II II Gebouw „Copstantia" Ruime zalen te huup. Btrtat voor ArheiflsrecH Vlaardingsche IJzerkoekjes Ingezonden. Alg. Ned. Metaaibewerksrsbond. „DE MOKER" Correspondent. Partijgenooten en Geestver wanten werft abonneés voor ïïe Pfioher. Ruime ontspanningszaal Goedkoope consumptie Goedloopend billard Alcoholvrij buffet door u wel niet als een vertrouwbare bron over erkende feiten gehouden worden. (Wy cnrsiveeren. Red Moker). Overigens wensch ik op te merken dat het hier niets ter zake doet of men persoonlijk voor of tegen het tooneel is, maar dat in kwesties als deze de doorslag geelt„wat is de roeping der overheid Wanneer u nu kondt bewijzen maar dat kunt u beslist niet dat de heer mr. Heemskerk gedurende z\jn jarenlang lidmaatschap van den Amsterdamschen raad ooit gestemd heelt voor het verleenen van geldelijken of zedelijken steun aan het tooneel, dan zou uw beroep op dezen bewindsman eenige kracht hebben. Nu u dit niet kunt want als goed anti-revolutionair deed mr. Heemskerk zulks nooit is uw beroep op hem gesteld al dat uw „erkend feit" werkelijk waar is, wat ik zeer betwijfel van nul en geen er waarde." Dat de heer G. tegenstemde is zijn zaakDe Bruin stemde ook tegen, hoewel de redenen nogal verschillend zullen geweest zijn. Dat hjj evenwel niet wist, wat algemeen bekend is, dat Mr. Heemskerk een lielhebber van tooneelspel is, is haast niet te gelooven voor iemand die zoo in de politiek thuis is als de heer G. De Bruin moet natuurlijk ook wel een veer laten, waar de heer G. laat volgen: „maar deze geachte collega zal toch door u wel niet als een vertrouwbare bron over erkende feiten gehouden worden." Wij weten hier niets beters op dan den heer Goslinga te herinneren aan het spreekwoord: „Zoo de waard is, ver trouwt hg zqne gasten". Iets verder vertelt hij dat de heer Heemskerk tijdens z'n lidmaatschap van den Amsterdamschen Raad nog nooit heeft bijgedragen voor het verleenen van gelde lijken of zedelijken steun aan het tooneel. Laten wij den heer G. dan eens vertellen, dat de vrouw van Mr. Heemskerk zelf op het tooneel is opge treden. Dat wist hij zeker heelemaal niet. Wjj conclu- deeren hier evenwel uit dat Mr. Heemskerk zooal niet geldelijk dan zedelijk toch zeker z'n steun heeft verleend. Maar de heer G. is al net als z'n groote voorganger Knyper zoo weinig op de hoogte van zulke were'dsche zaken. De naïeviteit ligt er duimen dik op! Op de keien. Ruim veertig jaren had ze den boer gediend. In nacht en ontij, bij ziekte en sterfgeval was ze stee'ds bereid geweest hare diensten tegen matige ver goeding te verleenen. Men kon haar ook zoo goed gebruiken, want 't was een bijdehand wijf en goed voor boerenwerk en daar de baas zijn vrouw verloren had, deed zij veel in 't huis houden en op het erf. Daar gaat de baas weer trouwen. Nauwelijks is de nieuwe gearriveerd of het werkbeest, dat gednrende 40 jaren de familie bijgestaan heeft, wordt aangezegd dat ze den volgenden dag niet meer behoeft terug te komen, want dat men nu alles zelf doet. Dat dit de sloof niet zeer beviel behoeft niet meer gezegd, want hierdoor miste zij eenige verdiensten, die zij niet gaarne ontbeerde. Wij willen den klanten van den boer vooral op deze minne handelwijze attent maken en onder hun aandacht brengen dat die boerenfamilie nu alles zelf gaat doen en geven den raadLaat ze haar melk en boter ook maar zelf gebruiken, wellicht kan ze dan nog meer arbeidskracht missen. Wat zou die familie dan nog spoediger haar koetjes op 't droge hebben Wilt ge soms weten wie 't is, die zulke nette Chris telijke manieren er op nahoudt? Dan moet ge u maar eens wenden tot den boer Huiskens, Nieuwe Haven No. 1. Die kan u wel nader inlichten. Wij willen hierdoor nog maar eens wijzen op de prachtige samenleving in deze prachtige maatschappij, waar de eene mensch den anderen in een hoek kan duwen. „Het Brandt". Door