HET VOX.K „DE MOKER". Bnrean mor Arheidersrecht, dagblad voor de arbeiderspartij DE NOTENKRAKER Adverteert in „De Moker". Ingezonden. Van onze leestafel. Sociaal Dem. Arbeiders-Partij Arbeiders. Abonneert U op 10 cent per week; fl.3Q per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Zonder Algemeen Kiesrecht geen betere kinderbe scherming, geen afschaffing van fabrieksarbeid voor vrouwen en van nachtarbeid, geen regeling van den 10-uren dag. In het belang der sociale hervormingen dus dient gestreden voor het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Ook, ja vooral voor en door de vrouwen. Op haar komen de zwaarste lasten, zij heeft er dus evenzeer belang bij. Maar bovenal vechten wij voor het kiesrecht, omdat het ons te doen is om de politieke macht voor de vestiging eener nieuwe en betere maatschappij. Het petitionnement moet mede daaraan worden dienstbaar gemaakt, of liever zal daaraan als vanzelf dienstig zijn. Onder een krachtig applaus eindigde de spreker zijn goede gedocumenteerde rede. Voor debat gaf niemand zich op. De cursus van den Bestuurdersbond. Voor een 25 tal menschen begon Spiekman van Rotterdam Maandag zijn cursus over de vakbeweging in de ver schillende landen, 't Ging, dezen eersten avond, over de stand der vakbeweging in Engeland en de gebeurte nissen die haar in 1909 en 1910 beroerden. Spreker begon met er op te wyzen dat de kennis der buitenlandsche beweging voor ons van veel belang is omdat de bloei der internationale beweging op die in ons kleine land terugslaat, zooals men ook van internationale achteruitgang de gevolgen ondervindt. Bovendien leert men er uit kennen de strydmethode en de taktiek der vakbeweging in de verschillende landen. Engeland was het eerste industrieele land, het eerste land met reusachtige fabrieken en dus met een groote proletarische bevolking. Vandaar dat de Engelsche vakbeweging feitelijk de ondste is. De arbeiders voelden er het eerst den kapitalistischen druk en ver zetten er zich tegen. Niet door middel van hun organisaties, want die waren verboden, maar soms op zeer ruwe wijze, totdat men begreep dat het op die wyze niet ging en men zich in alle stilte, op samen zweerders wijze, organiseerde. Toen eindeljjk in de zestiger jaren de vryheid van organisatie kwam, breidde deze zich geweldig uit. Zij tellen thans ongeveer 2 millioen leden en hebben zeer groote macht in het bedrijfsleven, hadden dat althans tot voor zeer kort. De verdeeling in vakvereenigingen naar het geloof kent men er niet. 't Is een groote „trade union" voor het geheele bedrijf en al die „trade unions" te zamen hadden eerst een parlementaire commissie die in geregelde verbinding stond met ver schillende arbeidersgezinde parlementsleden in Londen, die dan de arbeidersbelangen in het parlement be loofden te verdedigen. Beloofden, want de teleurstelling, den arbeiders bereid door conservatieve en liberale parlementsleden heeft er toe geleid dat de vakbonden hun eigen afgevaardigden naar 't Parlement zonden dikwijls met opdracht zich aan te sluiten bij de in middels opkomende politieke arbeidsparty. Het is een fout geweest, dat men met de vorming van een politieke arbeidspartij zoo lang gewacht heeft en stennde op conservatieve en liberale afgevaardigden, maar die fout valt uit de omstandigheden te verklaren. Zjj leidt echter tot minder aangename gevolgen als het z.g.n. Osborne-vonnis, waarbij het den vakvereenigingen verboden is geld uit te geven voor vei kiezingen ot voor de bezoldiging van afgevaardigden. Wordt dat vonnis algemeen als richtsnoer genomen dan ziet het er, ook voor de vakvereeniging zelf, bij de geringe politieke macht vrij droevig uit. Bovendien heeft de Engelsche vakbeweging niet, zooals hier, getracht ook meest geringe arbeiders te