No. 35. Zaterdag 29 October 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Komitee van Aktie inzake het Volks- petitionnement voor Algemeen Kiesrecht. Het Yolkspetitionnement. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adres verandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De Commissie tot propaganda voor „De Moker" komt Zaterdag 29 October, 's avonds 9 uur, in „Constantia" bijeen, tot bespreking en uitvoering der plannen. Niemand bly ve weg, ook andere partpj- genooten zijn welkom. Partijgenooten, welke zich belasten met het verkoopen ol rondbrengen van Mokers, op fabriek of aan huis, worden verzocht de namen en adressen op te geven van hun lezers. Dit is om precies te weten wie lezer zijn, aangezien deze niet bij de administratie staan ingeschreven. Wjj verwachten de opgaven uiterlijk Zaterdagavond 9 nur in „Constantia" of in „De Moker" bus. Aan de houders van steunlijsten en bonboekjes van ons blad verzoeken wij geregeld te komen afdragen. Doet dit nu eens allen, dan blijft de steun vloeien en wij houden er den gang in. Aan de Leden der Soc.-Dem. LEESCLUfi. Gelieve uw boekjes Zaterdagavond aan ons in te leveren. Het Bestuur van de Afd. SCHIEDAM. S.D.A.P. Aan de Mannen en Vrouwen der Nederlandsclie Arbeidersklasse Met prachtige geestdrift hebt gij den 18en September j.l. gehoor gegeven aan den oproep van het partijbestuur der Sociaal-Demokratische Arbeiderspartij, om dien dag in de hoofdstad des lands te manifesteeren den wil dei- georganiseerde arbeidersklasse van Nederland, om te verkrijgen het Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. Ongeveer vijf-en-twintig leden van de politieke arbei derspartij en de moderne vakbeweging, ruim tachtig duizend georganiseerde mannen en vrouwen van de Nederlandsche arbeidersklasse vertegenwoordigend, schaarden zich in machtige eenheid van willen achter het vaandel van de politieke arbeiderspartij, wier leiding in deze óók door de moderne vakbeweging is aanvaard. Was deze demonstratie de omvangrijkste, die ooit voor eenig doel in Nederland is gehouden, haar grootsche beteekenis ligt veel meer nog in het feit, dat zij was de inzet voor het werk, waartoe gij in d bij die gele genheid aangenomen motie hebt besloten: de energieke propaganda voor het Volkspetitionnement voor Algemeen Kiesrecht. G|j allen, die op 18 September aan de betoogiug deelnaamt, en niet minder gij, die er u deedt vertegen woordigen, gij hebt nu te toonen, dat het u diepe ernst was, toen gij dit besluit naamt. Het partijbes uur der Sociaal-Dem kraiische Arbeideis- partjj heeft ons aangewezen, om de aktie voor het Volkspetitionnement te leiden. W\j hebben die taak aanvaard in het sterke bew ustzijn, dat wij op u rekenen kunnen tot den laatsten man en de laatste vrouw. Wjj allen hebben thans met elkaar een nieuw bewijs te leveren aan de regeering en aan de burgerklasse, die zjj vertegenwoordigt, hoezeer het tjjd is geworden, de Nederlandsche arbeidersklasse politiek mondig te verklaren. Dat bewjjs moet zwart op wit worden geleverd door het indrukwekkend aantal handteekeningen, dat wij op onze lijsten zullen hebben te verzamelen. Maar klaarder en forscher zal dat bewijs moeten spreken door de wjjze, waarop door ons de daarvoor Doodige aktie is gevoerd. Het moet spreken uit de rustelooze t o e w ij- ding, uit den onstuimige n ijver, uit de vlam mende geestdrift, waarmede wij allen van nu af ons gaan geven, dag aan dag en met geheel ons stevig willen en kunnen, aan het werk, dat luide om ons roept! Het moet spreken uit den groei van onze macht, die wij daarmee en daardoor trots alles en allen in het nu komende jaar hebben door te zetten. Niet slechts op den éénen dag van de aanbieding van het petitionnement, maar van nu af iederen dag, die daaraan voorafgaat, moet het aan de burgerlijke partijen en haar regeering worden duidelijk gemaakt, dat de Nederlandsche arbeidersklasse eischtmede zeggenschap in de wijze, waarop zij in den Staat zal worden bestuurd De aktie, waartoe wjj u thans oproepen, zal door haar al meer toenemen in breedte en kracht, immer indrukwekkender het maanwoord moeten herhalen uit het oude kiesrechtlied: „Doe open de stembus, het volk staat ervoor!" Indrukwekkender dan destijds zal thans dit maan woord worden moeten. Want het zal thans klinken als de bezonnen uiting van een beweging met klaarder be wustheid van haar taak; met dieper besef van haar verantwoordelijkheid door helderder inzicht in oorzaak en wezen van haar strijdmet grondiger kennis van eigen en des vijands positie op het terrein, waarop die strijd wordt gevoerd, in één woordhet zal het dringende maanwoord wezen van de meer klassebe- wuste en daardoor krach'.iger, strijdvaardiger arbeiders beweging, die het ons een eer is aan te voeren en aan te vuren in dezen grootschen strijd Kameraden, StrijdmakkersGeorganiseerde mannen en vrouwen van de