No. 47. Zaterdag 21 Januari 1911. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Zorgt voor uw kiesrecht. Tweede Kamer Ditjes en Datjes. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „COUSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zpn. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeiders vereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardinoen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Congresvoorstellen. Partijgenooten, welke voor stellen hebben voor bet a.s. Congres, moeten deze voor 5 Februari inleveren bij ondergeteekende. JOHs. VAN "T ZELFDE, Broersvest 100. Secretaris. Zangvereeniging Excelsior. In plaats van Maandag zal de gewone repetitie a.s. Woensdagavond plaats hebben. HET BESTUUR. LAKT A ABN AVOND. Zondag a.s. 22 Januari lantaarnavond voor kin deren van 5 tot 12 jaar. Toegang voor één kind 5 cent, twee kinderen 7 cent en meer kinderen uit één gezin 10 cent. De lichtbeelden zullen vertoond worden door den ons welbekenden partijgenoot Jalink van Rotterdam. Ouders, zendt uwe kinderen er heen, er is voor de kleintjes veel te genieten. Aanvang 7 uur. DE FEESTCOMMISSIE. Zonder eigen aangifte komen op de kiezerslijst De belastingkieszers, dat zijn zp, die in de een of andere rijksoelasiing (personeele-, grond-, bedrjjfs- en vermogens-belasting) zijn aangeslagen en hun aanslag over 1910 hebben voldaan vóór 1 Februari 1911. Heeft men den aanslag over 1910 niet vóór 1 Februari voldaan, dan kan men door eigen aangifte er nog opkomen onder voorwaarde dat die aanslag over 1910 vóór 1 Maart is betaald en men zich met het voldaan aanslagbiljet vóór 1 Maart aan het Stadhuis gaat opgeven Belastingkiezers, die in 1910 uit een andere ge meente naar Schiedam zijn gekomen, moeten met hun voldaan aanslagbiljet uit die andere gemeente zich tnsschen 1 en 15 Febrnari op het Stadhuis laten inschrpvenanders komen zij niet op de kiezerslijst. Aangifte is noodig voor alle andere kieners, voor wie de volgende regels gelden Examenkiezers, waartoe zoowat ieder met eenig diploma gerekend wordt. Dezen moeten zich zelf als kiezer aanmelden met opgave van het examen (diploma) op grond waarvan zp kiezer kunnen zijn. In de ge meente waar zij wonen, is éénmaal aangifte voldoende. Bij verhuizing naar een andere gemeente moeten zij zich dddr opnieuw opgeven. Aangifte tusschen 1 en 15 Februari. Woningkiezers. Wie te Schiedam fl.io of meer per week verwoont en niet méér dan éénmaal in 1910 verhuisd is en ge^n anderen grond voor het kiezer schap heeft, kan als woningkiezer ingeschreven worden, maar moet zich elk jaar op nieuw tusschen 1 en 15 Februari opgeven op het Stadhuis. Loonkiezers. Wie ten minste f9.— per week verdient en van 1 Januari 1910 tot 31 Januari 1911 niet meer dan tweemaal van werkgever(geefster) is ver wisseld, kan zich als loonkiezer laten inschrijven. Wie reeds het vorige 'jaar loonkiezer waren, krijgen een biljet om in te vullen thuis en moeten voor goede in vulling eo tijdige terugbezorging van dat biljet tusschen 1 en 15 Februari zorg dragen. Indien zij zulk een biljet niet vóór 1 Febrnari ïebben ontvangen, kunnen zij het aan het stadhuis gaan halen. Spaarbankkiezers. Wie tenminste f 100 op het Grootboek of f 50 op een Spaarbank hebben staan, kunnen zich, onder overlegging van hun bewps van inschrijving, tusschen 1 en 15 Februari als kiezers laten inschrijven op het stadhuis. Eigen aangifte is ook voor hen, ieder jaar op nieuw, noodig. Kiezer voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten kunnen worden alle mannen, die