwps belegden en daarby hadden ze dan de hulp der onderwijzers moeten vragen. Stel je voor, de arbeiders moeten nauwkeurig toe zien, als hier of daar de vrije meeningsuiting der onder wijzers gevaar loopt en die dan verdedigen, ze mogen lakei zijn. En de heer Roos zegt in de Nieuwe Vlaardingsche Courant, „als de bond zich gaat vereenzelvigen met de»S. D. A. P. of het N. V. V., dan bestaat er geen afd. Vlaardingen meer". Best mogelijk, maar dan be wijst dat alleen, dat de.Voorz. van de Mei-vergadering gelijk had, toen hij sprak van de hooge boorden, waarin de onderwijzers nog wat gewrongen zitten. De onderwijzers zullen van de arbeiders nog eens deze les moeten krijgen, dat ze bij geen enkele hunner acties meer worden gesteund, voordat zij toonen, niet tot wederdienst bereid te zyn, maar mee te te gevoelen met de algemeene eischen der arbeiders en naast hun eigen strijd ook die van de groote massa, voor hun zedelijke en materiëele verheffing, te willen medevoeren. Wij meenen dat de onderwijzers daaraan door hun kennis zoo uitstekend kunnen medewerken. Dat is geen vereenzelviging, maar het vinden van kracht in onder linge samenwerking. Blijken de onderwijzers in de naaste toekomst zich zorgvuldig buiten de algemeene arbeidersbeweging te willen houden, dan zullen wij, de politieke party en de bevriende vakbeweging, moeten toonen dat onze waar digheid verbiedt, zich als slippendrager te laten gebruiken. Een belangrijke taak. Er zijn op de Jaar vergadering van het N. V. V. een paar besluiten ge nomen, uitspraken gedaan, waarvan wij meenen dat ze in breede kringen in elke plaats onder de aandacht dienen te worden gebracht. Wij bedoelen het kiesrechtbesluit en de resolutie om trent de verhouding der coöperatie tegenover de vak beweging. Voor ditmaal willen wij speciaal de aandacht vestigen op het laatste. Men sprak uit dat de coöperatie een krachtig middel is tot opvoeding der arbeiders in de zelfstandige regeling hunner maatschappelijke aange legenheden, tot verbetering van de levensomstandig heden der arbeidersklasse en tot ondersteuning van hun daadwerkelijken strijd. Daaruit concludeert de resolutie de noodzakelijkheid van wederzijdschen steun tusschen coöperatie en vak beweging. 't Spreekt vanzelf dat deze allereerst bevordert zal moeten worden, zooals de revolutie ook uitspreekt, door aansluiting van alle georganiseerde arbeiders by de coöperatie. Ziedaar onze taak. Massa's arbeiders staan ook ten onzent nog buiten de coöperatie. Hen daarbij te brengen moet ons eerste werk «yn. Men oppert be zwaren. Dat kan, maar laat men dan niet vergeten dat met het opperen van die bezwaren, deze nog niet zijn weggenomen. De resolutie voorziet in de bezwaren, die vermoede lijke ten onzent zouden worden geopperd. Zij vraagt het afsluiten van collectieve contracten omtrent de arbeidsvoorwaarden en de rechtspositie der personeelen en, wat wel het belangrijkst is, de bestemming van de winst. De resolutie spreekt uit, dat het voor den strijd bestemde deel der winst aan het N.V.Y. zal worden afgedragen. Meer van de winst aan de arbeidersbeweging of lie ver het voor de ar eidersbeweging bestemde deel op andere wijze aangewend dan dit tegenwoordig geschiedt, ziedaar een meermalen gehoorde wensch. Welnu, laten de georganiseerde arbeiders ten onzent op hun bezwaren niet blijven staren, laten zij het eerste in practijk brengen, lid worden van de coöperatie en op deze wijze de gezonde winstbestemming bevorderen. Ruim 25000 leden van bij het N.V.V. aangesloten bonden staan buiten de coöperatie. Ook onze stad biedt daaraan wel zijn deel. Deze massa benadeelt zich zelf door levensmiddelen te gebruiken, die bij de coöperatie beter worden geleverd, maar vooral benadeelen zy zich door een stuk steun iu den moeilijken strijd op nonac tiviteit te stellen. Dat alles kan slechts door aansluiting voorkomen worden. Men sluite zich dus aan en wekke zijn medeleden daartoe op. Bureau voor Arbeidersrecht. Inplaats van Maandag wordt de gewone zitting op Dinsdagavond op het gewone uur gehouden. De Alcohol. die klopt, dien zal open gedaan worden. (Matth. 