Ditjes en Datjes. Vakbeweging. Uit Vlaardingen. te bonwen school. H(j wees er op dat dit de schijn zon wekken, dat er van begunstiging sprake zou zijn en achtte het beter, dat aan het beginsel van openbare aanbesteding werd vastgehouden, waartoe hij het voor stel deed. De heer v. Westendorp, als wethouder van gemeente werken, gat De Bruin ten antwoord, dat het een zaak van vertrouwen is in het betonwerk en dat daarvoor niet alle betonfirma's in aanmerking kwamen. Er bleek verder uit het betoog van den wethouder, dat de uit nodigingen alreeds verzonden waren, zoodat buiten den raad om het beginsel reeds was prijsgegeven. De voorzitter vraagt of De Bruin zjjn voorstel hand haaft. na de mededeeling van den wethouder, waarop onze partijgenoot antwoordt, dat er nu natuurlijk geen redenen meer voor zijn voorstel zijn. Tijdens dit debatje werd door den heer Goslinga opgemerkt, dat hjj niet begreep waarom de Bruin aan besteding had voorgesteld en niet om het werk in eigen beheer uit te voeren. De Bruin had blijkbaar geen lust op deze hatelijke opmerking in te gaan en zei zeer ter snede dat het zins verbijstering" was. Punt 17 der agenda is een adres van bewoners der Oosterstraat om vrijgesteld te worden van de uitbagge ring van de achter hun woningen liggende sloot. B. en W. hadden op dit adres afwijzend geadviseerd naar aanleiding van het rapport van den directeur van gemeentewerken, hetwelk ongunstig luidde voor adres santen. Door de Bruin werd er op aangedrongen dat het afwijzend advies met toelichting in druk aan de menschen zou verschaft worden en stelde daarom voor, hoewel hij geen voorstander van de kapstokkerjj is, de zaak nog een week uit te stellen. Aldus wordt besloten en nu gaan de heeren in „comité generaal" oftewel geheime zitting over en moeten wij naar huis. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Utrecht, 29 Jan. Heden werd alhier ia het Gebouw Toor Kunsten en Wetenschappen de 29ste Jaarvergade ring gehouden van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, onder voorzitterschap van Mevr. RutgersHoitsema van Den Haag, die de afgevaardigden der verschillende Afdeelingen en de overige leden welkom heette. Uit het verslag van den Secretaris, Dr. J. Rutgers, bleek, dat het ledental dit jaar is gestegen van 2217 tot 2860 leden4821 gezinnen wendden zich dit jaar schrif telijk tot het Hoofdbestuur om inlichtingenvele arme Trouwen werden kosteloos door de deskundige mede werksters geholpen. Door Hoofdbestuur en Afdeelingen samen werden dit jaar 57000 blaadjes en 1200 brochures verspreid ter theoretische bespreking onzer beginselen; bovendien werden ruim 9000 Middelenboekjes verstrekt uitsluitend aan gehuwden die dit verlangden. Nieuwe Afdeelingen werden opgericht in Leerdam en Leuven, welke laatste nu reeds 80 leden telt. Het finantieel verslag van den Penningmeester, Dr. J. de Vrij uit Den Haag, sloot met een batig saldo van f 332.94. De aftredende Hoofdbestuursleden, Mevr. RutgersHoitsema en Martine G. Kramers uit Rotter dam, werden bij acclamatie herkozen. Besloten wordt een medicus af te vaardigen naar een N.-Math. Con- fenrentie, dezen zomer in Dresden te houden bij gele genheid van de Hygiëne-Tentoonstelling aldaar. De naam van den Bond wordt in dien zin gewjjzigd, dat er aan wordt toegevoegd„ter bewuste regeling van het kindertal". Een onzer huisbezoekers meldt ons Bjj het huisbezoek krijgt men dikwjjls dingen te hooren, die noodig eens aan 't daglicht gebracht mogen worden. Deze maal betreft het weer een stukje tyrannie van de R. K. geestelijken tijdens de gemeenteraads verkiezingen. Wij kwamen in een R. K. gezin en daar vertelden zij ons het volgende Door verschillende omstandigheden waren zij achterop gekomen en ontvingen ondersteuning van de kerk. Bjj de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen hadden hun kinderen briefjes van school medegekregen, waarin vader aangeraden werd om op den aangewezen candidaat te stemmen, anderswerd de ondersteuning inge houden. Onze huisbezoeker voegt er aan toe dat men niet in Culemborg of Brabant behoeft te wezen. W\j zeggen het hem volmondig na. Feestavond Brandersknechts. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie der afd. Schiedam van den Drankbereidersbond, welke een feestavond organiseert in „Constantia". Het programma is van dien aard, dat het een mooie avond belooft te worden. Bniten de gemeenschap. In de j 1. Dinsdag gehoudeu raadszitting werd ook het stembureau gekozen voor de a.s. verkiezing in district II. Bij de plaatsver vangende leden behoorde ook de heer Zoetmulder. Deze is geen lid van den Raad. Onze partijgenoot De Bruin werd wederom gepasseerd. Ze lusten hem niet, want dwarskijkers zijn zoo lastig, begrijpt n De socialisten buiten de gemeenschap, is ook het parool van de Schiedamsche Vroeden. Waarschuwing voor stukadoors. De afd. Rotterdam van den Stukadoorsbond heeft Maandag j.l. de staking geproklameerd bij de leden van den Stuka doorspatroonsbond en bij de groote burgerpatroons. De aanleiding tot dit conflikt is, dat de werkgevers de onderhandelingen, gevoerd voor lotsverbetering tusschen hen en de afdeeling, trachten sleepende te honden. De Schiedamsche stukadoors worden gewaarschuwd niet op eventuëele aanbiedingen van de zijde der werk gevers in te gaan. De strijd der Rotterdamsche stuka doors is ook hun strijd. In de Glas- en Aardewerker staat een verslag van een gehouden conferentie, uitgeschreven door den heer Antoon van Deventer, om tot een overeenkomst te geraken, waarbij het werken in de nachten na feest dagen wordt afgeschaft. Aanwezig waren Baart en Snel van de Glas-en Aar- dewerkersvereenigine', een vertegenwoordiger van de christelijke en van de onafhankelijke organisatie en een achttal ongeorganiseerden, waaronder de meesterknecht. De conferentie leverde niet het minste succes op. De heer van Deventer wilde wel tot afschaffing van den nachtarbeid overgaan, doch het plichtsverzuim der arbeiders liet dit niet toe. Het bezwaar van den heer van Deventer bestond in het te groot aantal verzuim- werkers. Op het oogenblik (volgens den heer van D.) zijn er 25 verzuim werkers. Dit kost de fabriek 25 X 1 6 per week of f 7800 per jaar. De heer van Deventer eischte van de arbeiders, dat zij zouden medewerken het aantal verzuimwerkers op 20 te brengen. Dan zou hij van zijn kant den nachtarbeid afschaffen. Het onzinnige van dezen eisch springt al direkt in 't oog, als men weet, dat zelfs de meesterknecht deze eisch als overdreven kwalificeerde. Baart zette dan ook voldoende de puntjes op de i en gat in overweging, indien de beer van Deventer zoo'n schade had van de verzuimwerkers, hjj den arbeidstijd moest verkorten, dan zou vanzelf het verzuim minder worden. Door anderen werd ter sprake gebracht het te ver werken slechte glas, wat ook het verzuim in de hand werkt. De werklieden gaan liever naar huis dan dat zij voor niets moeten werken. Het baatte echter niets. De heer van Deventer bleef bij zijn eisch. Er zal voor Paschen nogmaals een con ferentie gehouden worden om te zien of het aantal verzuimwerkers gedaald is. Ook dan zal het echter op niets nitloopen, als de arbeiders niet zorgen dat zij door een flinke organisatie den heer van Deventer dwingen kunnen den nacht arbeid af te schaffen. Glasblazers, als gij na Paschen nachtarbeid moet verrichten, ligt het aan uzelf. Het adres van den Secretaris van de afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbew. Bond is niet Beierlandschestraat 61, maar Beierlandschestraat 19. De feestavond der afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan j.l. Zaterdagavond, was niet erg bezocht, wat zeer jammer was ten opzichte van het programma, waarvoor het bestnur een woord van lof toekomt. Nadat door de Rotterdamsche muziekvereeniging „Tot steun in den Strijd" op verdienstelijke wjjze eenige nummers ten gehoore zijn gebracht, opent de voorzitter der afdeeling, H. Aldag, de bijeenkomst en zet kortelings uiteen waarom de afdeeling deze feestavond georganiseerd heefthij betreurt echter de geringe opkomst. Dekkers, als feestredenaar, houdt daarna een frissche, heldere rede, daarbij herinnerende aan de slagen, welke de afdeeling zijn toegebracht door de firma Smulders het vorige jaar en nu weer door de directie van de glasfabriek „De Schie" door het ontslag van de ijverigste onzer mannendoch deze slagen zijn niet in staat geweest de organisatie te vernietigen, onver zwakt gaan wij door met werken voor een betere toekomst. Er is een kern gevormd onder de Schiedamsche metaalbewerkers, welke van geen wijken weet en on vermoeid den strijd met succes voortzet. Spr. stelt helderj in 't licht het verschil van deze fiere strijders met de zoete jongens, de hielenlikkers der patroons, welke voor hun broodheer kruipen. De broodheer, welke Zondags in de kerk een blik achter zich werpt om te zien of er wel genoeg van zjjn arbeiders zijn, en dan 's Maandags den chef commandeert om er nog meer uit te halen. Spr. eindigt zijn geestdriftig toegejuichte rede met een opwekking voor het volkspetitionnement. Daarna werd opgevoerd „De brand in de jonge Jan" van Herm. Heijermans. Op meesterlijke wijze werd dit stuk, dat zeer zware eischen aan de spelers stelt, door de partijgenooten Haasebroek en Moltmaker opgevoerd. Vooral den heer