Onze Bazar raakt nu ten end' Iedere vrouw gaat nu werken voor liet Volkspetitionnement. Ditjes en Datjes. Uit Vlaardingen. itrgders, die, 20 Maart in vergadering bijeen, met bijna ilgemeene stemmen besloten hebben niet toe te even, onverschillig hoe lang de strijd nog duren mag. atunrl\jk rekenen zij op den stenn hunner «ede-arbeiders. Zelden is het gezien in ons land, dat er zoo groote eensgezindheid, vasthoudendheid en opofferingsgezindheid lestond onder de strijders als in dit geval. Wij wekken dan ook Hoofdbesturen, Bestuurders- ionden en atdeelingen van bonden op, alles in gereed- ieid te brengen, opdat reeds aan het einde dezer week n flink bedrag aan steun kan worden verzameld. Steunljjsten en bouboekjes worden dezer dagen ver zonden. Wij rekenen dan ook op dadelijk een rachtig werken. Laat nn eens meer dan het traditioneele dubbeltje worden geteekend op de lijsten, en laat men bedenken, het winnen van dezen strijd uitsluitend afhankelijk van het geld, daar onderkruiperij of lusteloosheid reheel is uitgesloten. Het parool is dussnel en veel geld Laten alle arbeiders in het land hnnne schouders zetteu onder dezen gerechtvaardigden strijd om lots verbetering, die door een clubje patroons, naijverig op ion macht, is uitgelokt en vergroot. Allen op voor de Rotterdamsche stncadoors Het D. B. van 't N. V. V. J. OUDEGEEST, Voorzitter. J. v. d. TEMPEL, Secretaris. viel het ook op concoursen verschillende bekroningen ten deel. De partijgenooten willen zeker wel meewerken deze uitvoering, die voor „Excelsior" nog al kostbaar zal zijn, naar wensch te doen slagen. S. B. B. Het bestuur van den Schiedamschen Bestnurdersbond heeft eene buitengewone huis houdelijke vergadering uitgeschreven, op Donder dag 30 Maart a.s., des avonds half negen. Op deze vergadering zal aan de orde gesteld worden.: De Meiviering. Het bestuur van den S. B. B. dringt er bij de bestu ren der aangesloten organisaties ten sterkste op aan deze vergadering niet te verzuimen. Ieder op z'n post. En nog blijven ze weg. En nog blijven ze leg en gaan er verscheidene katholieken naar dien rooien rommel in de Boterstraat. In de Zondag gehou den atd. vergadering van den Ned. R. K. Volksbond werd o.m. verslag uitgebracht over het Bureau van inlichtingen. Er werden 215 inlichtingen verstrekt, ter wijl de ontvangsten in de jaren van haar bestaan slechts f3.30 bedroegen. Duur is bet dus zeker niet, aangezien de meesten voor niemendal worden geholpen. Ons is zelfs een geval bekend-, waarbij iemand eenige inlichtingen waren verstrektop diens vraag „hoeveel het kostte", ten antwoord kreeg van den ambtenaar, den heer Frederiks, bidt maar een „Vader ons" er voor. En trots dat erge goedkoope, komen er nog zooveel katholieken op het Bureau voor Arbeidersrecht van den Scbied. Best. Bond. Zou het somwijlen ook liggen dat de hulp, welke het katholieke bureau geeft, zulke droe vige resultaten oplevert, dat men er niet meer terug komt? Het getuigt dat de arbeiders, katholiek of niet, gaan beseffen waar hunne belangen het beste behartigd worden. De weesmeisjes Uit vertrouwbare bron deelde men ons mede dat de weesmeisjes, welke op 31 Aug 1910 's avonds op de Gr. Markt hebben gedanst, nog steeds gestraft worden met thuis te blijven. Het wordt nu toch hoog tijd dat deze straf eens ten einde loopt Is het geen schandaal voor zoo'n gering feit zoolang gestraft te worden? We zullen nog eens afwachten of regenten nu milder gestemd zullen worden. Zoo niet dan zullen we weer zien. Een voorbeeld In Het Volk kon men enkele avonden achter elkaar lézen van verschillende plaatsen in het land, dat er enkele hardere werkers voor het petitionnement