HET VOEK Sociaal-Democratische Arbeiders Partij, Huishoudelijke Vergadering Bureau voor Arbeiösreclit, Werkt voor ons Blad. DE NOTENKRAKER „DE MOKER". Doorwerking van reactie. Partijgenooten en Geestver wanten werft abonneés voor 'De Moker. DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Arbeiders. Abonneert U op zoo'ü verre reis gemakkelijk verandert in niet gaan en ten tweede is het wat prettiger als zooveel mogelijk deelnemen. Misschien is het ook nog goed mede te deelen dat deelnemers, die door ernstige omstandigheden verhin derd mochten zijn om mede te gaan en die tijdig daar van kennis geven, natuurlijk hun inleggeld terug krijgen. De Bestuurdersbond besloot zijn medewerking te ver- leenen. Men pakke dus krachtig aan. Vergadering Bestuurdersbond. De vorige week Donderdag hield de Bestuurdersbond haar drie- maandelijksche Alg. Verg. die uitstekend bezocht was. Behalve de gewone huishoudelijke zaken had de verkiezing van een bestuurslid plaats die noodig geworden was door het om gezondheidsredenen bedanken van den 2de Voorz. J. Hoogerwerf. Uit het Afdeelingbestuur der Houtbewelkers werd van Dijk als bestuurder aangewezen. Besproken werd de wijze waarop in het Bureau voor Arbeidersrecht zoodanige wijziging kon worden gebracht dat het meer dan tot nu toe beantwoordde aan het deel van haar doel dat gelegen is in het versterken der organisatie's. De zaak werd in handen van het Bestuur gegeven. Op verzoek van de Afd. S. D. A. P. werd besloten krachtig mede te werken aan de vorming van een reiskas naar de Kiesrechtbetooging en het den volgenden winter te houden volkspetitionnement voor het Alg. Kiesrecht, ter wijl ook het plan om op een Zaterdagavond in September een openluchtvergadering voor het Alg. Kiesrecht te houden met symphatie werd begroet. Omtrent de aangesloten organisaties bleek, dat de Afd. van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders in kwijnenden toestand verkeert, dank zij vooral het ontactisch behandelen en opblazen van onderlinge ge schillen. Ook bleek dat de pogingen om tot oprichting van een Afd. van den Fabrieksarbeidersbond te geraken tot heden geen resultaat hadden. Wibaut schrijft in het Weekblad Het is mooi geweest, het feest van de eenheid der heerschende klasse, in Amsterdam gevierd. Onder den schijn van het prinsesje te huldigen. Maar de mooie lichtjes, de leelijke pronk, en het by uitzondering on belemmerd gedoogen van jammerlijk straatkabaai en nog jammerlijker straatschandaal, die tezamen het feest vormden, waren toch enkel maar middel. Het doel is, de eenheid der heerschende klasse te versterken in haar eenparig verzet tegen de opkomende macht der arbeiders klasse. Gelet op dat doel, is veertigduizend gulden uit de gemeentekas, en nog eens veertigduizend of meer guldens, uit meestal welgevulde particuliere kassen, een peulschilletje. De bevordering van het doel is tienmaal en honderdmaal meer waard. Het Julianafeest schijnt bij de aanleggers en bevor deraars een gunstigen indruk te hebben nagelatenden indruk, dat er op de eenheid der heerschende klasse in voldoende mate valt te rekenen, om de reactie tegen de opkomende democratie een stuk naar voren te schuiven. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam achten het oogenblik gunstig, om met een circulaire te komen aan de openbare onderwijzers, die in hunne instructie een muilband-bepaling inlascht. Met de dui delijke strekking, te voorkomen, dat de werking der openbare school als klasse-instrument, als instrument om de macht der bezittende klasse in stand te houden, op den duur zou gaan worden verzwakt. De openbare school, dit zien deze bestuurders zéér wel, is niet al gemeen, niet onder alle omstandigheden zulk klasse instrument. Er dreigt toenemend gevaar, dat zij het allengs minder gaat worden. Dat gevaar moet worden verminderd, zoo mogelijk gekeerd. Het is nu enkele maanden geleden, dat Rotterdam op dit gebied van reactie de baan heeft gebroken. Dat de hoofdstad des lands zou volgen, was te verwachten. Want zulk een beweging groeit op uit algemeene ver houdingen. Zij is niet plaatselijk en niet toevallig. Zulk een reaktie is immers niet anders dan terugslag op actie, op de allerwege in ons land gestadigen groei, wij zeggen niet snellen maar stevigen groei, van macht en invloed der democratie. Zoo was de vraag nietzal Amsterdam volgen Zy was slechts wanneer zal Am sterdam volgen? Er waren ook geen bizondereomstan digheden die Amsterdam moesten terughouden Allerminst was zulk een omstandigheid gelegen in de samenstelling van zijn dagelijksch bestuur. Het heeft iets meer kleur- schakeering dan het Rotterdamsche. Maar geen voor reactie ongunstige kleur. Het Rotterdamsche college bestaat uit vier liberale wethouders en een ook liberale burgemeester. Het Anosterdamsche college bestaat uit een vrijzinnig democraat, niet meer vamroode reputatie, maar nog wel van roode pretentie, twee liberalen en een anti-revolutionair, met een nog niet ten volle ont popten