7 8.) De vorige week was ik tot mijn ergernis ge tuige, hoe eenige jongelieden van 20 tot misschien 23- jarigen leeftijd hoe is 't mogelyk bezig waren een knaapje van laten we zeggen een jaar of zeven onder de grootst mogelijke vrooljjkheid dronken te maken, door het te drinken geven van bier. Het ventje wist de hilariteit onder ht-t groepje door allerlei praatjes en potsierlijke grappen gaande te houden. Meen nu niet, dat ik die jonge mannen die liederlijk heid verwijt, neen, ik wentel de schuld af op onze christelijk-kapitalistische maatschappij, die het na twintig eeuwen van christendom nog niet zoo ver heeft kunnen brengen, dat 't volk op behoorlijk zedelijk peil staat. Vrienden, ziet ge niet dagelijks rondom u, hoe de drank, dat venijnig vergift, het lichaam langzaam maar zeker sloopt, de gezondheid ondermijnt, het gezond ver stand benevelt en het helder oordeel verstompt? Hebt ge nog niet ingezien, dat de drank een pesten een kanker is voor 't organisatieleven, het eenige middel tot bestrijding van het overweldigend kapitaal? Is 't u niet opgevallen, dat juist zy niets van organisatie willen weten, van den klassenstrijd geen flauw bennl hebben, die 't meest verslaafd zijn aan dat langzaam maar zeker werkend vergift voor lichaam en geest? Komt, gij, die uw eigen belang, dat van uw huisge zin, ja, 't belang van de gansche arbeidersklasse wilt dienen, stoot eiken borrel verachtelijk van u, huldigt het beginsel „ni- t drinken, niet schenken", wordt lid van de Nederlandsche Vereen, tot Afschaff. van Al- coholh. Dr., die ten doel heeft, „de openbare meening zóó te leiden, dat deze zich verklaart tegen de drink gewoonten en dat verkregen wordt door wettelijk verbod van drankhandel, -productie en -invoer". Vlaardingen. Van Boekel. In een vrooiyke luim. Een dokter en een apotheker kwamen van een fuif in een ietwat vroolyke luim. „Dokter!" zei de pilleman, wacht 'n minuut en laat my eens vooruit gaan! Misschien ga ik niet op de schreef en m'n vrouw zou 't aan me zien". Hy wandelde een 10 pas voorwaarts en riep: „Hoe zit het dokter? ga ik op de schreef?" „Ja-a-a! antwoordde de dokter met een dikke tong, jij gaat fermmaar wie hk is die vrijer hk daar naast je?" De N. Ct. teekent hierbij aan: Wanneer medici of pharmaceuten ons hard mochten vallen over het opnemen van deze „mop", dan moge ter onzer verontschuldiging strekken, dat wy die over namen uit het „orgaan tot het behartigen van de be langen der geneesheeren in Nederland en van allen, die tot de geneeskunde in betrekking staan", in 'tkort uit Vox-Medicorum. STEUNPENNING Vorige week is foutief verantwoord N. 10 ct., De Moker 10 ct., moet zijn No. 10 De Moker 10 ct. Hochbau 25 ct., De Moker 10 ct., V. 10 ct., verant woord 4 ct., vorige week A 9 ct., B 1 ct., deze week A 9 ct., B 1 ct. bericht de ontvangst van een groote collectie voor het aanstaande seizoen, van de goed koopste tot de beste kwaliteiten. Concurreerende prijzen. Maat- en reparatiewerk net, spoedig en billijk. DELFT Voldersgracht 3 en 4 Telefoon 287 DEN HAAG Amsterdamsche Veerkade 41 Telefoon 1205 Opgericht 1886 Groote keuze in Heeren-, Dames- en Kinder- con'ectie, Ma ufacturen, Schoenen, enz. enz. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7V» ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren by St. KLEPKE, Helenastraat 16.

De Moker | 1910 | | pagina 4