FEUILLETON. EEN GEVAARLIJKE. Ditjes en Datjes. organisatie werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd om er eens werk van te maken dat er een einde kwam aan het vele zoek raken der flesschen. Medegedeeld werd dat 6 glasmakers niet minder dan 809 flesschen in eens te kort kwamen. Reclames er over hielpen niet. Er werd wel een onderzoek ingesteld, maar dit had geen ander resnltaat dan dat er bleek dat de andere ploeg er ook 125 te kort kwam en bp slot van rekening waren er, volgens mededeeling in de loods, 62 te veel. De directeur was er niet meer over te spreken en het eind was dat de glasblazers de 809 flesschen moesten betalen. Een andere klacht was dat de steenwerkers bij Antoon v. Deventer maar steeds voor lager loon moeten werken dan de andere glasblazers. Dit wil zeggen, als zij een zeker soort flesschen maken, dan wordt het kwantum met 50 verhoogd en wordt hun maar 90 pCt. van tarief uitbetaald. Voegt daarbij nog dat er steeds geroepen wordt over de afschaffing van den Zondagnachtarbeid bp Job. van Deventer en men ziet dat in onze ledenvergadering heel wat verbeteringen werden besproken. Jammer echter is het dat niet alle leden de verga dering bezoeken en dat er zoo velen buiten de organisatie blpven. Er zou heel wat te Schiedam gedaan kunnen worden. Wederom blpkt hieruit, dat het de vakvereenigiug niet aan pogingen ontbreekt om aan de ellendige toe standen, waaronder de glasblazers werken een einde te maken, maar alweer het groote leger ongeorganiseerden, oftewel klaploopers is de oorzaak dat de slaven der glashutten uitgezogen worden op eene verschrikkelijke manier. Op dan glasblazers, wapent u Schiedamsclie Bestaurdersbond. Dinsdag 18 October hield de S. B. B. eene algemeene ver gadering. Twee organisaties waren afwezig. De Voorzitter opent de Vergadering en doet eenige mededeelingen, betreffende de te houden cursussen. De deelname is weer vrij belangrijk. Voor de speciale Ned. Taai-cursussen hadden een 14-tal deelnemers zich opge geven, welke over 3 onderwpzers waren verdeeld. Ook voor de gewone taalcursussen hadden een flink aantal zich opgegeven, terwijl ook cursussen waren tot stand gebracht in eenvoudige administratie en Duitsche Taal. Voor Stenografie en Esperanto moesten nog eenige pogingen in 't werk worden gesteld, om leiders hier voor te vinden. Van B. en W. was bericht ontvangen dat wp konden beschikken over een lokaal van school C (Blauwhuis) aan de Lange Nieuwstraat. Dinsdag 25 October zullen de deelnemers aan de cursussen met de onderwijzers in „Constantia" samen komen, om verdere regelingen te treffen. Besprekingen hadden plaats over de gedurende de wintermaanden te houden Openbare Cursusvergaderingen. Drie der aangezochte sprekers hadden zich reeds be schikbaar gesteld, nl.de heeren Albarda, welke het Werkloosheids-verzekerings-vraagstuk zal behandelen Ossendorp, die het Openbaar Onderwijs zal behandelen en Oudegeest, welke een uiteenzetting zal geven van de stroomingen in de vakbeweging. Met de heer Heijermans moet nog eens onderhandeld worden. Op voorstel van het Bestuur werd besloten deze vergaderingen telkens op Dinsdag te houden in „Constantia", tegen een entrèe van 5 ct. De toegangs kaarten zullen vroegtijdig verkrijgbaar worden gesteld, zoodat de organisaties, welke kaarten wenschen, deze aan hunne leden kunnen verkoopen. Daar zat-ie weer aan 't station, in 'n wachtkamer, voor hem