waren. Er werden cijfers genoemd van ha sbezoekers welfce of samen of alleen, 100, 200,300, 500, ja, zelfs een uit Den Haag, welke 670 handtee- keningen alleen had opgehaald. Zeker wel voorbeelden van ijver, het vermelden waard. ■Schiedam heeft niet zulke cijfers van een of enkele personen, hoewel er ook ijverige huisbezoekers zijn. Maar één voorbeeld heeft zij toch wel en dat is het volgende. Onze afdeeling heeft een secretaris, welke aardig wat afdeelingswe k heeft te verrichten, bestuurslid van z'u vakvereeniging is, ja zelfs ijverig meewerkt in het plaatselijk comité van actie en zooveel lust had om nog meer voor het petitionnement te doen, dat hij zelf ook nog op huisbezoek is gegaan, wat hem uit stekend bevalt. Wij meenden dit voorbeeld te moeten stellen aan de nog zoovelon, welke beelemaal niets voor het petitionnement doen. Het moet dezulken toch wel raar te moede worden, wanneer zy zich af vragen„en wat doe ik en geestverwanten nietsdoeners, wan- plicht gaan doen Partijgenooten neer zult gij Uw Uitvoering „Excelsior". Blijkens achterstaande advertentie zal onze zangvereeniging op Zondag 9 April a.s. een uitvoering geven, waaraan het gebrs. Prins kwartet uit Zaandam zijn medewerking zal verleenen. De lezers van Bet Volk zal het bekend zijn, lezers van Bet Volk zal het bekend zijn, dat dit kwartet op verschillende plaatsen van ons land steeds een zeer gunstig oordeel verwierf bij zjjn optreden en Cursus over de Ziekte-Terzekering en Sadenwet Voor een vrij goed bezette zaal sprak Dinsdagavond de Voorzitter van den Bestnurdersbond, onze partijgenoot W. Drop, over bovenstaand onderwerp. De spreker ving aan met de toestand der arbeiders bij ziekte te schetsen, zoowel wat betreft het onderhoud van hun gezin by zulke omstandigheden als de voor ziening in geneeskundige behandeling, verpleging enz. Houdt voor de groote meerderheid der arbeiders bij ziekte ook direct het loon op en zijn zy dan aangewezen op persoonlijke verzekeringen, ook in de geneeskundige oehandeling is vaak zeer slecht voorzien en op een wijze, waarbij zy bovendien er zelf geen invloed op kunnen uitoefenen. Het groote werk van de bevordering der volksge zondheid heeft van regeeringswege maar matige be langstelling en voor de gezondheid van den veestapel wordt bij de begrooting nog altyd meer geld uitge trokken dan voordebestrydingdertuberculosebij voorbeeld. Minister Talma heeft thans echter, in navolging van zyn voorgangers Veegens en Knijper, een wetsontwerp ingediend onder den titel Raden- en Ziektewet. Het staat op dit oogenblik nog te bezien of de beide ont werpen by de Kamer in behandeling zullen komen, maar het is in elk geval van belang van de plannen des Ministers kennis te nemen. De Raden wet bevat in 114 artikelen een aantal regelingen, waardoor de Ziektewet ten uitvoer zal worden gelegd. Het land zal worden verdeeld in 80 districten. In elk district wordt gekozen een Raad van Arbeid, bestaande uit minstens 8 personen, 4 werk gevers en 4 arbeiders. Zy worden op den grondslag der evenredige vertegenwoordiging gekozen door de werkgevers, wier arbeiders in het district volgens de Ziektewet verzekerd zyn en door de arbeiders, de verzekerden, ieder voor de helft. De werkgevers mogen arbeidersafgevaardigden kiezen, de arbeiders werkgevers. De spreker zet hierbij uitvoerig uiteen dat op deze wijze de werkgevers hun advocaten er heea zullen sturen, terwijl de arbeiders niet in de gelegenheid zullen zyn hun onderlegde vertegenwoor digers af te vaardigen. Hij acht dit vooral in verband met de uitgebreide taak der Raden van Arbeid een groote grief. Aan den op deze wyze samengestelden raad