Ditjes en Datjes. Van onze vroede vaderen. Vakbeweging. Viaardingsche IJzerkoekjes In de voorlaatste raadsvergadering was de altijd plechtige stemming een tijdlang verbroken. Op de tribune keken de bezoekers elkaar gichelend aan en onder de raadsleden hoorde men gemeesmuil en onderdrukt gelach, dat zich al verder en verder voortplantte. De oorzaak van al die vroolijkheid waseen geweldige snotneus van een der aanwezigen, die iedereen opmerkte, behalve de gelukkige bezitter zélf. Onbegrijpelijkzei de een. Totaal gevoelloos, veron derstelde een ander. Enzoovoort. Het voorwerp van aller aandacht had het druk, o zoo druk Hij schreef vellen papier vol, het een na het ander. Schreef hij voor de Nieuwe „Onze Vroedschap" Zoo ja, dan had lijj beter kunnen onderteekenen„De man met den snotsneus". 't Zou een keurig pseudoniem zijnGebruik het man, we doen je onze uitvinding cadeau. Gebruik het pseudoniem als ware het even origineel voor je als de snotneus zelf. Nadat het onmisbare prinse kwartiertje verstreken was, opende de voorzitter, de heer Brants, de vergade ring en deelde op zijn eigenaardige, eentonige wijze mede, de bij het coilege van B. en W. ingekomen stukken. Waarna aan de orde is punt 1 der agenda, n.l. be noeming van een gedelegeerd lid voor de Ambachtsschool, waarvoor door B. en W. werden voorgesteld de heer Mr. von Briel Sasse te benoemen. .Den heer Smit wordt het blijkbaar wat lastig, of was tengevolge van het onstuimige weer wat lui uitge vallen om den naam van Mr. J. B. von Briel Sasse op zijn stembiljet te kladden, waarom hj) den voorzitter de vraag stelde, of het voldoende was als voor of tegen geschreven werd. De voorzitter, zijn vrienden gaarne een dienst bewij zende, geeft een bevestigend antwoord. Doch zoodra de briefjes door den bode zijn opgehaald, komt de heer Brants met zichzelven in tweestrijd en weet niet of het wel correct is, dat bij de stemming over personen niet den naam der candidaat op het stembiljet vermeld wordt, maar aangezien de leden heden in een gemoedelijke stemming verkeeren en geen be zwaren maken, besluit hij de briefjes te openen. Waarbij bleek dat de alhier wonende en ingeburgerde cantonrechter Mr. von Briel Sasse was benoemd. Werd in 1909 het percentage der plaatselijke directe belastingen eenigszins verminderd, (men spreekt wel dat het was om eenige reclame te maken voor de destijds in aantocht zijnde gemeenteraadsverkiezingen) volgens het in deze zitting genomen besluit, zullen de duim schroeven weer wat vaster worden aangedraaid en de vermindering van het vorige jaar met woekerwinst worden teruggehaald. Toch gaf deze vergadering nog een lichtzijde, hetgeen wij van onze vroeden niet gewoon zijn. Door het Coll. van B. en W. was een voorstel inge diend tot wijziging van het schoolgeld van de scholen voor M. U. L. O., waarbij de schoolgelden worden ver minderd en de vernederende gewoonte, dat zeer veel personen bij B. en W. om vermindering moeten bedelen, voor een groot gedeelte opheft. Doch het eminente raadslid Goslinga kon niet nalaten hedenmiddag eenige onzin in het midden te brengen. Is dat heer anders nog al verstaanbaar, in deze zitting hadden blijkbaar alle leden moeite hem te volgen en niet het minst de voorzitter, welke beide handen achter de ooren plaatste om het geluid van den geachten spreker op te vangen. Den heer Goslinga geloofde of vertrouwde ook zijn eigen woorden niet; hij brengt eerst hulde aan het Coll. van B. en W. voor het ingediende voorstel en spreekt daarna zijne ontevredenheid uit dat B. en W. het schoolgeld voor alle klassen gelijk gesteld hebben, had