alleen gereserveerd. Twee reusachtige rijks veldwachters bleven bij hem, een derde moest met paperassen naar den stationchef om het Vervoer te regelen. Een aparte coupé moesten zp hebben, die op slot ging als hij erin en eerst weer open als de heele reis achter den rug was. Want een moordenaar was hij, een moordenaar en een roover. Hp grijnslachte. Publiek stond buiten voor de deur en het raam hem aan te gapen, meer dan een anderen gevangene, want voor 'n gewone maakte men zooveel omslag niet. Hij was buitengewoon gevaarlijk en dat prikkelde de menschen. Allen wilden ze hem zien en ze verdrongen zich voor deur of raam. Hij grijnslachte, dacht er niet aan zich om te wenden. Voelde zich gestreeld in zijn misdadigers-pdelheid. Zp zagen hem aan voor gevaarlijk. Welnu hij was gevaar lijk, had gevaarlijk willen zijn. As-ie nou opsprong en met groote sprongen naar de devr toevloog, dan zou je al die gapers eens zien wegvliegen, die fijne juffertjes die er tusschen zjjn, gillend en van de sokken vallend. Hij had er eigenlijk wel trek in, maar de naast hem zittende veldwachter had zoo'n ijzeren klauw, die zou 'm zeker bont en blauw knijpen en dan in den cel zouden ze hem zeker Wegens overdrukke werkzaamheden had de Voorzitter P. de Bruin, gemeend, zijn functie aan een ander te moeten overdragen, er tevens bijvoegende, dat het beter is, dat verschillende leden zich wat meer met de werk zaamheden zouden belasten en zoo min mogelijk alles op één persoon te doen neerkomen. Het Bestuur had gemeend, dat Dinkelaar de persoon was, die de voor zittersfunctie kon overnemen en werd deze den ver gadering aonbevolen. Hierop werd Dinkelaar bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Deze nam de benoeming aan en hoopte de voetsporen van zijn voorganger te drukken. Tevens bracht hij een woord van hartelijken dank voor het vele, dat De Bruin sedert de herrijzing van den S. B. B. voor de arbeidersbeweging gedaan had, er aan toe voegende, dat zeker het overgroote deel van hetgeen de S. B. B. tot stand had gebracht, door zijn leiding is geschied. De verkiezing van een 2en voorzitter werd tot de volgende vergadering uitgesteld. Eenige werkzaamheden werden geregeld betr. het oprichten eener afd. van den Fabrieksarbeidersbond. Ten slotte bracht de voorz. in herinnering dat de propaganda voor het Petitionnement voor Algemeen Kiesrecht is ingeluid. Er zal in de komende tijden hiervoor heel wat te doen zpn en hij sprak den wensch uit, dat Schiedam zich niet onbetuigd zal laten, doch hun schouders mede onder dit reuzenwerk zullen zetten. Na nog enkele besprekingen werd de vergadering gesloten. G. YAN DER ZEE Hzn. 2e Secr. Wij ontvingen van den Algemeenen Nederlandschen Ambtenaarsbond onderstaand adres met verzoek om plaatsing Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, H. P. Korstanije en M. Niermeper, respectievelijk voorzitter en secretaresse van den Algemeenen Nederlandschen Ambtenaarsbond, gevestigd te Amsterdam, ten deze domicilie kiezende ten huize van de secretaresse, Kerk straat 134, aldaar, dat teugevolge van de stijging der prijzen van alle levensbehoeften, de finantieele toestand van vele amb tenaarsgezinnen in hooge mate zorgwekkend is; dat tengevolge van die nog niet tot staan gekomen stijging, velen van hen ternauwernood kunnen voorzien in de uitgaven voor woning, voeding, vuur en licht dat zij derhalve genoodzaakt zp, voor andere, eveneens