Ditjes en Datjes. Bewuste arbeider, help uw vrouw om zich te ontwikkelen tot een strijdster in onze rijen. Ylaardingsehe IJzerkoekjes, spreker, mijn vriend Verdorst, nog wel het een en ander zeggen. Ik wek de onvereenigden nogmaals op zich aan te sluiten bij de organisatie. (Applaus). De voorzitter verzoekt de aandacht voor Verdorst. Aanwezigen! Toen ik hedenavond in den trein zat, dacht ik, zullen de timmerlieden eindelijk wakker zijn geworden te Schiedamlang genoeg hebben we hen aangepord zich te organiseeren. Het leek als of het te Schiedam een Eldorado was, gezien het weinig gevoel voor de vakvereeniging, ter wijl dit toch hèt middel is om tot een beteren toestand te komen. Dagelijks ondervinden wij het in ons vak, wanneer wij iets alleen niet kunnen verrichten, dan doen we dit gezamelijk, zoodat door de compliseering van kracht- tlken iets te bereiken is. Eindelijk zijn er gekomen die zich tot de patroons hebben durven wenden met het verzoek het loon te brengen van 22 op 25 ct. per uur. Vooral met het oog op de aanwezigheid der pers wil spr. de lijdensgeschiedenis der timmerliedenactie nog eens releveeren. In 1907 besloten de patroons op het verzoek der ge zellen het loon te verhoogen van 20 op 21 ct. per uur. Doch lang niet alle patroons hebben zich er aan ge- honden. Dit bleek uit de opgave der afdeeling, welke ter berekening der contributie 20 ets. noteerde. Toen door het Hoofdbestuur er naar geïnformeerd werd, lnidde het antwoord dat er nog niet gesproken kon worden van een standaardloon van 22 ct. Dit werd vooral in de hand gewerkt door de malaise die er op volgde in 1908, Want, vergadering, hij die het heeft ondervonden weet wat het zeggen wil van den éénen patroon tot den anderen te moeten gaan en te vragen heelt u arbeid voor mij? Dit staat ongeveer gelijk met een pas koopen in een kleedingmagazijnmen geeft er voor wat men kwijt wil wezen en anders koopt men hem niet. Zoo ook is het met de patroons al naar er aanbod is bepalen zij de hoogte van het loon. Waar nu gevraagd was 24 ct. en de patroons maar 22 ct. gaven, moesten de organisaties er genoegen mede nemen vanwege de slechte tijd, maar werd tevens be sloten terug te komen. In Februari 1909 bij de inwerkingtreding van de wet op het arbeidscontract, is door ons alles gedaan om de indivudueele contracten, welke door den Aan- lemersbond over het geheele land uitgegeven werden, te weren. Aan de patr.-vereeniging „Ons Belang" is een concept-overeenkomst aangeboden, doch de patroons stonden sterk door de alom heerschende crisis in de bouwbedrijven en drongen ons de indivudueele contracten op, waarin alle voordeelen, zooals 1638 c. en d. uitge schakeld zp. Het kon dus niet uitblijven, dat wanneer het drukker werd, de organisaties kracht achter de zaak zonden zetten. Immers het collectief contr. heeft dit voordeel in de eerste plaats, medezeggingschap in de vaststelling der arbeidstijd, in de tweede plaats omtrent het loon, kannen de patroons niet zooals in 1907 minder geven dan overeengekomen is. Doch zooals gezegd, de patroons schreven in hun antwoord op den 23en April, wij doen het niet, het bedrijf laat het niet toe. Met dit praatje komen de patroons altijd, doch dit is maar een verlegenheids-argument. Want midden in den crisistijd werd door de patroons- vereeniging te Amsterdam met de arbeiders overeen gekomen het loon van 28 op 30 ct. te brengen zjj deden dit ter gemoetkomirg voor de uitschakeling van art. 1638 c. en d. De patroons te dezer stede zeggenwij beslissen, jullie gehoorzamen. De baas moet baas blijven, dat is het parool. Dit blijkt ook uit het laatste schrijven van den 13en Juni, waarin de patroons, na nogmaals onze circulaire besproken te hebben, alles afwijzen. Wat nn? vraagt spreker. Het strooibiljet geeft het reeds aan met den zin „de vakvereenigingen beschikken over meerdere middelen, om haar eischen doorgevoerd te zien," doch een 60 procent der timmerlieden zjjn georganiseerd; er zijn er nog te veel welke meenen dat anderen voor hen het wel op zullen knappen. Zoo doende is het geringe resultaat van al het werken ook voor een groot deel de schuld van hen welke tot nog toe te lamlendig waren zich te organiseeren. Tegenover de macht der patroons moeten de arbeiders hun macht kunnen stellen, nu wordt er met hen gesold. Door de patroons wordt niet van hnn standpunt afgeweken, zoolang de arbeiders hen door hnnne orga nisatie daartoe niet dwingen. Het is daarom zoo noodig dat de timmerlieden zich sterk aaneensluiten. Nu zijn