liever gezien, dat in de klasse, waarin les in een of meer talen gegeven wordt, voor elke taal extra schoolgeld geheven wordt. Het eminente lid vergeet geheel en al dat een derge lijke school bij de heffing van hoog schoolgeld, al is dat ook in de laatste leerjaren, voor een groot gedeelte dei- bevolking van Schiedam gesloten is. Koopmans dient nog een amendement in, waarin hij tracht voor de minimumleiders eenige reductie te ver krijgen, n.l. het schoolgeld van f 20 per jaar te bren gen op f 15, doch het werd met groote meerderheid verworpen, zelfs de arbeidersafgevaardigde van der Meer, die volgens zjjn bewering (altijd een bewering buiten den raad, want in de raad heeft hij nog nimmer ge sproken) een voorstander der openbare school is, stemde tegen. Arbeiders en vooral kiezers van Schiedam, wacht niet met uwe keus, aan welken candidaat voor de ge meenteraadsverkiezing van het volgende jaar u uw stem zal geven. Wacht niet met uw keus tot dat de leugenachtige strooibiljetten u thuis bezorgd zullen worden, maar volgt thans reeds de handelingen van uw vertegenwoordigers, dan heb je geen strooibiljet noodig, dan is het zeker, dat gij trots al de beloften van rechts, die dan gedaan zullen worden, den candidaat der S.D.A.P. zult stemmen. Want is het geen schande en roept het niet om wraak, de beleediging, den R.K. arbeiders aangedaan, door Mr. W. H. in de raadszitting van 16 Juli? Toen de Ned. R. K. Volksbond om vergunning verzocht om hun meeting te mogen houden op Zondag, dit bestreden werd door W. H. Jansen, door te beweren dat de arbeiders tegenwoordig tijd genoeg hebben op een gewonen werkdag, welken vrijen tijd zjj toch maar in de cafe's doorbrengen. Maar juist het café-bezoek is hetgeen wat Mr. W. H. en zijn kornuiten van de arbeiders wenschten. Zij weten wel dat de mannen, die een dergeljjke meeting uitschrijven, personen zijn, die niet altijd in hun gareel loopen en trachten de kroegbezoekers op zoo'n meeting onder hun gehoor te krijgen. Zulke arbeiders worden wel eenigszins gevaarlijk voor het kapitalisme en dat weten Mr. W. H. en zijn kornuitenzij moeten kroegbezoekers hebben, dat zijn gewillige slaven. En de heer Goslinga, die wenscht, door de heffing van hoog schoolgeld, de scholen waar iets meer te leeren is dan op gewone scholen, voor een arbeiders kind gesloten te houden, of daardoor ze te verplichten de bijzondere school te bezoeken. Enschedé. De strjjd duurt onveranderd voort. De mislukte vergadering van het burgercomité heeft de fabrikanten het weinigjc hoop op verbreking der eenheid van de arbeiders voor goed ontnomen. Voor de organisaties is het mislukken dezer poging om de ongeorganiseerden weer in de fabriek te krijgen een verblijdend teeken, zij staan er des te sterker door. Nu de ongeorganiseerden blijk hebben gegeven van mee te willen strijden, meenden de organisaties dat met het oog hierop ook aan hen voor zoover het mogelijk is steun gegeven moet worden. Dienaangaande zullen maatregelen getroffen worden om deze zaak te regelen. Door het N. V. V. is f 500 ter beschikking gesteld van „De Eendracht" ten be hoeve van de ongeorganiseerden. Ook zal evenals destijds in België kinderen van uitgeslotenen tijdens de uitsluiting geplaatst worden bij personen welke genegen zijn gedurende dien tijd één of meer kinderen tot zich nemen. Reeds kunnen in den Haag een 40 kinderen op die wijze ontvangen worden, wat natuurlijk eeu niet te onderschatten steun is. De solidariteit der arbeiders is ook in dit opzicht groot gebleken, want de commissie welke zich belast had met het uitzenden der kinderen kon niet eens aan