Ditjes en Datjes. vergadering voor het gebouw te staan. Toen er een massa arbeiders voor stonden en de deuren geopend werden, riep een stem „niemand naar binnen" en er giag ook niemand naar binnen. Onze partijgenoot Leeuwenburg sprak de menigte toe en wekte hen op naar de meeting te gaan, belegd door organisaties, waaraan de geheele drom van arbeiders voldeed. Zoo zat de burgerp-commissie met een leege zaal, zoodat de poging om de strijdkracht der arbeiders te breken faalde en hadden de organisaties een goed geslaagde meeting. De steun vloeit al aardig, verschillende hoofdbesturen stelden honderden guldens beschikbaar, de Alg. Ned. Diamantbewerkersbond direct f 500 en bij referendum f 10.000. Zooals altjjd staat deze bond bovenaan met haar steun. Het is zeker wel een beeld van solidariteit als men ziet dat deze organisatie in October den 8-urendag heeft en een vacantieweek neemt, trots het weigerend antwoord der juweliersvereeniging om het gevraagde te geven en bovendien een som van f 10.000 beschik baar stelt voor de uitgeslotenen te Enschedé! Wie zijn liet sterkst Onder de arbeiders bestaat nog altijd verschil van meening over de manier waarop moet worden gestreden ter verbetering der arbeidsvoorwaarden. De een wil strijden met middelen ontleent aan de klassenstrijd-theorie, de andere wil het wat schappelijker doen en vooral niet te scherp optreden. Deze week troffen wij in het „Correspondenzblatt" der General Commission de opgave aan vau de leden tallen der organisaties die beide richtingen vertegen woordigen en wij willen onze lezers daarmede in kennis stellen. ORGANISATIES. Metaalbewerkers Fabrieksarbeiders. Houtbewerkers Textielarbeiders. Mijnbewerkers Gemeentewerklieden. Typografen, enz. Bierbrouwers Hieruit zien we dus duidelijk het groote verschil tasscben de modernen en de neutralen en om nu een overzicht over 't geheel te geven, vermelden wij, dat de modernen 1.892.477 leden tellen en de neutralen 108.028. Ieder trekke nu maar een conclussie op welke wjjze men het sterkst kan groeien. Scliiedamsche Bestuurdersbond. Donder dag 14 Juli hield de S. B. B. een algemeene vergade ring, welke zeer druk bezocht was. Slechts één organisatie was afwezig. Onder de ingekomen stukken bevonden zich als ver meldenswaard een oproep van den Fabrieksarbeiders- bond om tot het oprichten van een afdeeling te geraken. Medegedeeld werd dat reeds een aantal adressen van fabrieksarbeiders waren ingewonnen en werd besloten hen een manifest thnis te zenden met een oproep tot een vergadering. Voorts een waarschuwing aan de Bouwvakarbeiders, dat Kolthek van het N. A. S. het land afreist, de Amst. Bouwvakstaking in een verkeerd daglicht stellende en te zorgen dat zoodra deze het plan mocht hebben te Schiedam te komen, dit te melden, opdat Muller of een ander propagandist voor debat zal zorgen. Ook de leden der andere organisaties werden verzocht, zoodra ze iets te hooren komen, dit aan den secr. van den S. B. B. mede te deelen. Tevens werd besloten een 1000-tal manifesten van bet N. V. V. betreffende de juiste toedracht der staking aan te vragen en deze alhier te verspreiden. Vervolgens werd met groote belangstelling besproken de nitsluiting te Enschedé en het organiseeren van een steunbeweging. Voorz. schetste in het kort de toedracht dezer uitsluiting, welke een grof stuk patroons-tirannie is. Alle teekenen wijzen er op, dat dit conflict lang zal duren, daar door de textiel-baronnen alles in het werk wordt gesteld om de organisatie te vernietigen. Met het oog hierop is geregelde steun dringend noodig, opdat de organisaties weten waarop gerekend kan worden en hopen wij dat er wat meer gesteund zal worden dan regel is. Deze strijd zal ook ons steunen en den klap- loopers de oogen openen. Hoe meer propaganda in dezen gemaakt wordt, des te beter, dit is ook voor de vak organisatie in het algemeen. Vervolgens werden nog enkele middelen besproken tot inzameling van steun, terwpl eenige bonboekjes aan het N. V. V. zouden worden aangevraagd, waarmede gewerkt kan worden. Het bedrag der ingekomen gelden zal wekelijks in De Moker worden gepubliceerd. Winterkampagne. Met het oog op het beschikbaar stellen der sprekers, werd reeds heden door het bestuur machtiging gevraagd tot het houden van eenige open bare propaganda-vergaderingen over de volgende onder werpen Gezondheidsleer, Werkloosheids-verzekering, Openbaar