FEUILLETON. Van onze vroede vaderen. Een eenvoudige reparatie. J aarversl. „Door Eendracht Sterker" Vakbeweging. Kunst aan het Volk Daarnaast zullen vrijwillige bedragen moeten worden gevraagd van koöperaties, vereenigingen en personen, want de aktie zal duizenden en duizenden guldens kosten. Willen wij ons werk goed verrichten, dan zal het noodig zijn, dat de komitee's op een vasten dag van de week bijeen komen, bijv. eiken Zaterdag. Gehoopt en vertrouwd mag worden, dat wij door ons werk meer nog zullen doen dan de beweging leiden, dat wij namelijk door ons werk een voorbeeld zullen zijn voor de partij. Thans moeten duizenden ongeloovigen bekeerd, dooven hoorende, blinden ziende gemaakt wor den. Ons werk daartoe, aldus besloot Troelstra, vangt thans aan. Bij de uitvoerige besprekingen, die op deze installa tie-rede volgden, werden tal van aanwijzigen omtrent de aktie en organisatie gegeven. Het komitee van aktie wees Troelstra als zijn voor zitter aan en Oudegeest als tweede voorzitter, terwijl Voogd als tweede sekretaris werd aangewezen. Van het pers-komitee werd De Miranda voorzitter en Ed. Polak sekretaris. Zondag a.s. om half elf vergadert het komitee van aktie weder op het bureau van het Vakverbond. Voor vele Schiedammers was de raadszitting van 11 Oct. een gewichtige. De twee punten, die de hoofdschotel vormden, waren het benoemen van een wethouder en het 4e bedrijf van het ziekenhuis. Nadat veel kleingoed den hamer was gepasseerd, kwam aan de orde het benoemen van een wethonder voor onderwijs. Volgens de meening van velen zouden de koalitie- mannen het niet aandurven het eminente raadslid Goslinga als de uitverkorene aan te wijzen. Doch, zoo als het meer gebeurt, hebben de gedachten- lezers zich in de christelijke raadsleden vergist, want met 13 van de 19 stemmen is het dominee's zoontje benoemd geworden. Als men nu weet dat in deze raads zitting tegenwoordig waren 8 kath., 5 chr. en 6 leden van links, dan is het heel duidelijk dat de katholieke heeren hier een dienst bewezen hebben, die vermoedelijk duur betaald moet worden. Doch de kluif is binnen gehaald, alsmede de f 1500 salaris daaraanverbonden. De f 1500 zullen den heer Goslinga wel het beste toeschijnen, aangezien zijn inkomen, tenminste als zijn aanslag in de gemeentebelasting goed is, nog minder is dan van een meesterknecht in een branderij. Schiedam kan thans rustig zijn en niet het minst de openbare school. Bij de benoeming van regenten van het St. Jacobs Gasthuis, waarover reeds in verschillende raadszittingen gekibbel is geweest tusschen de tegenwoordige regenten en den raad, verklaarde partijgenoot de Bruin niet aan deze benoeming te zullen medewerken, omdat geen personen op de voordracht staan, die met de nooden en behoeften van de aldaar verpleegden maar eenigszins op de hoogte kunnen zijn. Hij verliet daarom tijdens de stemming de zittingzaal, gevolgd door den heerKoopmans. Ook het bouwen van een nieuw ziekenhuis, waar over in de vorige zitting de stemmen staakten, werd thans zonder complimenten verworpen. Behoorde in de vorige zitting het christ-hist. raadslid v. d. Meer nog tot de voorstemmers, in dien tusschentijd schijnt hij zoodanig door zijn koalitiegenooten onder- Wij zaten aan den huiselijken haard over huiselijke diügen te babbelen. Een beetje zorgelijk, zooals dat bij den gemiddelden mensch in dezen tijd al haast niet anders kan. Moeder de vronw had het over de duurte van het vleesch en over andere prijzen, die maar altijd stijgenover de schoenen van de kinderen, die