alle aanvragen voldoen. Evenwel blijft financieele steun dringend noodig alleen „De Eendracht" keerde de tweede week aan steun uit een bedrag van f 3152,85, zoodat iedere week een flink bedrag bijeen moet zijn om deze dappere strjjders een betrekkelijk geringe uitkeertng te ver zekeren. Steunt daarom zooveel gij kunt. Ook uit Schiedam moet elke week een ruim bedrag verzonden kunnen worden naar het het N. V. V. Partijgenooten, kent uw plicht, werkt met lijsten of teeken er op wanneer ze u aangeboden worden. Indien we allen doen wat we kunnen is de over winning der textielarbeiders verzekerd. Roomsche kinderroof. Voor de Amsterdamsche rechtbank werd de vorige week een zaak behandeld, waaruit blijkt dat de Roomsche kerk nog altijd geen middel, hoe ongeoorloofd ook, schuwt om geen harer „schaapkens" te verliezen. In het begin van 1908 toonde de roomsche Wed. De Rijk te Hilversum protestantsche neigingenzij hield toen o. a. haar kinderen van de broederschool af. De kapelaan poogde haar tot andere gedachten te brengen, maar dat lukte niet. De armmeester der Vincentius- vereeniging probeerde hetzelfde, maar ook hij bereikte het doel niet. Hij bewerkte toen dat de arme vrouw geen ondersteuning meer kreeg. Daarmee was de gees telijkheid echter niet tevreden. Zij spande een stiefzoon van de weduwe voor het zaakje. Deze zond aan de rechtbank te Amsterdam het verzoek om zijn stiefmoeder te ontzetten uit de voogdij harer 5 minderjarige kinderen. In dat verzoekschrift verklaarde de jongen, dat zijn stiefmoeder de kinderen verwaarloosde en dat zij een slecht zedelijk gedrag leide. Later is evenwel gebleken, dat hij dat verzoekschrift niet eens gelezen had. De vrouw was onkundig van 't verzoekschrift, door haar stiefzoon ingediend. De vrouw had van den officier een briefje ontvangen, waarin haar werd medegedeeld, dat zij geen getuigen behoefde mede te brengen. In haar eenvoud meende zij, dat zij geen getuigen mocht medebrengen, die de aan klacht konden tegenspreken. Zoo werden dan, den 13 Nov., voor de rechtbank opgeroepen1. J. Peet, be stuurslid der St. Vincentius-vereeniging 2. G. Taverne, armmeester der St. Vincentius-vereeniging 3. Dr. J. M. Schrader, pastoor der O. L. Vr. Parochie4. H. J. Pnntman, hoofd der Fraterschool5. G. v. d. Brul (die niet verscheen) en 6. de beschuldigde. Daar de verkla ringen der getuigen a charge alleen door de vrouw zelve werden tegengesproken, ontzette de Rechtbank den 20 Nov. d. a. v. de vrouw uit haar voogdij. Na vele pogingen om revisie van dit vonnis te ver krijgen, diende door tusschenkomst van Mr. Levi den 8e Juli de zaak weer voor de Amsterdamsche rechtbank en na verhoor van een aantal getuigen die allen in gunstigen zin over de vrouw getuigden, werd den 15en Juli de vrouw in hare voogdjj hersteld. Volgens verklaring van een der geestelijken voor de rechtbank waren de kinderen in een roomsch gesticht te Borculo ondergebracht. Maar toen Mr. Levy schreef de kinderen terug te zenden, kwam van de opgegeven gestichten niet eens bericht, terwijl het reeds bleek dat de kinderen te Borculo niet zijn. Voor de voogdij der jongens hadden zich in 1909 aangeboden het St. Gudula- gesticht te Lochem en voor de meisjes het St. Aloysius- gesticht te Amsterdam. En nog heeft de moeder, die in geen 2l/3 jaar haar kinderen gezien, noch iets van hen gehoord heeft, haar ontfutselde kinderen terug. Thans zal langs gerechtelijken weg de uitlevering der kinderen worden afgedwongen. Zoo ziet men wat Rome in onze dagen in ons landje gaat uitdurven en hoe moeilijk het is de prooi weer uit haar roofklauwen te wringen. Het Volk