Vakbeweging, Uit Vlaardmgen. middenstand en arbeiders, in tegenstelling tot de vrij zinnige partijen, waar deze maatschappelijke groepen min of meer dnidelijk van elkaar zich hebben geschei den. Spreker gaat de maatschappelijke samenstelling voor elk der 8 Christelijke partijen afzonderlijk na. Uit haar bonte samenstelling volgt, moest volgen, ver deeldheid ten aanzien van de groote vragen van sociale hervorming. Ook bij het kiesrecht. Daaraan is het toe te schrjjven, dat door hen alles is gedaan om zich zoo lang mogelijk aan de behandeling der kiesrechtkwestie te onttrekken. Spr. gaat nu de kiesrechtprograms na van de anti-revolutionnaire en de katholieke staats partijen, en wat deze partijen tegenwerpen tegen onzen eiseh van algemeen kiesrecht. Deze zon voor een christen verwerpelijk zijn, omdat hy is een uiting van volkssou- vereiniteit. Behalve echter dat die volkssouvereiuiteit door de christenen zelf niet verwerpelijk blijkt als een revolutie weet te overwinnen, heeft dr. Schaepman in de Kamer b\j de behandeling der kieswet-Tak dit „argument" te-niet gedaan, door een verklaring van den bewusten bijbeltekts, die de volkssouvereiniteit vol strekt niet in strijd met Gods wil brengt. Spr. herinnert in dit verband ook aan de uitspraken in het katholieke kiesrecht-rapport ten gunste van algemeen kiesrecht. Van praktisch belang is de vraag van volkssouvereiniteit tegenover de souvereiniteit van den vorst echter niet. Die kwestie is immers reeds lang beslist. De tweede christelijke tegenwerping luidthet alge meen kiesrecht is individualistisch Daartegenover stellen zy dan het organisch kiesrecht. Groen, die het eerst daarvoor propageerde, bedoelde er mee een herleving op politiek gebied van de oude standen. Slechts wijkende voor de tijdsomstandigheden, gaf hy zijn lievelingsdenk beeld indirekte verkiezingen prys. Ook de heer Lohman heeft zich verklaard voor het kiesrecht aan groepen. In „Ons Pogram" heeft dr. Knyper dit denkbeeld nader ontwikkeld. Spreker geeft die uiteenzetting van Kuyper's organisch kiesrecht weer. Hy doet er naast hooren de kritiek er op van Kuyper's geestverwant prof. Fabius. Dr. Schaepman heeft eveneens het onmogelijke van het organische kiesrecht aangetoond. Hy kon zich daarbij beroepen op Windthorst, den politieken leider der katho lieken in Duitschland. En ook tegenwoordig wordt van katholieke z\jde erkend, dat het organisch kiesrecht thans onmogelijk is in te voeren. Wat de grondgedachte betreft van het organisch kiesrecht, wij met onze denk beelden omtrent de toekomstige samenstelling der maat schappij, zullen de laatsten zya om daarin niets te waardeeren. Wij zien in de toekomst de ekonomische kringen der vakgroepen als grondslag voor de politieke organisatie dier toekomst. Een derde argument van christelijke zijde tegen ons ishet gezinshoofdenkiesrecht. Het wordt echter door de christelijke partjjen allerminst algemeen aanvaard. De katholieken zijn er allerminst warm voor. Prof. Fabuis noemt het even revolutionair als het algemeen kiesrecht. De grondlegger der anti-revolutionnaire partij, Groen, heeft er nooit aan gedacht. Het is integendeel afkomstig vanmr. Van Houten, die het in 1874 in de Kamer het eerst heeft gepropageerd. Specifiek Christelijk kan het dus moeilijk genoemd worden De christeljjke partijen staan, dit blijkt wel, theore tisch en praktisch inzake het kiesrecht, uiterst zwak. De staatslieden der christelijke partijen blijken echter zeer opportunistisch tegenover de kwesties te staan. Zoo zegt de heer Lohmanhet algemeen belang zal moeten beslis-en over de uitbreiding van het kiesrecht. En de katholiek Van Wijnbergen sluit zich bij deze liberalistische opvatting aan. De zwakheid der christe lijke partijen wordt nog gedeeltelijk bedekt door de coalite. Bij alle christelijke partijen valt waar te nemen een zekere tegenzin tegen vrouwenkiesrecht. Voor de katho lieken is het echter een z g. „vrije kwestie". Wat de anti-revolutionnairen betreft, die staan hier voor een niet te ontkomen konsekwentie van hun gezinshoofden kiesrecht. Op grond van de ekonomische ontwikkeling der maatschappij, die de vrouw al meer en meer betrekt in den beroepsarbeid, wat spr. met cijfers aantoont, zegt hij dat vrouwenkiesrecht hoe langer hoe