Uit Vlaardingen. het socialisme. Schiedamsche proletariërs, over eenige dagen komen wij bij u om uwe handteekening te zetten onder het volkspetitionnement. Dan is het plicht van n te toonen dat ge een menschwaardiger bestaan verlangt, waar geen honger u tegengrijnst. Van de regeerende klasse krijgen wij geen verbetering, of het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen moeten wij bezitten. Dit kan ons het petitionnement brengen. Op das voor dit doelhet is in nw eigen belang wanneer wy slagen. En slagen moeten wy. St. Nicolaag Kinderfeest. Partijgenooten en geest verwanten, dit jaar zullen wy ook weer een Kinderfeestje vieren op St. Nicolaas. Hebben wij voorgaande jaren steeds met groot succes bovenstaand feestje gevierd, dit jaar mag het zeker niet minder zijn, en daar vertrouwen wy dan ook op. De commissie belast met de regeling van dat feestje houdt eiken Zaterdag en Zondag zitting in 't gebouw „Constantia," Boterstraat 30. Verder bestaat gelegenheid tot opgeven van kinderen bij de commissieledenW. Boender, Groenelaan 97, J. v. Wachtendonk, Stationstraat, G-. Koeten, Hoflaanstr. ld, P. Ooms, Bakkershaven 43, de vrouwelijke partij genoot Ploos-vau Amstel, Nassaustraat 16, Verdijseldonk, Bronwerstraat 5 en As, Villastraat 18. Kinderen voor bovenstaand feestje moeten de ouderdom bereikt hebben van 3 tot en met 12 jaar. Partijgenooten laten wij, gelijk voorgaande jaren, vry in hnn giften, mits ze de perken van welvoegelijk- heid niet te buiten gaan; voorgaande jaren hebben wij steeds zulke personen aangetoffen. Wij geven daarom den partijgenooten in overweging, die hun kinderen naar bovenstaand feestje sturen, te bedenken, wat hun wordt gegeven en wat zij te genieten krijgen. Aan geestverwanten, vakvereenigingsleden enz., zij medegedeeld, dat de kosten zijn voor één kind f 0.30, 2 kinderen f 0.55, 3 kinderen f 0.75, 4 kinderen f 0.90 en 5 of meerdere kinderen uit een gezin f 1. De Commissie. Uit de Afdeeling. De afd. hield j.l. Zondag morgen een huish. vergadering, welke door een 50 tal leden werd bygewoond. Ingekomen was o.a. bericht van Vliegen, dat hij be reid was voor onze afd. een spreekbeurt te vervullen. In verband hiermede werd besloten een openb. verg. te beleggen met Vliegen over de voorgestelde „46 millioen" voor kustverdediging. Eveneens werd besloten voor de kinderen ook dit jaar wedero,m het St. Nicolaasfeestje te houden, waar voor de leiding werd opgedragen aan de feestcommissie. De Brochurenhandelaar gaf, na gehouden balans, het nagenoeg juiste bedrag op, dat het ex-lid H. Versloot nog steeds wederrechterlijk in zijn bezit houdt. Met algemeene stemmen werd besloten een gerechtelijke vervolging tegen dezen in te stellen. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur tot inloting van een zeker aantal aandeelen in het gebouw „Coustantia". Med gedeeld werd, dat ook overgegaan zal worden tot uitvoering van een vroeger genomen afd: besluit de verhoogde contributie tot delging van de Mokerschuld. De verschillende 3/m. fin- verslagen werden hierop nitgebracht en goedgekeurd. Aan dit van „Kunst en Strijd" werd toegevoegd, dat de laatste aflossing der Muziekinstrumenten had plaats gehad. Een zakelyke bespreking werd gehouden inzake den toestand van ons weekblad „De Moker", mede in ver band met enkele ingekomen voorstellen der afd. Vlaar- dingen. Tot uitbreiding van het aantal lezers werd een propaganda-club opgericht, waarvoor zich direct een 10- tal partijgenooten beschikbaar stelden. Tot Voorzitter werd met nagenoeg algemeene stem men gekozen: A. de Wit. Rij de Rondvraag werd de mogelykheid ter sprake gebracht