meldt Na ondervinden zij het zelf eensZooals de lezers zich nog wel zullen herinneren, is voor eenige weken door den R. K. Volksbond te Schiedam vergun ning gevraagd tot het houden van een meeting voor den 10-urendag, hetwelk is toegestaan met 8 stemmen vóór en 7 tegen. Alle anti-revolutionairen stemden tegen en met hende geestelijke adviseur van ge noemden bond, mr. W. H. Jansen. Hierover is de bond zeer gebelgd. Er komt nog bjj dat de voorwaarden, door de gemeentelijke autoriteiten gesteld, zóódanig zijn, dat het meer op een begrafenis dan op een meeting zou gaan gelijken. Zelfs het uitvoeren van een paar muzieknummers op het terrein is verboden. Dit allés bijeengenomen is oorzaak dat als protest de meeting niet zal gehouden worden. Uit de Raadszaal. Onder allerlei kleingoed van minder beteekenis kwam Vrijdag 22 Juli aan de orde een voorstel van eenige raadsleden om aan de Commissie voor de Gasfabriek te verzoeken, alsnog die voorstellen tot regeling van het Gasbedrijf, en de Water leiding in te dienen, die zij in het belang der gemeente het meest wenschelijk achten. Uit de toelichting op dit voorstel bleek, dat dit voorstel was ingediend omdat in de vorige raadsvergadering een paar voorstellen van de Commissie voor de Gasfabriek waren verworpen en naar aanleiding daarvan die Commissie met heengaan bedreigd had, terwjjl als tweede motief een schrijven van den Directeur van de Gasfabriek gold. Na een paar opmerkingen van den heer de Witte, die zich het recht van critiek voorbehield, werd dit voorstel aangenomen en na de aanneming van dit voorstel werd door den Voorz. der vergadering, die tegelijk Voorz. der Gas- commissie is, maar direct dezelfde voorstellen aan de orde gesteld, 't Scheelde niet veel of ze waren ook be handeld, maar doordat 2 der voornaamste opposanten van de vorige vergadering afwezig waren, werd het maar uitgesteld tot 26 Juli. In de toen gehouden ver gadering is natuurlijk de aanstelling van een adjunct directeur voor de Waterleiding aangenomen. Het debat was hoogst onbeteekend. De heer Hoogerwerf wees er op, dat het beneden de waardigheid van den Raad is, om op deze wpze tot driemaal toe hetzelfde voorstel voor zich te krijgen, waarin hjj door den heer de Heer werd bijgevallen. De heer de Witte voorspelde den uitslag der stemming, wat geen kunststuk was en plaatste de sarcastische opmerking dat de kermis wel is afge schaft, maar de draaimolen zich een permanente plaats in de Raadszaal veroverd heeft. De Voorz. sappelde er nog wat omheen en daarmee was het uit. Men kreeg het echte tooneeltje van stemmen maar. De heer v. Dam draaide zonder een kik te geven en de heer Breeder- veld zei even, dat hij voor stemde omdat de Directeur van de Gasfabriek zoo'n mooien brief geschreven had. Nog wat klein goed en afgeloopen was het. Teeken de steunljjsten voor Enschedé en koopt bon boekjes. Ze zijn te krijgen aan het secretariaat van den Bestuurdersbond. Het Gemeente-Verslag. Uit het verslag, zooals wjj het gepubliceerd vinden, ontleenen wij het volgende, In de bebouwde kom der Gemeente zjjn in 1909 2 heel nieuwe woningen gebouwd en 4 grootendeels ver nieuwd. In 1908 was dit 9 en 8, en in 1907 30 en 11 Scherper kan zeker de depressie die heerscht niet wor den geteekent. Uit de staat der Gemeenteschulden blijkt, dat deze op 1 Januari 1910 bedroeg f 2 058 100,In 1909 werden geen nieuwe leenirgen -gesloten en er werd uitgeloot voor f 12.000, Voor landpacht moest in 1909 worden ontvangen f 6.282,22, voor huur van gebouwen f 1.925,— en we gens erfpacht de mooie bron van inkomsten - t

De Moker | 1910 | | pagina 2