FEUILLETON Tweede Kamer. Kleine Bazen. Vakbeweging. zijn eigen broer of vader, die moest hetzelfde lot onder gaan. De Protestanten hadd-n das een zwaren tijd; hrnne zaak leek wanhopig: wat moesten zij met hun kleine troepje tegen den machtigen keizer doen Toch hielden zij vol. Een aanzienlijk, dapper en verstandig man, „Wil helmus van Nassauwen', de Prins van Oiauje, plaatste zich aan 't hoofd. De Protestanten wonnenZjj namen de mooie kerken dér Katholieken in bezit, haaiden er altaar en beelden uit en hoorden er de preek in 't Hollandsch En waar moesten dan de Katholieken bljjven Die werden erg achteruit gezet. Zij mochten geen eigen kerk hebben en niet met een kerkboek in de hand over straat loopen. Ook zijn er zelfs enkelen ter dood gebracht, maar ze hadden het toch niet zoo slecht, als vroeger de Protestanten. De Gereformeerden hadden alles te zeggen. Zij regeerden op 't stadhuis en overal. Die niet van hun geloof was, mocht zelfs 't kleinste postje niet hebben. Dit waren de treurige gevolgen van de onverdraag zaamheid en zij duurde tot 't einde der 18e eeuw, dus meer dan 2U0 jaar. Wordt vervolgd.) Telkenjare omstreeks het laatst van November wordt in ons Parlement een aanvang gemaakt met de openbare behandeling der Staatsbegrooting. Voor dien tijd is er reeds binnenkamers over gesproken, n.l. in de afdeelingen, waar ieder lid, desgewenscht, het zijne over de te be handelen onderwerpen kan opmerken. Bjj de openbare behandeling worden echter eerst algemeene (beschouwingen gehouden, waarbjj het beleid der regeering, wat deze gedaan of nagelaten heeft of van plan is te doen, wordt besproken. De minderheid treed dan vooral critisch, de meer derheid steunend op. Deze algemeene beschouwingen geven dan een beeld van de naaste staatkunde des lands, dat wil zeggen, in welke banen de regeering, gesteund door de meerderheid der Kamer, meent te moeten zeilen. Niet altijd echter is er evenveel stof tot spreken over de houding der regeering, wat aan gaat de groote zaken die van haar verlangd worden. Wanneer een regeering in zp le of 2e jaar aan 't roer is, kunnen er nog geen groote wetsontwerpen ver wacht worden, waarover in de Kamer kan worden ge sproken. Nu is het met deze regeeriug zoo gesteld, dat toen ze optrad na den val van het ministerie De Meester, zij de Kamer nog niet achter zich had, niet de meerderheid had in de 2e Kamer. Een meerderheid en wel eene zoo groot als in de laatste jaren ooit eene regeering heeft gekend, n.l. 60 tegen 40, heeft de ver kiezing van 1909 eerst gebracht. Steunende op deze meerderheid kon de regeering eerst aan het werk gaan om haar program af te werken. Het is dus het derde jaar dat de regeering de begrooting indient. Nu zou men zoo zeggen, dat bjj deze machtsverhouding in de Kamer de verschillende ministers de vrije hand zouden hebben om hunne opvattiugen omtrent de wetgeving in wetsontwerpen te belichamen en zouden we, zoo niet alles wat op voorziening wacht, dan toch wel een groot deel daarvan reeds voor os hebben. Maar wat is het geval. De sociale wetgeving die van het meeste belang is en waaronder in de naaste toekomst verstaan wordt de pensioneering der arbeiders, de ziekteverzekering, de invaliditeitsverzekering, den tienurendag, wijziging der ongevallenwetwat hebben we daarvan tot nog toe gezien. Hun vader was al heel klein begonnen. Op de bovenachterkamer had hjj een kleine „kleermakerswinkel" en zijn vrouw had beneden een een zaakje in aardap pelen en g'oenten. Maar zoo had 't mes toch van