wij er niet voor om van het sterke middel, de werkstaking, gebruik te maken wanneer het zonder dit wapen kan. Maar wanneer het dan niet goedschiks wil dan moet het maar kwaadschiks wanneer de patroons hnn macht- taktiek blijven handhaven dan kan het niet anders of de strijd zal losbarsten. Wanneer wij de vrede willen, kameraden, bereidt n dan ten oorlog, want alleen de goed geharnaste strijder kan overwinnen. We zien het in Enschedé waar de weverskoningen hun hongertaktiek met succes korden toepassen, op de slecht georganiseerde textielarbeiders." Na nogmaals de aanwezige ongeorganiseerde timmer lieden aangespoord te hebben zich aan te sluiten bij de organisatie, besluit spreker onder luid applaus zijne rede. Van gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter sluit onder dankzegging aan de beide sprekers de vergadering. Voor het Alg. Kiesrecht. In de bestuursver gadering van 18 Aug. van de afd. Schiedam S. D. A. P. werd besloten f 5 uit het kiesrechtfonds te trekken als vrijwilllige bijdrage voor de Nationale betooging voor Algemeen Kiesrecht op 18 September te Amsterdam. De gemeentelijke Inkomstenbelasting. Wat zjjn een massa arbeiders verontwaardigd, welke dezer dagen hun belastingbiljet thuiskregen, op ons gemeentebestuur. Wanneer er nu eeD verkiezing op til was, zou de kans voor ons zeer schoon zijn. Het is in één woord een schande, zoo willekeurig als de arbeiders dan ook aangeslagen worden. Arbeiders, als ge denkt te veel te moeten betalen, lerust er dan niet in, maar wendt u tot het Bureau van Arbeidersrecht, gebouw „Constantia". Een gemeentelijk Ziekenhuis in 't zicht. B. en W. vap Schiedam stellen aan den Raad voor tot het bouwen van een gemeentelijk Ziekenhuis over te gaan. Het zal het kleine sommetje van f 170.000 kosten. Dat het noodig is, zijn wij volkomen met hen eens. Alleen willen wij even er op wijzen, dat door De Bruin indertijd is geageerd om tot den bouw van zoo'n inrichting over te gaan. Toen konden B. en W. dat niet doen vanwege de centen en we kregen een R.-K. Ziekenhuis. Nu evenwel die kath. zusters niet kwamen, moesten B. en W. wel met voorstellen voor den dag komen. Enfin, beter laat dan nooit. Historisch. Twee buurvrouwen wenschen elkaar „goeie morgen," na welke de eene vrouw haar nood begint te klagen. We zullen hen A. en B. noemen. Buurvrouw A.„Goeie God, buurvrouw, waar moet het naar toe. Nu moet ik f 8.40 belasting betalen. Ik weet geen raad." Buurvrouw B.„Eigen schuld, buurvrouw." Buurvrouw A.„Ja, dat hebben er al meer gezegd, maar dat begrijp ik maar niet." Buurvrouw B.„Met verkiezingen doe je je best je man maar per sé zwart te doen stemmen. Welnu, had hem rood laten stemmen, dan hadt ge nu waarschijnlijk een vertegenwoordiger meer in den Raad gehad, welke voor uw belangen op zou komen. Nu is het uw eigen schuld, 't zijn je eigen geloofs- genooten, die het je lappen. Van je vrinden moet je het maar hebben." De Raadsvergadering van Dinsdag was voor een belangrijk deel gewjjd aan verschillende benoemin gen. Vooreerst van een lid van de Commissie van toe zicht op de scholen van Middelbaar Onderwijs dan tot benoeming van een Directeur-Leeraar der Burgeravond school met voortgezetten cursus, met vaststelling van een pensioengrondslag voor den benoemdeten derde tot benoeming van een léeraar in rekenen aan dezelfde school en eindelijk tot het maken van een voordracht voor leden van het College van Zetters voor de belastingen. Allemaal kleingoed dus. Daarna kregen we ietwat zwaardere schotelseen voorstel tot verhooging van de jaarwedden voor Gemeente-werklieden, pardon van een paar leeraren aan de Burgeravondschool; eën voorstel om machtiging te vragen tot ontbinding eener overeen komst voor gemeenschappelijk onderhoud van wegen en tot wijziging van de verdeeling der Gemeente in kies- of stemdislricten. Als punt 6 kwam aan de orde het verzoek onzer partijafdeeling om een gemeentelijk terrein te mogen gebruiken voor een openlucht-bijeenkomst ten gunste van het Algemeen Kiesrecht. B. en W. stelden voor daarop afwijzend te beschikken. Men kent het argument, de politieke neutraliteit. Het spreekt vanzelf, dat het advies van B. en W. werd gevolgd. De argumentatie was eenvoudig dun. De heer De Heer, blijkbaar het woord voerende namens zjjn „mede-christenen" van protestantschen stem pel in den Raad, meende, dat van zulk een bijeenkomst de bewoners der Hofsingel last zouden hebben. Het gehos op Koninginnedag is zeker een aangename ge waarwording voor die bewoners en niet