HET VOLK Werkt voor ons Blad. DE NOTENKRAKER „DE MOKER". Bnrean voor ArMJsreclt, Ingezonden. Onze leestafel. DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Adverteert in „DE MOKER". Arbeiders. Abonneert U op Een gezellig praatje. Kobus en Piet zijn een paar jolige menschen. Ze komen bjj elkander op de koffie en keuvelen dan over de gewichtige gebeur tenissen van den dag. Hunne vriendschap heeft niet tot bron de wereldsche joligheden, maar spruit voort uit hun eenheid van ge dachten over de maatschappelijke samenleving en de middelen die kunnen worden aangewend tot deszelfs verbetering door „Patrimonium", hetwelk beteekent „vaderlijk erfdeel". Met elkander bespraken zij laatst de gewichtigheid dat de heer Sjjthof, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, veroordeeld is tot drie dagen gevangenis straf wegens beleediging van Mr. Slob, „een man van rechts", die als advocaat te Rotterdam een melkboer verdedigde, die wat water in zijn wijn, pardon, in zijn melk gedaan had en toen ook verzocht had het geval niet te publiceeren. Dat was de melkboer wel een paar tientjes waard. Piet vond dit heelemaal geen omkooperij, want de verslaggever behoefde het geval toch niet te bespreken en Kobus had schik dat Sijthofï tegen de lamp ge- loopen was want (wij krijgen hier een bondgenoot) het Nieuwsblad tracht altijd de anti-revolutionairen af te maken en gebruikt daarbij wel grove onwaarheden. (Precies wat wij zeggen van Sjjthof tegenover de arbeidersbeweging maar daarin hebben Piet en Kobus misschien wel groote schik). Enfin 't was al laat toen Piet en Kobus scheiden gingen en omdat het al zoo laat was hadden wij, als onbescheiden toehoorder, geen gelegenheid meer een vraag te doen. Wjj willen vragen of zij in een vol gend avondje nu ook eens de lintjeszaak met de houding der rechtsche kamerleden bij het enquête-debat en de houding van Mr. de Jong, benevens „Enka's" ontslag, wilden bespreken, een en ander toetsende aan Gods Woord. Als wij misschien te veel vragen voor een avond, kan wat ons betreft de stof wel verdeeld worden. Ons dunkt daarin zit veel leering en stichting. Vlaardingen, 31/5 1910. Mijnheer de Redacteur Het is naar aanleiding van de grove onwaarheden, welke in het jaarverslag der arbeiderscoöperatie „De Yoorlooper" in De Moker van j.l. Zaterdag voorkomen, dat ondergeteekende U eenige plaatsruimte vraagt. Bij voorbaat onzen dank. Vele namen van collega's staan er in met hun prijzen en gewicht van brood waar vergeten is de procenten bjj te zetten welke op het eind van 't boekjaar uitge keerd wordendan staan er voor waterbrood aange stipt welke nooit geen'waterbrood gebakken hebben. Van „De Voorlooper", zoo leest men verder, waren 4 willekeurig weggenomen brooden aanwezig, welke elk 1 K G. wogen. Wij vragen als vakmannen, waarom niet die andere drie of vier soorten er bij genomen of waren dat de soorten die het meeste uithakken Verwondering wekte het bij ons dat ze bjj hun goed koop brood ook niet durfden schrijven het bestewat toch zeker wel een groote vereischte is in zulk een bedrijf. Maar dat kunnen ze niet en daar hebben wij de bewijzen vap, omdat sommige patroons de moeite en kosten er voor over gehad hebben, hun brood en het onze scheikundig te laten onderzoeken, zoodat wij de overtuiging gekregen hebben, dat er beslist patroons zijn die beter kwaliteit leveren. Ons is ook bekend, dat een lid een klacht indiende van te licht broodwaar de heer Witte direct van zijn kantoor moest komen (natuurlijk een abuis van de bakkers, welke een flinke vermaning ontvingen) en het lid kreeg 21/2 cent schadevergoeding. Wie geeft de afnemers de verzekering hoelang dat gewogen en te licht bevonden al geduurd had Namens vele Bakkers. Onze Vlaardingsche correspondent zal volgende week hierop zeker wel willen antwoorden. (Red.) Geachte Redactie. Wil het volgende stukje plaatsen, waarvoor bij voor baat mijn dank. Onze Zangvereen. „Excelsior". J.l. Maandag vergaderde onze zangvereen. „Excelsior" huishoudelijk, aan 't slot waarbij de voorzitter de leden aanspoorde werkzaam te zijn tot bloei en steeds sterker maken der vereeniging. Nu vertrouw ik, dat elk goed lid daartoe gaarne wil meewerken en die woorden van den voorzitter dus goed ia de ooren zal knoopen, zoodat we 'n flinke versterking der vereeniging mogen tegemoet zien. Doch 'n enkel woord aan de partijgenooten in 't algemeen zij hier niet misplaatst, waar het geldt het belang onzer vereeniging te bevorderen. In den loop der jaren zijn vele partijgenooten ons als lid der vereen, ontvallen, de een om deze, de ander om geene redenen. Als nu al deze 't waarachtig belang der vereen, eens no. 1 voor oogen stelden en die kleinigheden, waaraan meestal 'n persoonlijk smaakje kleeft, van zich zetten, dan reeds zou er veel gewonnen zjjn, want ook daaronder schuilen flinke krachten die de vereen, ten goede zou komen. Het is reeds meermalen gezegdOns koor kan 't sterkst zijn van alle vereenigingen hier ter stede. En de partijgenooten in de eerste plaats zijn aangewezen daartoe mede te werken, zoo zij, wat betreft hun stem geluid, daartoe geschikt geacht kunnen worden. Maar ook 