No. 34, Zaterdag 22 October 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. JDe Moker BERICHTEN. Zangvereeniging p Excelsior Het Voikspetitionnement. Vakbeweging. ABONNEMENTSPRIJS 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „COSSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. A D V E R T E N T I N 71/» cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Cons'antia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Kiesrecht-petitionnement. Op 6 Nov. as. worden er tot inzet van het petitionnement pro vinciale meetings gehouden. Voor Zuid-Holland zijn daarvoor aangewezen Rotterdam en Den Haag. De Schiedammers houden zeker dezen dag vrij om in grooten getale naar Rotterdam te gaan. Onderafdeeling van de Afd. Schiedam der S. D. A. P. Partijgenooten en geestverwanten Ondanks het feit, dat langen tijd door velen den wensch geuit was een Kinderkoor op te richten als onderafdeeling van Excelsior", hebben wjj sinds de oprichting van ons kinderkoor niet die medewerking der partijgenooten en van hen die ons nabij staan ondervonden, waarop wij meenen aanspraak te mogen maken. Met groote moeite en veel geldelijke offers wordt het kinderkoor in stand gehouden, omdat velen tot nog toe verzuimden hun kinderen er heen te zenden of ze weer onder allerlei voorwendseltjes van het kinderkoor deden afgaan. Bedenkt men wel, dat men alzoo doende, het bestaan van ons kinderkoor onmogelijk maakt Wjj vragen n met ernst dit alles te overwegen. Wij meenen het bestaan van ons kinderkoor te mogen verdedigen op grond van de ontwikkeling en beschaving welke van den kinderzang uitgaat. En daarom komen wij met aandrang u verzoeken uwe kinderen naar ons kinderkoor te zenden en uwerzijds mede te werken in samenwerking met ons bestuur, dat steeds een open oor heeft voor alle verzoeken en klachten, den mogelijken tegenstand bjj uwe kinderen te overwinnen. Met het oog op wat in andere plaatsen bereikt is, zou het een schande zijn als te Schiedam geen flink kinderkoor kan bestaan. De repetities worden gehouden op Zondagmorgen, voor kinderen beneden 10 jaar van 1011 uur, voor kinderen boven 10 jaar van 11-12 nur. De gezongen liederen hebben alléén een opvoedend karakter, zonder eenigen tendenz. Partijgenooten en geestverwanten, kent uw plicht. Helpt ons kinderkoor groot en sterk maken Het Bestuur van Excelsior", P. DE BRUIN, Voorzitter. D. VAN DIJK, Secretaris. N.B. Den ouders der kinderen die reeds het koor be zoeken, wordt verzocht een oogje in 't zeil te houden, opdat hun kinderen op tijd de repetities bezoeken en hun tevens op 't hart te drukken zich gedurende de repetities ordeljjk te gedragen. De tekst van het adres aan de Regeering, waarvan de onderteekening door vele tienduizenden manneD en vrouwen het volkspetitionnement voor algemeen kies recht zal uit maken, luidt, gelijk die door het Partijbestuur der S. D. A. P. is vastgesteld, aldus Aan de Regeering. De ondergeteekenden, allen meerderjarige burgers en burgeressen van Nederland, verzoeken dringend Uwe medewerking; om de grondwet zoodanig te her zien, dat daarin het algemeen direkt enkelvoudig kiesrecht voor meerderjarige mannen en vrouwen wordt opgenomen, gepaard met zoodanige veranderingen in onze staatsinrichting, dat de werking van dat algemeen kiesrecht niet wordt vervalscht of verzwakt. De gronden, waarop deze eisch steunt, zijn de volgende De nooden en behoeften der arbeidende klasse, voortspruitende uit het heerschende ekonomische en politieke stelsel, roepen luide om voorziening. Reeds sedert tal van jaren laat zij de meest rechtvaardige wenschen hoorentot regeling en beperking van den arbeidsduur van volwassenentot verlossing van het kind uit den greep van den winstzoekenden ondernemer