Nederlandsche arbeidersbeweging 1 Voor de aktie, die wij thans gereed staan te begin nen, kalm en krachtig, één van willen en streven, rekenen wij, het komitee, op al de leden der ruim duizend vereenigiDgen, die 18 September te Amsterdam óf persoonlijk, óf door hun afgevaardigen, mee betoogden. Hen in de eerste plaats roepen wij op tot het bij wonen der Openbare Provinciale Meetings op Zondag 6 November a.s. Daar zal namens ons de aktie-voor het petitionne ment en haar beteekenis voor de arbeidersbeweging worden besproken. Daar zult gij verschijnen in dichte rijen om ons te bewijzen, dat wp niet tevergeefs op uw ernst hebben vertrouwd, toen wij onze funktie aan vaardden. Van die meetings moet het duizendvoud van alle kanten aan de burgerklasse en de regeering worden toegeroepen Wij, de georganiseerde arbeiders van .Nederland, zyn bereid en gereed het werk te dodn, dat het komitee van aktie van ons verwacht. Wjj zullen staan voor onze taak tot heil van onze klasse 1" Hoe wij ons voorstellen, kameraden, onze aktie in te richten en op welke hulp uwerzijds wij daarbij re kenen, dat zal na de openbare meetings werden toe gelicht en besproken met de afgevaardigden van uwe vereenigingen. Niet eene vereeniging, die aan de be toogiug van 18 September deelnam, en de werkers voor deze aktie zal hebben te leveren, mag daar uitteraard op het appèl ontbreken. Veeleer dienen uit iedere ver eeniging zooveel mogelijk afgevaardigden te worden I gezonden naar dieu krijgsraad. Van een goede organi satie hangt hier zoo ontzaglijk veel af. Ook hier geldt Een goed begin is het halve werk In dichte rijen dus naar de openbare meetingsVan iedere organisatie een zoo groot mogelijk getal ver tegenwoordigers naar de daarop onmiddellijk volgende vergadering van afgevaardigden Het komitee van aktie rekent thans op uw aller klas- seplichtsbesef Hoog de organisatie van de Nederlandsche arbeiders klasse Leve het Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen! Op voor het volkspetitionnement!! Het Komitee van Aktie, P. J. TROELSTRA, voorzitter.. J. OUDEGEEST, 2de voorzitter. H J. HEGERAAT, sekretaris. P. VOOGD, 2e sekretaris. HELEEN ANKERSMIT. J. F. ANKERSMIT. J. G. VAN KUIJKHOF. Aan de vereenigingen, die op de Kiesrecht- betooging op 18 September te Amsterdam vertegenwoordigd waren. Waarde medestrijders Eerdaags ontvangt gij ter verspreiding onder uwe leden een manifest, tevens strooibiljet voor de meetings, die op Zondag 6 November a.s. door ons komitee in verschillende plaatsen van ons land zullen worden belegd. Op die meetings moeten de troepen worden gemobi liseerd voor de grootsche aktie, die de georganiseerde Nederlandsche arbeiders straks beginnen. Maar tot 6 November behoeft gij allerminst stil te zitten. Nog deze week dienen alle organisaties, aan wie dit schrijven is gericht, te vergaderen, om hunne afgevaar digden naar de mobilisatie-meetings op 6 November aan te wijzen. Zij wo-den gehouden teAlkmaar, Amsterdam (1 uur), 's-Hage (5Vs uur), Rotterdam, Middelburg (10uur)> Den Bosch (1 uur), Maastricht (3 uur), Arnhem, Utrecht (11 uur), Zwolle, Enschede (10 uur), en niet Hen gelo, gelijk eerst was gepubliceerd Assen (2 uur), Groningen (10V2 nnij en Leeuwarden (1 uur). Gij behoeft niet met één of twee afgevaardigden te volstaan. Gij gaat met zoovelen als mogelijk is. Wie kan, ga meeIk publiceer opzettelijk nog eens de plaatsen, waar de meetings gehouden worden met het uur van aanvang (n.l. van de openbare meeting, waarna de bijeenkomst van de afgevaardigden der organisaties plaa's heeft) opdat gij kunt kiezen. Voor sommigen is de plaats, waar deelgenomen moet worden, als vanzelf aangewezen. Bij anderen was 't lastig voor ons, dat te bepalen. Vandaar dat op de achterzijde van de manifesten alle meetings zullen worden aangekondigd. Als gij uw afgevaardigden hebt benoemd, geeft gij van hun getal, nog op de vergadering zelf, kennis aan den secretaris der afdeeling (of federatie) S.D.A.P. in de plaats, waar zij 6 November heengaan. En gij meldt er bij, dat gij uw vaandel meebrengt, zoo gij er een hebt. Tevens geeft hij hem op de adressen van uw voor zitter en uw secretaris. Er is nog iets, waarmee gij vóór 6 November reeds bezig moet zijn. Afdeelingen en federaties der S. D. A. P. Gij zult plaatselijk de aanleiding van en de verant woordelijkheid hebben voor de te voeren actie. Gij moet vóór 20 November bij mij ingediend hebben uw plan van vergaderingen voor de actie tot Meidus uwe winter-campgne voor het petitionnement, voor zoover die met vergade ringen wordt gevoerd. Bij het opmaken van dat plan moet gij er rekening mee houden, dat onze actie, ongeveer 20 November over de heele linie losbrekend, moet zijn als een wassendestroom. Den tegenstander mag geen oogenblik van verpoozing worden gegund niet alleen, maar de drang, de druk op hem te oefenen met onze agitatie

De Moker | 1910 | | pagina 1