Openbare Cursusvergadering Ingezonden Mededeelingen. Schiedamsche Bestuurdersbond. Spreker: J. W. ALBERDA. OnderwerpVerzekering tegen Werkeloosheid No. 38. Zaterdag|19 November 1910. 10e Jaargang SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM De Moker Berichten. Hoe de Nederlandsche jeugd onderwezen wordt. Onze aclie inzake het petitionnement. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. op DINSDAG 22 NOVEMBER 1910, 's avonds 8 uur, in „Constantia". Toegang 5 cent. HET BESTUUR. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Admiuistratie. Van de Moker-propaganda-Conimïssie Pas twee Zaterdagen zijn een aantal exemplaren van ons blad aan bepaalde adressen door de commissie bezorgd en reeds nu kunnen we ons verheugen in een 3 tal nieuwe lezers. Dit is nog niet. veel, zal men zeggen, maar men moet niet vergeten, dat met het verschijnen van dit Dummer, pas begonnen wordt met de proeflezers te bewerken zich te abonneeren. of vaste lezer van De Moker te worden. Dat deze nieuwe lezers zich opgaven zonder dat hier moeite voor noodig was, bewijst dat wij gelijk hadden toen wij beweerden, dat ons terrein van werken groot is en succes zal afwerpen. Wanneer een vaste lezer alsnog een proefnummer thuis krijgt, laat hij dit dan als niet aan hem gericht beschouwen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zulke gevallen zich wel eens zullen voordoen. Met het oog op den Tooneelavond van „Kunst aan het Volk" verzoeken wij den leden der commissie allen Vrijdagavond te komen. Zoo het mogelijk is verwachten wij Zondag, 's morgens 12 nar, opgave van niemve lexers cn rapporten in .Constantia". De oorzitter. De Handleiding in den Kiesrechtstrjjd. Waarschijnlijk Zaterdag of Zondag verkrijgbaar het boekje „Wat ieder weten moet!" Prijs f 0.25. Ieder, die het kan bekostigen, schafte zich dit uit stekende boekje aan. OPROEP. Vrouwelijke parüjgenooten worden verzocht Dinsdag 29 November 's avonds S1/^ nur op onze be stuursvergadering te komen in „Constantia' Het bestuur S. D. A. P., Afd. Schiedam. i. De heer Honnerlage Grete ging, de heer Goslinga kwam als wethouder van onderwijs. Sinds Christelijke Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTENTIE N: 71/,, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. ouderwijzers betrekkingen aanvaarden aan Openbare Normaal-scholen, doet het niet vreemd aan, dat ook andere Christenen, waar een centje te verdienen valt, betrekkingen aanvaarden, die hun de plicht opleggen een wakend oog te houden over, de belangen te behar tigen van instellingen, die zij in hun politieke gljjbaan als anti-godsdienstig, revolutionair en socialistisch brand merken en zoo mag het niemand verwondereq, dat de heer GosliDga, gezien de f 1500 aan de bétrekking verbonden, op zich neemt te zorgen voor het openbaar onderwijs (immers nóg geldt de phrase van de aanhou dende zorg van de regeering) dat voor hem, volgens zijn beginsel, zoowat gelijk staat met een zaak des duivels. Reeds in de verkiezingspamfletten der laatste raads verkiezing verluidde het, dat de „christelijke" partijen het gemeentegeld niet zouden besteden aan dwaze op drijving der onderwijzerstraktementen. Waar ze 't wei aan besteden, dat weten we, de 4,8 inkomstenbelas ting z(jn te Schiedam niet in 't water gegooid, getuige het bouwen der hoog noodige nieuwe school en het nog noodiger ziekenhuis Toch moet zoo'n functieverwisseling op het Schiedam's pnbliek een eigenaardigen indruk maken by hen, die in regeeren en bestaren nog iets anders zien, dan het binnenhalen van vette baantjes voor de z.g. leiders. Beide functionarissen staan in hun beginsel tegenover de openbare school, maar waar de een, krachtens zijn hoog zedelijk standpunt, zijn ambt waarnam zooals dat redelijker wijze te verwachten is, van den nieuwen Wethouder staan karakter en politiek fanatisme ons borg, dat het openbaar otderwijs te Schiedam zware tjjden tegemoet gaat. En toch, ondanks alles, wat ten nadeele der openbare school gezegd wordt, ze heeft aanspraak op den steun van hen, die nog naar eenig vrijzinnig beginsel overhellen. Daar is een neutraliteits-kwestie geweest omtrent het openbaar onderwijs. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers, reageerend op de jaarlijks terngkeerende aan vallen op het openbaar onderwijs, achtte den tijd gekomen, iu klare woorden zijn beginsel naar voreu te brengen. Een storm ging op in het klerikale kamp en de vrij zinnige pers liet zich meeslepen door den bombast van een Meerkerk. De Bond moest het ontgelden, de open bare onderwijzer, schoon alleen handelend en optredend naar zijn opvoedkundige kennis van het onderwijs en het kind, werd voor de zooveelste maal als anti-monar chaal, socialistisch en anti-oranjegezind gebrandmerkt en vele Hoofden van Scholen, als behoorend tot het meest conservatieve liberalisme, achtten den tjjd geschikt hun prioriteit over de klasse-onderwijzers ook in deze materie te toonen en nu nog worden de sollicitanten onderzocht op hun oranjegezindheid. De vrijzinnige partijen lieten een prachtige gelegen heid voorbijgaan het liberalisme, dat in han heet te leven, hoog te houden I De vrijzinnige