Uit Vlaardingen. Alg. Kiesrecht. Van Ravestejjn verwijt de S. D. A. P. dat zij geen samenwerking met de S. D. P. heelt gewild en verwacht van dit petitionnement geen heil. Troelstra beantwoordt dezen debater zeer ten genoegen der ver gadering. Om 3 nar hadden wij weer vergadering van de afgevaardigden der verschillende vereenigingen in de Veilingzaal. Deze vergadering was drnk bezocht. Troelstra leidde hier het plan van actie in, waarna bjj ieder artikel een levendige gedachtenwisseling plaats vond. Hoewel het ons niet aan strijdlust ontbreekt, zijn wij toch van beide vergaderingen gegaan met nieuwen moed vervnld. Iedere vergaderingbezoeker zal het eveneens zoo zijn gegaan degene welke niet aanwezig waren zullen er de weerklank van ondervinden en vol vertrouwen gaan wjj het vele werk tegemoet dat ons allen wacht. Meten niet twee maten. In het Zaterdag avond-nummer heft de „Nieuwe" in een driestar-artikel een klaagzang aan over de verkiezing van den heer De Jongh in Rotterdam V. In het bijzonder heelt de redactie het over de unfaire handelingen van vrijzinnige zijde. Dit beamen wij ten volle. De vrijzinnigen hebben met deze Kamerverkiezing smerig gehandeld. Maar dat de „Nieuwe" daar iets over durft te zeggen, getuigt van hare brutaliteit in deze. Al wie de laatste jaren de verkiezingen met aandacht heeft gevolgd, weet dat het juist de „Nieuwe" was welke het parool gaf tegenover andersdenkenden en vooral tegenover ons, en met alle middelen hun tegenstanders te lijf ging. Wanneer de „Nieuwe" weer eens tegenover anderen raast om hun oneerlijke handelwijze moet zjj eerst de hand in eigen boezem steken, 'tls wel noodig. Assistent voor het Bureau voor Arbeids- reeht. Door vertrek naar elders van den tegen- woordigen assistent op het B. v. A. is iemand daar noodig, die het vele schrijfwerk helpt verrichten. Wij vertrouwen, dat onder hen, die iets voor onze beweging gevoelen, wel iemand wezen zal, die er zijn hulp belangeloos wil verleenen. Groote bekwaamheden zijn er niet voor noodig; men kan zich gemakkelijk met de bezigheden vertrouwd maken. 'tls mooi en dankbaar werk! Werkloozenverzekering. Naar wij vernemen is door het raadslid De Bruin bjj den Raad een voorstel ingediend, strekkende om in beginsel te komen tot scheiding vap de Arbeidsbeurs en het Gem. Werk lozenfonds, door aan dit fonds een zelfstandig bestuur te verschaffen. In het voorstel wordt uitgesproken de wenschelijkheid, dat de Gemeente de verzekering tegen de geldelijke nadeelen der werkeloosheid bevordert, en gezien de bezwaren van verschillende vakvereenigingen tegen het vigeerend reglement der Arbeidsbeurs, de scheiding der beide instellingen wenschelijk is. Of de Raad voor rede en voor de lessen der ervaring vatbaar zal blijken Zooals onze lezers in het vorig no. bebben gelezen, adviseert de Nieuwe om op het voorstel- De Bruin maar niet in te gaan. Zullen de knechtjes hun boodschap begrjjpen? Af wachten maar! Het Volksbadhuis. Het Bestuur der Vereeni- ging „Het Volksbadhuis" heeft eenigen tijd geleden een adres met uitvoerige memorie van toelichting tot den Gemeenteraad gericht, waarin op grond van de enorme schade, tengevolge van de rioleeringswerken aan de Broersvest door het Volksbadhuis geleden, aan den Raad verzocht werd «en kapitaal van f 36000.