Huishoudelijke Uergadering SOCIAAL DEMOCRATISCHE ARBEIDERS PARTIJ Zaterdag 14 Januari 1911. 10e Jaargang. No. 46. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Tempering van den Klassenstrijd Voor de Bazar is véél geld noodig offert ge óók een kleinigheid? Van onze vroede vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. lij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANT!A". Ingezonden stnkken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 ij k DinsdagsavomD 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTRNTIËN: 71/» cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. AFDEELING SCHIEDAM. op ZONDAG 22 JANUARI 1911, 'imorgens 10 nnr in „CONSTANTIA". Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. 3-maandel. financiëel afdeelingsverslag en van „Kunst en Strijd". 4. Benoeming commissie's volgens Art. 12 van het h.h. reglement. 5. Verslag financ. controle-commissie. 6. Bespreking Gemeenteraadsverkiezingen. 1. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR, N.B. De agenda is belangrijk genoeg en vooral met het oog op punt 6, dus vertrouwen wij, dat ieder partijge noot z'n plicht zal kennen. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. Const antia", Boterstraat 30. Te Vlaaedingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. „Knnst en Strijd". Evenals den vorigen winter zal Kunst en Strijdeenige matinée's geven en wel te beginnen Zondag a s., n.m. half v\jf nnr. In plaats van eene collecte zal nn een entree geheven worden tot stenn van onze vereeniging, a 5 cent per persoon en voor kinderen, beneden 12 jaar, mits onder (jüeide, d 2l/t cent. Wjj rekenen op een goede opkomst. Het Bestuur. „9Ioker"-Propaganda-Com missie. De leden der Commissie worden opgeroepen ter vergadering, op Zaterdag a.s. 's avonds 9 uur, in „Constantia". Aller opkomst is gewenscht. Sinds Marx ons den weg heeft gewezen welke wij moeten bewandelen, om ons aan het kapitalistische juk te ontworstelen, doen de burgerlijke partijen van alle gading linn best, de sociaal-demokratie met schijn- en drogredenen te bestrijden. Vooral het ondernemersdom houdt er verschillende manieren op na. De eene doet het op een vaderlijke manier, met het inrichten van een „model- iabriek". Op zoo'n modelfabriek worden ten „voordeele" der arbeiders verschillende fondsen ingesteld, b.v.b. pensioenfonds, ziekenfonds en ook wel aandeel in de winst. Al deze voordeelen zijn er op ingericht dat de arbeiders zoet zullen wezen en van de fabrikanten door en door afhankelijk worden. Zoo'n modelfabriek is ook te Hengelo, waar op het oogenblik een staking is uitgebroken onder een aantal arbeidsters. De model patroon van deze fabriek, Stork, heeft s'eeds de belangen van z'n personeel met „liefde en aartsvaderlijke bezorgd heid" voorgestaan. Hij kon op deze manier z'n personeel afhouden van vakorganisatie en soc.-democratie. Door het aan z'n fabriek verbinden van bovengenoemde fondsen, wekte bij den schijn naar „binnen en buiten" dat hij een vader voor z'n personeel was. Vele jaren heeft hij op dusdanige manier z'n arbeiders en arbeidsters van het organisatieleven weten af te honden. Zij hadden het nog zoo kwaad niet bij den heer Stork. En nn, afgeloopen al deze heerlijkheden. De reden daartoe is het volgende Een groep arbeidsters der fabriek, zeventig in getal, zettelsters, klaagden sinds eenigen tijd over de kwaliteit der grondstoffen, die zij te verwerken ontvingen. Een leek kan begrijpen, dat verwerken van slechte grond stoffen, bij het stukloon-stelsel beteekent aanzienlijke vermindering van het loon. Een konferentie werd aan gevraagd en verkregen. Had de ondernemer toen getracht öf de benadeelden te overtuigen van 'haar ongelijk, öf wel verbetering toegezegd, eene oplossing ware allicht gevonden. Maar toch nietGrof en taktloos was bij deze konferentie de houding van den werkgever. Hij verweet den betrokkenen, dat luiheid schnld had aan haar loonsverlies en nn kan er toch wel niets krenkender zijn dan zulk een verwijt, wanneer het als onverdiend gevoeld wordt. Echt liefderijk, die houding van die goeie patroon! Toen gingen die arbeidsters in staking en wat deed die modelpatroon Een keur van gewelddadige, wreedaardige maatregelen past hij toe. De arbeiders, die ziekengeld genieten, moeten 't lijden, dat hun uitkeering met 2/s verminderd is geworden. Onde arbeiders, waaronder er zijn boven de 80 jaar, tot op den laatsten draad versleten, in dienst der firma dikwijls gruwelijk verminkt, worden van hun klein pensioen beroofd, wat velen als gek van angst maakt. Durft nu nog iemand volhóuucu, Jat aau de fabïieks- instellingen ooit liefde, sociaal medelijden, rechtvaardig heidszin, part of deel heeft gehad Een ondernemer, die derwijze woedt onder weerloozen en onschuldigen, die met den strijd niets te maken hebben, heeft nooit geweten wat barmhartigheid en naasten liefde was. Zjjn vriendelijkheid was giftig en huichelachtig. Tot zoover deze soort van bestrijding onzer ideëen. Een andere wijze van bestrijding is de volgende In Pnrmerend op de melkfabriek „Hollandia" is het den arbeiders ten strengste verboden, neen, pardon, moeten zij 50 centen van hnn loon missen, wanneer hnn boterham in Het Volk is gepakt. Ook