No. 33. Zaterdag 15 October 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HEt KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Schiedamsche Bestuurdersbond. Cursussen. Steun Moker. ,',Kunst en Strijd". Het kiesrecht-petitionnement. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". ADVERTENTIËN: V/s cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De leden der aangesloten Vereenigingen, die dezen winter de bekende cursussen (alsook eene in de DUITSCHE TAAL) willen volgen en zich nog niet bij den Secretaris hunner Vakvereeniging hebben aan gemeld, kunnen zich a. s. Zaterdagavond van 9—10 uur op het Bureau van den Bestuurdersbond nog aanmelden. Zij die zich hebben opgegeven voor de cursussen in Ned. Taal en Vakvereenigings-Administratie, moeten zorgen DINSDAG 25 OCTOBER, 's avonds half negen present te zijn in „Constantia". HET BESTUUR, P. DE BRUIN, Voorzitter. J. NI. VAN PELT, Secretaris. Partjjgenooten en geestverwanten, denkt nog eens om ons blad. We hebben een gewone en extra stenn- penning, beiden moeten gestadig vermeerderd worden. Ziet tevens dat ge abonnees voor ons blad wint en maakt dat de advertentiepagina geregeld gevuld wordt. Degenen, welke nog bonboekjes of steunljjsten in hun bezit hebben, gelieven deze Woensdagavond aan ons af te dragen. Zondag a.s., v.m. 10 uren, Ledenvergade ring. Oud-leden, die nog insignes in hun bezit hebben, worden verzocht tegen vergoeding, deze aan het Bestuur at te geven. HET BESTUUR. In een Zondagochtend in „Eensgezindheid" te Amster dam gehouden vergadering werden de drie door het Partijbestuur benoemde kommissies inzake het kiesrecht petitionnement namens h-t partijbestuur geïnstalleerd. Troelstra sprak in afwijking van de in de Partij heerschende gewoonte, met het oog op het groote belang van het ernstige werk, een ernstig woord als installatie rede. De taak, die ons is opgedragen, is voor de Nederlandsche arbeidersklasse van het grootste gewicht en het is noodig, dat de speciale organisatie, die het Partijbestuur voor het kiesrecht-petitionnement heeft geschapen, goed ineengezet wordt. Ons werk is de leiding van het volks-petitionnement in den geest der Partij en volgens de hoofdlijnen, door het P. B getrokken. De taak van het komitee van aktie is aan te vuren, aan te vullen, de plaatselijke akties te organiseeren en van propagandamateriaal te voorzien, de propaganda van sprekers te voorzien en een bureau van navraag te vormen. Het geheele jaar zal niet alleen een stille aktie gevoerd moeten worden, maar ook een zoodanige voortstuwende aktie, dat naar buiten blijkt het gansche jaar door hoe er een zwellende kiesrechtstroom is en aldusv die suggestieve indruk in het land ontstaat die voor liet welslagen der aktie noodig is- Het komitee zal het schriftelijk materiaal voor huisbezoek en openbare propaganda moeten leveren Het financieele komitee zal de zeer groote geldelijke middelen moeten bijeenbrengen, die de aktie kosten-vzal. Het kolossale aantal handteekeningen van honderd duizenden mannen en vrouwen moet toonen, dat de op onze jaarlijksohe meetings vertegenwoordigde tiendui zenden nog slechts de voorhoede vormen van het veel grooter kiesrechtleger dat achter hen staat. Het petition nement moet tevens de voorbereiding wezen van verdere kiesrechtaktie, met nieuwe middelen desnoods. Het petitionnement moet het aantal kiesrechtvoorstanders uitbreiden, moet tal van mede standers tot mede- strijders maken, moet de kiesrechtstrijders overtuigen dat voor den kiesrechtstryd offers gebracht moeten worden, zoodat wij voor verdere aktie in volledige mate op die strijders kunnen rekenen. Het volks petitionnement moet verder die belangrijke aanzwelling van de gelederen van S. D. A P. en N. V. V., en ook van onze pers brengen, waaraan de arbeidersbeweging zoo groote behoefte heeft. De aktie voor het volks petitionnement eindelijk