twee kanten gesneden en door een sober leven schoot er tel kens méér geld over, dan bij anderen het geval zou geweest zp. Dat ging dan elke week naar „'t Nut", 't Geeft altijd meer dan 't Rijk en is even vast, zei de vader. Toen er een erfenisje bjj kwam, werd de zaak uitgebreid. De aardappelhaiHel werd opgedoekt, de kleermakerij uitgebreid door handel in confectie en een winkel. De grootere winsten bléven gaan naar 't Nut, maar nu telkens tot er genoeg wa*, om 't „in steen" om te zetten, zooals vader 't noemde. In huisjes dus. Dat is éven vast, als 't Nut en rendeert beter, zei hij. Geen gróóte huizen, dat is te veel risico bij 't leegstaan. Neen, van die kleintjes van een gulden of een daalder. Daar zijn altijd zoo veel liefhebbers voor. (Niet voor de geriefelijkheid, maar om den lagen prjjs Ontwikkend was de man nietmaar als 't op rekenen aankwam Geen breuken opstellen, maar de percenten- rekening vooral, zooa's die in zp practLche leven voor kwam Ik zeg altijd maar zooAls de inkoop zeshonderd gulden is en de huur één-vijf-en-twintig, dan wordt ie Minister Talma, eens de democratische voorman van Patrimonium, heeft de eer deze wetten te mogen uitwerken. Nu heeft deze Minister nog slechts één wetje ingediend, die in de Kamer in behandeling ts geweest, n.l. de Bakkerswet. Het ontwerp is gewogen en te licht bevonden, het was niet afge werkt, er ontbrak iets aan en jnist dat ontbrekende maakte het heele ding tot een misbaksel. Het ontwerp bedoelde de nacht- en Zondagarbeid in bakkerijen te verbieden, maar de minister had vergeten of durfde er niet wel aan, om den arbeisduur te regelen. Zooals we in een vorig schrijven gezien hebben, is het ontwerp gered vooreerst althans door de motie-Troelstra, later door den minister overgenomen, om alsnog daarin op te nemen de bepaling, hoe lang dat per etmaal of per week in bakkerijen mag worden gewerkt. Dan heeft minister Talma bij de Kamer ingediend het ontwerp Ziekteverzekering. Dit ontwerp houdt ver band met eene wijziging die de Ongevallenwet moet ondergaan. Wanneer iemand een ongeval krijgt, valt hij vau af het begin onder de ongevallenwet. In 't vervolg zullen de eerste zes weken na een ongeval onder de ziekteverzekeringswet vallen. En nu bepaalt dat ontwerp, dat gedurende de eerste zes weken niets wordt uitgekeerd. Arbeiders, het is noodig hier een oog in 't zeil te houden en goed toe te zien, dat eenmaal verkregen rechten u niet weer afhandig gemaakt worden. Want dat het ernst is aan die zijde, kunnen we zien toen Schaper sprak in de Kamer over deze zaak en het schande noemde, wanneer de eerste zes weken na een ongeval niet werd uitgekeerd, en waarop de chr.-hist. heer Dr. De Visser liet volgen „Het zal toch moeten", waarop Schaper liet volgen: „Het zou een misdaad zijn". De ziekteverzekeringswet is nu wel ingediend, doch het verband van deze wet met de Ongevallenwet, daar van is de Kamer nog onkundig en de behandeling kan niet aanvangen, voor en aleer de Kamer ook de ge wijzigde ongevallenwet voor zich heeft. Minister Talma heeft een nota, een korte schets, beloofd aan de Kamer over te leggen. Zoo zien we, dat er nog niet veel gedaan is door de regeering om voortgang te maken met de sociale wet geving. Het is ook zoo moeilijk, zei Dr. Nolens, want er moet met zoo vele belangen rekening worden gehouden. Ja, juist, doktor, daar hebt u een waar woord gezead. Door n wel adders bedoeld misschien, <ïan het werkelijk is, maar een feit is het, dat minister Talma met vele belangen rekening