HET V actief en vertrouwd Agent, Sociaal-Eemocratische Arbeiders Partij, Huishoudelijke Vergadering Bortaa voor Arleldsreclit, Werkt voor ons Blad. DE NOTENKRAKER „DE MO EER". Vlaardingsche IJzerkoekjes, Bewuste arbeider, help uw vrouw om zich te ontwikkelen tot een strijdster in onze rijen Onze leestafel. DAGBLAD YOOB DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; f3.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Arbeiders. Abonneert U op eenigszins aarzelend „het is voor de christelyke school, maar wy doen na samen met de oranjevereeniging". Hoe is ie "Wat is het politieke christendom toch door en door bedorven Zjj durven toch maar alles en denken maar „het doel heiligt de middelen. Staten-verkiezing. Zooals te voorzien was zijn gekozen A. W. Schippers met 5228 en M. P. v. Rnyven met 4791 stemmen. Onze candidaten P. J. Troelstra en H. Spiekman kregen respectievelijk 781 en 459 stemmen. Wij kunnen over de getallen tevreden zijn. Er was zelfs geen aanbeveling verspreid. De liberale candidaat kreeg 1471. Wy zyn diep beschaamd. Ziedaar een erken ning naar aanleiding van ons stukje over de Vlaar dingsche Bad- en Zweminrichting. Wjj hebben het par ticulier initiatief te vroeg haar onmacht verweten, ofschoon dat de schuld is der gegadigden zelf, die de wereld daarvan per advertentie mededeeling deden. Met vereende krachten is geprobeerd het gestruikelde beestje weer op de pooten te helpen. Althans men is er mee bezig. Er is een commissie gevormd die zal trachten de stadgenooten op te wekken de bad- en zweminrichting met jaarljjksche bjjdragen te steunen. Misschien krjjgen we dus toch onze zwempartjj nog. Het Bestuur der S. D. A. P. vestigt er de aandacht op dat nog gelegenheid bestaat deel te nemen aan de vorming van een reiskas naar de Kiesrecht- betooging in Amsterdam. „Vrede en Welvaart", het orgaan der Zeevis- schersvereeniging van dien naam wjjdt een artikel aan de nieuw begonnen „haringteelt". Na de bespreking van een eenigszins hoogdravend gedichtje lezen we de volgende opmerkingen. „Zelfs de voor de gedichten in de plaats ge komen jaarljjksche courantenberichten, die spreken van sierljjk opgetuigde schepen, die in feesteljjken vlaggendos spreken van welvaart en waarbij aan onze stoere zeelieden een hartelijk tot weerzien met het heerlijk zeebanket wordt toegewuift, wor den met eenige reserve aanvaard. Van bloemen en van ouderdom. 'fc Was meenen wjj vader Tak, die eens, op een wandeling door de natuur, zijn genot vergald zag door het „verboden toegang" op de hekken van mooie lanen en fraaie tuinen en die toeü zijn wrevel uitte in een geweldige philippica daar tegen. Inderdaad kan het ons tegen de borst stuiten als wjj, verstoken van de mogelijkheid om natuurschoon om ons heen te verzamelen, ook nog mooie plekjes voor ons gesloten zien. Dat neemt niet weg dat er soms re den kan zjjn de prachthoekjes in bijzondere bescher ming te nemen tegen kwaadwilligen, die met ruwe hand het mooie bloemperk vernielen of beschadigen kunnen. Er zijn nu eenmaal menschen die alleen om een poli tieagent te plagen zich niet ontzien schade toe te brengen aan het natuurschoon, dat met zooveel moeite en zorg wordt opgekweekt. Maar zoo mag toch wel niet worden opgevat wat deze week gebeurd is en wat uit een courantenberichtje ons bereikte. Het luid: „Wegens het plukken van een bloempje in het Hof is tegen een 60 jarig man proces verbaal opgemaakt." De feiten uit het berichtje bleken ons juist. Inderdaad is een man van 60 jaar „bekeurd" om het eenvoudig plukken van een bloempje in den Hof. Wanneer men pas dat bericht leest dan weet men niet wat te doen. Glimlachen omdat een politieagent zoo kinderachtig is procesverbaal op te maken tegen een oud man die een bloem plukte, niet om te vernielen, maar omdat wel licht zjjn woning zonder bloemenkleur en bloemengeur was. Maar die politieagent deed zijn plicht, hij zorgde voor de uitvoering van een verordening. Zal men dan den ouden man hard vallen omdat hij zich vergreep aan de bestaande verordening? Ons dunkt ook daar is het feit te onschuldig voor. Wjj althans zien de zaken anders. Wjj zien in het feit, dat de man het niet laten kon om uit den bloemenschat, die in het Hof zjjn oog trof, er één te plukken en die zich toe te eigenen, ondanks de wetenschap dat hjj een strafbaar feit pleegde in de oogen onzer hedendaagsche samenleving, een uiting, zeker een heel geringe en kleine uiting, maar toch een uiting van het ontzaglijk gemis aan levensgenot en levensvreugde waaronder de