FEUILL ETON. LUIERS. Oorzaak en gevolg. Ditjes en Datjes. begrijpt toch een ieder dat zoo iets niet in orde is, de rpke zonder slag of stoot kiezer, maar de arme allerlei middelen om ze af te houden. Onmogelijke dingen worden hun daar nog bij voorgelegd om in te vullen, wie bun patroon is, waar die woont, wie zijn huisbaas, en waar die woont, hoeveel heb je verdiend, welke brengen nog meer verdiensten in het gezin, te veel om te noemen. Met geen ander doel, dan dat men maar zal zeggenik geeft er de brui van en daar ligt de boel. En dat gebeurt veel te veel. Daar maken de eerstgenoemd en gebruik van, zij blijven daardoor aan het laadje, maar is er te betalen, zij vinden je thuis. En nu spreekt het van zelf, zooals Sam hier zijn wet heeft gemaakt, zoo maken de andere heeren ook wetten op dezelfde manier. Zij doen dat niet uit kwaadheid, wel neen, dat is pure gewoonte, en ge woonte is een tweede natuur. Deze toestand nu arbeiders, is onhoudbaar en wij sociaal-democraten willen hier een wjjziging in brengen en daarom demonstreeren wjj aanstaande Zondag, 18 September, in Amsterdam. En wij zullen winnen als gij arbeiders ons daarbij helpt en dat zult gij dan doen als gij nadenkt over hetgeen zoo al op het spel staat. Wanneer het kiesrecht alge meen is zullen ook meerdere arbeiders daar komen, waar die wetten worden gemaakt en daarin mede zeggingschap hebben, die arbeiders zullen daar dan zelfs kunnen zeggen, dat kan en dat kan niet. Zooals met het pensioen op den ouden dag, met de arbeiders wetgeving, verbod van kinderarbeid, veiligheidsbe palingen, ongevallenwet, invaliditeits en wat dies meer zij. Een ieder weet dat dat onzin is. De millioenen die dat alles kosten zal, kunnen onmogelijk af van de loonen der arbeidersde macht, noodig om de werk gevers b.v. tot algemeene verkorting van arbeidsduur en het niet aan het werk stellen van te jonge kinderen enz. te dwingen, kan onmogelijk ergens anders worden gevonden dan in de wet, de organisatie van verzekering en dergeljjke is alleen mogelijk van staatswege. De vraag is dus dezemoet de wet, die alleen in staat is zulke verbeteringen door te voeren, moet die onbetwist in handen worden gelaten van de bezittende klasse, ja of neen. Wie meent dat de bezittende klasse de baas moet zijn en blijven over de staat en over de wet, wie bereid is zich te onderwerpen aan alle willekeur door die klasse uitgedacht, laat hij praten over zelf doen. De heeren der bezittende klasse zullen hem dankbaar zijn. Doch wie meent dat aan de bezittende klasse die groote belangen, krachtens alle ervaringen, niet toevertrouwd zijn en dientengevolge meent dat de arbeidersklasse zelf de handen uit de mouwen moet steken en door eigen macht haar eigen zaken doen behartigen, die praat niet over zelf doen, doch die doet zelf. En daarom arbeiders, laten wij er eens goed over nadenken, goed bedacht is half gewonnen. Op naar Amsterdam. W. B. {Een praatje over de Burgemeesters-benoeming.) Er zijn menschen die allemachies blij zijn met de benoeming van den heer Honnerlage Grete tot burge meester en er zijn menschen, die allemachies het land hebben aan die benoeming. Natuurlijk zjjn niet zij het meest er mee ingenomen, die al de franje van serenades enz. enz. aan elkaar rijgen. Och nee, dat huppelende goed danst voor alles waarvoor het maar dansen kan en zingt vandaag het Maar dokter, ik moet me kindje toch verzorgen Gister heeft buurvrouw