Ditjes en Datjes. Uit de Vakbeweging. Maar wy, socialisten, zullen niet rusten, wij werken niet alleen met de verkiezingsdagen, zooals gij, maar w(j zijn altijd op onzen post, om de arbeiders te trekken in onze gelederen, achter de roode vaan. Omdat we overtuigd zijn, dat we strijden voor een recht wat de arbeidersklasse mist. En dat recht is, allen te leven als menschniet aan den eenen kant overvloed van alles, en aan den anderen kant tekort van het aller, allernooodigste. Op voor het socialisme. K. Timmerlieden. De patroonsvereeniging „Ons Belang" heeft de looncirculaire der gezellen voor de tweede maal in een ledenvergadering behandeld, echter met dit resultaat, dat aan geen enkele eisch wordt toe geven. Grievender kan het al niet, wel wordt er voortdurend meer arbeid geeischt, maar aan een eenigszins billijke betaling ervoor, denken zij niet aan. Het woord is nu aan de timmerlieden-organisatie's. Bewaarheid. Zooals bekend is weigerden de vakvereenigingen aangesloten bij den S. B. B. indertijd toe te treden, tot het Gemeentelijk Werkloosheidsfonds omdat hieraan verbonden is een arbeidsbeurs, welke volgens reglement ook dienst doet bij staking of uitslui ting, wat gelijkstaat met het leveren van onderkruipers. De kerkelijke vakvereenigingen hebben tot het laatste oogenblik eveneens krachtig tegen opname van het bewuste art. 5 geprotesteerd, doch het mocht niet baten, hun kerkelijke broeders in den raad lieten hen voor de zooveelste maal in den steek en handhaafden het onderkruipers artikel. Later zijn zij natuurlijk onder pressie en hoozerhand weer bijgedraaid en besloten tot deelname hiermede vervullende de hun opgelegde judasrol. Het niet deelnemen der algemeene organisaties heette toen dwarsdiijverij, zij wilden den raad naar hun hand zetten enz. Doch toen was ni-t te vermoeden dat zij zoo spoedig hun bezwaren bewaarheid zou zien. Wat toch is het geval? De firma Philips te Eindhoven zocht tijdens het conflict aan hare fabriek naar arbeiders aan verschillende arbeidsbeurzen en het is haar gelukt door middel der arbeidsbeurs alhier menschen te vinden welke genegen waren de plaatsen in te nemen vsn die arbeiders, welke pal stonden voor hun vereenigingsrecht en daarvoor uitgesloten werden. Hierbij was ook een lid der St. Jozef-gezellenvereeniging, welke aldus zijn eigen geloofsgenooten inden rug aanviel en zoodoende er toe heeft bijgedragen dat deze strijd door de katholieke organisatie's is verloren. Patroonsmacht. Te Enschedé, bij de firma Menco, we ke een groote ververij heeft, is een staking uitgebroken om velerlei grieven. Deze firma is echter aangesloten bij den fabrikantenbond in de textielindustrie, welke alle fabrikanten in Twente omvat en nu eischt deze bond opheffing der staking of alle fabrieken in deze streek zullen stop gezet worden, waardoor een 9000 arbeiders ean den honger worden prijsgegeven. De arbeiders zijn echter vast besloten vol te houden tot het laatste toe. Zy zijn voor een klein gedeelte georganiseerd in diverse organisaties. Volgende week komen wij op deze zaak nog eens terug. De Borromaens-encykliek. In de Ned. Herv. Kerk trett den zendbrief van den Heiligen Stoel nog teere snaren en een enkele stem van protest is reeds vernomen. In de Gereformeerde Kerken, waar gewoon lijk de politiek van den kansel pleegt af te druipen en in de plaats van de christelijke liefde den schaapjes politieke hartstochten, verkettering van andere meenin gen worden ingepompt, is het nog V ladstil. Vanwege