m H. Versloot, Broersveld 48' No. 30. Zaterdag 24 September 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, De Moker Leest uw eigen pers! De Troonrede. De I8e September ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. adressen worden ook abonne- Te Vlaardingen: Aan bovengenoemde inenten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. In de Huishoudelijke Vergadering onzer afdee- ling op Zondag 11 Sept. 1.1. werd met algeraeene stemmen geroyeerd het lid wegens het NIET afdragen van gelden, welke hij van de afdeeling onder zijn beheer had. Het Bestuur v. d. Afd. Schiedam S. D. A. P. Deze publicatie is een week uitgesteld omreden hp voor de zooveelste maal beloofd had de gelden te zullen afdragen. Gij tienduizenden mannen en vrouwen uit de arbei dersklasse, die u nog steeds tevreden stelt met het lezen van een burgerlijk zoogenaamd „volksblad", be denkt eens Lassalle's woord, dat de grootste ondeugd nwer klasse hun „vervloekt gebrek aan behoeften" is. Schaamt gij u eigenlijk niet, een blad te lezen, dat bjj staking onderkruipers-advertenties opneemt en de mededeeliDgen der vakvereenigingen weigert? Schaamt gij u niet een blad te lezen, dat u in uwen strijd voor uw levensbelangen, voor kiesrecht, tienuren dag, staatspensioen, niet steunt, doch zelfs tegenwerkt? Op het Internationaal Kongres te Kopenhagen is een resolutie aangenomen, waarin met den grootsten nadruk wordt gewezen op de noodzakelijkheid, dat de arbeiders hun eigen dagblad-pers bezitten, die in staat is in geval van politiekeu of ekonomischen strpd voor snelle en juiste berichten te zorgen, teneinde het welslagen van den strijd te bevorderen en de leugens der burgerpers krachteloos te maken. De Nederlandsche arbeiders bezitten zoo'n eigen dag blad: „Het Volk". Maar willen zjj met dit machtige wapen hun volle kracht uitoefenen, dan moet dat dag blad ook algemeen gelezen worden. Hoe velen uwer zijn er niet, die veel zwakker strijders zjjn dan zij wezen konden, indien zjj de dageljjksche voorlichting van hun arbeidersdagblad over al wat hun strijd betreft niet misten Kent dan uw plicht en abonneert u op „Het Volk". Sinds eenige jaren is de prijs van het blad geen beletsel meer en vindt gij er ook al die nieuwtjes van den dag en al die onderhoudende lektuur in, die het huisgezin van den arbeider iuteresseeren. Steunt dan niet langer de kapitalistenpers, ook al vermomt zjj zich als „vo'ksblad", maar leest uw eigen pers Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANT!A". ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Het staatsstuk, Dinsdag door de koningin in de ver- eenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal uitgesproken, luidt als volgt M\jne Heercn Het verheugt mij, weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Gelijk te vreezen was, heeft de weergesteldheid ten vorigen jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uitgeoefend. Ook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuinbouwgewassen te wenschen over, doch voor de veehouderij zjjn de tjjden voordeelig. Ondanks eenige ongunstige omstandigheden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruit gang waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder, en in niet onbelangrijke mate, toein het scheepvaart bedrijf waren de uitkomsten van de vrachtvaart ter zee minder ongunstig. De staat der koloniën geeft in .menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die, als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de Buitenbezittingen in toepassing gebrachte Regeerings- beleid, in die streken zijn ontstaan, oefenen eene ver blijdende werking uit op de ontwikkeling van handel en verkeeren geven grond om een gestadigen ekono- mischien vooruitgang van dat gebied te verwachten. Zeer betreur ik, dat de cholera ia verschillende streken van Nederlandsch-Iudië slachtoffers ehchte. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de koloniën, vervullen hunne taak op een wijze, die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rjjks middelen niet onbevredigd is, blijft toch tengevolge van de vele hoogst noodzakelijke nieuw? uitgaven definan- cieele toestand des Rjjks de grootste zorg eischen. Binnenkort zullen de reeds vrojger aangekondigde ontwerpen tot herziening van het tariel van invoerrechten en tot invoering eener algemeene iukomstenbe'asting u bereiken. Tot dekking van het zeer aanzienlijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden genomen tot de zelfde tijdelijke maatregelen, als voor het loopende dienstjaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en tot wijziging der Ongeval lenwet 1901, zullen u bereiken. De bjj u ingediende wetsontwerpen, alsmêde die, waar van de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van uw tijd en uwe inspanning eiSchen. Toch zullen met het oog op noodig gebleken voor zieningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan u worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van een eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door een belofte, zal u bereiken. Ook zullen u worden voor gelegd eene herziening van de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek omtrent de verbintenis uit onrechtma tige daad, alsmede van de wet op het auteursrecht. Bij de herziening der onderwp-wetgeving, welke naar aanleiding van het rappoit der Ineenschakeliugs-Commis- sie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der wet op het lager onderwijs in rauw verband staan, alsmede de wettelijke voorziening inzake vakonderwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks, zonder het geheel te ver breken, mogeljjkt blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der Militie wet 1901 kan spoedig worden tegemoet gezien, terwijl, in verband daarmede, een wijziging van enkele bepalingen der Landweerwet u ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den Landstorm is in bewerking en zal u eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal, zal, in het belang van de scheepvaart, een aanvang gemaakt worden met de normaliseering der Boven-Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot bevordering van de verbetering der afwatering van de provinciën Friesland en Groningen, van het Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het Binnenlandsch Bestuur in Nederlandsch-Indlë zijn mede in voorbereiding Op uwe toewijding en ijver zal, naar ik vertrouw, niet tevergeefs een beroep worden gedaan. Godes zegen ruste op uw arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Mager is dit menu in ieder opzicht, hetgeen zoowel de rechtsche als de linksche bladen toestemmen. Over de aardappeltjes en groenten weet minister Heemskerk de koningin wel wat te laten zeggen, maar over de belangrijke binnenlandsche aangelegenheid der uitsluiting te Enschedé wordt niet gerept. In 1903 wist men wèl van een „misdadige woeling" te spreken Och ja, dat betrof de arbeiders, maar de kapitalisten een mep te geven, daar waagt minister Heemskerk z'n vingers niet aan. Bespottelijk zijn de jeremiades over de financieele zorg, door een ministerie aangeheven, dat voorstelt straks 40 millioen aan onze zoogenaamde knnstverdedi- ging weg te smijten. De verhooging der lage successierechten, die óók de centen bij de rijke oome's zou halen, staat niet op het program. Wel de opcenten van bedrijf- en personeele belastingen die op den kleinen, kneedbaren burgerman drukken. Zóó zorgt minister Heemskerk voor de kleide lnyden En minister Kolkman, die zoo heftig toornen kon tegen deze opcenten, toen ze door een liberaal minister werden voorgesteld, schijnt er nu dol verliefd op te zijn geworden. Wat beteekent wel de voorgenomen wijziging der militie wet Een beetje zwaarder lasten En zullen deze ook door het wetsontwerp betreffende den Landstorm worden gebracht? In deze derde regeerings-periode kan men nog niet ontdekken waarin wel het speciaal christelijke dezer re geering gelegen is en wat het Nederlandsche volk met de wederinhuring van het kabinet-Heemskerk heeft gewonnen. De balans van werkzaamheden ziet er allertreurigst uit. Maar de Nederlandsche burger is spoedig tevredeD, en vooral als hem een etiketje met het opschrift „chris telijk" voor de oogen schittert, laat hij met zich sollen naar hartelust. De zweep moet nog harder knallen eer de gekromde rug zich opheft! zal een historische gedenkdag blijven in den kiesrecht- strijd van het Nederlandsche proletariaat. De grootste optimisten hadden zeker zoo'n meeting, zoo'n menschen- massa, zoo'n steeds stijgende geestdrift niet verwacht 25,000 betoogers ziehier eenige cijfers. Hadden wij gedacht, dat Amsterdam een groot getal demonstreerenden zou leveren, het aantal Amsterdam mers overtrof de stoutste verwachtingen. Doch ook buiten Amsterdam kwamen duizenden en duizenden ge tuigen van den ernstigen wil van het Nederlandsche proletariaat, om nu eens een eind te maken aan het onrecht, de arbeidersklasse aangedaan, om hun het kiesrecht te onthouden. Grootsch was de indrukde duizenden betoogers en afgevaardigden met hunne veelkleurige banieren te zien manifesteeren met de geestdrift die alleen ome kies- rechtstijjd kan geven. Overweldigend was de indruk, die de meeting op de buitenstaanders uitoefende. Over weldigend door haar nuchterheid, grootsch door de orde die deze duizenden wisten te bewaren. En op het terrein. Ook daar alles orde en regelmaat. Alle sprekers hadden talrijke toehoorders en de woorden van strijd, van geestdrift werden gretig opgenomen. Er werd dan ook door de sprekers gebruik gemaakt van de situatie van het oogenblik, om die duizenden aan te sporen, meer als voorheen te ijveren voor het kiesrecht. Duizenden waren op dezen gedenkwaardigen dag opgekomen om te demonstreeren tegen het onrecht, hun aangedaan, doch de menschenmassa werd op hun plicht gewezen om de andere duizenden ontrechten te wijzen op hun plicht, hun aan te sporen mede te strijden. Wij vertrouwen er op, dat al het gesprokene zijn nut zal hebben en dat er stevig gewerkt zal worden om een volkspetitionnement te verkrijgen, dat als een storm klok de machthebbers zal toespreken. Door den voorzitter werd bp de opening deze be tooging de grootste genoemd die in Nederland gehouden is. Uit onderstaande cpfers blijkt de juistheid dezer woorden.

De Moker | 1910 | | pagina 1