Uit Vlaardingen. is, Alleen de Schiedarosche chr. historischen die kijken erg zunr. Nu in haar blijdschap bemerkt zij dit niet eens. De „mannen van „üe Moker" zijn ook blij" volgens een bericht uit de „Maasb." welke zij overnam. Nu we gunnen haar die bljjdschap van harte. Tit de afdeeling. De agenda der Huish. Verg. van j.l. Zondagmorgen, welke door 54 leden werd bij gewoond, gaf, wat wel te voorzien was, bij enkele punten aanleiding tot uitvoerige discussies. Na behandeling der ingek. stukken werd o.a. mede gedeeld, dat het de Feest-comm. gelukt was, over twee weken een feest-avond te geven. Het 8/m- fin. Moker-verslag wees aan, dat ook dit kwartaal wederom een nadeelig saldo had opgeleverd. Langdurige besprekingen werden gevoerd om hieraan voor goed eens een einde te maken. Aangetoond werd, dat dit met wat goeden wil der partijgenooton zeer wel mogelijk zou zijn. Hopen we intnsschen, dat de ernstige besprekingen er toe zullen meewerken, dat eindelijk eens een gezonde Moker-toestand zal worden verkregen. Uit het s/m. verslag van „Kunst en Strjjd" ver namen we met genoegen, dat zij binnenkort aan de fin. aflossingen zal hebben voldaan. Tot afgevaardigden naar de Kiesrechtbetooging te Amsterdam werden gekozen Klepke en Verwejj. Bij de bestuursverkiezing verklaarden alle bestuurs leden zich herkiesbaar, uitgezonderd de Voorzitter. Op grond hij overtuigd was, niet te kunnen presteeren, wat een voorzitter moet presteeren, en er volgens hem betere krachten in de afd. waren, meende hij in het belang der afd. te moeten aftreden. Niettegenstaande de geheele vergadering en het verdere bestuur de ondubbelzinnigste bljjken van het tegendeel gaven, kon toch niet bereikt worden, hem van gevoelen te doen veranderen Bij stemming werden hierop met nagenoeg algemeene stemmen alle aftredende herkozen. Met de verkiezing van Voorzitter was men minder gelukkig, daar de bij herstemming gekozen verklaarde, de. lunctie nu althans nog niet te kanm-n aanvaarden Onaangenaam deed de verklaring aan, dat de 'eden hiervan was een persoon lijk feit.- De vei ki zing vat, een Voorzitter werd daarop uit gesteld tot de volgende etgadering. Voor de vaststelling er wintercampagne werd mede gedeeld, dat reeds enkele spiekers waren uitgenoodigd cd dat het plan bestond, ook een dag-vergadering op Kerstmis te houden. De vergadering betuigde hiermede instemming, terwijl verder be-loten werd, nog een paar sprekers aan te schrjjven. Bij de Rondvraag werd door een partijgenoot in af keurenden zin ter sprake gebracht de houding van en kele partijgenooten op 31 Augustus. In 't bijzonder werd een feit vau een door hem met naam genoemde partij genoot aan de haak gesteld Na eenige gedachtenwisseling over genoemde feiten, werd de vergadering gesloten. De Afd.-Secr. Het reisje naar buiten. J.l. Zondag heett bovenstaand reisje plaats gevondenonder de ongun stigste omstandigheden zetten den dag in sL'rm, regen, hagelen, kortom het was hondenweerj wat dan ook wel reden was te overwegen, en er werd gewikt en gewo gen en besloten te gaan. Groot was het kindertal nog niet, maar aldoor kwamen er bij, zoodat toen de boot vertrok, het getal thuisblijvers zeer klein was. Maar dat kon immers niet. Ze wisten immers wel dat ze pas van 't bed kwam en 't nog niet zelf kon of mocht doen. Ze wisten immers wel, dat ze zoo lang ziek was geweest, dat Jan een man was, waarvan men