de politiek De kerkeraad van de Nederl. Hervormde Gemeente te Rotterdam heeft de volgende motie aangenomen „De vergadering, met leedwezen vernomen hebbende de schande lijke, leugenachtige en grievende uitlatingen van den Pauselijken Stoel, zoowel wat betreft het ge zegend werk der Kerkhervorming der 16de eeuw en de groote mannen dezer godsdienstig-zedeljjke beweging helden, die niet geaarzeld hebben hun protest tegen de dwaalleer en zedelijke inzinking met hun bloed te bezegelen als wat betreft de beginselen van ons huidig Evangelisch geloof—in de beruchte Borromaeus-encykliek als een geeste lijke pest gebrandmerkt protesteert ten ernstigste tegen dezen ongemo- tiveerden, onwaardigen en onheiligen aanval op al wat aan onze Protestantsche Kerken dierbaar is constateert bjj vernieuwing hoe duidelijk is gebleken, dat het Protestantisme in het Ultramon- taansche Rome geen medestander kan eeren ter gemeenschappelijke verdediging van de Christelijke beginselen en instellingen, doch veeleer een gedach ten tegenstanderdie, ten bate eener onchristelijke priesterheerschappij, het op den ondergang van waarheid en vrijheid heeft gemunt; en besluit dit protest ter kennisse van de leden der Gemeente te brengen". Wjj cursiveerden een enkelen regel in deze gewei dige motie, die zeker wel geschikt is verbazing te wekken bij de christelijk-histoi ische kiezertjes in den lande, die al zoo aardig Roomsch leerden stemmen en nu te hooren krijgen, dat Rome geen medestander is ter verdediging van de christelijke beginselen en in stellingen, doch veeleer eeu geduchten tegenstander! En als je^dan ziet, wie dat zegt, dan moet het wel menig koalitiemensch gaan duizelen. Van de eenvoudigen, de eerlijken, wel te verstaan De Christelpe baantjesjagers. Zoodra er een of andere betrekking open komt, waarin de Schie- damsche raad door een benoeming moet voorzien, laten de Christelijke raadsleden zich nogal eens in de kaart kijken. In hun clubvergadeiing voorafgaande aan de Raads vergadering zijn gewoonlijk hunne mannen reeds benoemd. Tot schijn van onpartijdigheid wordt dan de voor dracht alphabetLch gesteld. Hebben zij door gebrek aan geschikte personen (het geen in hun oog nog nimmer het geval is) of door wat te veel drang van buiten geen persoon van hun op de voordracht, dan moeten zij op de een of andere manier hun ontevredenheid daarover uiten. Zoo ook bij de benoeming van Mej. Meijer als onder wijzeres, kon Mr. Jansen het niet nalaten om in de Raad zijn verontwaardiging te uiten, dat niet een Katholiek op den voordracht stond. En op een wijze, zooals wij van den heer Jansen gewoon zyn, zeer ha telijk en beleedigend aan het adres van 3en, welke zich ter dier plaatse niet kunnen verdedigen. Waarmede Mr. J. dan nog wil doen voorkomen, dat hij spreekt in het belang van de gemeenschap, in dit geval het onder wijs, doch men voelt in alles het belang van zyn pro- tegé's. Het vermoeden, dat alle Katholieken met het protest van Mr. J. instemden, werd voor ons zekerheid als men weet dat 8 Katholieke leden tegenwoordig waren, en bij de benoeming van Mej. Meijer 8 stemmen blanco werden uitgebracht. Mr. Jansen houdt er ook een eigenaardige gewoonte op na, wanneer hy rechtstreeks of zijdelings belang by een te nemen besluit heeft; hij wil dan zoo gaarne zyn heldere en welluidende rede democratisch beginnen. Aan den oproep door B. en W. voor de betrekking van secretaris-penningmeester van het Stadsziekenhuis hebben veel personen gehoor