van arbeid wordt door de Kroon toegevoegd een voorz. en een secretaris. De laatste moet doctor in de rechts wetenschap zyn. Boven de Raden van Arbeid staan een viertal verrekeningsraden, waarvoor minstens 2 werk geversleden en 2 arbeidersleden door de raden van arbeid worden benoemd en die verder door de Kroon worden aangevuld met Geneeskundigen, Verzekerings technici, Advocaten enz. Volgens de ziektewet zyn verzekerd alle arbeiders in dienst van een onderneming, die bedoelt winst te maken en die niet meer verdienen dan f 5.per dag. Uitgesloten zijn dus de dienstboden. Verder zijn uitge sloten de zeelieden en zeevisschers, handelsreizigers in dienst van een buitenlandsche onderneming. Vrijgesteld kunnen worden personen, die minder dan f 0.40 per dag verdienen en lijders aan sleepende ziektedit laatste in verband met het feit, dat de Raad van Arbeid voor hen de premie kan verkoogen en dit bezwaarlijk zon worden. Uitgesloten zyn eindelijk de breede rijen van losse werklieden of zy, die korter dan vier dagen in een dienstbetrekking zyn. De premiën voor de district-ziekenkas, die onder beheer van den Raad van Arbeid zal staan, worden voor de helft opgebracht door de verzekerden, voor de helft door den werkgever. De hoegrootheid der pre miën wordt door den raad van arbeid op den grondslag van een algemeenen maatregel van bestuur vastgesteld. Hier blijkt dus al dadelijk het groote belang, dat de arbeiders zullen hebben bij de inrichting en samen stelling der Raden van Arbeid. Bovendien hebben de Raden van Arbeid de uitkeering vast te stellen op de minima's der wet. De wet kent zeven loonklassen met gemiddelden. Deze loopen van f0.70 tot f3.00 per dag. Minstens moet worden uitgekeerd by ziekte de helft van de loonklasse, waarvoor men premie betaalt, te beginnen hoogstens na 5 dagen van ziekte en tot een tydpeik van 6 maanden per jaar. De Raad van Arbeid kan ec iter van den eersten dag der ziekte doen uit- keeren tot 12 maanden. Bepaalt de Raad zich tot het minimum, dan zal een arbeider, die f 10.80 per week verdient, op den grondslag der wet f 4.80 per week uitkeering ontvangen. Spreker maakt thans enkele vergelijkingen met het Buitenland, van waaruit de Raden van Arbeid (Orts krankenkasse of Bezirkstelle) zyn geïmporteerd. Daar, in Oostenryk b.v.b., is de Raad van Arbeid voor 2/3 uit verzekerden samengesteld, uit arbeiders dus en voor l/s uit werkgevers. Het zelfbestuur der arbeiders is zulk een belangrijk punt, dat in Oostenrijk de arbeiders liever -/g der premie betalen en dan ook medezeggenschap hebben dan dat ze beide om de helft met de werkgevers deelen. Hoever het ziekte verzekeringswezen in Oostenrijk is, wordt aan de hand van enkele platen nader aange toond. Men heeft in Brün een herstellingsoord en stelt er enquête's in naar woningtoestanden. Van zelf komt spreker zoo aan de premiebetaling en de vraag ot de arbeiders daaraan moeten bijdragen. Principieel en in het afgetrokkene niet, het kan niet, of men echter bij de tegenwoordige maatschappelijke en politieke samenstelling en den vooropgeschreven eisch van zelfbestuur ontkomen kan, is een andere vraag. Ten slotte maakt spreker enkele vergelijkingen tnsschen dit wetsontwerp en dat van de vroegere Minister Veegens en Knijper. Die ontwerpen verzekerden tegen ziekte, begrafenisgeld en geneesknndigebehandeling. Het laatste voor het geheele gezin. De gegarandeerde uitkeering was minstens 70 pCt. van het loon. Twee belangrijke puntende vrije artsenkeuze en inrichting der ziekenfondsen in onderscheiding van de ziekenkassen en de hoogte der uitkeering ook in ver band met de nota van Minister Talma om gedurende de eerste