niet kon vergen, dat hij de wasch behoorlijk dee. En waar zon hij boven dien de tijd vandaan hebben gehaald. Nee, haar wantrouwen, haar vrees speelde haar parten. Ze was altjjd gewend om bekritiseerd te wor den, dan om haar vegetarisme, dan om dit, dan om dat. En daarom had ze 't nu zeker ook gedacht. Maar dat was nu toch bepaald zoo niet. Het was stil in de kamer. Ze zag dat haar handen werkeloos in haar schoot lagen. Ze voelde een oneindige moeheid over haar komen, alsof alle verdere leven haar te zwaar zon «allenin heimwee naar een stil donker plekje waar men rusten kon altijd rusten Maar het kindje begon te schreien om pap. Ze stond op om klein Marietje te gaan helpen. Den volgenden morgen ging Lena naar zolder om haar droge goed af te halen. Ze ging met een be vreesd hart. Er was op zolder niets te hooren, mis schien was en kwam er niemanddaar hoopte ze maar op. En werkelijk er scheen niemand te zijn, toen ze boven kwam. Ja toch, daar in den hoek hoorde ze geluid van cokes-uitscheppen. Ze keek, het was juffrouw Versting van één-hoog die was de ergste gelukkig niet. Juffrouw Versting bemerkte haar eu kwam met het Op de boot zochten al heel spoedig, zeker het mee- rendeel een goede plaats in de kajuit, terwijl er ook een gedeelte, wat niet te raden was, boven bleef, welke er op gewezen werden wat zooal aan den Maasoever is waar te nemen, zooals Weiplaat, Rozenburg, Voorne en Patten, Nieuwersluis met het kanaal, Zwarte Waal met zijn meerminnengeschiedenis, waar de legende van zegt, dat de meermin zeide Zwarte Waal zal half vergaan, En de kerk zal achter de huisjes staan. Den Briel met zijn dom, wallen, forten, grachten en zijn Watergeuzen-geschiedenis. Dat alles was gepasseerd, of volle zee stond voor onsvrooljjk dansten de golven, maar ook vrooljjk danste de „Wilhelmina" met de golven, het geleek ot het om een prijs ging, maar dan zeer zeker zon de „Wilhelmina" het hebben verloren, want de golven kwamen nu reeds over het dek heen, wat de kinderen tot de overtuiging bracht, dat het zeewater toch werkelijk zout was. Wat men na weer te zien kreeg was een groote zwerm zeehonden, welke door het ruwe weer naar de wal waren gekomen. Intusschen was de pier bereikt, een groote stomp, gekraak, gepiep en de boot lag vastgemeerd. Intnsschen was het weder opgeknapt, zoo niet de wind dan toch de regen had opgehouden en kunnen we zeggen dat daarmede het weer goed was. Oogenblikkeljjk werd koers gezet naar het Hotel, wat een 1000 M. van de pier verwijderd ligt. Bjj deze gelegenheid werd al ge ducht gebruik gemaakt van de daar aanwezigen duinen, zoodat, toen wjj in het hotel aankwamen, een elk zijn boterham had verdient. Onder het nuttigen van onzen boterham werden wij ook nog verrast op een buitje, hetwelk zoo wat een kwartier aanhield, maar dat was dan ook onze laatste stoornis van den dag. Onmiddellijk na consn ptie werd de reis door de danien aanvaard, dat zoowel voor de grooten als voor de kleintjes een uitbundig groot succes washet ging de eene heuvel op, eeu andere weer af, totdat het boscli was bereikt. Toen werd er gerust eu werden de kinderen w der getracteerd, waarna de wandeling door het Duscii werd begonnen. Jammer, dat het daar niet eeu paar weken vroeger voor was, dat had voor de braamoeziënplukkers een buitenkansje geweest, nu wer den er maar enkelen gevonden. Het was dan ook tijd om weder naar het Hotel te