zal niet het minst voor de dappere strijdsters in ons midden het welkom en nood zakelijk middel zijn om de vrouwen te winnen voor het socialisme, de vrouwen die onze vergaderingen niet in zoo talrijke mate bezoeken, doch vooral door huisbezoek gewonnen worden. Zoo zal deze petitionnementsaktie een renzen-propaganda worden voor organisatie en socialisme. Wij zullen vooral in het oog moeten honden, dat onze propaganda zich mede richten moet tot de christelijke arbeiders. Onder de christelijke arbeiders van allerlei klenr leven onze eischen. Motiveeren wij onze eischen met grepen uit het volle arbeidersleven, dan zullen wij tal van kiesrecht-nn-destandeis in de christelijke arbei derskringen winnen. Nn reeds worden die arbeiders in hunne pers gewaarschuwd om zich zoo steil mogelijk te stellen tegenover onze aktie. Die waarschuwingen zullen voor ons nieuwe middelen van propaganda vor men. Op het pant van den tienurendag, het pensioen, het gescharrel met sociale verzekering, de duurte der levensmiddelen zullen tal van christelijke arbeiders de oogen openen. Hoe is dan de organisatie, zooals het Partijbestuur die gedacht heeft? Het komitee van aktie en piopaganda zal de leiding van aktie en propaganda hebben en des wegen verantwoordelijk zjjn aan het Partijbestuur. Om te maken dat het werk van het komitee zooveel moge lijk tot zijn recht komt, is het komitee samengesteld uit vertegen woo; digeis van Partijbestuur, Redaktie van Het Volk, Vakbeweging, Vrouwenbeweging en Studie- klnb. Aan het komitee is toegevoegd een bezoldigd sekretaris, die de uitvoerder zijner besluiten en de levende baud met de geheele beweging moet zijn. Hij zal in voortdurend**, ook mondelinge aanraking met de werkers in de beweging moeten zijn. Van hem wordt verwacht die aangenaamheid van omgang en toch stevigheid van optreden, waardoor een zoo opgewekt mogelijke stem ming in de beweging geschapen wordt. Hjj zal de aktie in gang moeten brengen en houden op plaatsen, waar dat mocht falen. Hij zal moeten Zorgen zoodanig steeds op de hoogte te zijn van den stand der beweging in het geheele land, dat hij maatregelen nemen kan om hulptroepen te zenden, waar dat noodig is. Hij is de organisator en zal dus niet in beslag genomen worden door het zennwspannend werk van het spreken op openbare vergaderingen. Hij zal een vast bureau in de stad moeten hebben, een of meer klerken of assistenten, en plaatsvervangers uit het komitee, indien hij, wat dikwijls het geval zal zijn, nitstedig mocht zijn. Hij zal de vergaderingen van het pers-komitee zoo geregeld mogelijk hebben bij te woneD, teneinde de hem gebleken behoeften der propaganda aan het pers-komitee kenbaar te maken. De sekretaris-penningmeester der partij, die tevens lid van het komitee van aktie is, is tevens lid der finantieele kommissie, ten einde den noodzakelijken band tusschen de drie te leggen. Tot leden van het pers-komitee zijn benoemd dezelfde partjjgenooten, die reeds eenige maanden vóór de groote betooging de perspropaganda gevoerd hebben. Daarin ligt waardeering voor een tot nog toe door hen verrichten arbeid, die echter in de toekomst nog veel intensiever verricht zal moeten worden. Het perskomitee zal moeten zorgen, dat in de talrijke openbare vergaderingen, die gehouden zullen worden en bjj het huisbezoek en de persoonlijke propaganda het schriftelijke materiaal aan wezig is. Tal van vlugschriften van allerlei aard, vorige en tegelijk zakelijke vlugschriften zullen verstrekt moeten worden. De intellektueelen in de partij hebben in de verzorging der partij met brochures tot dusver lang niet zoo gewoekerd met hun krachten als mogelijk was. Van hen wordt verwacht dat zjj zich bij het pers- komitee zullen aanmelden voor het schrijven van pro pagandageschriften, voor het verschaffen van materiaal. Er zal veel en spoedig geschreven moeten worden. Thans is