moet houden. Uw groote meerderheid bestaat uit verschillende politieke personen. Daarin moet de heeren- en de arbeiderspartij zoet worden ge- honden en ik geef graag toe, dat het zwaar werk is om dat te volbrengen. Er is wel veel gesproken over wat de regeering niet heeft gedaan en minister Heemskerk heeft een lange rede gehouden om dat alles te weerleggen, doch deze rede van den eersten minister was wel jlang, maarniet diep van gedachte. De minister schijnt de kunst te ver staan om de Kamer te doen schudden van het lachen, maar daaraan hebben de arbeiders van Nederland niets, die verlangen daden van de regeering. Het debat stond dan ook, volgens de verklaring van bladen van beide partijen, op een laag peil. En dat kan al niet auders. De regeering heeft wel is waar een groote meerderheid achter zich, thans nog 59 tegen 41, maar deze meer derheid is het slechts eens, wanneer het gaat om het onderwjjs te verknoeien, wat reeds een paar jaren aan den gang is, en wanneer het gaat om de oorlogsuitgaven op te drijven. Moet er wat gedaan worden voor de arbeiders, dan valt die meerderheid als droog zaud totaal vijf-en-zestig. Elf er af voor onkosten blijft vier-en-v(jftig, dan wordt dat negen percent. Toen de oudjes stierven kwamen de zoons in de zaak. Beiden hadden 't vak van den vader geleerd, omdat een zoon meer rendeert dan een knecht De z^ak werd op denzelfden voet voortgezet, maai de zoons rekenden béter nog dan de vader. Als een huis acht percent geeft en je kunt er een bypothe k op krjjgen tegen vier of vijf, dan wil dat zooveel zeggen, alsdat er vier of drie van over schieten waar je heelemaal geen kapitaal voor noodig hebt, nietwaar Maar toen de zaak al beter ging, moesten ze hulp hebben. Een knecht nemen? Twee knechts? Nee Jan, i iét doen. Géén knechts nemen. Daar zit te veel aan vast. Die hou-je altijd langer dan noodig is. Wat moetje met die menschen in de slappe tijd Wel, als je ze niet noodig hebt op een bepaalde tijd, dan stuur je ze weg. Dat is klaar als een klontje. Je kunt ze toch geen geld geven voor niks. Ze geven óns toch waarachtig óók niks voor niks Nee maar Jan, kijk es. Ik had zoo gedacht, 't Werk buitenshuis. Dan heb je met die menschen niks te maken. Hebben wjj werk, dan hebben zij 't ook, en wij niet, zij niet. Dat is geloof ik 't eerlijkste, en daar valt ook niks op te zeggen. Daar ben je niet zoo beperkt ook als met knechts thuis. Dan kun je toch altjjd maar een bepaalde hoeveelheid afdoen, nietwaar Krjjg je het drukker, dan neem je niet zoo makkelijk er eentje bij, en die krjjg je ook niet zoo uiteen. Dat hebben we gezien bij de bakkerswet. I eerst noodige, waarvoor moet worden gezorgd, is, dat er een flinke kiesrechtuitbreiding komt, waardoor alle meerderjarige mannen, zoowel als vrouwen, hun stem kunnen uitbrengen. Dan hebben we kans, dat er ander bloed komt in ons parlementair leven. Dus arbeiders, allen op voor het Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. Rust, roest denkt het bestuur van het N. V. V, Trots de actie voor het algemeen kiesrecht, gaat bet bestuur vooit met de actie voor den 10 urendag. Wij lezen in de Vakbeweging, het orgaan van den N.V.V.: Het spreekt vanzelf dat, hoezeer de actie voor het kiesrecht-petitionnement onze werkers ook in beslag neemt, de beweging voor den tien-urendag en verbod, resp. beperking van kinder- en nachtarbeid, welke zoo heeft ingeslagen en ook de andere richtingen in de arbeidersbeweging voor zich uitdrijft, met volle kracht moet worden voortgezet. De