minder zal zijn te keeren. Ten slotte wijst spr. op het zwakke punt in den muur waarmee de christelijke partijen zich omringen tot af wering van het algemeen kiesrecht. In de koalitie is een krisis zich aan 't ontwikkelen. Die krisis komt ten eerste van de ontstemming der christenen, die het met hun christendom echt meenen. Daarnaast komt sociaal verzet tegen de koalitie van het werklieden-element, gepaaid met beloften die de een voor de ander na, dreigen niet in vervulling te zullen gaan. De christelijke arbeiders mogen bedenken dat de strijd tegen ons, waartegen ze dag aan dag worden opgeroepen, een strijd is tegen henzelf. Hiervan, besluit spr., dienen zy te worden doordrongen. Opdat ze, hun ware belangen ziende, met ons zullen optrekken ter invoering van het algemeen kiesrecht. De ervaring, tot dusver door ons opgedaan, is verre van ontmoedi- gend voor ons. Het is dus mogelijk. Spr. roept allen op, dit sukses zoo groot mogelijk te maken Van de christelijke politieke partijen en arbeiders verenigingen, tot debat uitgenoodigd, was niemand daartoe aanwezig. De zaal was weder stampvol. De Rotterdamgche Stukadoorggtaking. In de stand der staking is geen verandering gekomen. De stakers zyn vol goeden moed. Komt er voldoende financieele steun, dan is de. overwinning zeker. Wjj driugen er bij de Schiedamsche arbeiders krach tig op aan, fiink met de steunlaten, uitgegeven door het N. V' V., te werken' Tegenover de solida riteit van de patroonsklasse, de solidariteit der arbeiderg. S. B. B. De steunlijsten voor de Rotterdamsche stukadoors moeten eiken Maandagavond ingeleverd worden op het bureau voor Arbeidersrecht. Cursus Ondegeegt- Op Dinsdag 11 April belegt de S. B. B. eene openbare vergadering, waarop door J. Oudegeest, voorzitter van het N. V. V., behandeld zal worden: „De stroomingen in de Vakbeweging". De kaarten voor dezen cursus zij reeds aan de aange sloten organisatie's verzonden. De besturen worden uitgenoodigd zoo goed mogelijk voor den verkoop te zorgen. Laten zij zorgen dat niet één enkel lid ontbreektDeze cursus moet minstens even goed slagen als de vorige cursussen. Vooral voor de vakarbeiders is er veel te leeren. Zij moeten op deze vergadering aanwezig zijn, op dat zij goed op de hoogte komen van de helaas zoo veelvuldige stroo mingen op het gebied der vakbeweging in Nederland. Model-contracten. De Rotterdamsche Graan silo-maatschappij heeft hare arbeiders een prachtstuk van een „arbeids-overeenkomst" op-gedrongen. De voordeelen van de wet op het Arbeids-contract zyn natuurlijk uitgeschakeld De arbeiders zyn gedwon gen te onderkruipen, zoo de heeren het willen. Ook komt het volgende in het contract voor „Zoo de werkman als lid eener vakvereeniging of anderszins direkt of indirekt medewerkt tot het voor schrijven of uitvoeren van maatregelen tegen het belang der werkgeefster, is deze bevoegd de dienstbetrekking op staanden voet te doen eindigen". En dan zeggen de heeren in de 2de Kamer nog met een staal gezichtEr worden geen onzedelijke contracten algesloten. Propaganda-feestavond. Wjj dringen er by pamjgenooteu en geestverwanten ten sterkste op aan Zondagavond naar Constantia te komen. Er zal bepaald te genieten zijn. De entreeprijs van 15 ct. per persoon en heer en dame 25 ct. moet niemand terughouden. Wij rekenen op een stampvolle zaal. Vereenvoudigde spelling. Wij ontvingen van een 18 tal vooraanstaande partijgenooten en enkele an deren een ingezonden stuk over bovenstaand onderwerp. Wegens het zeer lijvige stuk, waarvoor wij onmogelijk plaats hebben, moeten wij er van af zien het te plaatsen. Dan zien wij er het nut niet van in, ja, om ons oordeel te zeggen, zouden wij evenals Het Volk het betoogt, het een nadeel vinden voor de arbeidersbeweging, wan neer de arbeiderspers er toe overging deze vereenvou digde spelling in te voeren. Wij tenminste denken er voorloopig niet aan. Uitvoering Excelsior met het gebr. Prins kwartet. De reeds aangekondigde zanguitvoering op Zondag 9 April a.s. belooft 'n mooie avond te worden. Behalve een aantal liederen van Excelsior, komen 'n zestal mooie nummers op het programma voor, die door bovengen, kwartet zullen ten gehoore worden gebracht, terwjjl Mej. N. Feltzer, van hier, eenige pianonummers zal geven en