noodzakelijke levensbehoeften, hun toevlucht te nemen tot afbetalingsmagazijnen, waardoor zij nog hoogere prijzen betalen voor waren van minder kwaliteit, dan voor a contant gekochte goederen dat zij voorts bij tegenspoed, als ziekte en'., ge dwongen zijn zich tot geldschieters te wenden dat uitteraard velen, door den hoogsten nood ge drongen, vallen in handen van woekeraars dat dit na zich sleept een nog grooter finantieel verval en bovendien moreele inzinking ten gevolge heeft redenen waarom ondergeteekenden zich veroorloven een beroep te doen op Uwen invloed als volksvertegen woordiging en U verzoeken te willen bevorderen, dat zoo spoedig doenlijk voor alle ambtenaren en beambten straffen misschien nog wel in 't cachot zetten op water en brood. En daar had-ie nou toch eigenlijk geen trek id. De gevangenis had hem week gemaakt. Voordien liep hij 24 uur zonder een stuk brood, sliep tegen een hooiberg aan of liep den heelen nacht buiten. En nu keek hij zoo waar op tegen een nacht op de planken van de brits in 't cachot of tegen 't gemis van z'n warm potje 's middags. Ja, ja, de weelde maakt je zwak en angstig. Toch had-ie stiekem lol dat dat volk daar zooveel belang im hem stelde. Dat 't 'em gevaarlijk vond. Jammer dat 't zoo kort van duur was. Stiaks ging-ie weer in den trein, 'n Zonderlinge geschiedenis, die spoor. Hij had er nog nooit ingezeteD, toen ze 'm naar Amsterdam brachteD, om in hooger beroep terecht te staan. Wat ging dat er van deur! Daar was 't beste paard niks bij. Net of de boomen wegvlogen, zoo ging 't er langs. Toen hadden ze 'm in de gevangenwagen geduwd. Door 't ruitje, met gaaswerk bekleed had-ie in de straat kunnen zien. Wat 'n gebouwen, wat 'n huizen, 't een vlak tegen 't andero, en dat ging zoo door, wel een kwartier hard rjjen. 't Was kolossaal. In Haarlem, waar-ie eerst geweest was, had-ie 't al kolossaal ge vonden, maar hier was 't nog erger. Hij had d'r non toch wel eens een uurtje willen loopen en eens kijken. Enfin, dat kan nou niet, d'r kan nou niks meer. Voor vele jaren, 12 lange jaren, was-ie veroordeeld, en al deed het Hof d'r ook al wat af, was-ie toch voor een heelen tijd onder dak. Nu zat-ie in de wachtkamer, het Hof had er niks afgedaan. Die ééne kerel had er nog drie jaar bij willen doen, maar dat was 'm toch niet gelukt. Hem had 't niet veel kunnen vertikken, of je nu 12 of 15 krijgt. in dienst van het Rpk, die een tractement van f 2000.— of minder genieten, eene verhooging worde verkregen van 20 pCt. op de eerste duizend gulden, tot het tijd stip waarop een algeheele herziening der ambtenaars- tractementen zal zijn tot stand gekomen. Voor nevensgaande toelichting vragen zij beleefd uwe aandacht. 't Welk doende, enz. (w. g.) H. P. KORSTANIJE, Voorzitter, (w. g.) M. NIERMEIJER, Secretaresse, Amsterdam, 6 October 1910. Kerkstraat 134. Dit adres gaat vergezeld van een uitvoerige Memorie van Toelichting, welke wij wegens onze beperkte plaats ruimte niet op kunnen nemen. Door Eendracht sterker. Maandag j.L, 's avonds te 6 uur, hield de Coöperatieve Bakkerjj en Verbruiksvereeniging „D. E. S." haar jaarvergadering in de zaal van den Officierentuin. Tegenwoordig waren ongeveer 200 leden. Na opening door den voorzitter waarin .hij ter sprake bracht de teruggang van het ledental, kreeg de secr. het woord tot voorlezing van z'n uitgebreide notulen, welke ongewjjzigd werden goedgekeurd. De