burgemeester, maar, indien wy het wel hebben, toch ook liberaal. Een schakeering, het was in Amster dam reeds bekend, die in geen enkel opzicht, het ge zamenlijk of ook wel eenpariglijk reactionair optreden belet. Integendeel, een schakeering die de groote ver dienste kan hebben duidelijk te doen uitkomen, dat de reactie die de openbare school meer nog dan vroeger als wapen begeert te gebruiken, niet het optreden is van een bepaalde politieke partij, maar van alle poli tieke partijen der heerschende klasse tezamen. Zoo heeft het college van B. en W. van Amsterdam zjjn oogenblik niet slecht gekozen, het oogenblik om, na Rotterdam en sterker dan Rotterdam, te getuigen dat de Rotterdamsche reactie wel inderdaad een alge meen Nederlandsche is, van de Nederlandsche heer schende klasse. geen andere voorschriften dan uit verdeeling der onder- wijs-taak en regeling van toezicht voortspruiten. Doek nu komen er twee alinea's bij. Zy luiden: „De hoofden en de onderwijzers zijn ver plicht er voor te zorgen, dat door hun optreden in en buiten de school het vertrouwen der burgery in de open bare school niet wordt geschaad. Het is hun verboden, hetzij in de school aan artikel 35 der wet op het lager onderwijs een toepassing te geven, die ingaat tegen letter en geest van dat wetsartikel, hetzij aan te sporen tot zoo danige toepassing". De „onderwys-circulaire" van B. en W. van Amster dam is in ons dagblad van 17 Juni in zyn voornaamsten inhoud medegedeeld en besproken. Wat wy er in dit artikel van willen zeggen, betreft enkel de muilband-bepaling. De toevoeging aan de instructie der onderwijzers van 2 artikelen by art. 2. Art. 2 van de „Instructie voor het onderwijzend per soneel der openbare lagere scholen" luidde thans: „De onderwijzers vervullen hun taak volgens de algemeene voorschriften en de volgens bijzondere voorschriften en aanwijzingen, hnn door het hoofd op grond van zyne in art. 1 omschreven bevoegdheid gegeven". Art. 1 draagt aan het hoofd o.a. op „aan iederen onderwijzer zijn taak by het onderwijs aan te wyzen", „het handhaven van orde en tucht" en het „waken" dat de onderwijzers hun plicht vervullen". Art. 2, dat naar art. 1 verwijst, bevatte dus voor de onderwijzers Het gedeelte van art. 35 der wet op het lager wijs, waar het hier om gaat, zijn de alinea's 1 en 2, Zy luiden: „1. Het schoolonderwijs wordt onder het aan- leeren van gepaste en nuttige kundigheden dienst baar gemaakt aan de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden". „2. De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbeid verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden". Dat artikel, zeggen B. en W. van Amsterdam, ver biedt den onderwijzer om op school zich te plaatsen op het standpunt van volstrekte neutraliteit „niet alleen in godsdienstig maar ook in politiek en sociaal opzicht". „Die neutraliteit", zeggen zy, „wordt verdedigd met een beroep op het onvermogen der jeugd om godsdienstige, politieke en sociale quaesties te begrijpen. Die absolute neutraliteit is nergens door de wet voorgeschreven. Art. 35 der wet op het lager onderwijs veronderstelt zoodanig onvermogen van den kinderlijken geest niet. Omgekeerd geeft de wet zeer duidelijk te kennen, dat zij dat algemeene onvermogen niet erkent. Een optreden op grond van dat beweerde on vermogen is in stryd met de grondgedachte van de wet en hare bepalingen. Een aankondiging, om die absolute neutraliteit door zwijgen te zullen toepassen, is in stryd met het algemeene karakter dat de wet blijkens art. 35 voor de openbare school wil. Toepassing dier neutraliteit en aansporing tot toepassing dier neutraliteit kan aan de onderwijzers onzer gemeentescholen niet worden toegestaan. (Slot volgt.) STEUNPENNING „De Moker „De Moker" 10 ct., te veel 3 ct., een goed vriend 10 ct., V. 10 ct., verantwoord 4 ct. Deze week A. 9 ct., B. 1 ct., een verkocht 3 ct. Vorige week A. 8 ct., B. 1 ct., P. 10 cent. In dank ook de tien cent ontvangen. Verkiezingsfonds: D. de P. 15 ct., A. W. 10 ct., J. W. S. 15 ct. Afdeeling SCHIEDAM. op Zondag 26 Jnni '10, 's morgens 10 nar, In „Constantia". Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingek. stukken en mededeelingen. 3. 3-maandelijksch financ. Mokerverslag. 4. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. TLAARDINGEN, Westhavenplaats 15. Ambtenaren W. DROP en C. J. A. BARTSCH. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie- en Landweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract Loon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenigingszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaar ding schen Bestuurdersbond. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 71/, ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren by St. KLEPKE, Helenastraat 16. MASEREEUW BOUTEN LEVERING van DRUKWERKEN Binnenrotte *0—50, ROTTERDAM Telefoon fwercemmun. 2505 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents, ELECTRISCHE DRUKKERIJ

De Moker | 1910 | | pagina 4