gegeven, waar onder be- hooren twee Mr. in de Rechten, n.l. de heeren Mr. M. M. van Velzen, kath. en Mr. G. van Baren, anti-rev., welke door B. en W. als de geschikste werden bevonden en^ op den voordracht geplaatst, hetgeen voor de trouwe vrienden een moeilijk geval is geworden. Want kunnen zij het voren eens worden, dat maar eén van de hunnen op de voordracht komt en de overige van links, dan is de zaak in orde, R. K. en A. R. helpen dan elkaar broederlijk. Doch thans was het wat anders, zij waren beiden begeerig den buit binnen te halen. De R. K., als zijnde de sterkste partij, konden het grootste woord voeren, en de anti-rev., hoe lief zij anders ook met hun wortelgenooten samen konkelen, misgunnen hun nu dat kluifje van 300 gulden per jaar, en loerden gluiperend op de steun van de paganisten, hetgeen thans ook het geval geweest is, blijkens een artikeltje in het Volksweekblad, van broeder Goslinga waarin hy schrijft Het belangrijkste was zeker wel de benoeming van een secretaris-penningmeester van het Stads ziekenhuis. Op de aanbeveling stonden mr. G. van Baren en mr. M. M. van Velzen. Uitgebracht werden op mr. van Velzen 10 stemmen, op mr. van Baren 6 en 2 in blanco. Gekozen was dus mr. van Velzen. Wanneer wij mogen aannemen dal de anti-revolu tionairen en de heer van der Meer op den anti- rev. heer mr. van Baren gestemd hebben, dan volgt daaruit dat behalve de 8 aanwezige katholieken ook nog 2 man van de linkerzijde hun stem uit brachten op mr. van Velzen. De heeren vrijzinnigen, die zoo gaarne schermen met het roomsche gevaar, blijken dus in de praktijk altijd nog een roomsche te verkiezen boven een anti-revolutionair. Hetgeen te onthouden is. gemeentekas, waarvan de pomp steeds lens slaat, en dat om een reeds overleden vereeniging, wier leden tot de gegoeden van Schiedam behoorden, eervol te doen liquideeren. Tweëerlei misdrijf en tweeërlei straf. - Men schrijft ons uit Schiedam Woensdag werd voor het kantongerecht alhier be handeld een strafgeding tegen den slager C. L., wonen de 2e Havenstraat te Vlaardingen, by wien 200 K.6. bedorven vleesch was in beslag genomen, in verschil lende deelen van bekl.'s huis verstopt. Uit het getuigen verhoor van den rijksveearts Kenkenmeester en den rijks veearts Kröhne bleek, dat uit den stank reeds dadelijk was op te maken, dat het vleesch bedorven was en bovendien, dat het op frauduleuze wijze de gemeente was ingevoerd. Bekl. had het vleesch (300 kilo) gekocht voor f 38 of 12 cent per kilo, terwijl de prys voor goed vleesch 30 cent is. Het O. M., de feiten en de schuld van den beklaag de bewezen achtende, vorderde een hechtenis van 3 dagen. Een straf, die er natuurlijk geheel op be rekend is, al wie hun bedrijf ervan maken het leven of de gezondheid van anderen in de waagschaal te stellen, een streng voorbeeld te stellen In dezelfde zitting kwam voor de balie een Rotter- damsche jongen, die te Oversehie had gevischt zonder akte en zonder vergunning van den eigenaar. Toen lij geverbaliseerd werd, had hy een verkeerden naam op gegeven. Uit het verhoor bleek, dat hij gevischt had, omdat vader reeds zoo lang zonder werk was en een verkeerden naam had hy opgegeven omdat hy vreesde dat zijn moeder zoo schrikken zon, als er een agent aan de deur kwam. Zoo'n aartsschelm. Dat belooft zeker zoo'n galgebrok te worden, waaraan de maatschappij hr-el zijn leven de last heeft hen te onderhouden in gevangenissen of tuchtscholen. Dat wordt nooit een nuttig lid der samen- eving, zelfs