gaan voor het ontbijt, voordat iemand er aan dacht. De hotelier had voor het ontbijt de heele glazen waranda disponibel gesteld, wat voor die gelegenheid zeer rnim en geriefelijk was. En het genot werd wat verhoogd dooniat wij vergast werden op mnziek. Eerst speelde mejuffr. Ploos van Amstel eenige nummers op de piano en daarna een der daar aanwezige badgasten. Maar de muziek, de ruime kijk op de zee, kon toch niet zoo boeien als de duinen en daarom werd al spoedig aan gedrongen op vertrekken. Toen werd het dorp be zichtigd en de speeltuin van het Hotel De Man bezocht met zjjn gymnastiekschommels en schopgelegenheden tot grooten lol van de heele clnb. Oostvoorne is een heerlijk gelegen plaatsje waar men op ruime schaal kan genieten van de natnur zoowel als van de eenvoudige hoogheid die op schier alles daar haar stempel drukt. Het gaat reeds schemeren en met dat komt ook de tijd voor vertrek, er werd van alles nog eens genoten en weg ging het weer het duin in tot aan het strand. En uit aller mond kon men het hooren wat een heerlijke dag, wat is het schoon hier, wat mooi weer enz. Een dag van genot, van groote vreugde is het geweest. Konden wij meer zulke dagen organiseereu, cokes-blik in de hand naar voren. Zoo, juffrouw, lang gelejen dat we n hier gezien hebben. Ja, klonk het verlegen, ik moet nou maar weer eens aan den gang Ik kan niet zeggen dat u er slecht uitziet het was de scherpe stem van juffrouw Pietersop het gerucht was zij gauw de zoldertrap opgekomen en stond nu met de handen in de zij. Och neezei het jonge vrouwtje, dat met ver langen naar de trap keek. Der leggen anders wat menschen an infelenza ziek, ging de scherpe stem voort maar ze gaan tegenwoordig ook maar derek ziek leggen, verzetten d'r tegen weten ze niet meer van De aangesprokene keek naar haar droge luiers en durfde ze niet afhalen om de opmerkingen die los zonden komen. Ze wist niet wat ze zeggen moest. Maar het hoefde ook niet, want juffrouw Versting nam het woord. Nou dat moet uwes niet zeggen, juffrouw Pieters, dat ze zich d'r niet meer tegen verzetten. Me zuster is een vrouw van vijt kinderen, 't zesde op kommen, en die hét d'r toch maar mee rondgeloopen. Die kón niet gaan leggen, dat begrijp je met vijf kinderen en als men die netjes wil houwen, maar je hebt tegen woordig moeders die daar niks meer om geven hoe of d'r kinderen er uit zien, maar ik zeg dat zijn geen moeders Moeders! riep juffrouw Garstekorrel uit, die gretig op 't gebbetje afkwam, moeders Praat me daar niet van. Zal ik nw eens wat vertellen van dat jongetje zeker zonden wij onze medewerking geven. Zoo zaten wij aan strand terneer, een paar schrille fluitstooten waren voldoende om allen tot de werkelijkheid terug te roepen. Het was met de dag ook veel stiller ge worden en het scheep gaan ging ook zonder stoornis en heel spoedig was de terugreis aanvaard. Hoe wij werden verwacht daar wil ik maar niet over schrijven, maar zeer zeker heeft in Schiedam niemand kannen droomen van hetgeen het clubje daar genoten heeft. De Comm. De reis naar Amsterdam. Zeker is nu reeds dat Zondag een gezelschap van 50 a 60 personen naar Amsterdam gaat. Het vertrek is bepaald op 8 uur 's morgens, men komt dan in Amsterdam aan om 9.50. De stations-Directie te Vlaardingen deed welwillende toezegging voor maatregelen om een gemakkelijke reis te hebben. In overleg daarmede werd ook de tijd