Haasebroek, welke alleen zeven rollen had te vervullen, had enorm succes en bracht de aanwezigen sterk onder den indruk. Op eveneens uit stekende wjjze declameerde hjj het eerste bedrijf uit „Op' hoop van Zegen". De avond werd gesloten door bal. Vijf nieuwe leden werden dien avond ingeschreven door de afdeeling. De Stem des Volks gaf Zaterdagavond, ter gele genheid van haar vijfjarig bestaan, een uitvoering in de zaal „Harmonie" met medewerking van de Arbeiders- muziekvereeniging „Voorwaarts". Na de gebruikelijke opening door den voorz. zette de muziek vereeniging krachtig in met „De Internationale", terwijl de zangvereeniging haar repertoire begon met het mooie „Sta socialisten pal. Zoowel van de feest vierende vereeniging als van het medewerkende corps mag worden gezegd dat zij het deel hunner taak met zorg afwerkten. Vooral de „serenade aan de Lands knecht" en het „Avondlied" muntten uit. Onze partijgenoot W. Drop hield de feestrede. Hij herinnerde er aan hoe tal van nitblinkende per soonlijkheden, ook in de socialistische beweging, de kracht hebben gehad hun moeilijk werk te doen om dat zij zich daar iets geestelijks gedragen voelde. Ook den knnst kan tot het geestelijke behooren dat de mensch opheft uit moedeloosheid en wie zal zeggen hoeveel onder ons dat inderdaad is gebeurd, ook van hen die zjjn heengegaan Met een enkel woord huldigde de spreker in dit verband de nagedachtenis van Paul Singer met het woord van onzen dichter„Vergeet hen niet die voor de vrijheid strèden. Voortgaande wijst de spreker er op dat de kunst beoefend kan worden om de kunst, uit liefhebberij en omdat men er een bepaalde zaak mee dienen wil. Het laatste moet hier het geval wezen en daarom rust op de leden eener sociaal-democratische zangver eeniging een zware verantwoordelijkheid. Als wij sociaal democraten bezig zijn de hoofden der arbeiders te zuiveren van allerlei dwaalbegrippen en trachten bij te brengen proletarisch inzicht, als wij hen spreken van de nieuwe maatschappij, die wij willen optrekken op de puinhoopen der vergaande en dat werk is zwaar, dan moet de socialistische zangvereeniging de strijders nieuwe geestdrift brengen. Als onze taak ons roept op politiek terrein en zoo als nu vooral voor den kiesrechtstrpd, dan zijn het onze zangers die met hun lied de blijde opgewekt heid moeten brengen waar ze nog ontbreekt. En als de vakvereenigingsman is moegeworsteld in den zwaren kamp voor 't centje meer en 't uurtje min der, dan moet onze zang hem nieuwe krachten geven. Met den wensch dat dit doel door de zangvereeniging meer en meer mag worden voor oogen gehouden, besloot de spreker zijn geestdriftig woord. Jammer dat den geheelen avond de aandacht van het publiek niet onverdeeld was. Met een dansje en wat onderlinge pret werd de avond gesloten. D® Afdeeling van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende D.ranken hield Vrijdagavond haar tweede jaarfeest in „Excelsior", met medewerking van het Geheelonthouders Zangkoor „Sluit Schiedam" uit Rotterdam en anderen. Het was een genotvolle avond, zoowel wat betrof de uitvoering der voordracht „Het verhaal van een werkman", de zangnummers als het koddig blijspelletje. Maar vooral de rede van onze partijgenoote Suze Groeneweg verdient een enkel woord van hulde. Nu eens op ernstige, dan weer op geestige wijze en dan was ze in haar kracht richtte zjj tot ouden en jongen, tot gehuwden en ongehuwden, tot verloofden en ver liefden een woord ter aanbeveling der geheelonthouding, waarbij zij niet vergat er .op te wijzen, dat de strijd voor de geheelonthouding niet de eenige is die de arbeidersklasse te voeren heeft. De afdeeling won dien avond 8 nieuwe leden. Kiezerskweek. Tijdens de zitting van het Bureau voor Arbeidersrecht op Maandag a.s. is er nog gelegenheid tot invulling van formulieren voor plaatsing op de kiezerslijst. De Zeevisschersvereeniging „Vrede en Wel vaart" alhier hield Woensdag j.l. haar jaarvergadering. De verslagen van de secretarissen en penningmeesters van vereeniging en werkloozenfonds werden goedgekeurd. Er had bestuursverkiezing plaats. Met applaus werd kennis genomen van de oprichting eener vereeniging met 35 leden te Scheveningen en het bestuur werd gemachtigd de propaganda ook op andere plaatsen voort te zetten. Ongeveer 40 personen hebben zich aangemeld voor uitkeering uit het werkloozenfonds. De Vereeniging van Kuipers, Houtbewer kers enz. alhier, hield Dinsdag haar jaarvergadering. De verslagen van den secretaris-penningmeester werden goedgekeurd. Het ledental blgft op dezelfde hoogte. De inkomsten bedroegen in 1910 f 2155,61, de uitgaven

De Moker | 1911 | | pagina 3