tot bescherming der vrouw tegen de nadeelen van bijzonder voor haar schadelijken fabrieksarbeidtot voorziening in geval van ziekte, invaliditeit en ouderdom tot verbetering der nog steeds ellendige woningtoe standen tot verheffing van het volksonderwijs, dat voor de meeste kinderen uit het volk reeds eindigt op een leeftijd, waarop de vatbaarheid voor ontwikkeling eigenljjk eerst begint altemaal zaken, het eerste en meest wezenlijke levensbelang van den mensch rakende. Maar de opvolgende regeeringen bleken niet vol doende te staan onder den invloed der arbeidersklasse, om te doen, wat de nood des volk van hen eischte. Na de aanvankelijke kiesrechtuitbreiding in 1887, onder den druk der eerste kiesrechtbeweging tot stand gekomen, werd wel is waar een aanvang gemaakt met de wettelijke arbeiders-bescherming, maar van het totaal onvoldoende daarvan is ieder overtuigd. Sedert dien valt een bijna volkomen stilstand in de uitbreiding der arbeidswetgeving waar te nemen en hoewel de Kamer vóór de jongste algemeene ver kiezingen een motie aannam tot invoering van den wettelijken arbeidsdag van hoogstens tien uren wordt deze uitspraak door de huidige regeering evenzoo ge negeerd, als dat tot heden met de gansche beweging onder de arbeiders naar een tien-urendag het geval is geweest. Na de verdere uitbreiding van het kiesrecht in 1896 is een aanvang gemaakt met de sociale verzekering en een ongevallenwet in het leven geroepen, waarvan de gebreken algemeen worden erkend maar de uitbreiding dezer verzekering tot landarbeiders, zeevisschers en zeelieden, dienstboden en andere uitgeslotenen laat nog steeds op zich wachten. Inmiddels roepen andere nooden als b-drjjfsziekten, invaliditeit, moederschap en werkloosheid tot heden tevergeefs om voorziening. De belastingherziening, in 1892 tot stand gekomen, brengt geene wezenlijke verandering in dezen toestand, dat het hoofddeel vau den Nederlandschen volksrijkdom in handen is van een betrekkelijk kleine groep van personen, die nog steeds in de gelegenheid bljjven, de lasten, volgens recht en rede door hen verschuldigd, af te wentelen op hen, die met hun arbeid deze rijk dommen hebben voortgebracht. De wassende behoeften doen de staatsuitgaven steeds stijgenmaar men tracht het meerdere geld niet te vinden in verzwaring der lasten op groote vermogens, inkomens en erfenissen, doch in verhooging van indirekte belastingen, die grotendeels door den minderen man gedragen en uit den nooddruft van ontberende vrouwen en kinderen betaald worden. |En terwijl de steeds stijgende prijzen der levensmiddelen en de hooge woninghuren reeds zulke zware eischen stellen aan den werkman en be ambte, wier inkomen daarmede geen gelijken tred houdt, wórden nieuwe belastingen in het vooruitzicht gesteld, die hun het leven nog zwaarder zullen maken. Intusschen blijft achterwege, wat juist moest ge beuren, om den druk op het volk te verlichten en geld los te maken voor de sociale wetgevingbezuiniging op militaire uitgaven. Alle partijen schermen met dit woord, maar geene regeering bleek van zins of bij machte, dezen eisch door te voeren. Aan forten en stellingen, aan kanonnen en oorlogoschepen worden de millioenen weggeworpen, waaraan het zweet van den ontberenden werker kleeft en hoeveel daaraan ook wordt geofferd, steeds weer worden op grond van het totaal onvoldoende van hetgeen bestaat nieuwe millioenen voor deze inproduktieve uitgaven geëischt. Waar zoo de partijen der bezittende klassen, die steunen op het bestaande beperkte kiesrecht, dat een groot deel der arbeidersklasse uitsluit, zich onwillig of onbekwaam toonden, de volksbelangen te behartigen, daar ligt het voor de hand, dat in die klasse, wier leven, wier gezondheid, wier