FEUILLETON. Uit Vlaardingen. LUIERS. vereeniging aan den nienwen burgemeester. Toen de eerste, het Sted. Muziekkorps, er op uittrok, sprak men van „Om der wille van het smeer, likt de kat de kandeleer." No. 2. was de R. K. Volksbond, nu dat te begrijpen, dat deze zijn geloofsgenoot een ovatie brengen. Maar de vorige Vrijdag ging de muziek vereniging „Oefening baart Kunst", in gezelschap van zoo'n „Juliana-comedie" ook een „hosannah" aanheffen op de Broersvest. Dat er natuurlijk iets anders achter zat dan een bloote huldebetuiging, kon een klein kind begrijpen. Wat is evenwel de reden van al deze drukte? Niets anders als dat de ovatie brengende vereenigingen na afloop lekker gratis kunnen gaan drinken. Nou, en is voor een „goede Schiedammer" nog wel wat Kwaadsprekers vertellen dat 's nachts te half drie de leden van „Juliana" pas uit het café Vogelen zang weggingen. Welke vereeniging is nu aan de beurt de bonnetjes machtig te worden voor een gratis drinkpartij Hoe B. en W. willen zorgen voor het Open baar Onderwijs, 't Was een heel stuk werk dat we op zekeren dag in Augustus thuis gezonden kregen als gedeelte van de officieele gemeente-bladen; 25 blad- zjdeD, versierd met den veelzeggenden titel: „Reorgani satie van het Openbaar Onderwijs." Wij hebben tot nu toe over deze stukken gezwegen, omdat we eerst wilden afwachten, wat van de zijde der vereenigingen, die de behartiging der onderwijs- belangen tot doel hebben, gedaan zou worden. Nu van de Vereeniging voor Volksonderwijs bekend is, dat zij den Raad een Memorie met bezwaren zal toezenden en de afdeeling van den Bond van Onderwijzers j,l. Zaterdag haar Bondsvoorzitter haar meening in openbare vergadering deed kenbaar maken, kan het zijn nut hebben ter zake ook enkele bemerkingen te maken. B. en W. stellen voor vier punten van reorganisatie. Het zijn de volgende le. de toelating van leerlingen op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e. de uitbreiding van plaatsruimte voor leerlingen der gewone lagere scholen 3e. het geven van voortgezet gewoon lager onderwijs aan leerlingen die alle klassen aan de gewone lagere school hebben doorloopen 4e. de heffing van schoolgeld op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Van het punt onder 2e. genoemd mag worden gezegd, dat dit allerminst kan worden genoemd een verandering ia het onderwijs. Het is ieder, die even kennis neemt van de zaken, bekend, dat het aantal kinderen, dat werd aangemeld, niet kon en kan worden geplaatst en das is het bijbouwen van 6 lokalen aan school D (Prins Hendrikstraat), eenvoudig een noodzakelijkheid, die niet te ontzeilen is. Blijven dus drie veranderingen in het onderwijs zelve, ervan hebben uitsluitend betrekking op de school (Slot.) Heel vroeg in den morgen ging zij haar waschje ophangen. De zolder was nog donker. Het natkoude waschgoed leek grauwachtig blauw als het van de lijntjes hing. Een huivering beving haar, ze werd bang. Of er nit de donkere hoeken spoken moesten komen. Ze klappertande en werkte koortsig door om gauw van den zolder weg te komen. Nuze schrikteer scheen iets over den zolder te loopen. Ze kon wel gillen van angstoveral waren spoken, beestekoppen Ze vloog met kloppend hoofd de zoldertrap af Toen ze in de kamer kwam, was ze al weer kalm. Maar toch zag Jan, die inmiddels was opgestaan, dat zjj koorts had. Hij drong haar weer naar bed te gaan