drie maanden van een ongeval geen onge- vallen-uitkeering maar ziekengeld uit de doen betalen. Over die punten zal nader worden gesprokenvoor heden wijst de spreker op de bedoeling van den Minister om van de geschetste Raden van Arbeid te maken het begin van de in zyn kringen gedachte organisatie van den arbeid. Of het bij de ondergeschikte rol, die den arbeiders in de raden van arbeid is toege dacht, voor hen veel zal opleveren, laat spreker voor het oogenblik in het midden. Spreker breekt hier zijn inleiding af om die op Dinsdag 28 Maart op hetzelfde nnr en in dezelfde zaal te vervolgen. Hy zal dan sommige punten uitwerken, nog enkele nieuwe behandelen en een paar conclusies nemen. Overdreven dienstijver of ongemotiveerde nieuwsgierigheid. Een politieagent is in de oogen van het publiek een zonderling slag van menschen. Zy hebben nu eens wat aan te hooren over het feit dat ze ergens aanwezig moesten zyn en er niet waren en dan weer dat zij zich al te veel gelegen lieten liggen aan vuilemmers, die buiten staan en kleedjes, die over tijd worden uitgeklopt, 't Zyn menschen, met de één bijzonder bevriend en door den ander weinig geacht. In 't algemeen doen wij daaraan niet mee, maar wat men ons dezer dagen verzocht te publiceeren, kan, dunkt ons, toch niet door den bengel. Op een dcol- loopend achterbuurtje trof men meermalen den agent No.die zoogenaamd op surveillance was. Hij deed dat echter, door voor het raam van een woning door de gleuven der gordijnen naar binnen te gluren. Een zonderlinge plaats voor het onderzoek, vooral als op het hofje niemand te bespeuren is en alles volkomen rustig. Het is niet voor het eerst, dat agent No.op de zelfde plaats een soortgelijk onderzoek instelde. Het komt ons voor dat dit geheel onnoodig is. Als agent No.meent, dat daar een onderzoek moet worden ingesteld, dan moet hij maar vierkant naar binnen stappen en niet meer voor spion spelen. Is er niets voor hem te doen, dan doet hy werkelijk verstandig zich op soortgelijke wijze niet meer te bemoeien met de vraag of binnenshuis menschen de thee zitten te drinken, dan wel of zich vermaken met een of ander Nozal, hopen we, de waarschuwing wel begrijpen. De vorige week vergaderden de besturen van de S. D. A. P. en B. B. voor de bespreking van de 1 Mei viering. Yoorloopige plannen werden gemaakt. Ü3. W. Bax zal worden uitgenoodigd als spreker en deze beeft trouwens bereids de uitnoodiging reeds aan genomen. „De Stem des Volks" zal zingen en de tooneelvereeniging „Knnst en Strijd" een propaganda- stukje opvoeren. In welke zaal de bijeenkomst plaats heeft is nog niet bekend. De tooneelvereeniging „Knnst en Stryd" hield de vorige week een ledenvergadering. Besloten werd daar te voldoen aan de uitnoodiging om op den 1 Meidag een propagandastnkje op te voeren. Door het bedanken van den secreta is en de penningmeesteresse werden daarvoor aangewezen P. Beijer, Stationsstraat 64 en C. de Bruijn. De bond van Arbeiders Mnziek Vereenigingen in Neder land, waarby ook de arbeiders Muziek Vereeniging „Voorwaarts" is aangesloten, besloot in haar laatst gehouden Hootdbestnnrsvergadering de Jaarvergadering te honden op 30 April a.s. te Rotterdam. STEUXPEXNIXO „De Moker". De Moker 10 ctK. 10 ct., V. 10 ct., U. P. 5 ct., verantwoord 4 ct. Verkiezingsfonds. V. 25 ct., J. V. te E. 60 ct. Ontvangen abonnementsgelden per postwissel en door tusschenkomst van partijgenooten. C. de K. te K. 40 ct., J. V. te E. 80 ct., J. H. G. te R. 40 ct., Mej. v. d. P. te M. 40 ct., V. P. te R. 40 ct. CORRESPONDENTIE. J. J. te E. Dank voor het gezondene. t Petitionnement door huisbezoek. «je

De Moker | 1911 | | pagina 3