het inderdaad waarde arbeiders wachten op ons. Er is o.a. groote behoefte aan een of meer vlugschriften, waarin de geschiedenis der kiesrechtbeweging in ver schillende landen van Europa wordt besprokende ondervinding en de resultaten der beweging in Zweden en Finland, in België en Oostenrijk. Deze vlugschriften zullen natuurlijk geschreven moeten worden op een manier, dat zij in den geest onzer partij werkendat zij een middel worden om den revolutionairen geest der party te versterken, niet om speciale twistpunten naar voren te brengen. Een ander vlugschrift zal den stand der sociale wetgeving met het kiesrechtvraagstuk in verband moeten brengen, een derde de geschiedenis der kiesrechtbeweging in ons land historisch materialistisch moeten bewerken. Een speciaal vlugschrift zal zich tot de katholieke arbeiders moeten richten en voorbeelden van de kiesrecht-houting der buitenlandsche katholieken moeten brengen. Een vlugschrift dat de noodzakelijkheid van het kiesrecht uit den geheelen politieken en socialen toestand afleidt, zal van groote beteekenis moeten worden. Een reeks van vlugschriften zal het belang der vakbe weging bjj het kiesrecht moeten uiteenzetten. Een ander vlugschrift zal zich te richten hebben tot de arbeiders die nog de anarchisten naloopen. Eindelijk zal de pro paganda onder de vrouwen met een bizonder vlugschrift voorzien moeten worden. Het pers-komitee zal zich ook in verbinding moeten stellen met de redaktie van Het Volk. Ons partyor- gaau zal den wassdnden kiesrechtstroom nog meer dan thans te weerspiegelen hebben. Er zal in de redaktie koncentratie van kracht op de kiesrechtaktie moeten gesticht worden. Uit elke uiting in de burgerlijke pers zal een welkome aanleiding gevonden moeten worden om steeds weer te schrijven over het volkspetitionne- m^nt. Aangezien de leden der redaktie van Het \olk reeds met werk overladen zjjn, beschonwe het pers-ko mitee zich als vaste medewerkster van Het Volk. Vorige verslagen van mooie vergaderingen zullen van de aktie voortdurend getuigen moeten. Artikelen in den geest als by de schets over de brochure-behoefte genoemd zijn, zullen aan Het Volk geleverd moeten worden. Voorts zal het pers-komitee de plaatselijke pers van artikelen te voorzien hebben. Niet alle bladen zullen dezelfde artiken kunnen opnemen. Het eeue blad heelt veel meer plaats dan het andere. Daarenboven verschijnt een blad in een eigenaardige omgeving met eigen eischen. Er zal dus overleg n oeten komen tusschen de plaatse lijke peis en het pers-komitee, bijv. door een gemeen schappelijke vergadering of ook wel door bemiddeling van den» sekretaris van het komitee van aktie. Het pers-komitee zal zich op de hoogte moeten houden van wat in de kleine pers onzer tegenstanders geschreven wordt en wat er aan strooibiljetten tegen ons rondgaat. Getracht zal moeten worden ook in de bnrgerpers verkeerde voorstellingen door ingezonden artikelen be streden te krijgen. Bij al wat het pers-komitee verricht zal het doel moeten zijn te overtuigen met argumenten. Het allereerst zal het pers-komitee zeker voor materiaal voor de huisbezoekers moeten zorgen. De financieele kommissie zal moeten zorgen dat er geld komt. Zoo zou het Partijbestuur de leden der aan de kiesrechtbeweging deelnemende vereenigingen kunnen uitnoodigen tot het storten van een uur loon, bedragende minstens 10 cents, reeds by den aanvang der beweging, waarbij gerekend wordt op de aanbeveling daarvan door het Vakverbond. De groote moreele beteekenis dezer storting van een uur loon is, dat het de leden der vak- vereenigingen ervan doordringt, dat ook de kiesrecht aktie offers van hen vraagt, evengoed als de ekonomische beweging. Zal het later noodig blijken groote offers te vragen, dan is thans met het wekken van het bewustzijn der noodzakelijkheid daarvan reeds een aanvang gemaakt.

De Moker | 1910 | | pagina 1