om, in samenwerking met de vrijzinnigen, een protest-vergadering te houden tegen de rechtsche Raads fractie wegens het om hals brengen der voorstellen voor een te bouwen nieuw ziekenhuis. Na gedachten- wisseling werd hiervan echter afgezien. Getracht zal worden alsnog een vergadering te beleggen ter be spreking van de technische zijde van het ziekenhuis, met een deskundige als spreker. Bevreemding werd uitgesproken over de houding van ons Raadslid bij de installatie van den nieuwen Burge meester. Tot tevredenheid der vergadering werden over deze houding nadere verklaringen afgelegd. Na een krachtige opwekking van den Voorz. tot de partijgenooten tot deelname aan den arbeid voor het volkspetitionnement, werd de vergadering gesloten. De Afd. Secr. Zangver. „Exelsior". Met het oog op de muziek- en zangavond op Zaterdag 12 Nov. a.s., ver zoeken we den leden dringend de daarvoor nog komende repetities vooral niet te verzuimen. Thans ook nog 'n enkel woord aangaande ons Kinderkoor. Reeds Zondag j.l., na de opwekking in het vorig nummer, was 'n kleine verbetering waar te nemen. Enkele kleinen kwamen weer terug of lieten zich als nieuweling inschrijven. Maar lang is het koor nog niet wat het zijn kan. Meer, veel meer, die het koor vroeger reeds bezochten, verwachten we terug. Aan de ouders hun kinderen daarvoor aan te sporen. En gaan we de lijsten na van de kinderen, die jaarlijks het St. Nicolaas-kinderfeest meemaakten, dan is er wis en zeker voor het sterk maken van ons kinderkoor nog heel wat te winnen. Want we mogen toch zeker wel verwachten, dat de ouders dier kinderen toch wel zoover aan ons verwant zijn (om van partij genooten hier niet te spreken), dat voor aansluiting van hun kinderen bij het koor bij hen geen principieel bezwaar iu den weg zal staan. We verwachten dan ook dat a.s. Zondag weer meerdere kinderen het koor komen versterken. De contributie bedraagt slechts 5 ct. voor één kind en meerdere kinderen uit een gezin 3 ct. per kind. Waar we echter overtuigd zijn dat ons kinderkoor sterk kan worden, zullen we ook het middel te baat nemen de ouders, voor zoover die ons bekend zijn, persoonlijk daarvoor aan huis te bezoeken, wat dezer dagen zal plaats hebben. Wat echter de goedwilligen niet moet terughouden hun kinderen reeds nu te zenden. Als elk 'n steentje bijdraagt, zijn we spoedig waar we moeten zijn, n.l. de beschikking te hebben over 'n gezond en krachtig kinderkoor. Het bestuur van „Excelsior". van de firma geweest, om den arbeidsdag met een half nur te verkortenWel neenDe firma luistert niet, geeft niet om de invloeden van derdenDat de actie voor den tienurendag juist samenvalt met de verkorting tot lCB/ij uur op hun fabriek, dat is toch de schuld niet van de firma Wij kunnen de firma Smulders geen ongelijk geven als zij met haar werklieden handelen en doen wat zij wil. Zij heeft nu de macht, zij weet zeer goed de middelen toe te passen om haar arbeiders van het streven naar hooger, naar beter, af te houden. De tijd zal echter leeren, dat ook de werklieden van Smulders tegen hun belang, tegen het belang van vrouw en kinderen, tegen het belang van duizenden hunner lot- genooten handelen, door zich af te houden van den strijd voor een betere samenleving. Was het briefjes, waarin wij kennis kregen dat de firma Smulders ons niet wenschtte te ontvangen, kort, uit een ander vaatje tapten de Gebr. Ingelse. In een zeer uitvoerige brief zetten deze heeren uiteen op welke gronden zij meenden dat een onderhoud overbodig was. De verstandhouding tusschen patroon en werk man was van dien aard, datneen 1 dwarskijkers, kondigde Taalcursus, ook in