een taktiek. Maar wij vreezen voor de directie, dat zij juist het tegendeel zal bereiken van hetgeen zij zich inet deze reactionaire maatregel voorstelt. Hier ter stede bij de firma Melchers wordt men ontslagen als men op het kantoor weet dat men De Moker leest. Dat is onzen huisbezoekers verteld, toen zij op hand- teekeningen verzamelen uit waren. Dezelfde persoon durfde niet te teekenen, omdat hij bang was dat z'n patroon het te weten kwam. Met deze en dergelijke bangmakerijen kan het patro naat de arbeiders nog wat onder den duim honden, maar eens bleken die slaven toch hnn boeien. Ondergewoonte wordt de eerste zitting in het nieuw begonnen jaar geopend met een speech van den bur gemeester, waarin de voornaamste dingen van het verschenen jaar nog eens gereleveerd worden en de plannen voor het komende jaar bekend gemaakteen soort troonrede dns. De raadsleden hebben dan ook nauwelijks hunne plaatsen bezet, of de burgemeester staat op en begint onmiddellijk zijn speech voor te lezen. 't Begint natuurlijk met een „Gods beste zegen". Wij zeggennatuurlijk, want ook dat is gewoonte. Met het woord God op de lippen, worden, op last der christelijke regeering, in Indië dnizende menschen, waaronder vronwen en kinderen, aan de bajonet ge regen. Het kapitalisme wordt in haar uitzuigsysteem steeds beschermd door bijbel en wierookvat. Zoodat we er mede willen zeggen, dat het maar een vorm is, want ook hier te Schiedam worden de arbei ders, worden de rechten der arbeiders door ons chris telijk gemeentebestuur miskend en onderdrukt, wordt voor de misdeelden dezer aarde niets, letterlijk niets gedaan. M?n ziet het bij het werkloosheidsvraagstuk. Terwijl er bij het bestuur onophoudelijk op aangedrongen wordt een mildere opvatting ten opzichte van deze te betoonen, komt het voorstel van onzen partijgenoot de Brain maar niet in behandeling. Wé hebben het gezien bij de ziekenhuiskwestie, bij de behandeling van het reglement voor de arbeiders in gemeentedienst. Steeds worden de rechten van het proletariaat vertrapt. Doch we znllen in 't kort weergeven wat de voor zitter releveerde. Hij herinnerde aan z'n voorganger, den heer Brants, en diens portretten, dat 't jaar voor de gemeente een voorspoedig jaar was, de gemeentebegrooting sloot zonder belastingverhooging. We hebben dan ook een kraan van een penningmeester. Dat de gemeente 32024 zielen telt, waardoor er 2 man bij moeten in den Raad, dat de bruggen en sluizen nogal wat op hadden gebracht, dank zij het hongerloontje van de brng- en sluiswachters. Het grondbedrijf ging óók goed. Wat met het oog op de samenstelling der commissie moeilijk anders kan zonden we zoo zeggen. De nieuwe zwemplaats, een kweekkast op de gemeente-kweekerjj, de subsidie voor het Volksbadhuis en nog meer klein goed passeerde de revue. Dan werd de verzekering nog gegeven, dat de Zie- kenhniskwestie nog steeds deligent is en niet op de lange baan gehouden wordt. Wie lacht daar De gas fabriek rendeert ook best; in enkele jaren is de verkoop ongeveer verdnbbeld. Een drie-ploegen-stelsel wordt in uitzicht gesteld. En als een bewijs dat het gemeente bestuur met haar tijd mee gaat, zullen dit jaar nog bjj den raad voorstellen ingediend worden voor het ver krijgen van electrisch licht en beweegkracht. Dat was het slot van de rede. Kees Klein, als oudste in jaren, brengt den burge meester dank en prevelt zoo iets van minder praten en meer doen. 't Zal aan hem niet liggen, want hij zit er ten slotte toch ook maar om te stemmen. Uagerwey brengt Klein weer een complimentje voor zijn aangename woorden en heeft het ook over de voor treffelijke samenwerking, die steeds tusschen B. en W. en den raad heeft bestaan, wat op hoogen prijs wordt gesteld. Hoe is 't ie Dat spreekt nog van aangename samenwerking Bij de ingekomen stukken waren de ontslagbriefjes van de heeren v. d. Schalk en de Groot. De voorzitter spijt het innig dat deze heeren zijn heen gegaan, welke zooveel voor de gemeente hebben gepresteerd. Dat is mosterd na den maaltijd. Door het drijven dei- klerikale bende hebben zij de raadszaal verlaten al is het dan ook niet moedig en nn komt men met spijt aan. De heer Kndders, de ambtenaar der arbeidsbeurs, welke plaats moet maken voor een anti, had om een billijke schadevergoeding verzocht voor den tgd, in welke hij op verzoek van de commissie der Arbeidsbeurs sinds 4 jaren bniten de gewone uren zitting heeft gehouden. De Brnin merkt bij dit verzoek, op dat hij niet weet of deze ambtenaar reeds ontslagen ishij weet dat de heer Gorkum zoo spoedig mogelijk in dienst moest treden. Indien dus de adressant al ontslagen is, acht hij dit te bar. Een particulier werkgever zal nog wel in sommige gevallen een behoorlijkeg tijd vooraf waarschuwen, dit acht hij ook de plicht der gemeente. De voorzitter antwoordt De Brnin, dat volgens verordening de directeur 1 Februari ontslagen is. De Brain zal het advies van B. en W. niet vooruit loopen, maar acht het niet meer dan natuurlijk dat hij na het ingaan van het ontslag nog eenigen tijd zijn salaris zal krijgen. Hierna wordt een heele boom opgezet, na een op merking welke De Bruin maakt over de regeling welke MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1