besturen van S D.A.P. en N.V.V. hebben daarom besloten omstreeks de tweede helft van Januari zooveel mogeljjk op denzelfden dag in een niet te groot aantal plaatsen van ons land vergaderingen voor de propa ganda van onze eischen te beleggen, waar tevens het ontwerp-wijziging Arbeidswet besproken zal worden, Mocht dit ontwerp as. voorjaar in de Tweede Kamer in behandeling worden genomsn, dan zal, vlak vóór de behandeling, in Den Haag een nationale betooging worden georganiseerd, om op te komen tegen de halve maatregelen welke worden voorgesteld en onze eischen nogmaals te doen klinken. Binnenkort zullen de centrale besturen zich te dezer zake wenden tot de betrokken bestuurdersbonden en afdeelingen der Partij. Metaalbewerkers. De leden van de afdeeling j Schiedam van den Alg. Ned. Metaalb.bond worden herinnert aan de ledenvergadering welke gehouden zal worden op Vrijdag den 22 December a.s., waarop het Volkspetionnement behandeld zal worden. Net als kier. Een kras staaltje van patroons- willekeur heeft zich te Leiden afgespeeld. Een arbeider trachtte organisatie te stichten op de fabriek van de fir ma K. Blans te Leiden, waar hij werkzaam was, O.a. stelde hij zijn medearbeiders voor aan den patroon een verzoekschrift te richten, om voor den nachtarbeid verhooging van uurloon te geven. Hierdoor had hij zjjn vonnis geteekend. Voordat het verzoekschrift over handigd was, werd hem door de directie aangezegd, dat hij met 14 dagen opzeggingstermijn ontslagen was. Als reden gaf zij opslapte in het bedrjjf, het oude smoesje om van „lastige" elementen af te komen. De een of andere slavenziel heeft zich bepaald verdienstelijk j willen maken en hem bij de directie aangebracht. Hier of elders, voor de arbeiders blijft het: bukken, of er uit De moderne inquisitie treft dan alleen den misdadiger nietde man is gehuwd en vader van 8 jonge kinderen. Glasblazers). Als inzet voor het petitionnement belegt de Glas- en Aardewerkersvereeniging a.s. Zondag een openbare vergadering, waarop door v. Hinte, secre taris van den Gemeentewerkliedenbond gesproken zal worden over het Algemeen Kiesrecht en hare betee- kenis. Wij hopen dat de hutters in grooten aanwezig zullen zijn. goedkoop, maar bij die thuiswerkers heb je er altijd nog geuoeg, die weinig te doen hebben, of nog meer willen verdienen. En 't spaart een werkplaats nit, en afgepaste werktijd, 't is toch eigenlijk schandalig zoo'n wet, die je verbiedt te werken, als een mensch wilAls zoo'n knecht niet wil, nou aliamaar in den regel doen ze 't toch wat graag En 't spaart vuur en licht en elke dag koffie en thee En 't is voor hun ook gezellig dat huiswerk. Ze blijven bij vrouw en kinderen dat is toch ook wat waard, zou ik meenen II. „Bij de gebroeders Zuiger wordt een leerjongen gevraagd". Zoo had er in de courant gestaan en Bram was er geplaatst tegen een weekloon van acht stuivers. We kenne riet meer geve voor een jonge, had Jan tegen zijn vader gezegden je moet rekenen. hjj kent niks van 't vak. En hij hoeft pas om acht uur te komen en is 's avonds na zevenen al weer vrjj met 's middags anderhalf uur schaftjjd Zoo kwam de veertienjarige Bram in de zaak. Maar al spoedig merkte hij, dat er van leeren niet veel kwam. Schoenen poetsen, messen slijpen, brood halen, vloer vegen, melk aannemen, pakken wegbrengen enz. Toen zijn vader kwam klagen zei Jan, dat dat er natuurlijk allemaal bij hoorde, maar de gebroeders voelde toch wel, dat 't maar niet aanging, hem alléén jjjainm

De Moker | 1910 | | pagina 2