in een maand versleten zijn over de gordijnen, die eigenlijk vernieuwd moesten worden, maar die nog maar een jaartje moeten hangen, want als de gordijnen vernieuwd zijn, zal het karpet er zoo oud bij afsteken. Ja, zuchtte moeder, van het een val je in het andere. Dat komt in de fijnste families voor, merkte Gerrit, de filosoof op, onze bovenbuur, een klerk bij de H. S. M., die zoo'n beetje onze huiskat is geworden. Hij zei het met een eigenaardigen toon, alsof hij nog meer op zijn hart had en moeder, nieuwsgierig, vroeg dadelijkWat bedoel je Wel, zegt hij, bij Hare Majesteit, onze geëerbie digde koningin, is het net zoo. Daar hebben ze voor nieuwe stallen vier honderd vijf en twintig duizend gulden laten verbouwenen nu het stalpersoneel naar de nieuwe woningen verhuist, blijkt de vleugel van het paleis, waar ze uittrekken, zoo verruïneerd, dat er zoo geen ander volk in kan. Ze zijn aan het praktiseeren ge gaan en tot de konclusie gekomen, dat het het zuinigst zou zijn de bijkeuken en den wijnkelder over te brengen handen te zijn genomen, dat hij het voor de 2e maal niet waagde te zondigen en thans tegen stemde. De arbeiders kunnen tevreden zijn met hun christelijke arbeiders-afgevaardigden. Wij ontvihgen het achtste jaarverslag van de Coöpe ratieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging ,,Door Een dracht Sterker". Wij nemen er uit op dat het ledental iets is achter uitgegaan in het afgeloopen jaar. Bedroeg het ledental bij den aanvang van het boek jaar 1124 leden, het ging tot 1066 terug; 161 leden werden afgeschreven tegen 103 leden welke toetraden. Deze achteruitgang vindt z'n oorzaak in de oprichting van de B.-K. C operatieve Bakkerij en het feit, dat verschillende ledeu liever 10 pCt. tij particuliere bakkers beurden dan dat ze tevreden waren met de 7 pCt. die ,,D. E. S." toen uitkeerde. Uit het Fonds voor Algemeene Volksbelangen en Coöperatie werd getrokken 50 gld. voor het Bureau voor Arbeidersrecht te dezer stede; 100 gulden a?,n de Vereen, van Schiedamsche Gezondheidskolonies; 150 gulden voor de staking en uitsluiting van de Textielarbeiders te Enschedé. Verder had het bestuur machtiging gekregen over 900 gulden te beschikken voor gratis brood en kruidenierswaren aan hulpbehoevende leden en voor het uitzenden, met de vacantiekolonie van ongezonde kinderen der leden. Nog vermelden wij dat er van de Bakkerij 10 en van de Verbruikswinkel 5 pCt. wordt uitgekeerd. Begin Augustus werd in de Dwarsstraat een nieuwe winkel geopend, welke het sinds dien'bjjzonder druk heeft gehad. De werktijd van het personeel is ongeveer 10 uren per dag; Zaterdags is het eenige uren langer. Tot nu toe kreeg men 4 dagen verlof. Het volgend jaar wordt dit 6. Nu volgt er iets wat we niet goed snappen. Aan hen die het verlof in één termijn n men wordt 6 dagen gegeven, in twee termijnen 5 en in meerdere termijnen 4 dagen. Dat begrijpen we niet van een bestuur, hetwelk geheel uit arbeiders bestaat, dat zij zoo'n ver schil maaktWvat raakt het het bestuur of het personeel ineens of in gedeelten 6 dagen vrjjaf wil nemen? Wij geven het bestuur in overweging dit terug te nemen, daar het tegen de democratie indruischt. Gezien de verdere cjjfers kunnen we constateeren dat de,, Coöperatie" er goed bij staat. Hoewel wij deze „Coöperatie" niet anders beschouwen dan een dividend-coöperatie heeft het voor ons veel voor boven de particuliere bakkers. Hoe wel de „Coöperatie" voor de arbeidersbeweging niets afstaat, (buiten steun Enschedé en Bureau voor Arbeiders- recht) kunnen we haar toch aanbevelen bij de Schie damsche georganiseerde arbeiders. De redenen daartoe zijn, dat het personeel het beter heeft dan bjj particuliere bakkerspatroons, de loonen en de werktijden over het geheel genomen er beter en geregelder zyn. Resumeerend dringen wij er bjj onze partijgenooten en geestverwanten op aan, zoolang we zelf nog geen „arbeiderscoöperatie" hebben, lid te worden van „D. E. S." Nu nog een enkel woord over de vergadering welke op 17 Oct. a.s. 