hinderlijk. Natuurlijk, dan vermaken zij zich uit hun ramen en achter hun hekje over dat „plebs", dat daar rond scharrelt, maar een ernstige bijeenkomst der arbeiders beweging, brrrrr, daar moet je niet aan denken. De heer IJzersmans was bang dat Kloosterman terug zou komen, op het hooren van welken naam de heer J. W. Maassen blijkbaar hartkloppingen kreeg vanwege minder aangename herinneringen, en zenuwachtig op zijn gestoelte der eere begon rond te draaien. In één woordeen principieele bestrijding werd niet geleverd. Het liep over wat bezwaartjes. Het geven van de vergunning werd verdedigd door heeren De Witte, Hoogendjjk en Hoogerwerf, „die'er op wezen dat de ingeslagen weg een gevaarlijke was om dat een zelfde verzoek later ook aan andere corporaties zou moeten worden geweigerd. De heer Hoogerwerf stelde ten slotte voor het terrein tegen een matige huurprijs voor elke organisatie beschikbaar te stellen, Het voorstel van B. en W., tot weigering dus, werd ten slotte aangenomen met 14 stemmen vóór en 4 tegen. Tegen stemden de heeren De Witte, Hoogerwerf, Hoogen- dijk en L. J. van Gelderen. Vervolgens kwam nog aan de orde een adres van eenige ouders van leerlingen der Hoogere Burgerschool te Schiedam, die een bijdrage vroegen in de kosten van het schoolgeld. De Gemeente Schiedam heeft n.ml. dat schoolgeld belangrijk verhoogd. Een adres voor vermindering aan buiten Schiedam wonenden hielp daar niet en Gedepu teerden meenden dat het op den weg onzer gemeente lag, daarin te voorzien. B. en W. stelden voor ten be hoeve van enkele leerlingen een tegemoetkoming toe te slaan. Ten slotte nog even de vaststelling van een ontwerp besluit tot verhooging der Gemeentebegrooting van 1910 met een bedrag van f 2.866,69 en afgeloopen was het. De fraaie samenleving. „Is het waar, wat in je dagvaarding staat?", vroeg de president den 22- jarigen lossen werkman D. de Vr., uit Vlaardingen. „Precies zooals het er. instaat, Edelachtbare". „Wilde je alleen in het kantoor inbreken?". „Niet alleen in het kantoor, Edelachtbare, overal, ik wilde alles hebben wat los en vast is." Daarna vertelde de jonge man heel gemoedelijk, hoe h(j in den nacht van 15 op 16 Juni getracht had in te breken in het haltestation van de Holl. IJzeren Sp. Mij. aan den Schiedamschen dijk te Vlaardingen. De groote schuifdeur kon hij niet open krijgen, een raam evenmin. Van de wachtkamer kon hij echter een raam openschui ven hij klom naar binnen en werd toen gegrepen door twee politiebeambten, die hem hadden gadegeslagen. Inbrekerswerktuigen werden op hem bevonden. Hij was er toe gekomen door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, verklaarde hij nader. „Als je geen werk hebt dan heb je tijd genoeg om na te denken, en dan haal je je rare dingen in het hoofd". Even vrijmoedig stemde hij volmondig toe' op drie andere plaatsen te Vlaardingen eveneens getracht te hebben in te breken, maar succes had hij niat gehad. Het O. M., waargenomen door mr. Böthlingck, legde den beklaagde allereerst recidive ten laste en requireerde een jaar gevangenis. Mr. 'P. B. Bouman, toegevoegd verdediger, wees er op, dat de beklaagde door omstandigheden van zijn wil geheer onafhankelijk, buiten werk is geraakt en hem toen het ouderlijk huis is ontzegd. De verdediger, ver zocht, dit bjj het bepalen der straf in aanmerking te willen nemen. Aldus het verslag over de zitting van de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam. Neen, w\j verdedigen niet de daden van dezen jongen man, wij scheppen geen behagen in de laconische kalmte waarmede hij die daden verklaarde. Veeleer gevoelen wij een zekere afkeer van iemand, die in deze omstandigheden niet meer bljjk geeft van karakter en van geestkracht. Maar toch onwillekeurig dachten wp aan den man waarvan Hermans verhaalt, in zijn „6 maanden celbe woner", die op de deur van de binnenplaats der ge vangenis geschreven hadNog drie weken en dan ga ik weg, helaas. „Helaas, het doet den man leed dat hij weg moet, dat hij weer de wijde wereld in moet, waar hjj geen steen zal vinden om het hoofd neder te leggen". Hoeveel teleurstelling moet iemand ondervonden hebben, hoe weinig moet de samenleving zich zijner hebben aangetrokken, om van een mensch een wezen te maken die lakoniek een misdrijf mededeeld en erkent en uitvoert of uitgevoerd heeft met volle bewustzijn. En voor deze schipbreukelingen der maatschappij heeft een zich christelijk noemende samenleving niet anders daneen jaar gevangenisstraf.

De Moker | 1910 | | pagina 3