— voor grond niet getoond dat het hun ernstige wil is, niet langer als onrechtten beschouwd te worden, iets over te hebben voor den strijd om betere levensvoorwaarden. Neen, ook zij trokken zich niets van den grooten strijd der georganiseerde arbeidersklasse aan, gingen 's morgens naar de fabriek, even wijs als zjj die in den avond verlaten hadden. Neen, de schuld der arbeiders is het waarljjk niet, dat deze dingen gebeurd zijn. Ook zy vertikten het, wekelijks iets af te zonderen voor hun vakorganisatie, in de meening dat alles wel „recht" komt. Wjj moeten constateeren dat deze verbeteringen, alleen verkregen zijn door den indirecten invloed van Bond en Arbeidersbeweging;. Zeker, veel heeft er toe bijgedragen dat de heeren Kips, oog en oor hebben voor de veranderde en ver beterde inzichten in de maatschappij. Doch zooals de werklieden van Kips gezien hebben andere werk lieden evenzoo zijn er door onderlinge samen werking mooie verbeteringen tot stand gekomen. Echter de moreele zijde van deze conferentie is van oneindig grooter gewicht, dan de practische. In de eerste plaats voor de werklieden zelf. De heeren zijn bereid, geen principiëele bezwaren bestaan er, voor het afsluiten van een collectief contract. Als dus de arbeiders van deze firma inzien, dat het niet voldoende is, dat enkelen van hen in de organisatie zijn, doch dat het noodig is, willen wij op dezelfde voet door blijven gaan verbeteringen aan te brengen en bouw van een nieuw badhuis te verstrekken tegen eene annuïteit van 5 pCt. en voorts ter tegemoetkoming in de exploitatiekosten eene jaarlijksche subsidie van hoogstens f 2000.te willen verleenen. Dat wil zeggeneene subsidie zoo groot als noodig is, binnen deze grens. De groote waarde, die het Volksbadhuis voor de volksgezondheid en de reinheid heeft, waar ze in het bijzonder de arbeidersklasse ter hulpe komt in een dringende behoefte tot reinheid van het lichaam (de meergegoeden kunnen er thuis hun bad op nahouden) zullen we voor 't oogenblik laten rusten. Ieder weet, hoe het in de bekrompen een- en tweekamer-woningen met die reiniging gesteld is als men dikwijls z'n zindelijkheids-driften moet opofferen aan z'n zedelijkheids overwegingen. Daarom is een Volksbadhuis van groot belang en is het zeker de plicht der gemeenschap aan de totstand koming van een goed badhuis zoo krachtig mogelijk mede te werken. De tegenwoordige inrichting is véél te klein; men moet soms 1 a 2 uren wachten om een hokje te kunnen bemachtigen. Dan ligt ze sedert de ophooging van de Broersvest bjjna geheel onder den grond en deed de persing van den opgebrachten grond het gebouw overal scheuren. Zóó erg, en zoo hardnekkig volhardend, dat er geen repareeren aan is. Burgemeester en Wethouders erkennen dat alles; deden door een drietal deskundigen de schade opnemen en doen den Raad het voorstel het gevraagde bouw- kapitaal a f 36000,niet te verstrekken, maar een schadevergoeding van f 10.000,— aan te bieden en inplaats van eene jaarljjksche subsidie van hoogstens f 2000,eene dito subsidie van hoogstens f 500,te verleenen. Voor die f 10.000,— wordt dan het tegen woordige gebouw overgenomen. Dat is nou weer eventjes royaalZoo'n hulp is nog 'reis de moeite waard, hè Wat een kolossale vrijge vigheid toonen B. en W. toch waar het arbeiders belangen geldtEen prutsvereeniging als „Schiedam Vooruit" is jaren lang met f1300.'s jaars gesteund voor het „Volksbadhuis" schiet maar f 500.over. En dan nog met de boodschapals jullie soms een dubbeltje overhouden, breng je het weerom. Nou, onze raadsleden hebben in den regel meer op met domme, ongewasschen werkdieren, als met ont wikkelde, beschaafde arbeiders, maar als ze voor zóó'n koopje den zindelpkheidsapostol