uiterlijk 15 Mei 1911 den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, en aan de bovengenoemde voorwaarden voldoen. Om kiezer voor den Gemeenteraad te worden moet men aan de bovengenoemde voorwaarden voldoen en bovendien aanoeslagen zijn in de plaatseiy ke inkomstenbelasting. Het verkiezingsbureau der S. D. A. P. houdt van heden af lederen avond tusschen 8 en 10 nnr zitting in Constantia om de inschrijvingsformulieren voor de belanghebbenden in te vullen en alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Belanghebbenden kunnen zich dus daar vervoegen. Partijgenooten en geestverwanten, het is uw plicht thans, ieder in eigen omgeving te onderzoeken, wie als kiezer opgegeven kan worden en de belanghebbenden naar Constantia ie zenden. Wie in Constantia ztfn stukken in orde heeft laten maken, is daarmee van de zaak af het bureau zorgt dan voor de rest. Op ZATERDAG 28 DECEMBER as htudt het Comité zitting van 81/»—10 uur, in de bovenzaal van „Constantia", ter inschrijving van alle geschenken, voor de Bazar af te staan. Kom dus opgeven, wat ge wilt afstaan De vorige week heb ik u een ge 'eelte van Troels'ra's rede ter lezing gegeven deze we k nu zullen wp het een en and-r wat nader uitwerken. Troelstra stelt in zpne rede de twee belastingheffinsen tegenover elkaarten eerste die belastingeu, welke vatbaar zijn voor progressie, dat wil zeggeu, naarmate de draagkracht van den belastingbetaler grootor wordt, percentisch meer aan belastingen wordt geheven, e ten tweede die belastingen, die niet vatbaar ziju voor progressie, ja zelfs dikwpls degressief werken, dat is, naarmate de draagkracht geringer is, percentisch uieer moet worden betaald. Troelstra noemt voor de erste groep een bedrag van 58 millioen en voor de tweede een bedrag van 78 millioen Ik weet niet hoe Tr. aan deze getallen is gekomen, doch dat zal op de volgende wpze zijn gedaan. Tot de le groep behooren dan de Grondbelasting met 14.5 millioen. Per oneele bel stiug 11.5 millioen, Bedrijfsbelasting 11 millioen, Vermogens belasting 10 millioen, samen 47 millioen, waarbij nog kunnen worden genoemd het Zegelrecht, Registratie recht en Hypotheekrecht, samen 14 millioen, dus totaal 61 millioen. Dit is nu wel een ander getal dan wat Tr. heeft genoemd, doch hierop moet worden gelet, dat Tr. misschien is uitgegaan van de begrooting van 1909 en ik hierboven de getallen aanwijs van 1910 en verder, dat door afronding in volle mdlioenen er hier en daar wel iets aan zal haperen, maar voor ons betoog toch wel zuiver is. Tot de 2e groep behooren de accpnsen, die respec. opbrengensuiker 23 millioen, wijn 1.7 millioen, geslacht 5 millioen, zout 2 millioen, gedistilleerd 28.3 millioen, bier en azijn 1.4 millioen, samen 61.4 millioen, verder de invoerrechten, die 13.6 millioen aan de schatkist leveren en de successiebelasting die 14 millioen opbrengt, samen dus 79 millioen gulden, zoodat dit al aardig klopt met het bedrag wat Tr. noemde. Minister Kolkman denkt nu de eerste groep te ver- hoogen met circa 3 millioen, de 2e groep met 10 millioen, omdat naar het oordeel der machthebbers voor de le. de schroef niet nauwer mag worden aan gezet en het voor de 2e nog wel wat lpden kan. En werkelijk gaat dat ook ve--l eenvoudiger. Moeder gaat naar de winkel en koopt een kilogram suiker en betaalt daarvoor 48 cent. Daarbij is 27 cent belasting, wat aan den winkelier moet worden voldaan, deze heeft dat reeds aan den suikerfabrikant betaalt en de suiker fabrikant betaalt bp groote hoeveelheden in eens aan den ontvanger. Dat is voor