jaarverslagen van secr. en penning meester werden behoudens enkele kleine opmerkingen eveneens goedgekeurd. Van de aftredende bestaars- leden, de heeren A. Dirks en A. Bosma, werd de laatste herkozen en kwam de heer E. Koopmans in de plaats van A. Dirks. Tot lid van den Raad van Toezicht werd W. v. d. Hoek gekozen bij enkele candidaat- stelling. Verder werd het bestuur machtiging verleend om een vastgestelde som uit te trekken voor ver schillende instellingen en hulpbehoevende leden. Het voorstel van den Raad van Toezicht om het salaris van een bestuurslid op f 80.— per jaar te brengen werd na uitvoerige discussie gebracht op f 60- per jaar en zoo gewpigd aangenomen. Het voorstel van den heer J. Degenkamp c.s. werd, na op enkele momenten tamelijk scherpe discussie, met groote meerderheid verworpen. Het voorstel van N. Bnsscher e.a. om f 50.— uit te trekken voor het Bureau van Arbeidsrecht werd daarop aangenomen. Nadat nog enkele vragen bjj de rondvraag waren gedaan, werd deze vergadering door den voorz. gesloten. Rectificatie. Het drukfoutenduiveltje speelde ons vorige week parten. In ons stukje over „Knust aan het Volk" leest men op de 6e regel van onderen... Van den heer Gabel, ook nieuw gekozen en ook S. D. A. P.er is, enz. Dit m. z. en niet S. D. A. P.er. Op stap voor de Propaganda. Dat het colporteereu met vakbladen aan de huizen der dienst boden niet altijd even gemakkelijk gaat, bewijzen vol gende staaltjes, 's Avonds half negen. Ons eerste bezoek gold een dienstbode waar we, na ruim een half nnr te hebben staan pleiten voor het nut van vakorga nisatie, nog niet eens een vakblad konden verkoopen. Dat meisje beweerde o. a. dat meisjes die meer vrijen tijd verlangden dan 1 avond per week, volgens haar, 't Verschil trof hem niet, hij begreep van getallen niet veel. Maar dat ze 'm nou daar als 'n gevaarlijk beest aankeken, dat streelde hem toch 'n beetje. Ze wisten zeker niet wie hij was en hij grijnslachte bij de gedachte dat nou zoo'n boel menschen poogden d'r achter te komen. Hij zag de een den ander ondervragen en d'r was zelfs een meneer met een stokje aan den rijks veldwachter komen vragen wie hjj was. Zoo had-ie dan toch belangstelling gewekt. Vroeger bemoeide zich geen drommel met 'm. Nou liepen ze bij honderden te hoop om 'm te zien. Dat streelde 'm, en het halve kwartier, hier in de wachtkamer doorgebracht, was heel wat aangenamer dan al wat-ie daarvóór had beleefd. Over het verleden nadenken kon ie niet. D'r was niks gebeurd en nadenken had-ie niet geleerd. Zoolang-ie zich herinnerde was-ie in 't zeedorp een schooier geweest. Ze zeien dat-ie geen vader had gehad en dat z'n moeder dood was, kort nadat hij geboren werd. Z'n moeder was trouwens een slet geweest, hadden ze 'm verteld, en dat kon wel wezen, hij wist er niks van. Zoolang-ie zich herinnerde, had hij langs 't strand geloopen hout rapen en schelpen zoeken. Later stroopen in de duinen. Naar school was-ie nooit geweest. Naar da kerk hadden ze 'm wel eens gestuurd, maar hij begreep niks van al dat rare gedoe en ge praat. Toen-ie 12 jaar was wou de gemeente niks meer voor 'm betalen en had-ie zelf moeten zorgen voor zijn kost. Zoo heel moeiljjk was 't hem niet gevallen. Wat hjj noodig had, was gauw bjj elkaar. Hij kaapte hier, hjj kaapte daar, hij stroopte als 'n ouwe, wist af en toe 't een en ander op te halen, kon 'n uitstekend ellende-

De Moker | 1910 | | pagina 2