de kerkelijke pers gaat het volgende bericht Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie zal, in samenwerking met de Federatie van de Vijf Dioc. Werkliedenbonden, gedurende de maand-n Juli en Augustus een groote actie voeren ter verkrijging van een wettelijk vastgestelden 10-urigen arbeidsdag. In alle plaatsen, waar een R. K. Werkliedenver- eeniging of R. K. Volksbond is gevestigd, zal om beurten in deze twee maanden een betooging georgani seerd worden. Verschillende dicht bij elkander gelegen afdeelingen kunnen gezamenlijk een dergelijke ver gadering of open-luchtmeeting beleggen. Deze meetings hebben ten doel het geheele land op te wekken voor het besluit van het Katholiek Sociaal Congres, hetwelk in 1907 te 's-Hertogenbosch werd gehouden en dat zich ten gunste van een wettelijken 10-urendag uitsprak. De campagne zal in September, kort vóór de opening der Staten-Generaal, gesloten worden met een groote betooging te 's-Gravenhage, waartoe verschillende Kamerleden als sprekers zullen worden uitgenoodigd en waaraan de afgevaardigden van alle R. K. Vakver- eenigingen, Werkliedenvereenigingen en Volksbonden zullen deelnemen. In het laatste nummer van De Vakbeweging wordt zeer terecht er de aandacht op gevestigd, [dat deze uiting van het Bureau der R. K. Vakorganisatie niets anders is dan een overwinning van onze tien-urenbe- weging, een bewijs hoe de aantrekkelijkheid en de kracht er van niet meer kan worden tegengehouden en weerklank vindt onder arbeiders, die steeds verre van dezen strijd gehouden werden. En weerklank vindt op zulk een wijze, dat men zich eindelijk herinneren gaat, dat kort na ons eerste 10-urencongres op 2 Maart 1907 op het R. K. Vakcongres een motie aangenomen werd waarin de wenschelijkheid van den wettelijken 10 uren dag wordt ui'gesproken. En wie den stand der 10-uren beweging zooals die door de S. D. A. P. en het N. V. V. wordt gevoerd, heeft gevolgd, zal niet kunnen ontkennen dat het R. K. Bureau genoodzaakt was om toch iets te doen, vooral door haar weigering om de grootsche Betooging voor den 10-urendag op 5 Mei j.l. mede te maken. Toch schijnen er menschen te zijn die de zaken zoo nooit zien, menschen die nooit hoorden van de ver schijning van het boek „Arbeidersleven in Nederland", niet hoorden van de betooging op Hemelvaartsdag 1908 en van de laatste betooging op 5 Mei 1910. Nog minder hoorden, natuurlijk, vau de motie-Schaper in 1907 en de behandeling daarvan in de Kamer. Die menschen zijn blijkblaar oost-indisch doof. Of anders, en die mogelijkheid is niet geheel uitge sloten, hebben zij er een verborgen bedoeling mee om het bericht in de kerkelijke pers zoo te gebruiken, dat het den indruk wekt alsof dat voor deze zaak de eerste ritseling van het leven is. Hetgeen wel eenigen twijfel wekt aan de verhevenheid van hun bedoelen. Het kan nóg anders wezen. Het kan zijn, dat de arbeiders die tot nu toe den strijd voor den wettelijken 10-uren-dag voerden en aan wier actie het leven onder de Katholieke arbeiders te danken is, buiten de gees telijke gemeenschap worden gesloten en dns niet geteld. Maar waarom dan de betuiging, dat het streven naar den 10-uren-dag door alle arbeiders met symphatie dient te worden begroet? Intusschen, al gaat het langzaam en al zit nog hier en dan- een stukje van de meening van het orgaan van Jhr. de Savornin Lohman, die meent dat voordel christen de arbeid niet aan bepaalde uren gebonden is, de belangstelling voor en den drang naar den wet telijken 10-oren-dag dringt door in de hoofden en de harten der arbeiders en ondanks zichzelf moeten de woord- en penvoerders er van spreken. Het brandt, dat is een mooie overwinning voor do moderne arbei dersbeweging, maar er moet nu ook gezorgd worden dat de vlammen naar buiten komen. Verandering der stemdistricten Door; B. en W. is bij den Raad der Gemeente aanhangig