van tweehoog-vóór al twee keer pap voor d'r gekookt, maar dat mensch heeft óók van d'r eigen werk genoeg. Maar je man dan M'n man doet wat-ie kan, 's morgens en 's avonds, maar hij kan d'r óók van z'n werk niet om thuis blijven, ze zonen 'm an zien komen En tóch zou ik je raden nog héél voorzichtig te zijn, uit influenza kan alles voortkomen als je hem niet goed uitviert. En u bent alles behalve sterk van gestel. Maar zoo'n beetje in de kamer scharrelen zal toch niet hinderen dokter Als 't kalm an gebeurt, niet te veel vermoeien, niet buiten komen, geen „krachttoeren" En als het dan over een week of zoo eens heel mooi weer is, dan mag je eens 'n half uurtje in 't zonnetje wandelen Dus je weet nu wat de boodschap is. Dag vrouwtje, 't beste d'r mee. Hij aaide het kleine Mariefje nog even over het appelkopje, en vertrok, met de vlugheid aan dokters eigen. De jonge vrouw zuchtte, en glimlachte. Dus ze was dan nu tenminste beter. Eindelijk. Het werd tijd ook, meende zij. Ze zag de kamer eens rond. Schijnbaar was die op orde. Maar het oog van de „hosanna" voor wien het morgen het „kruist hem" aanheft, omdat dat serenade-goed nu eenmaal niet verder kjjkt als de neus lang is. Neen, wie zich w a a r 1 jj k verkneuteren, zijn zij, die binnenskamers zich de handen wrjjven over het succes in de heilige overtuiging dat met deze benoe ming een richting gediend is. En wie er tegen pruttelen zijn niet zij, die staan te foeteren tegen al die drokte voor zoo'n roomschen kaerel; zjjn niet zy die de „dajes" in hebben, omdat nou de burgemeestersbank in de Groote Kerk wel in publieke veiling kan gebracht worden, maar zjj, die binnenskamers peinzen over de schade, die een rich ting wordt berokkend, met deze benoeming. Want nietwaar, de stryd loopt toch metterdaad altijd ov6r richtingen en naar mate die richtingen gediend of geschaad geacht worden, taxeert men de waarde van een benoeming als deze. Het persoonlijk element doet wel een ietsje, maar een persoon vertegenwoordigt toch altyd een systeem. Eu juist het systeem stempelt den persoon als sympathiek of onsympathiek. En welke reden kan er nu in Godsnaam zijn voor den gewoon model tevreden burgerman, om tegen de benoeming van den heer Honnerlage te foeteren Wjj begrijpen er niks van, dat met name de chris- telijk-historischen zulke ontstelde gezichten laten zien. (Tusschen twee haakjes: de fratsen van de anti-revolu tionairen, zooals ze bijv. ook in het Schied. Volksblad verkocht zijn, zijn niets méér dan fratsen, omdat, naar verluidt, het juist de heeren Dr. M. A. Brants en Mr. J. C. von Briel Sasse moeten zjjn, die deze benoeming hebben bepleit. Maar zeg 'reis, christelijk-historische vriendeD, kunt jullie nog rekenen Zeg eens op hoeveel is 2 X 2 Vijf Mooi gedaan, hoor en ga nu maar verder pruttelen Waarvan is de benoeming van een katholieke bur gemeester het gevolg Wel, eenvoudig hiervandat de klerikalen in den raad een flinke meerderheid hebbeD. Dat is even zeker als de som van 2 X 2. 