voor de terugreis nader bepaald. Wij vertrekken 8.47 's avonds nit Amsterdam en zijn dan 10.40 in Vlaardingen terng. Opgave voor deelname kan nog geschieden tot Zater dagavond 7 uur, tegen betaling der reiskosten (f 1,85) aan het Secretariaat van den Bestnurdersbond, W. Beu- kelsz.straat 4a. De naweeën der Koninginnedag. Als wij in onze snoodheid den vinger leggen op de zinledigheid van de viering van den Koninginnedag, dan gaat er gewoonlijk een storm op over onze slechtheid en onze haat tegen het Koningshuis en wjj hebben dan gewoonlijk groote moeite de menschen aan 't verstand te brengen dat de oorzaak van onze beschouwing ligt in het een voudige feit dat wij weten dat de Koningin slechts een ornament is aan ons staatsbestuur, zonder eenige macht en waaraan al de aangebrachte glorie slechts klatergoud is. Zoover gaat dan gewoonlijk alles nog vrijwel, maar o wee, als je begint te zeggen dat de feesten ter eere van de Koningin slechts dienen om „het rnwe volk toch wat te geven, omdat ze zoo minder kwaad doen dan wanneer ze niet in een oranjeroes zijn". Dan heb je de poppen aan 't dansen. Toch zijn er menschen die ook ontevreden zijn na de Koninginnedag. Niet op de Koningin maar op de uit voerders van al de feestelijkheden. Lees maar het onderstaand ingezonden stukje. Vlaardingen, 1 Sept. 1910. Aan de Redactie der Goedk. Vlaard. Courant, alhier. M. d. R Door de vereeniging „Flardinga" is 31 Aug. 1.1. ter gelegenheid van den Politiehondenwedstrijd een maaltijd aangeboden, gegeven in' het Hotel Restaurant Boer. Dat dit diner nu juist niet eenvoudig kan heeten, blijkt nit onderstaand menu Schildpadsoep. Garnalen met saus, gebakken in boter. Tarbot met capressaus. Gebraden Ossenhaas met Doperwten en Worteltjes. Gebraden duif met kersen in saus. Rijstepudding met Maraskijn. Perzikken en Druiven. Ik acht het niet ondienstig de leden van „Flardinga" door middel van uw geëerd blad opmerkzaam te maken waaraan o.m. de gelden worden uitgegeven. van die buurvrouw van me nicht, dat was d'r toch maar één dag uitDie menschen binnen dan wegeretariërs mot u weten, en dat schaap hadden ze dan 't is godgeklaagdiederen dag spiernakend in een tobbe ijskoud water gestopt, dat 't vroor dat 't kraakte, mot u weten nota bene De andere juffrouwen waren ontzet. Nou vraag ik je toch maar riep verontwaar digd juffrouw Pieters waarom offe ze die wegeretariërs nou niet in de gevangenis stoppen, dat ze dat zóó maar toelaten. En 't zijn zeker socialisten ook Natuurlijk zei juffrouw Garstekorrel wat dacht uws dan, je zal 't eene gekkenwerk altijd met 't andere zien samengaan in de wereld. Lena was vegetariër en socialist. In haar riep het strijdster, laat je zóó je bedreigd vaandel in den steek En ze dacht aan Jan, hoe die haar leerde voor haar beginsel nit te komen en zich niet te storen aan buur vrouwen. Ze vermande zich Maarik kan toch haast niet gelooven, als die menschen vegetariërs zijn, dat ze dan als het vriest nakend... zoo'n kind... zon u je werkelijk niet vergissen... Och, zóó erg aarzelde juffrouw Versting Maar juffrouw Garstekorrel zette zich schrap. Vergissen? Wat me eigen nicht uit de flen- nepstraat me verteld van d'r buurvrouws kind Denk u da 'k hier voor een leugenaarster sta Nou zal 't nóg mooier wordenen ze keek vastberaden de anderen aan, wat die wel van de brutaliteit dachten. (Wordt vervolgd.)

De Moker | 1910 | | pagina 3