organiseeren, maar heeft ze zich steeds bepaald tot de arbeiders met vakkennis, 't Gevolg is dat bij vrij hooge loonen en vrij korte arbeidstijden voor deze arbeiders, de overige proletariërs in tegenovergestelde omstandig- heden leven en een echt lompen proletariaat is. Vandaar de mogelijkheid dat een land met zoo sterke vakbewe ging zoo gemakkelijk onderkruipers levert. Het gemis aan klasse-solidariteit is sterk merkbaar. Daarnaast heeft de te groote macht der bestuurders, die gewoonlijk de arbeidsvoorwaarden bedisselen, er toe geleid, dat bij economische inzinking niet altijd de bedongen arbeidsvoorwaarden zijn door te voeren en dat dan groote groepen arbeiders in een wanhopige staking gaan ondanks geteekende contracten. Ondanks dat alles behoeft echter aan de toekomst der Engelsche beweging niet getwijfeld te worden. Het is slechts een crisis die zij doormaakt en een waaruit ze ongetwijfeld versterkt te voorschijn zal komen. De rede werd met krachtig applaus beloond. Gevraagd werd den inleider of hij meende dat als gevolg van de bestaande moeilijkheden in de Engelsche vakbeweging een splitsing zou kunnen komen zooals wij die kennen. De Spreker beantwoordde die vraag ont kennend. Wel heeft de stryd voor het openbaar onderwijs eenige wrijving veroorzaakt, maar door de aanneming van een motie is dat by gelegd. De aanwezigen hadden een zeer leerzamen avond. Voortzetting op Woensdag 28 December. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven.) Geachte Eedactie, Wil u een klein plaatsje afstaan voor onderstaand, by voorbaat mijn dank. Zooals bekend, is de jacht op het veld geopend, maar nu is ook de algemeene jacht geopend voor de gemeente werklieden. Het is zoo erg, als men één minuut te laat mankeert, dan gaat men op het rapport. Men hoort ze klagen en jammeren de werklieden, christelyk of niet-christelijk. Dat zijn nu al de vruchten van onze „rechtsche" meerderheid. Maar het spreek woord zegt niet te vergeefs „wie niet hooren wil, moet maar voelen." Het is te hopen dat de propaganda, die er door dit „drijven" gemaakt wordt, met de eerstvolgende ver kiezingen vruchten zal afwerpen. Een toeschouwer. Schiedam, 5 December 1910. Waarde Eedactie, Wilt gij onderstaand stukje plaatsen in uw blad Op de vergadering van 1 Dec., waar Vliegen sprak, verlangde de Voorzitter van mij, trots dat ik maar een paar woorden had te zeggen, naar voren te komen, laat staan dat ik en vooral dien avond, weinig lust had iets te zeggen. De gewoonten speelden hem zeker parten. Had hij wat minder autoritair geweest, 'k zou haast zeggen wat minder schoolmeesterachtig, dan had dit alles achterwege kunnen blijven en op de vergadering tot z'n recht gekomen. Dat iemand naar 't podium gaat voor een debat, goed, maar zooals nu 't geval, kreeg 'k een gevoel om naar 't zondaarsbankje te komen. Nu nog niet eens gesproken van de meeste vergaderingen waarop 't wel gebeurt, en van de vergaderingbezoekers die zeiden, dat had de Voorzitter toch wel toe kunnen staan. Wat ik had willen zeggen tegen Vliegen Hij zei, dat alleen de politieke macht 't meest in staat is 't militairisme aan te tasten. Voor mij is 't juist de eco nomische macht, byv. in tyden van oorlog, door 't werk neer te leggen in alle transportbedrijven te water en te land, maakt een oorlog onmogeliik. Niet dus door praten in regeeri na -ichamen, die heeren zyn niet te bepraten, die kapi o - <>n hebben te veel voordeel van 't militairisme, en 't verstrekt hun tevens de macht 't volk er onder te houden. Vliegen zei zoo terecht, door algemeen dienstweigeren, maar dan niet alleen de militaire dienstweigering, doch in alle takken van bedryf. Het volk zoo ver te brengen, zou ons verder brengen dan al dat geleuter in de tweede kamer. Zeker zal de redactie my wel willen