ontwikkeling door dit wanbeheer het ergst worden geschaad, de drang wordt gevoeld, haar politieke macht te versterken door het kiesrecht voor alle burgers en burgeressen te ver overen en regeering en wetgeving onder haren invloed te brengen. De beweging voor het algemeen kiesrecht, waarin deze drang zich uit, toont bij hare jaarlijksche be- toogingen voortdurenden groei. Maar ook onder de arbeiders, die buiten deze beweging staan, wordt de drang naar een demokratisch kiesrecht gevoeld, zoodat ook de katholieke arbeiders, op het voorbeeld hunner Duitsche kameraden, het algemeen kiesrecht voorstaan, terwijl het „arbeiderskiesrecht" van „Patrimonium" hiervan in de praktijk weinig zou verschillen. Ook onder de vrouwen is een toenemend politiek leven waar te nemen, gevolg hiervan, dat zij door het be staande productiestelsel meer en meer tot arbeid buiten het gezin, in fabriek, werkplaats en kantoor worden gedrongen en daarbij onderworpen zijn aan al die mis standen, die den mannelijken arbeider verplichten tot vakorganisatie en tot het oefenen van invloed op staats bestuur en wetgeving. De eisch van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen is daarom de eerste eisch van het huidige politieke leven en geene gronden van recht of van algemeen belang kunnen tegen de recht matigheid, de noodzakelijkheid en de urgentie van dezen eisch worden aangevoerd. Integendeel is het recht aan de zijde der arbeiders, als zij, die alles voortbrengen wat de maatschappij be hoeft, op dien grond eischen dezelfde medezeggingschap in het staatsbestel als anderen. Deze eisch klemt te meer, als de staat den arbeider gaat verplichten een deel van zijn loon te besteden aan verplichte verze kering, een stelsel van dwangmaatregelen, die in geen geval aan meerderjarige burgers mogen worden opgelegd buiten hun eigen direkte medewerking. Maar bovendien is de invoering van algemeen kies recht eene zaak van algemeen belang, daar het alle arbeiders roept tot deelneming aan de politiek van hun land en hen daardoor rijp maakt voor de taak, die de opstrevende arbeidersklasse ook in ons land wacht, de tauk n.l. om meer en meer een overwegenden invloed op de leiding van zaken uit te oefenen en haar stempel te drukken op de inrichting van staat en maatschappij. Waar in de ons omringende landen het algemeen kiesrecht reeds bestaat, en overal, waar dit niet geheel is verwezenlijkt, door de arbeiders een toenemende aktie daarvoor is op touw gezet, zal invoering ervan ook bij ons niet kunnen uitblijven. De opleving der arbeidersklasse in geheel Europa laat zich door geene kunstmatige beperkingen tegen houden. Zooals de bezittende burgerklasse sinds de Fransche revolutie de leiding der staatkundige en maat schappelijke ontwikkeling van de vroeger heerschende klassen heeft kunnen overnemen, daar hare belangen en inzichten samenvielen met de eischen der maatschap pelijke ontwikkeling zelve, zoo streeft thans de arbeidende klasse daarnaar, en wel op denzelfden grond en met hetzelfde recht. Daarom dringen ondergeteekenden er op aan, dat door U met dit hun ernstig vertoog de noodige rekening zal worden gehouden, opdat onverwijld in Nederland een kiesrecht worde ingevoerd, dat overeenkomt met de sociale verhoudingen en met de onweerstaanbare eischen van een oplevend deel des volks, bereid in den strijd voor het algemeen kiesrecht die offers te brengen, die deze strijd van hen mocht eischen. Glasblazers. In de „Glas en Aardewerker" komt het volgende voor SCHIEDAM. Zondag 9 dezer was er huishoudelijke vergadering. Besloten werd om deel te nemen aan de betooging der bakkers tegen den nachtarbeid, in Den Haag. Een schrijven van de R. K. Glasbewerkers-

De Moker | 1910 | | pagina 1