gemaakt een voorstel tot wijziging der stemdistricten. Een voorstel dat tot gevolg hebben ka^, dat het aantal kiezei's meer gelijk over de drie districten verdeeld wordt. Bij de tegenwoordige regeling heeft district 1 1046 kiezers, district II 1373 kiezers en districtIII 731 keizers. Wordt het voorstel aangenomen en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, dan zal het tegenwoordige eerste district het nummer ruilen met drie en zal het aantal kiezers in verschillende districten deze zjjnin I llól keiz rs, in II 963 en in III 1036. De nieuwe verdee ling wordt natuurlijk gevormd door verandering van de grenzen der districten. Om de Neutraliteit. Daar ik verhinderd was wegens mijn werkkring ie huishoudelijke vergadering by te wonen, uitgeschreven door de afd. Schiedam van de Ned. vereen, tot afsch. van alcoho h. dranken, verzoek ik u beleefd geachte Redactie, een klein plaatsje in „De Moker"- Er was een voorstel bjj het bestuur ingekomen, om in 't niet meer te vergaderen in „Constantia", omreden neutraliteit, begrijpt uen tevens tot groei van ie vereeniging. Maar èr is na het indienen van een amendement, met 9 tegen 4 stemmen besloten het om den andere te doen. Het tweede aangewezen vergader- locaal is „Paulus", Korte haven. Het vergaderen in dat roode gebouw is een struikelblok voor den groei van onze vereeniging, zoo zegt men; nota bene, een geheel onthouders gebouw. Want met de opening van 't Gebonw is er met bijna algemeene stemmen besloten qm alcoholhoudende dranken te verkoopen. Nu zullen we afwachten of onze vereeniging nu wel groeit in leden-tal, maar ik vermoed juist het tegendeel en mijn vermoedens berusten hierop, dat we met dit besluit zelfs leden van ons afstooten inplaats van winnen, jomdat we onzen rng toekeeren, terwille der neutraliteit, aan een be weging, waar we ten alle tijden steun van kunnen verwachten. Want mijn geheel-onthouders standpunt is ook dit nog, zoolang het kapitalisme zijn scepter zwaait, zal de strijd voor de geheelonthouding moeilijk En de organisatie moet de school zjjn voor de onthouding. C. KOEPEL CORRESPONDENTIE. C. v. W. te S. Uw stukje zullen wpj eens op ons gemak doorlezen, waarna wij pas kunnen oordeelen ol het voor plaatsing geschikt is. Correspondent te VI. Wij zullen rekening honden met uw wensch, maar moeten wel eens er mee breken, STEUNPENNING „De Moker De Moker 10 centte veel 3 centverantwoord 1 centV. 12 centeen verkocht 3 centJapie 4 cent; onbekend 10 cent. Yerkiezingsfonds. J. W. S. 10 cent. Afdeeling SCHIEDAM. op VRIJDAG 8 JULI e.k., 's avonds ten half negen in het Gebouw „CONSTANTIA". De belangrijkheid der agenda eischt dat alle leden op deze Vergadering aan wezig zullen zijn. Er moeten zeer be langrijke besluiten genomen worden. Allen dus op naar deze Vergadering, waar de Voorzitter van onzen Bond tegenwoordig zal zijn. Tevens noodigt het Bestuur de leden uit zooveel mogelijk ongeorganiseerden mede te brengen. Namens het Bestuur, J. DINKELAAR, Secretaris. Wie zich wil abonneeren op kan die 3 keer gratis toegezonden worden. Geeft bericht aan de Administratie BOTERSTRAAT, SCHIEDAM. Partpgenooten of geestverwanten welke zich met het Correspondentschap voor Overschie en Kethel willen belasten, worden verzocht zich te wenden tot de Redactie van dit blad. Geheimhouding verzekerd. Arbeiders! bezoekt ons gebouw, de winst komt uw eigen klasse ten goede Ambtenaren VLAARDINGEN, Westhavenplaats 15. W. DROP en C. J. A. BARTSCH. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp- over Ongevallenwet Beroepewet Woning- en Gezondheidswet Militie- en Landweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract Loon vorderingen Gemeenteverordeningen V ereenigingszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaardingschen Bestuurdersboni,. B? - Ti Til Mn Arbeidswet Veiligheidswet

De Moker | 1910 | | pagina 4