't Is waar, de stand is onzuiverEvers kwam er met 1 stem boven van Leeuwen de algemeene verkiezingen deden de kle rikalen van een nederlaag vrijloopen, omdat anders de sociaal-demokraten, met drie man op de wip, de zaakjes ernstig hadden kunnen beïnvloeden, maar met dat alles, met het overloopen der paganistische bourgeoisie naai de klerikalen enz. enz., wordt bij benoemingen geen rekening gehouden. De overgroote regeermacht is bij de klerikalen en dus zat er doodop, dat er een klerikale burgemeester kwam. En ookdat het een katholiek zou wezen, want de katholieke partij laat zien nu ook niet altijd met een kluitje in het riet sturen, maar wil ook wel eens een belooning voor haar diensten. Reken maar Hieruit volgt, dat indien de liberale of z.g.n. vrijzinnige partij (zaliger gedachtenis) nog wat in de melk te brokken had gehad, er een liberale burgemeester door H. M. ware uitverkoren en ergo wanneer de sociaal- demokraten in den raad de meerderheid hadden, de benoeming van een sociaal-demokraat het meest mo gelijk was. Want ;de minister weet ook wel, dat een burgemeester met een gemeenteraad moet samenwerken Zoodat we maar zeggen willen, dat zulk een benoe ming onder sterken invloèd staat van den uitslag der raadsverkiezingen. En wie zich steeds bij de verkiezingen zoo beijveren voor het succes der klerikalen en nu rebellie plegen tegen dit besluit van H. M. die hebben het in de rekenkunde zeker nooit verder gebracht dan tot de becijfering dat 2X2 5 is. Wel terusten jullie. Maar de bewuste (pruttelaars tegen het systeem van deze benoeming die pruttelaars, die de som kunnen huisvrouw ontdekte overal dingen die niet in den haak waren. Onder de kachel was niet geveegd, by de gootsteen stonden alle glazen uit de kast vuil op een rjjtje, half- gespoelde luiers hingen zoo maar te drogen over een stoel, de ruiten zagen eruit of ze in geen weken ge lapt waren en zoo honderd kleinigheden, die duidelijk deden zien dat hier een man, wel vol ijver, maar zon der kennis van zaken en zonder voldoende tijd, was bezig geweest. En toch was ze hem dankbaar, haar goeden jongen, haar beste kerel, dat hy zóó gesloofd en gewerkt had gedurende haar ziekte 's Morgens heel vroeg was hy opgestaan, had de kamer geveegd, kopjes gespoeld, het kindje gebaad en gekleed, zijn zieke verzorgd, kortom alles voor haar gedaan wat hem in dat kleine poosje tot zeven uur, maar mogeljjk was. Tot zelfs zijn vereenigingsleven had hij er zoolang aan gegeven, en dat zei iets voor Janlederen avond nadat hij wat zelf-gekookte pap had gegeten, was hij zoo trouw by zijn vrouwtje gekomen en had gevraagd Ziezoo, en vertel me nou maar eens wat ik doen kan. Maar zoo gauw 't allernoodzakelijkste gedaan' was, wilde zij hem niet meer bezig zien. Kan ik dan heelemaal niets meer voor je doen vrouwtje, bedenk je nou eens goed Nee hoor, je hebt me nou zóó flink geholpen, ga maar heerlijk een uurtje zitten. Maar zeg gerust alles, want daar ben ik immers voor thuis gebleven, je moet nou maar van me profi- uitwerken dat het bestuur van burgemeester Honnerlage Grete niet anders kan zyn dan het kapitalistisch systeem te helpen handhaven en te dienen die pruttelaars geven we ook bij deze gelegenheid in ernstige overwe ging dat pruttelen om te zetten in daden van protest en niet het gevolg maar de oorzaken van dit sys teem aan te lasten, met zich aan te sluiten bij de S. D. A. P. en onder hare vaan dat heele kapitalistische stelsel, dat precies het zelfde blykt, oDder klerikaal of vrijzinnig etiket verhandeld, te helpen bestrijden door het socialisme. Aan gelegenheid-pruttelaars heeft de gemeenschap niets. Dit ras heeft eigenlijk geen recht van bestaan, omdat ze niets doen terwijl een ander zijn troepen ver zameld, waartegen die pruttelaars-legioenen machteloos staan. Zal deze benoeming een les zijn voor dezulken, dan