kunnen uithangen, zullen ze daar ook wel wat in willen liefhebberen. Ofzou er soms nog kans bestaan, dat het voor stel van B. en W. sommigen raadsleden nog t-e v-e-r gaat Te vér zonder te lachen en te spreken van te ver ja, maar het zijn hier van zulke rare chineezen. Mogelijk hebben ze wel weer zooiets van een „principe" te ontdekken of een kronkel in d'r staart, om die f 500.te redden en het voorstel af te stemmen. De raadsraeerderheid noemt zich christelijk - weet u wel, en onder dat kleurtje zijn de grootste klachten mogelijk. Ook maar afwachten Afdeelingg-Vergadering S.D. A. P. Wjj herinneren er nogmaals aan dat op Dinsdag 15 November eene huishoudelijke vergadering zal worden gehouden, mede ter vaststelling van het plan voor het volkspeti tionnement. Trouwe opkomst is zeer gewenscht. De Vlaardingscke Bestuurdersboml heeft tegen Woensdag 16 November de besturen van de aangesloten vereenigingen en ook van een aantal niet aangesloten vereenigingen uitgenoodigd tot een bespre- waar het mogelijk is, zjj allen in de organisatie be- hooren. Niet één kan er gemist worden. Groote woorden gebruiken wjj niet. Daar zijn wy overheen Alleen door een flinke, krachtige organisatie, door één van wil, door kalme, bezadigde besprekingen en conferenties, als het noodig is zonder opschepperij ge- voerden strijd indien er op onwil gestooten wordt, moeten wij de positie van ons zelf, van onze huis gezinnen, van de geheele arbeidersklasse trachtten te verbeteren. Wjj allen moeten omhoog Werklieden van Kips, ook 8Ü in het gelid, en dan Voorwaarts Marsch. Na het bezoek aan de heeren Kips bezochten wij eenige kleinere patroons, in het koperslagers- en smeden- bedrijf. Hadden wij van het eerste bezoek een prettigen indruk gekregen, bij het bezoeken der kleinere patroons was dat niet het geval. Bij dezen alles misèresDeze patroons hebben den onderlingen concurrentiestrijd zoo opgevoerd, dat zij zelfs den dfukkenden last van deze concurrentie aan den lijve voelen. Wjj kwamen staaltjes van concurrentienjjd en concurientiehaat te hooren, die werkelijk ieder onbevangen beoordeeler overtuigen moest van de onzinnige, de, ja op een gekkenhuis gelijkende, maatschapjj; Zeker; direct gaven zjj toe dat king van de hulp die kan worden verleend bjj de actie voor het volkspetitionnement. De vereeniging „De Dageraad" belegt tegen Zondagmorgen 13 November 1910, des morgens om 10 uur, op de bovenzaal van het Volkskoffiehuis (Westha- venplaatsj eene openbare cursusvergadering, waarin de heer B. Damme van Rotterdam zal spreken over „Mil- lioenen-Studiën". De entrée is vrjj, zoodat bezoek zeker geen bezwaar kan opleveren. De afdeeling van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hield Dinsdagavond eene huishoudelijke vergadering met introductie. Na de be handeling van een aantal huishoudelijke zaken werd in deze vergadering gediscusiëerd over de vraag of het Algemeen Kiesrecht voor de drankbestrijding van invloed is en hoe het komt dat in het eene land zonder Alg. Kiesrecht het drankgebruik lager is dan in landen met Alg. Kiesrecht. De vraag was naar voren gekomen bjj de behandeling van het vraagstuk of de vereeniging al dan niet zou deelnemen aan de Kiesrecht-betooging. Pro- en contra inleiders waren W. Drop en M. Collé. De laatste meende dat deelname aan het Kiesrecht de Ned. Ver. zal schadende eerste toonde in een uitvoerig betoog aan dat de Ned. Ver. èn in het belang der drankbestrij ding èn op grond van hare geschiedenis daaraan vroe