het Rijk, om geld los te krijgen, veel gemakkelijker. Daarbp komt niet die omslag vanbeschrijvingsbiljet, aanslagbiljet, om in tien termpnen te kunnen betalen, dat lastige neuzen van belastingambtenaren en ten slotte is er ook geen deurwaarder noodig. Neen, voor den minister van Financiën is dat het puikje van belastingheffingde accijnsbelasting wo dt geheel vrijwillig voldaan. De accijns op het gedistilleerd is het vorig jaar verhoogd. Voor ieder liter gedistilleerd van 50 percent sterkte moet aan de schatkist 90 cent worden betaald. Het verbruik van sterken drank is gedaald, maar bedraagt toch altijd nog 31.500,000 liter per jaar, wat een accijnsbedrag van 28 350.1 >00 gulden vertegenwoordigt en nog ruim 3.000.000 gulden meer is dan vóór de verhooging. Lezers van De Moker, hoeveel maal 90 cent belasting betaalt gij aan de schatkist per jaar voor dit verdel gingsmiddel Ik hoop, dat het zeer weinig zal zpn en wanneer de arbeiders van Nederland den boycot eens wilden uitspreken over den borrel, dan kondeu ze de regeering in een lastig parket brengen. De zaak is het overdenken waard. Reeds eenige jaren is in de Kamer aangedrongen om de suikeraccpus te verlagen, omdat suiker, gebruikt wordende ij de bereiding van spijzen en dranken, een uiistekend voedingsmiddel is. By de behandeling van het wetsontwerp iot verhoo ging van den gedistilleerd-accijns erft min ster Kolkman beloofd, dat de accijns, wat van gedistilleerd lm.en »-eu zeker bedrag ik meen van 3 millioen -meer zon worden ontvangen dan vóór de verhooging, dat. meerdere in een potje zou worden gedaan en op zijn tijd moeten strekken tot verlaging vau den suikei accijns. Hierui' ziet ge weer, dat Minister Kolkman graag poijes maakt, gp heriunert u nog wel wat ik en paar weken geleden schreef over dat potje voor de sociale verzekering; het gekste van de -aak is, dat al die potjes nog ledig zpn, er eeu tekort in de Staathuis houding is ener niet de miuste hoop nestaas, dat daari eemge verbetering komt, wanneer niet eens flink de hand aan den ploeg wordt geslagen om het geld te halen, waar het te halen is. Maar daar durven de machihenbers niet aan en daarom is het noodzakelijk dat andere maunen naar de Kamer woiden gezonden, die eeu tietereu kpk hebben op hei leveu der laag>te klassen, die weien, hoe daar moet worden gepl eterd en gezwoegd van de schooljar u tot het besjeshuiseen leveu van aanhoudende z irgen wat daartusscheu ligt. Daarom moet er gewei ki, dat ook de minst bedeelde klasse vau werkers in de gelegenheid wordt gesteld door middel van het stembiljet die mannen naar de Kamer at te vaardigen, om aldaar hunne krachten »e wpdeu aan de ophtlfiug van het proletariaat, deze daardoor sterker makeud in hun strijd tot bereiking van het einddoel: De socialistische maatschappij. In ons partp-weekb ad De Stem des Volks komt een stukje voor uit Culemborg, welk een schel licht werpt op de mauier hoe de katholieken met hun arme geloofsgenooten omspringen: 'n Schanddaad. Wp hebben reeds meermalen meegedeeld op welke hardvochtige wpze de katolieken, die over de armen enig gezag kunnen uitoefenen, tegen deze soms optredenmaar zo kras als het Rooms katoliek kerkbestuur nu tegenover ene oude weduwe is opgetreden, heeft z'n weerga nog niet gevonden. Ditmaal was het „oude Mie", de 73-jarige weduwe van den ouden nachtwaker G. Wammes, die 13 weken huishuurschuld had en daarvoor op straat moest worden gezet. Wp zullen het eerste gedeelte van de dag vaarding even hier meedeelen DE MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1