Onderwijs en Stroomingen in de Vakbeweging. Hiertoe werd na enkele opmerkingen besloten en aan het bestuur overgelaten hiervoor de geschikste sprekers uit te noodigen. Ten slotte werd besproken de reorganisatie der winter- cursussen en nagegaan of deze aan de behoeften en belangstelling voldoen. Daar er nog geen rapport was ingekomen van de onderwijzers over de atgeloopen cursussen, kon er niets worden medegedeeld omtrent het verloop er van. Besloten werd de Ned. Taal-cnrsnssen op den ouden voet voort te zetten, gezien de uitstekende resultaten en verder bp voldoende deelname cursussen zullen worden gehouden voornamelijk in vakvereenigings-administratie en zoo mogeljjk in Stenografie en Esperanto, terwijl ook eenige aandacht aan het rekenen zal worden ge schonken. G. v. d. Zee Hzd., 2e secretaris. Toch een schadepost je. In het vorige nummer komt in ons berichtje „Nog meer plukken van den arbeider", de volgende zin in voor. „Ware de patroon van dien jongen niet eenigszins tegemoet gekomen, z'n ouders zouden een aardig schadepostje hebben gehad, enz." Het is ons gebleken dat wij niet wel ingelicht waren, aangezien de patroon niet is tegemoet gekomen. In hoeverre de patroon redelijk verplicht was dit wel te doen laten wij aan het oordeel van de lezers. Nu wij toch eene rectificatie geven zullen wij nog iets nader aanvullen. De jongs verdiende een gulden per week, kreeg van de Rijksverzekeringsbank 90 centen per week. Zood°at zoolang de jongen een gewonde arm had, z'n ouders 20 centen in die veertien dagen minder kregen, plus een gescheurd flanel. Door al zulke dingen wordt de arbeidende klasse door onze „Christelijke" regeering nog armer gemaakt. Maar onze wetgevers weten het wel, hoe gedemorali- seerder het volk is, hoe makkelijker het zich laat gebruiken voor slavendiensten, etc. Arbeiders! uit bovenstaande blijkt dat er maar eene weg is om front te maken tegen dergelijk misdrijf en dat is, langs organisatorischen weg. Laten wij de handen ineen slaan en niet bp de pakken blijven neer zitten. Laten wij gezamentlpk optrekken, schouder aan schouder; dan kunnen wij zoowel op economisch als op politiek terrein onze eischen gaan stellen aan onze machthebbers. Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. In het nummer van 15 Juli is de N. Sch. Courant niets te spreken over de laatste Raadszitting. Zij begint met het den raadsleden kwalijk te nemen dat dezen de vragen welke hare patroon, pardon Mr. Jansen, B. en W. hadden gesteld, zoo maar lieten passeeren. Het volgende waar zij weer vuur vat, is het adres van den Ned. R. K. Volksbond betreffende de actie op 7 Ang. in den Doele. Zij vindt het begrijpelijk dat er katholieke menschen zpn welke voor de maximale tienurigen arbeidsdag willen ijveren, maar is het met een rechts-lid (Mr. Jansen) eens dat dit niet op Zondag en dan niet op deze manier als meeting met optocht a la de S. D. A. P. gewoon is. Dit laatste vooral is haar een doorn in 't oog. Nummer drie is de behandeling van de Zwemschool. Onze partijgenoot De Bruin krijgt er nogal van langs omdat hij de zaken weer eens grondig heeft onderzocht. De „roode vroede" zooals zp De Bruin nu gaat noemen, heeft volgens haar er weer een propaganda- zaakje voor zijne partij van trachten te maken. Niet alleen dat hij in z'n adres aan den Raad voor de arbeiders -in het algemeen opkwam maar hij dorst het te wagen voor het personeel der zwemschool op te komen, omdat hp vijftien uur daags te lang vondt voor deze menschen. Waar De Bruin in z'n adres sprak van „op verzoek aan de zwemmeester voor de ouderen een kamertje kosteloos besshikbaar te stellen", komt de Nieuwe met de mededeeling dat „vooral de jongeren bij de toebe reidselen voor bet bad de rnime openlucht boven de nauwe kleedkamertjes verkiezen"Dat hier speciaal voor de ouderen bedoeld wordt wil zij natuurlijk weer niet begrijpen. Verder wpst zij er op dat het Zondags geopend zijn zoowel voor de zeden als met het oog op het gevaarlijke zeer wenschelijk ware. Zp vergeet evenwel dat het juist De Bruin was welke er op wees dat Zondags tal van jongens op den openbaren weg aan het zwemmen waren, wat zoowel strijdig voor de zeden als zeer gevaarlijk is. Tot slot geeft zp nog een beschouwing over het heengaan van onzen burgervader en hoopt dat het hem en de zijnen in z'n dierbaar Gelderland wel zal gaan. 