ger of later moet deelnemen. Het was eene zeer gea nimeerde vergadering, die zeker nog wel wat beter bezocht had mogen zjjn. Wij lezen in „De Postbeambte", het orgaan van den Nieuwen Ned. Postbond, het volgende Naar aanleiding van eene vergadering, welke op Zondag 9 Oct. j 1. werd gehouden, en waar ook de ongeorga niseerden waren genoodigd, werd door ons het volgen de schrijven tot den H. Edelgestr. Heer Directeur-Ge neraal der P. en T. gericht „Geven met versehuldigden eerbied te kennen, onder- geteekenden, vormende het bestuur van de atd. „Vlaar dingen" van den Nieuwen Nederlandschen Postbond, dat zij in opdracht van eene daartoe opzettelijk door hen uitgeschreven vergadering, waarop ook de ongeor ganiseerde leden van het personeel tegenwoordig waren, en welke vergadering gehouden werd aldaar op Zondag 9 October 1910, in het lokaal van den Volksbond, de eer hebben het volgende aan Uw H.E.G. mede te deelen Dat zjj hun leedwezen betuigen over de wjjze waarop drie achtereenvolgende malen, n.'. 14 Maart, 6 Juni en 15 Aug. 1910, eene nieuwe dienstregeling werd saam- gesteld en ingevoerd. Bij welke samenstelling telkens bleek, dat bevoorrechting van elke beambten ten koste van de groote groep anderen, plaats had en werd be stendigd, waardoor de diensten der laatste groep on- noodig werden verzwaard, wat begrijpelijkerwijs groote ontevredenheid verwekt. Reeds den 3en Maart dezes jaars werd door de af deeling Vlaardingen van den Nieuwen Nederlandschen Postbond bjj den heer directeur van het postkantoor aldaar, algeheele rouleering van alle diensten aange vraagd, en hoewel Z.E.G. toen te kennen gaf geen ge schriften meer van bovengenoemden bond te willen ontvangen, werd door Z E.d. toch naar aanleiding van bovengenoemde aanvraag op 14 Maart 1910 eene rou leering over de geheele stad ingevoerd, echter met uit zondering van de diensten 1, 2 en 3, welke als vaste diensten werden toegewezen aan de drie oudste be stellers, waarvan twee nog in de kracht van hun leven en die dus zeer zeker wel aan den gewonen dienst in zjjnen geheelen omvang zouden kunnen deelnemen. er verhooging en verbetering moet komen, maar en dan krabbelen zij even in het haar en wisten geen antwoord te geven. Wjj meenden echter, dat, wanneer bjj de patroons het initiatief ontbrak om aan dezen onmogeljjken toestand een einde te maken, het van onderaf maar moest ge beuren. De arbeiders moeten zorgen dat »y geen slachtoffers van de onderlinge concurrentie-woede worden. Wjj boden den heeren onze bemiddeling aan, voor het bijeenroepen van eene vergadering, waarop door ons de noodzakelijkheid der looneischen bepleit zal worden. Bjjna alle patroons deden toezegging op deze vergadering aanwezig te zullen zijn en de onwilligen brachten wij aan het verstand dat wij zouden zorgen dat hun? arbeiders een woordje mee zullen spreken. De volgende week zullen wjj nog eenige patroons bespreken waar wjj minder goed en ook wel onbeschoft te woord zijn gestaan. Alleen willen wjj even consta teeren, dat uit de besprekingen vooral met de kleine patroons gebleken is de juistheid onzer opvatting, dat het voor de arbeiders noodzakelijk is, dat in alle vakken de loonen stijgen. De algemeene toestand moet ver beterd worden. Juist door het slecht gaan der brande rijen is het bjjna ondoenlijk eene flinke verhooging door te voeren. Patroons, die ons niet vijandig gezind zijn en wel iets gevoelen voor onze eisehen, kunnen deze niet doorvoeren. (Wordt vervolgd)

De Moker | 1910 | | pagina 3