en verzorgde nog gauw het kind. Denk erom vrouw, zei hij vóór hp wegging koken hoef je voor mij niet, dat ik je vanavond't liefste stilletjes op je bed vind. Dat is 't beste voor je, en laat de boel maar de boelMarietjes pap staat klaar, dus daarvoor hoef je ook niet nit je b d. Klein Marietje schreeuwde al wel een half uur lang van honger, en niemand hielp haar. De kamer was vol middaglicht, maar het kindje schreide bedroefd. Juffrouw Pieters zou toch eens even gaan kijkenje kon nooit weten, wat die vegetariërs met zoo'n kind wel uitvoerden. Ze vond het kind alleen. Ze ging nogeens in 't por taaltje kjjken, eens aan de zoldertrap roepen Hebt u ook de juffrouw van driehoog-vóór zien uitgaan vroeg ze aan juffrouw Garstekorrel, die boven stond. 't Mensch is de trap niet af geweest verklaarde deze, en toen geheimzinnig wenkend, fluisterde ze maar komt u es hier, d'r was^chie hangt d'r, ze het gister morgen de steken gevoeld hooren ze wees triom fantelijk naar het witte goed. voor meer uitgebreid lager onderwjjs aan de Zomerstraat en een op de overige scholen, Broekweg, Westnieuw- land, Oosterstraat en Prins Hendrikstraat. Dat wil dus zeggentwee wijzigingen ten behoeve van de ouders, die zich de weelde kunnen permitteeren hun kinderen klaar te laten maken voor Burgerschool of Gymnasium, en ten behoeve van een school, waar 72 leerlingen over 6 klassen zijnde eene wijziging voor de vier scholen, waar 1800 kinderen gaan van menschen, die hun kinderen niets anders kunnen geven dan dat onderwijs. Reeds hier springt in het oog op welk een uitnemende wijze het art der Grontwet „het openbaar Onderwijs, een voorwerp van aanhoudende zorg der regeering", wordt betracht. En nu den inhoud van de reorganisatie-punten. Tot nn toe gingen kinderen, bestemd voor de school aan de Zomerstraat, gewoonlijk eerst naar de school aan de Oosterstraat, waar het onderwijs in de 3e klasse aan sloot op dat in de 1ste klasse van de eerstgenoemde school. Nu is van nadeeligen invloed, zeggen B. en W., nog niet gebleken, maar in het belang der kinderen die naar de school aan de Zomerstraat moeten, moeten zjj onder één leiding worden gebracht. Zjj moeten er dus voortaan van het begin af aan heen. Inderdaad dat is nog eens uitnemende zorg voor de kinderen der menschen die het betalen kunnen. En wat krijgen nu de kinderen der arbeiders De reorganisatie die B. en W. voorstellen, wil tegemoet komen aan den sterker wordenden drang om een aantal kinderen nog te doen schoolgaan, ook als alle klassen der lagere scholen zijn doorloopen. Het steriotype„meester, kan hij of zjj nog een jaartje blijven, 't is het eenige wat ik hem of haar geven kan, is doorgedrongen ook tot B. en W. En genadiglijk stellen zp voor aan de school aan de Prins Hendrikstraat éen vervolgklasse te verbinden. Hoe onvoldoende dat is, blijkt dadelijk bp de overweging dat kinderen, die 6 leerjaren meemaakten aan den Broek- weg, voor de vervolgklasse worden geplaatst onder geheel andere leiding. Hier behoeft men in het belang der kinderen blijkbaar niet voorzichtig te zijn. Maar zelfs al was deze overweging er niet, dan nog valt op te merken dat éen vervolgklasse onvoldoende is. Immers de scholen hebben halfjaar-klassen en bp éen vervolg klasse kunnen die kinderen daarvan slechts een halfjaar profiteeren. Men ziet er is alweer uitnemende zorg. Het reorganisatiepnnt onder 4o. aangegeven betreft het schoolgeld. Aan de school Zomerstraat betaalde men tot nu toe f 45.