arbeidersklasse ljjdt. Geen tjjd om iets te genieten, maar ook, na den langen werkdag, niets dan de eentonige gelijkvormige straat of de blinde muur op een meter afstand van het raam met hoogstens een paar dubbeltjesplantjes in het venster kozijn. En als dat hem te eng en te bekrompen wordt en hij uitvliegt om buiten in de natnur met volle teugen te gaan genieten en hjj uit die ruimte één bloempje mee wil nemen om het woonvertrek er mee op te vrooljjken en hem een herinnering te laten aan een oogenblik van genot, dan bereikt hem den langen arm der politie en noemt dat schade toebrengen aan een openbaar plantsoen of zoo iets. Zou die oude man iets van die stemming hebben gevoeld. Dan moet hjj ook nog iets anders hebben gedacht. Dan moet hij gedacht hebben aan een geslacht dat na hem komt en dat leven zal onder dezelfde omstandigheden, omdat hjj wel het gemis voelde maar daaruit niet tot hem kwam de prikkel om aan het onrecht een einde te helpen maken omdat hij geen strjjder was. De draaiende Wethouder. In de zitting van den gemeenteraad van de vorige week kwam weer aan de orde een voorstel van B. en W. om de Commissie voor de gasfabriek en de waterleiding te machtigen „tot benoeming van een adjunct-directeur op een jaar wedde van f 1000,ingaande 1 Januari 1910 en waarvoor de helft ten laste van elk der bedrijven komt." Reeds vroeger was dat voorstel in behandeling, maar de stemmen staakten toen. En thans hebben de stemmen weer gestaakt en is daarmede het voorstel verworpen door toedoen van een der voorstellers zelf, door wet houder van Dam, die tijdens de Raadzitting zjjn drasi I nam en verklaarde teiren het voorstel t.e znllen stemn™ nam en verklaarde tegen het voorstel te zullen Zeer terecht merkte de Voorzitter van den dat de heer Dam voor de zooveelste maal weer verandert van meening. Het gebeurt bjjna bjj alle ernstige zaken en wjj beginnen langzamerhand te gelooven dat de heer v. Dam over een enorme dosis brutalitiet beschikt om telkens na zso'n onmogeljjke houding met een stalen gezicht maar weer aan de Wethouderstafel plaats te nemen. De christeljjke partijen maken vooral met dezen afgevaardigde een zeer slecht figuur en het ergst is dat iemand met zoo weinig vastheid van wil aan het Dag. Bestuur der Gemeente zit. En toch wordt straks deze man van rechts, all iemand die rekening houdt met God en Zjjn woord de goe-gemeente voor gehouden. En men slikt hem ook. Wat intusschen geen bewjjs geeft van helder inzicht in de belangen der Gemeente. Ontvangen 2e Jaargang no. 24, De Klaroen, Politiek Sociaal Tijdschrift, Red. Mr. Dr. A. R. v. d. Laar Uit mjjn leven, door August Bebel, vertaald door H. J. Hegeraat De inteekening is opengesteld bij den Brochoren- handelaar. Verslag v. d. vijfde algem. Verg. v. h. Ned. Verbond van Vakvereenigingen, gehouden op Maandag 9 en Dinsdag 10 Mei 1910. STEUNPENNING „De Moker „De Moker" 10 ct.te veel 3 ct.verantwoord 4 ct. 1 verkocht 3 ct. Verkiezingsfonds. V. 22 ct.J. V. 4 ct.J. W. S. 10 ct- CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van copie moesten eenige stukken blijven liggen. P. O. Tot onzen spjjt nog niet. De Directie van „De Centrale Arbeiders- Verzekerings en Depositobank" te 's Gra- venhage zoekt voor Vlaardingen een die zich tevens met de incasso der premiën kan belasten. Brieven te richten aan de Directie van bovengenoemde Bank, die op verzoek gaarne nadere inlichtingen verstrekt. De Directie van „DE CENTRALE". 10 Juni 1910. Afdeeling SCHIEDAM. op Zondag 26 Juni '10, 's morgens 10 nnr, in „Constantia". Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingek. stukken en mededeelingen. 3. 3-maandelijksch financ. Mokerverslag. 4. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. YLAARDINGEN, West ha venplaats 15. W. DROP en Ambtenaienc j A BARTSCH. Verstrekt inlichtingen en schrifte- ljjke hulp over Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gcz»ndhetdswet Militie- en Landweerwet Kieswet Belastingen Ar beidscon tract lioon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenigtiigszaheu Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den V'laardingschen Bestuurdersbond. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal Afzonderlijke nummers 71/, ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bjj St. KLEPKE, Helenastraat 16. MASEREEUW BOUTEN LEVERING VAN DRUKWERKEN Binnenrotte 40—50, ROTTERDAM Telefeen Intercwnroun. 2505 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. li'TIMm ifl i. ELECTRISCHE DRUKKERIJ

De Moker | 1910 | | pagina 4