't Zal anders een opluchting voor je zjjn,hè Nieuwe, als hjj weg is en als er dan een Katholiek in z'n plaats komt, hebt ge het gewonnen. Verslag van het Algemeen Kiesrechtfonds. Door de onderstaande afdeelingen te dezer stede is afgedragen als volgt: Einde Maart was een saldo in kas van S. D. A. P Metaalbewerkersbond Typografenbond Bakkersgezellenbond Gem. werkliedenbond Bond van Drankbereiders Schildersgezellenbond f 65.11 - 2.40 - 2.— - 0.80 - 0.50 - 1.— - 0.90 - 0.40 zuster, die haar gadesloeg, wenkte een andere, en samen voerden ze haar de zaal uit, de arme, verslagene vrouw, even bleek als haar kind daar in dat heldere gasthuis- bed. Haar krampachtig snikken bracht geen traan in baar oogen en als de zusters haar los lieten, viel ze als een leege zak op den grond. Haar man moest haar maar even naar huis brengen. Somber, met een blik vol haat in zijn domme oogen, voldeed hp aan het verzoek. Geslacht, verdomme, geslacht is-ie. Ik heb het wel gezien. Zijn hand is d'r af. Machines, jawel, ma chines die menschenvleesch vreten. Een ontembaar gevoel van opstand woelde in zpn boezem. Verdomde dingen, kapot moeten ze, in stukken, in gruizelementen. Met de steunende vrouw onder den arm wond hp zich innerlijk op. Toen ze thnis was, keerde hij weer naar het gasthms terug. 't levendaar lag hp, op een gasthuisbed, verminkt, machteloos, een armzalige stumper. Zpn rechterhand was-ie kwpt, afgezet was ze, bij den pols. En bovendien, na een paar weken had de dokter bemerkt, dat zijn zenuwgestel den slag niet doorstaan had. Een half idiote glimlach lag er op 't gelaat van den verminkte, als hp zonder pijn was. En die bleef hem bp, toen hp na eenige weken weer thuis zat. Meneer had gedacht hem voor 't een of ander loopwerk te gebmikeD, maar daar dengt-ie ook niet meer voor, verklaarde de fabrieksopzichter, die eens was komen kpken. Nee, steunde de rampzalige moeder, daar deugt-ie ook niet meer voor. Hp deugt voor niks meer, voor niks De eerstvolgende weken gingen voorbij. Onvergete lijke weken van onzeggelijk veel leed. Weg alle droomen van toekomstig gelnkHaar jon gen, dien zp steeds in al haar toekomstplannen gezien bad' als de krachtige, stoere, knappe werkman, die met zevenmijlslaarzen heenstapte over de hinderpalen van Toen kwam het papier. „Kennisgeving. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank, gezien dit en gezien dat, gezien het advies van deze en het advies van geüe, heeft aan Jan Hendriks, als zijnde geheel invaliede bevonden tengevolge van het ongeval hem overkomen den zooveelsten van de zoo- veelste, toegekend een ongevallenrente van 70 pCt. van een dagloon, gerekend a f 0.50 per dag, zijnde f2.10 per week." Sprakeloos staarde juffrouw Hendriks naar het groote stuk papier. Hoewel ze 't tegendeel wist, had ze nog Zoodat het saldo uit. Juni wasf 73.11 P.S. Respectievelijke vereenigingen gelieve hier nota van te nemen. Hoe Mr. W. H. z'n geloofsgenooten uitbuit. -— Tegelijk met de behandeling van de 54 glasblazers contra den heer van Deventer, kwam nog een zaakje steeds gehoopt, dat er iets in orde zon komen. Zp wist niet wat en ze wist niet hoe, maar nog altijd was er een vaag gevoel van hoop bp haar blijven leven, hoop op de toekomst van haar jongen, die misschien toch niet voor heel zijn leven een half idiote verminkte zou moeten zpn. Dit papier nam die laatste hoop weg. Hier stond hetDr. zus en Dr. zoo hadden het ver klaardgeheel invaliede zou hij zijn, voor altijd. En nu die laatste hoop was weggevaagd, viel de zwarte wanhoop in haar ziel en nu kreunde zedat is te veel, te veel Op 't kantoor van de fabriek kreeg meneer kennis van het feit, dat de werkgeversrisicobank bij de Rijks verzekeringsbank een kapitaal had moeten storten, groot genoeg, om er een levenslange ongevallenrente van f 2.10 per week van te betalen aan de ouders van Jan Hendriks, die geheel invaliede was verklaard enz. enz. enz. Hoeveel verdiende die Jan Hendriks vroeg meneer belangstellend. 't Was een jongen, meneer, hij verdiende 75 cent per week. 280 pCt. van het loonDat gaat toch te ver V. Ledental Ledental der mo der AANMERKINGEN. dernen. neutralen 415.489 37.640 Hierbp zijn weer 141.024 15.597 gegeven die organi 167.599 5.832 saties die in beide 104 301 7.036 opgaven voorkomen 120.280 2.405 zoodat enkelen niet 32.484 1.344 zpn vermeld. 92.157 1.339 33.896 970

De Moker | 1910 | | pagina 3