— per jaar voor éen kind en door B. en W. kon dat bedrag tot f 22.50 worden verminderd, terwijl in enkele gevallen geheel vrijstelling kon worden verleend. Om nu het aantal leerlingen daar grooter te doen worden, stellen B. en W. voor, dat voortaan f 45.— zal worden betaald door hen die f 2100 inkomen hebben, f 34.door hen die meer dan f 1250 inkomen hebben en f 17.voor hen die minder inkomen hebben dan f 1250. Het is duidelijk dat deze regeling in het geheel niet Zoekt uws d'r? vroeg ze verder. Ja, zei juffrouw Pieters ze laat d'r kind meer dan een uur schreeuwen, 't is goddome schande Samen gingen de vrouwen naar 't schreiende kind, „dat arme schaap, dat 't ook niet helpen konen gaven het de pap, die klaar stond. Dat is zeker ook wegeretariërsch, je kind zoo te laten schreeuwen zei juffrouw Garstekorrel, terwijl ze een tip van het beddelaken, dat uit de bedstee hing, er netjes induwde. Maar ze deinsde terug voor wat ze meende te zien Ze trok de gordjjn verder open, keek in de bedstee, en begon heftig te gillen. Daar lag stil op haar bed, met wit gezicht en slap neerhangende armen, de moeder van Marietje Een gevoel van bange afwachting hield de vrouwen aan de straatdeur bjjeen. Jan was gehaald, het vreeseljjke thuiskomen wilde men zien Schemer vielde somberheid in de atmosfeer deed onrust rondwaren. De vrouwen stonden dicht op elkan der en spraken gedempt. Juffrouw Versting keek naar het eind van de straat, waar het rood van de lucht achter het zwart silhouet van de ophaalbrug gloeide. Ze hebben goed met mekaar geleefd, zei ze, 't zal 'm wel erg aan doen. Wat u zegt, och, och, zóó goed met mekaar ge leefd? vroeg de kruideniersvrouw begaan. Dan is 't zeker 'n harde slag zei de melkjuf- frouw van den overkant, die tranen in haar oogen kreeg. Och zei juffrouw Peters wat dat betreft, mannen zijn mannen, die hebben gauw genoeg weer 'n andere vronw. Zoo is 't maar nét zei juffrouw Garstekorrel en goed met mekaar geleefd, och wat weten wjj daarvan... d'r is geen huisje of 't heeft zjjn kruisje ik zeg maar, d'r zal overal wel wat zijn En wat mot-ie nou met dat kind beginnen Uitbestejen aan de arbeiderskinderen kan ten goede komen en het is zeker noodig dat over een en ander in den Raad eens een hartig woordje wordt gezegd. Dat weinige is de schrale oogst van jarenlange beloften bij de zending van alle mogeljjke adressen. Want er zijn adressen ingekomen en daaronder zpn er die door B. en W. een enkel woord worden waardig gekeurd. Er is er een van het onderwijzersgenootschap om het gewone maximum van 48 leerlingen te verlagen, en een van de Hoofden van Scholen van ongeveer gelpke strekking. Dat werpt een blik op de toestanden die niet gereorganiseerd worden en waaromtrent B. en W. de besliste verklaring geven dat zij ook niet genegen zijn voorshands iets te doen. Een klasse moet 40 leer lingen tellen, Inidt zelfs een advies te dezer zake en B. en W. zouden zelfs bezwaar hebben het maximum aantal op 40 te stellen. Voor de arbeiderskinderen wel te verstaan. Want in de school aan de Zomerstraat zijn 73 leerlingen in 6 klassen, is dus 12 per klasse ongeveer. In de andere vier scholen zijn ruim 1800 leerlingen in 43 klassen. Er zijn er daar (wjj gebruiken de cijfers door Ossendorp genoemd) 2 met minder dan 30 leer lingen, 11 met tusschen