verband de finantiëele omstandigheid en schuldenlast die nog op het Bureau voor Arbeidersrecht rust. Het bestuur werd opgedragen met voorstellen te komen die deze schuldenlast kunnen opruimen. Het was een zeer geanimeerde vergadering. De Commissie voor den Brochnrenliandel bericht dat zij in het bezit gekomen is van den Nieuwen Socialistischen Liederenbundel. De prijs is 6 cent. Wij kunnen deze prachtige uitgave warm aanbevelen. Een aanvaring. De dagbladen berichten ons dat Maandag op de Maas een aanvaring heeft plaats gehad tusschen een der booten van de bekende Transport- Yereeniging en een kleine schuit, waarbij van de laatste twee opvarenden, vader en zoon, verdronken. En de bladen berichten er bij dat onder vermoeden van schuld tegen den kapitein der boot proces-verbaal is opgemaakt. Dat soorgelyke ongelukken niet meer voorkomen kan ieder verbazen die let op de wijze waarop door het personeel der bedoelde booten gewerkt wordt. In het begin der week gaat het nog, maar in de laatste helft der week, om dezen tijd van het jaar vooral, wordt bijna niet anders gedaan dan gewerkt. Van een behoorlijken rusttijd is dan geen sprake en wij hooren zelfs spreken van tijden waarin het personeel 58 uur aan een stuk in de weer is. Het spreekt van zelf dat de bemanning dan onder de reis van Rotterdam naar hier of omgekeerd wel eens meer slaapt dan waakt en wij vermoeden dat het p'aats gehad hebbend ongeluk daaraan niet geheel vreemd zal zijn. Verschenen is dezer dagen nummer 3 van Ons Blaadje, het orgaan der Vereeniging van Kuipers, enz. Het is gevuld met allerlei actueele lectuur, waaruit blijkt hoe deze vereeniging in voortdurende actie is met de patroonsvereeniging in het kuipersbedrijf. Een hoofdartikeltje toont aan hoe in het vorig nummer de patroonsvereeniging verweten is, dat zij liever speelt met de belangen van honderden vakgenooten en hunne gezinnen, dan haar machtspositie pry's geven, dat zij onderling overleg niet wil, maar ook niet in staat is haar eigen besluiten behoorlijk door te voeren en zij daartegenover niet anders weet te zeggen dan dat een der feiten uit het bewijsmateriaal onjuist zou zijn, wat ook nog wordt weerlegd. Verder wordt in een paar andere artikeltjes ver schillende onjuistheden recht gezet en ten slotte in twee artikeltjes een felle critiek geleverd op de wijze waar mede de patroons tezig zijn verdeeldheid te zaaien tusschen de georganiseerde arbeiders en hun ver trouwensman. Het blaadje zal zeker zyn werk wel wéér doen, Algemeene Vergadering Bestuurdersbond. De driemaandelijksche vergadering werd Zaterdag j.l. gehouden. Aan het overzicht der werkzaamheden ont- leenen wij het volgende. Vuor de plaatselijke Kiesrecht bijeenkomst verspreidde de B.B. 600 circulaires onder de vakvereenigingsleden. Met de S.D.A.P. samen werd gezorgd voor de verspreiding voor de landelijke betooging. De goedkoope reisgelegenheid naar Amsterdam werd georganiseerd. Besprekingen werden gevoerd met de Rotterdamsche Touwslagersvereeniging over de hier te voeren propaganda. De voorzitter sprak in een verga dering van de afdeeling Meubelmakers een propagan distisch woord en correspondeerde voor het vakblad van dezen en van den Metaalbewerkersbond. De B.B. was ook vertegenwoordigd op de Bakkersmeeting in Den Haag. De rekening en verantwooi ding sloot voorts met een batig saldo. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de wintercampagne. Besloten werd eerst af te wachten welk aandeel de B.B. krijgt in de werkzaam heden voor het volkspetitiounement. Voorts zal getracht worden een cursus over de vakbeweging in de ver schillende landen te organiseeren. Een reeks plaatselijke werkzaamheden werden vastgesteld. Uitvoerige besprekingen werden gevoegd over de vroeger aange bleven jullie s.v.p. van mijn fabriek! Wy (Ingelse) zullen zorgen dat de roode bende de deur uitblijft, want anders wordt de mooie, lieflyke samenwerking tusschen ons personeel en ons totaal verstoord. Als men nu weet, dat bij de Gebr. Ingelse naar verhouding het minste uurloon wordt betaald, de arbeiders niets over hun arbeidskracht te vertellen hebben, de goede artike en vau de wet op het arbeids contract gewoon door dezen zeer humanen christelijke patroon zyu uitgeschakeli. Dat de fabrieken, waar een betere loonstaDdaard is, de concurrentie met deze fabriek niet vol kunnen houden en alleen dan werk uit Schiedam hebben als er goed werk geleverd moet worden. Als men dat alles beziet, dan blyft er van de pra'atjes van dezen patroon niet veel over. Dan ziet men dat by den arbeider de vrees voor den broodheer grooter is dan zyn wil om mee te werken tot ver betering van onze positie, ook bij de Gebr. Ingelse. Zeker, wy weten dat er wel eens advertenties in de plaatselijke bladen voorkomen, bedankjes voor het voorrecht dat de arbeiders genieten omdat hun patroon de feestdagen voor de helft of geheel vergoed. Wij weten echter hoe zulke bedankjes de wereld in gestuurd „Het Voorloopertje" is naam van een blaadje, dat door de Coöperatieve Bakkery en Verbruiksver- eeniging wordt verspreidt onder de georganiseerde arbeiders. Op verschillende manieren en in allerlei toonaarden wordt daarin propaganda gemaakt voor de coöperatie. Een proeve daarvan is het onderstaande „Zij (de Coöperaties) kunnen door de hoogste plaatselijke loonen aan het personeel te betalen, door uitbetaling van loon bij ziekte en het geven van vacantie met behoud van loon, door het voorbeeldig inrichten der werkplaatsen, door het geven van mede zeggenschap in het bedrijf, metterdaad aantoonen dat zelfs binnen het raam van het huidige productie- en concurrentiesysteem voor de arbeiders heel wat kan worden verbeterd. De coöperatie kan zijn het waar schuwende teeken voor de arbeiders, die by hun dagelijkschen strijd moedeloos dreigen te worden en een sterk bewysstuk van de onhoudbaarheid der patroons-argumenten. De patroons beweren dikwyls dat het toestaan van verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden hen te gronde zal richten. „Et' wordt toch al niet verdiend" is een klaagtoon, die als in koor door hen wordt aangeheven bij elke poging, die de vakvereeniging doet om een worden. En dan lijkt het voor de Gebr. Ingelse een goede remedie te zijn om hun arbeiders zoet te houden. Het is voordeeliger zoo nu en dan een feestdag te betaler, dan de steeds elke week terugkomende ver hooging van loon. Het plan bestaat om onder de metaalbewerkers een enquête te houden naar de loonen. Dat de Gebr. Ingelse dan een schitterend figuur zullen maken, mogen wij met grond betwyfelen. Ook de firma Tincent achtte het niet noodig ons te ontvangen. De arbeiders zullen ook daar een woordje mee moeten gaan spreken, dan zal de firma Vincent wel anders gaan handelen. Een typisch antwoord ontvingen wij van den heer Belchers. Ook deze vond het niet noodig een con ferentie te houden, omdat geen zijner werklieden by onzen bond is (was) aangesloten. De konsekwentie is dus, hebt gij leden, dan ben ik bereid u te ontvangen. Wij zullen deze woorden iu onze gedachten knoopen en de Glasblazers en Brandersknechts kunnen het insgelijks doen. Dit zyn de patroons, die geen onderhoud wenschten, de volgende week de meeningen van de patroons die bezocht zijn.

De Moker | 1910 | | pagina 3