beantwoorden inplaats van Vliegen, indien dit geplaatst wordt. By voorbaat myn dank. T. Op het stuk van T. is, dunkt ons, al heel weinig te zeggen. Was hij de voorzitter wat minder autori tair, 'k zou haast zeggen, wat minder schoolmeester achtig geweest, dan had dit alles achterwege kunnen blijven. Jongen, jongen, wat maakt gij T. toch een kolossale drukte over een o zoo kleine kleinigheid. Enkele malen heb ik u heel gemoedelyk gevraagd, naar voren te komen. Is dit zoo verschrikkelijk Of wenscht n in het vervolg dat we allen achterin de zaal komen? Er kan nu niet gezegd worden „Eet woord is me ge weigerd.'" Maar toch wil T. wat zeggen. En nu meent gij met woorden als „autoritair" en „schoolmeester achtig" het pleit te winnen. Och, ik gun m'n bestrijder dit succesje van harte, maar beterschap kan ik hem niet beloven. Bezoekt hij dus weer eens een onzer vergaderingen, dan hoop ik hem in een der eerste rjjen te ontmoeten. Dan zal z'n gang naar het „zondaars bankje" niet zoo'n zware zijn. De voorzitter der bedoelde vergadering. We zyn het met den voorzitter volmaakt eens, er wordt gesproken vanaf het podium, dat is regel en wil iemand, onverschillig wie, de aanwezigen toespreken, dan geschiedt dit op deze wyze. Wat T. aau Vliegen had willen zeggen, n.l. het be strijden van het militarisme, alleen door de economische macht, had hij toch niet kunnen doen in een paar woorden en zonder lust tot praten. En in een paar algemeenheden, zooals „het gelenter in de Tweede Kamer", en „de heeren zijn niet te be praten", is de onjuistheid van de bestrijding in het parlement ook nog niet aangetoond. Wat doen T. en de zynen tegen het opjagen der oorlogsuitgaven, b.v. de 46 millioen NietsWat groote woorden, wat schelden op de S. D. A. P. en daarmee uit. Wat het werk neerleggen by oorlog betreft, daar is een heel wat ernstiger arbeidersbeweging voor noodig dau die welke door het anarchisme wordt gevormd. Hensch T., alleen door het gebruik van groote woorden komen we niet verder. Red. Ontvangen Een maandkalender van de Centrale Arbeiders- Verzekerings- en Deposito-Bank over 1911. Het schild stelt voor de kop van „Marx". Het is een sieraad voor iedere arbeiderswoning en zal zeker de propaganda van deze instelling wel bevorderen. STEUNPENNING „De Moker „De Moker" 10 ct.V. 10 ct.Verantwoord 4 ct. Programma 5 ct.Proefnummers 12 ct een verkocht 3ct, Verkiezingsfonds. J. W. S. 10 ct, Aandeelen Ameublement „Constantia". In dank ontvangen de aandeelen Ne. 740 N. N. en 792 J. v. M. Extra steunpenning „De Moker". P. 10 ct.v. R. 10 ct.v. M. 25 ct.L. S. 25 ct. 5 Bonboekje G. 40 ct.de R. 10 ct.vorige opgaaf f 26.50, totaal 27.70. Wie volgt? Afdeeling SCHIEDAM. OP ZONDAG 18 DEC. 1910, 's morgens 10 nar, in „Constantia" AGENDA: 1. Opening en Notulen. 2. Ingek. stukken en mededeelingen. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. Begrooting 1911. 5. Driemaandelijks „Moker"-verslag. 6. Verslag financ. controle-commissie. 7. Voorstel tot toepassing Art. 3, h.h. Reglement. 8. Rondvraag en Sluiting. HET BESTUUR. 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. VEAARDINGEN, Willem Beukelszoonstr. 4a. AmbtenaarW. DROP. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet UeroepKwet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet M liile- en Land weer wet Kieswet Belastingen Arbeidscontract Loon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenlglngszakeu Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaardingschen Bestuurdershond. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHïi. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal rii»w fvT^e 21L* ct' Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM Men kan zich abonneeren by St. KLEPKE, Helenastraat 16.

De Moker | 1910 | | pagina 4