's avonds te 8 uur in de zaal der S.O.V. is uitgeschreven. Door 22 leden is een voorstel inge diend van een zeer reactionaire strekking, in hoofdzaak n.l. betreffende de procenten van de winst aan het personeel. Alle leden, welke de democratie liefhebben moeten dien avond aanwezig zjjn om gezamenlijk hun stem te ver heffen tegen zulk eeu verkeerd ingrijpend voorstel! van den oostervleugel naar den westervleugel en in den oostervleugel de adjudanten en zoo onder te bren gen. Toen dat eenmaal beschikt was, bleek het noodig, een tunnel van het eene einde naar het andere te ma ken, omdat de dienstdoende dame du palais, als ze met de chef-keukenmeid moet overleggen of er worteltjes of koolrapen zullen worden gegeten, niet ieder oogenblik den prins in zjjn stutiën kan storen. Al loopt ze nog zoo zachtjes achter hem om, dat hindert toch op den duur geweldig. Yooral als je in staatszaken studeert. Dat kon mjjn wederheft zich best voorstellen. En, vervolgde Gerrit, toen ze het erover eens waren, dat een tunnel noodig was, zagen ze al heel gauw in, dat het dan maar het best zou zjjn als er toch al lerlei werkvolk over ons huis is, om meteen de boven verdieping van het heele paleis onderhanden te nemen. Al jaren was dat in de maak, want de heele boven verdieping is van hout en als er 's nachts brand kwam, zou het dienstpersoueel en de logeergasten miserabel aan zijn eind komen. Zelfs met levensgevaar zoud-n ze niet zijn te redden. Minister Kolkman heeft het mij met eigen mond gezegd en die is wezen kijken. Zoo val je van het een in het ander. Het grapje van de verbouwing kost, zonder luxe vijf-honderd tachtig duizend gulden Vijf honderd tachtig en vier honderd vjjf en twintig, hoeveel is dat, Ne je Netje, die voor onderwijzeres studeert, keek op van. haar schoolschrift, maar had het maar half gehoord en Gerrit vulde zelf onmiddellijk aaneen millioen, kind. Een millioen. Eon nillioen en vjjf duizend guldenmaar dat peulschilletje geef ik "je cadeau. Een millioen zei Kees, met eerbiedige opgeto genheid, Kees, die geregeld een twintigje speelt en Bakkersgezellen. Zondag a.s. van 12 tot 4 uur wordt in den Haag een betooging gehouden tot afschaffing van den nachtarbeid en invoering van den tien urendag in de groote zaal van de Diergaarde. Als sprekers zullen optreden Dr. v. d. Brink, Mr. Mendels en Goudsmid. Wij verzoeken de organisaties, die deelnemen aan de betooging, op tijd present te zijn. Wij gaan met de trein van 10 48 van Schiedam. Bjj aankomst in den Haag in optocht naar de Diergaarde. Iedere organisatie, die sympathiseert met onze eischen, moet zorg dragen dat deze slotbetooging een indrukwekkend karakter krijgt. Het is voor ons aller belang dat paal en perk wordt gesteld aan de schandelijke toestanden waar onder de bakkersslaven werken. Daarom a.s. Zondag, allen naar den Haagl Helpt ons in den strjjd, dienwjj voeren Het Bestuur Afdeeling Schiedam Bakkersgezellenbond. 