moet de ledenlijst onzer afdeeling daarvan kunnea doen blijken liooden pijpen, samen deelen De promotie, door den heer Honnerlage Grete gemaakt, heeft on vermijdelijk tot gevolg, dat er een wethouderszeteltje open komt. De portefeuille van onderwijs komt beschikbaar. Eindelijk nadat lang reeds begeerig de blikken der felste klerikalen er naar gehaakt hebben, omdat de heer Honnerlage Grete in de oogen dierzelven een veel te lossen tengel gaf aan het openbaar onderwijs, en als men hem goed had aangedurfd, reeds lang als onbruik baar. naar huis had gezonden men denke aan zijn échec met de school voor zwakzinnige kinderen!- eindelyk komt de prooi dan in het bereik van de kle rikale vos. Wie zal den sprong doen De katholieken hebben den onsterfelijken Piet Lager- weij nog in het college en zijn dus op behoorlijke wijze vertegenwoordigd. Méér als één zeteltje staan de klerikalen aan de' vrijzinnige kapitalistische broertjes nie» af. Van den sociaal-demokraat moeten ze natuurlijk uit instinct niets hebben. De christelijk historische meneer Van der Meer kunnen ze geen wethouder maken, die deugt natuurlijk alleen voor „voor" of „tegen". Dus moet er een anti-revolutionair komen. En de heer Goslinga (het eminente raadslid) zal wel de aangewezen man zijn. De katholieken hebben het wel niet zoo erg op hem en verschillende anti-revolutionaire raadsleden ook niet, maar de man doet zich gelden en in 't land der blinden is één-oog koning. Het openbaar onderwjjs komt ook te Schiedam in goede handen. We zullen ook hier de liefde van den slager tot zjjn varken te aanschouwen krijgen Aan wie de schuld Aan de lakschen, aan de niets doeners bij verkiezingen. De schuld aan hen, die niet zorgden voor een stevige sociaal-demokratische fractie in den Schiedamschen Gemeenteraad. De „Nieuwe" over de nieuwe burgemeester. Ze is toch zoo in haar schik dat er een katholieke burgemeester is benoemd. Ze is zelfs zoo blij dat zeer alle krantenberichten van verschillende richtingen aan haar lezers toont, om maar te. laten zien dat niet alleen heel Schiedam, maar geheel Nederland kolossaal bljj teeren, hoor Ga jij nou heusch maar kalm in je boek zitten lezen, vent, je hebt me heerlpjk door het ergste heen heholpen. Als ik jou niet had, wat zou ik dan moeten beginnen Na die plichtmatige tegenstribbeling gaf hij toemen kon het hem aanzien, dat hij zich op het komende uur vergastte. Hij schoof de rieten leuningstoel bij, haalde het groote vakvereenigingsboek van het boekenrekje, zette zich recht gemakkelijk aan tafel met het boek opengeslagen voor zich en las. Het gele lamplicht bescheen zijn moei, bleek-ernstig gezicht, hij zat stil met de hand onder het hoofd. Flauwtjes hoorde men de ademhaling van klein Ma- rietje in haar wieg. Dat zijne huisvrouwenhoorde men, luid-nit boven het geroes op zolder, een smalende vrouwenstem. In de kamer was het stil. Lena zat haar aardap pelen te schillen, bij het vale winterdaglicht dat binnen drong. Marietje was zoet in haar wieg aan 't spelen. De jonge vrouw hield een oogenblik op en dacht somber na. Zonden ze haar daarmee bedoelen, met die „buisvrouwen" Ze wist wel dat het nu daarboven op zolder het praataurtje was van de buurvrouwen, die hare wachjes kwamen ophangen, ze wist wel dat haar kindergoed daar voor aller oogen hing te drogen, vergoord, ver waarloosd in haar ziekte. Zouden ze haar daarmee bedoelen

De Moker | 1910 | | pagina 2