al wil men kleine gebrekjes als smokkelarij van en vergiftiging door bedorven vleesch door de vingers zien. De ambtenaaar van het Openbaar Ministerie begreep dat ineens en vorderde tegen den jeugdigen boosdoener 2 X f 20 boete, subsidair 2 X 12 dagen hechtenis. De jongen klaagde, dat de straf zoo zwaar was. Van 't geld sprak hy niet, maar 24 dagen duurde 'm zoo lang. Misschien dacht-i aan een huis, waar een moeder treurde omdat hy nog zoolang weg moest waar zusjes en broertjes schreiden om eten waar vader niet durfde terugkeeren, omdat-ie nog geen werk had. De schalen der gerechtigheid staan o zoo zuiver. De beide straffen waren volkomen in overeenstemming met de gepleegde feiten De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was een zeer jeugdig advokaat, Mr. M. M. van Velzen, behoo- rende tot het katholieke geloof. Hy trad waarnemend op. Een vraag van een naieveIs die waarnemery geen gevaarlyke weg in het Nederlandsche rechtswezen? Een advokaat en vooral een die nog een praktjjk ver werven moet, heeft z'n clientèle te ontzien. Daar kunnen visschende jongens nu niet zoo gemakkelijk by gerekend worden, maar vleesch-smokkelende vergiftigers mogelijk wel. Het Volk. Zaalafdryving en hare gevolgen. In den afgeloopen winter had het bestuur onzer afdeeling de zaal der Schiedamsche Olficieren-Vereeniging gehuurd voor een vergadering met Van Vorst als spreker. De „Katholieke-Sociale Akte", die in deze vereeni ging nog een paar leden heeft, toonde haar aktiviteit en wist het bestuur der S. O. V. te bewegen de zaal af te zeggen. De vergadering had toen succesvol in „Constantia" plaats, maar het bestuur onzer afdeeliug meende zich benadeeld en stelde door middel van het Bureau voor Arbeidersrecht een vordering in tot schadevergoeding begroot op f 33.50. Het bestuur der S. O. V. zond de vordering door naar de „Kath- Sociale Aktie", die op haar beurt weer haar belangen aan mr. M. M van Velzen overdroeg. Het gevolg is geweest, dat de schadevergoeding Maandag door den penningmeester onzer afdeeling in ontvangst is genomen. Of het den katholieken heeren een lesje zal zyn? De heer Goslinga vergeet dat de leden van links er een ander gevoel of plicht op na houden dan rechts, dat zy onpartijdig in hun benoemen zijn. Dat zy aan een stadgenoot de voorkeur geven, al is hy dan ook R. K., boven een die pas een paar dagen te Schiedam gevestigd is. Tevens verraadt de heer Goslinga met dit schrijven het eenige doel waarom hy raadslid is. Hy noemt immers het belangrijkste van die vergade ring de benoeming of het weggeven van een baantje. Vindt het niets blangryk dat omstreeks 1000 gulden wordt weggegeven aan „Schiedam Vooruit" uit een Uit den Raad. In de korte zitting van Dinsdag ging het nog een oogenblik warm toe. Twee regenten van het St. Jacobs-gasthuis verzochten onlangs ontslag uit een aanbeveling van regenten benoemde de Raad no. 2. en dus niet den gewenschtemaar de benoemde bedankte. Bij die benoeming werd door mr. Jansen (kath.) betoogd, dat regenten tijdelijk benoemd zouden worden met periodieke aftreding en niet meer, zooals nu, voor hun leven. Regenten berichtten nu, dat zy genegen waren tot die periodieke vei kiezingen mede te werken (die de Raad zonder hen niet kan vaststellen krachtens oude reglementen), onder voorwaard-, dat voortaan uit voor dracht inplaats van na aanbeveling door regenten hun opvolgers zouden worden benoemd. B. en W. adviseeren op deze voorwaarde niet in te

De Moker | 1910 | | pagina 2