'n aansporing aan hun zonen of dochters, zich bij Excelsior te laten inschrijven, mag ook zeker wel van hen worden verwacht. Dan nog staan er 'n groote massa om ons heen, die we tot onze geestverwanten rekenen. Velen, die 'n werkzaam aandeel hebben in de moderne arbeiders beweging, die als wjj, denzelfden strijd voeren. Ook van hen mogen we verwachten, dat zij „Excelsior", de eenige zangvereeniging die dien strijd steunt, een goed hart toedragen. Zeker hebben we dus recht te zeggen, dat onze vereen, de grootste kan zijn. Welnu, partijgenooten en geestverwanten en ook oud leden, neemt deze regelen in overdenking, in de hoop ge lust gaat gevoelen onze strijdzang te helpen be vorderen. Of spoort uwe kinderen aan ditzelfde te doen, dan zal de tijd niet ver af zijn, dat we kunnen zeggen „Excelsior" is de sterkste zangvereeniging hier ter stede. Een lid van „Excelsior". Koet Excelsior verdwijnen Als lid van de arbeiders-zangvereeniging gevoel ik mij genoodzaakt eeDS mijn gedachten te uiten. Het is ons allen zeker bekend, dat hier een nieuwe zang vereeniging opgericht wordt, of is, vermoedelijk als oud. atd. van de „dans-club". Wie dat nu willen doen, is hun zaak, mits ze geen lid zijn van Excelsior. Wie zich daartoe leent, behoort niet bjj onsdat zjjn de leden van Excelsior zeker wel met mjj eens Want we zjjn toch niet uitsluitend op eene arbeiders- vereeniging omdat we zanglustig zjjn Het is tevens een stuk socialistische propaganda in onzen zeer moeiljjken strijd tegen het kapitalisme. Nu heb ik al zoo hier en daar stemmen gehoord, dat het niets geeft lid te zjjn van onze zangvereeniging en van een burgerlijke zangvereeniging. Doch volgens mijn bescheiden meening is dat onmogelijk en dat bestaat hier in. Mijn meening is, dat er voor een bewnst proletariër maar één zangvereeniging is en dat is ome socialistische zangvereeniging „Excelsior". Daarom partijgenooten en geestverwanten richt ik tot u een oproep voor zoover gij nog geen lid zijt, sluit u aanHelpt mee de arbeiderskunst verhoogen. De roode zangvereeniging moet groeien, opdat we op treden over een jaar niet met 50 of 60 zangers ei zangeressen, doch het getal verdubbele en men om van heinde en ver kunne hooren. Vereenigt u Proletaren! C. K. Verslag over het tjjdvak 1 Jan. 1908—1 Jan. 1910 van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden. Dit verslag bljjkt wederom met bekwame hand te zijn samengesteld en geeft over den stand der organi satie, over de werkzaamheden van den Bond en van zijne afdeelingen een waardevol overzicht. De afd. Schiedam vermeldt alleen hare bemoeiingen ten opzichte van het werklieden-reglement. Naar wjj meenen is in de handelende periode door de afd. wel wat meer ver richt, waarom dat meerdere niet vermeldt De Schiedamsche leden van den Bond zullen goed doen het verslag met alle aandacht te lezen ze kannen er heerlijk bruikbaar materiaal in vinden voor de pro paganda onder de gemeente-werklieden. Eigen beheer of aanbesteding. Een brochure uitgegeven door den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden. Een prjjs wordt niet vermeld en het schijnt alsof het niet de bedoeling is, dit boekje in den handel te bren gen. Dit lijkt ons jammer, want het verwerkte materiaal is niet alleen goed om door de leden van den Bond te worden gelezen, maar verdient in breeden kring te worden gebracht, 't Komt ons nochtans voor dat het bestek van het boekje (dat 44 blz. telt) nog te be krompen was om de behandelde stof naar de vereischte breedte te behandelen. Wat niet wegneemt, dat deze uitgave zeker haar nut doen zal. Mogelijk zullen ook wij eens noodig hebben, van het bijeengebrachte te profiteeren. Wereldvrede; Christelijk Maatschappelijk Maandblad, Abonn. 50 cent per jaar. Uitgever P. Dz. Veen, te Amersfoort. Programma Conferentie Nieuw Malth. Bond, te houden in Den Haag op 28 en 29 Juli 1910. Verslag van het 16e Congres der 8. D. A. P. Zooals gewoonlijk een zeer uitvoerig verslag. Wij zonden ieder partijgenoot welke 30 cent over heeft, aanraden zich zoo'n verslag aan te schaffen. Het is de prijs dubbel waard. Op aanvraag te verkrijgen bjj de secr. of brochure- handelaar onzer afdeeling. STEUNPENNING „De Moker Verkiezingsfonds. Vorige week D. Z. 4 cent; J. W. S. 10 cent; voor No. 14 10 cent; De Moker 10 centverantwoord 4 centJ. C. 5 cent. CORRESPONDENTIE. Qlasarbeider. Uw stukje wordt niet geplaatst. Waarschijnlijk zullen wij het volgende week behandelen. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. BAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal Afzonderlijke nummers 71/, et. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bjj St. KLEPKE, Helenastraat 16. 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. VU AARDINGEN, Westhavenplaats 15. Ambtenaren - W" DR0P en ai en. c j A BARTSCH Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Woning- en Gezondheidswet Miliile- en Lau d weer w et Kieswet Belastingen Arbeidscontract Xioon vorderingen Gemeenteverordeningen V ereenlgiugszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den V laar dingschen Bestuurdersbond. REU Veiligheidswet

De Moker | 1910 | | pagina 4