'i immerlieden. De afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Timmerliedenbond hield Vrijdag 7 Oct. haar huishoudelijke vergadering. Voorzitter opende de vergadering en deelde mede dat sinds de vorige vergadering wederom 2 leden waren toegetreden. Aangaande de loonactie was, volgens besluit der vorige vergadering, de patroonsvereeniging aangeschre ven om nogmaals een conferentie toe te staan, doek tot heden was nog geen antwoord ingekomen, zoodat afwachten de boodschap is, alvorens verder gegaan kan worden. Op de meeting van den Bakkersgezellenbond in den Haag zal de afdeeling vertegenwoordigd worden door één afgevaardigde. De financiën van het werkloozenfonds lieten het toe, dat de uitkeering na drie dagen werkloosheid reeds ingaat en het bedrag verhoogd kon worden. Op 5 Nov. wordt door de afdeeling een feest verga dering georganiseerd, waar de bondssecretaris v. d. Wal zal spreken. Voorzitter wekte de leden op deze vergadering te bezoeken en zooveel mogelijk ongeorganiseerde timmer lieden mede te brengen en sloot daarna de vergadering, Het verloop van de laatste algemeene vergadering van „K. a. h. V." heeft de gemoederen in onze stad secuur in beweging gebracht. Men kan er niet over uit dat er nu 7 socialisten in het bestuur zitten(het zijn er maar 6, maar eentje meer of minder kijkt men niet op.) Aan wie is evenwel de schuld dat het zoo geloopen is Natuurlijk aan 'degenen welke nu het hardste razen over den uitslag. Vooral van vrijzinnige zijde is men er nu op uit om eens te toonen welk een liefde er bjj hen zit voor „K. a. h. V." Men toont dit door de vereenigiug, welke nu beslist „rood" is volgens hen, zooveel mogelijk af te breken. Wat hebben onze mannen in deze misdreven, dat er zelfs van „een soort drjjven in die richting" wordt ge sproken Zij hebben niets meer of minder dan gebrnik gemaakt van hun recht als lid om candidaren te stellen. Dat zij hun mannetjes candideerden wil nog niet zeggen dat zij anderen geen plaatsje gmnen in het bestuur. Wij werpen dit veire van ons. Maar dat er van andere zijden geen andere belangstelling wordt getoond dan altjjd berekeningen opzet, hoe h\j de f 4500 netto zou verdeelen, die zjjn privaat bezit zouden worden, als op zijn nummer df houderdduizend viel. Een millioen! H(j spande zwjjgend zijn voorstellingsvermogen tot het uiterst, om de hoegrootheid van een millioen te beseffen. Gerrit begreep hem en hielp hem op weg. Een millioen, daar moet jij met je veertien gulden in de week een kleine veertien honderd jaar voor werken, om het te verdienen. Een stumperd, die het nog niet tot tien gulden brengt, heeft er twee duizend jaar voor noodig. Moeder de vrouw, die een goede minister van finan ciën is, maar niet dagelijks met millioenen omspringt, hoorde daarvan op en werd nadenkend. Het zal dan wel wat prettigs worden, wat ze ervoor krijgt, bracht ze te berde en in Netje's oogen, die nu ook begreep waarover het liep, schitterde de herinnering aan de arabische paleizen van louter marmer en goud, uit de Duizend en één nacht. Wat prachtigs? zei Gerrit. Ik heb je toch gezegd: zonder luxe. De stallen zijn immers ook degelijk, maar sober. En dit is niet meer dan een eenvoudige reparatie. Alleen de trap wordt van steenom het brandgevaar. Wat worden die menschen dan verschrikkelijk afgezet, riep moeder uit. Voor een eenvoudige reparatie, hoeveel was het ook weer Vijfhonderd tachtig duizend gulden. Moeder schudde het hoofd en zei, nog lang niet verzoendenfiu, ze moeten het zelf betalen. Het gaat mij niet aan. Neen, zei Gerrit, ze moeten het niet zelf betalen, jjj betaalt er meer aan dan zullie.

De Moker | 1910 | | pagina 2