de 30 en 40 leerlingen en 30 boven de 40 leerlingen. Een troost geven B. en W. ons. Het is deze, dat de instelling van een vervolgklasse het aantal leerlingen verminderen zal. Stellen wp maar het aantal leerlingen van deze klasse op 43, dan krjjgt elke onderwjjzer een leerling minder. Ziedaar een en ander over de reorganisatieplannen. Wp zullen er maar niet tegenover zetten aan welke eischen ook naar onze meening het onderwijs moet voldoen. Het wil ons voorkomen, dat B. en W. bezig zijn een loopje te nemen met de belangen van het onderwjjs en het is te hopen, dat daarop door de leden van den Raad ernstig wordt gewezen. De Party-afdeeling hield Dinsdagavond een vrjj goed bezochte huishouöelpke vergadering. Mededeeling werd daar o.a. gedaan van de toetreding van 3 nieuwe leden. Bp de bestuursverkiezing werden alle aftredende leden, voorzoover zjj zich beschikbaar stelden, herkozen, en werd verder het bestuur aangevuld. Uitvoerig werd besproken de toestand van en de verhouding der afd. tot De Moker. Het Bestuur werd machtiging verleend een feestavondje voor kinderen van partijgenooten en geestverwanten te organiseeren omstreeks St. Nicolaas. In den loop van den winter zal een Openbare Ver gadering worden gehouden en voorts zal worden ge tracht een lees- en praatavond te organiseeren. De Afd. van den Meubelmakersbond ver gaderde Dinsdagavond direct na het afloopen der fa brieken. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter van den Bestuurdersbond sprak over het nut en noodzake- ljjkheid der vakorganisatie. Nou, maar dan zal-ie het vast en vast wel niet wegeretariërs krijgen, wat 7 eit u? Gelukkig maar. 't Zal 't schaap d'r behoud wezen. Is dat niet dat gezonde lekkere kindje met die blauwe oogjes? Gezond Nee juffrouw, gezond, dat kan niet, al ziet 't 'r nou liet uit, dat kind zou ziek zijn geworden of d'r moeder nagegaan, eer we 'n jaar verder zjjn. 'n Kind dat zure appelen krijgt in plaats van geschraapt spek Nét wat u zegt. Dat kan ommers nietOch, als dat mensch zelf ook zoo mal niet had gedaan, dan had ze ommers ook zoo jong niet hoeven te sterven Dat zeg ik nog daarnet tegen me Lientjeze het d'r eigen op d'r hals gehaald. Weet u nog wel die middag dat ik tegen haar zjjmensch, mensch, doe toch vannacht je raam dicht, want je vermoort je man en je kind en jezelf. En toen had ze 'n groote mond Ja, eigenwjjs was ze. Weet u nog wel, dat ze 't me zoo afstree, toe 'k gezegd had dat al dat baden maar kramp in 't lijf gaf. 'k Stong der bjj hoor. En geen stnkkie vleesch toen ze ziek was geweest. De tering lei op d'r. En als je dan geen goed stukkie vleesch in je lijf krijgt, dan hou je 't ommers niet uit. Nee hoor, geen behoorlijk soepie kwam d'r over de vloer. Ja, soep van boonen met 'n ei d'r door, maar dat reken ik niet, daar zit de kracht van de pomp in Ja, dat 't mensch heeft d'r eigen dood op 'r hals heeft gehaald, zoo besloot juffrouw Pieters dat kennen ze mjjn niet uit m'n hoofd pratenlaatslejen Dinsdag met die natte kou sting 't raam toch 's nachts wjjd open'k Heb 't 'r nog zoo dikwjjls gezegd, maar 't mensch wou niet luisteren, en zoo Met een ruk' werden de vrouwen weg, uit elkaar geduwd Jan, doodsbleek, met doffe oogen, stormde voorbjj, storte zich het huis in Het was donker geworden, de vrouwen rilden. Zachtjes aan, achter elkaar, slopen zjj naar boven. ZIPPORA.

De Moker | 1910 | | pagina 3