partijen dringen de onderwijzers eerst zoover mogelijk naar links, om daarna met minachtend gebaar t.e wijzen op hen, die zoo ver links staan. Daar werd een encycliek de wereld ingeslingerd, een encycliek, die aan duidelijkheid niets te wenschen over liet, die Oranje plaatste in een licht, waarin hij nooit zelfs door de felste socialisten geplaatst werd. Het protestantisme werd nog eens als ketterij gehekeld, de eerste godsdiensthelden als opzweepers geteekend. Waar bleet de vrijzinnige pers om dit anti-nationale, anti-oranjegezinde pamflet te hekelen? Waar bleven de Meerkerken De vrijzinnige partijen lieten ten tweeden male een prachtige gelegenheid voorbijgaan het liberalisme, dat in hen heet. te leven, hoog te honden De openbare onderwijzer zal en móet solicialist zijn. Dat wilden in de „Maakt-tront-periode" alleen de christelijke bladen, nu is het ook het oordeel der vrij zinnige pers. De neutraliteits-rage heeft het aangetoond, want neutraliteit beteekent: anti oranjegezindheid, anti-aationalisme. De Bond heeft te Leiden gesproken de pers heeft zich op de bondsrede geworpen, ze uiteengerafeld, ze met allerlei phantasie-franje omhan gen, ze verlengend, vervormd tot een wanstaltige neu- traliteits-formule en toen gezegdHier heb je de neu traliteit van deu Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Zoo deed de persde christelijk protestantsche, de katholieke ende vrijzinnige, voorop het orgaan der Vrijzinnig-Democraten, het kletsblaadje Landen Volk. De vrijzinnige partijen lieten en laten ten derde male een prachtige gelegenheid voorbijgaan het liberalisme, dat in hen heet te leven, hoog te houden Toch leeft de neutraliteit al reeds jaren in de leerstof der openbare school. Het zal dus gemakkelijk vallen het anti-oranjegezinde en anti-vaderlandslievende er van aan te toonen. Even gemakkelijk zal het vallen de vaderlandsliefde en de oranjegezindheid in de leerstof der christelijke leerboeken aan te tooneh. En niet alleen het zooeven genoemde zal uit een vergelijking der leerstof kunnen blijken, ook en vooral de tegengestelde geest van het onderwijs aan beide zijden zal zich daar uit gemakkelijk manifesteeren. Deze voorgenomen ver gelijking deed ons dit artikel aanvangen met den titel Hoe de Nederlandsche jeugd onderwe zen wordt. Het is vooral het geschiedenis-onderwijs, dat den onderwijzer znlk een gemakkelijke gelegenheid biedt zijn anti-oranjegezindheid te doen blijken. Wel heelt men ook andere vakken aangewezen en uitgepluisd, hoe die öök dienstbaar te maken zouden zijn om anti oranjegezindheid aan te kweeken, maar de zaak blijft toch maar het geschiedenis-onderwijs, dat wordt door den openbaren onderwijzer misbruikt. Welaan, de prak tijk, de dagelijks te controleeren praktijk spreke Men vergunne ons de meest kwestieuze punten, zooals die in de verschillende leerboeken belicht worden, naast elkander te plaatsen. Daartoe kiezen we uit de volgende fragmenten Wordt vervolgd.) Vrijdag 11 Nov. 's avonds 8 uur had eeue vergadeüng plaats van de besturen der vereenigingen, welke op 18 Sept. op de Kiesrechtbetooging vertegenwoordigd waren. Deze vergadering was uitgeschreven door het bestuur onzer afdeeling. Aan den oproep hadden gehoor gegeven de afdeelingen vau de bouwvarbeiders, metaal bewerkers, drankbereiders, dienstboden, gemeentewerk lieden, glasblazers, schilders, timmerleiden en typografen. De bakkers en onderwijzers waren niet aanwezig. Hoewel de onderwijzers niet op 18 Sept. te Amsterdam vertegenwoordigd waren geweest, waren zij toch uit- genoodigd, als zijnde aangesloten bjj den Schied. Bestuurdersbond. Nadat door den 2en voorzitter der S. D. A. P. aan de hand van het plan van actie verslag was uitgebracht, waarbij door enkele aanwezigen eenige aanvullingen werden gedaan, werd door het bestuur het volgende plan voorgesteld. De stad zal in vijf wijken worden verdeeld, samengesteld naar de vijf stemdistricten. Voor iedere wijk wordt een commissie van drie gekozen, met als voorzitter een bestuurslid der S. D. A. P. Verder zullen er een aantal boekjes van de „Hand leiding in den Kiesrechtstrijd" worden aangeschaft uit het Kiesrechtfonds, ten dienste van die huisbezoekers welke nit eigen middelen zich er niet een kunnen aan schaffen. De aanwezige en niet-aanwezige vereenigingen schrijven binnen veertien dagen een huishoudelijke ver gadering uit, waarop het petitionnement ter sprake wordt gebracht en getracht wordt zooveel mogelijk huisbezoekers te krijgen. Het aantal huisbezoekers wordt direct opgegeven aan den secr. der S. D. A. P., waarna zoo spoedig mogelijk een cursusvergadering zal plaats hebben waarbij alle huisbezoekers moeten tegenwoordig zijn. Dan zal half December een openbare vergadering worden gehouden over het Petitionnement. Dit plan werd behoudens zakelijke discussie met alg. stemmen goedgekeurd. Hetzelfde plan werd Zondag in de h.h. vergadering onzer afdeeling eveneens goedgekeurd. W{j achten het onze plicht nog eenige beschou wingen en wenken te geven, welke wij in het belang van de te voeren actie noodig vinden. In de eerste plaats willen wij bespreken de vijf commissies. Voor

De Moker | 1910 | | pagina 1