tevens het koor zal begeleiden bij de uitvoering van het koorwerkje van A. Sehultz„Prinses Else". Waar laatstgenoemde voor de Schiedammers geen onbekende is en hetgeen ook het Prins-kwartet zal doen hooren, zeer zeker gewaardeerd zal worden, daar mag worden verwacht dat ditmaal Constantia te klein zal zijn de bezoekers te omvatten te meer Vaar de entree prijs slechts 20 ets. per persoon bedraagt. Dat het gebr. Prins-kwartet hier te lande steeds met succes en waardeering optreedt, bleek de vorige week weer te Den Helder, waar het twee achtereenvolgende avonden een volle zaal met toehoorders te beurt viel. Uit de afd. Zondagmorgen vergaderde de afd, huishoudelijk. Bij de ingekomen stukken werd door het K. v. A. inzake het Volkspetitionnement de speciale aandacht der huisbezoekers gevestigd op de propaganda voor Het Volk. Een practisch reclame-middel werd daarvoor gratis beschikbaar gesteld. Het 3 maandelijksch Mokerverslag wees aan, dat over het afgeloopen kwartaal wederom een kleine voor uitgang was te constateeren. Met klem drong de Ad ministrateur er bij de partjjgenooten op aan, deze voor uitgang nog grooter te doen worden. Besloten werd met één afgevaardigde aan het Partjj- Congres deel te nemen. Tot afgevaardigde werd gekozen P. de Bruin en als plaatsvervanger M. G itenbeek. Aan den afgevaardigde werd blanco mandaat ver strekt. Na behandeling van den Beschrijvingsbrief werden verschillende huishoudelijke zaken inzake de exploitatie van Constantia besproken. By de Rondvraag werd door een partjjgenoote de wenschelijkheid uitgesproken te trachten ook hiereen Soc. Dem. Vrouwenclub op te richten. De Afd.-Secr. Det op de daden. De sociaal-democratie heeft machtig veel praats, oefent venijnige kritiek uit op de daden van andere partijen, maar waar zij zelf in de meerderheid is, doet zij daar iets goeds Ho maar Zoo lasteren onze vijandenchristelijk, liberaal, anarchistich Let nu eens op het nieuwe werklieden-reglement, ia Goor, waar wp de meerderheid hebben, aangenomen: 1. Geschorsten hebben beroep op den Raad. 2. Bij ziekte ontvangen de werklieden 12 maanden het volle loon, dan 6 maanden driekwart en daarna 6 maanden de helft ervan. Deze termijnen kannen door den Raad worden verlengd. 3. Bg ongevallen wordt recht op tijdelijke uit- keering of pensioen verkregen. 4 Wie 20 dienstjaren heeft en 65 jaar is, heeft recht op een pensioen van 60 procent van het loon, 5. Geen premie wordt voor deze ziekte-, onge vallen- of ouderdoms-uitkeering betaald. 6. De werklieden zullen buiten Zon- en Feest dagen recht hebben op 6 vrije dagen per jaar, met behoud van het volle loon. Als men weet, dat Goor een arme gemeente is..,. Als men weet, dat er nog oude schulden zijn over gebleven van vroeger, liberaal wanbeheer Als men weet dat in geen enkele andere plaats van Nederland zulke goede bepalingen bestaan Als men er vooral op let, dat voor ziekte-, onge vallen- en ou5-rdomsuitkoeringen hoegenaamt geen premie betaald wordt Moet, wie eerlijkheid zoekt, don niet erkennen, dat sociaal-democratische daden nog wel het bekijken waard zijn N. T. Cursus ziekte-verzekering en Rademvet. - In een Dinsdag gehouden vergadeiing van den Bestuur- dersbond zette de heer W. Drop zyn inleiding over bovengenoemd onderwerp voort. Allereerst bespreekt hij nu enkele vragen die naar aanleiding van het ge sprokene in de vorige ve-gadering gerezen kannen zijn, Hoe wordt b.v. de hoogte der te betalen premie vol gens het ontwerp Talrna berekend? Dat werd in het ontwerp in 't geheel niet gedaan, maar behoort tot de bevoegdheid van den Raad van Arbeid. Welke reden heeft, de Minister een wachttijd van vijf dagen te stellen voorde ziekte-uitkeering ingaat? Geen andere dan vrees voor sumilatie. Wat is de taak der Verzekeringsraden die boven de Raden van Arbeid komen te staan? Een meer beperkte dan die der Raden van Arbeid, omdat hun werkkring zich uitsluitend beweegt om de ziekteverzekering. De verzekeringsraad zal moeten controleeren en besluiten van de Raden van Arbeid moeten goed of afkeuren, ter wijl zij ook is aangewezen om geschillen te behandelen tusscben de Raden van Arbeid eu erkende ziekenfondsen. Is er voor de verzekerden beroep als zij meenen ver ongelijkt te worden Iu de meeste gevallen ja en wel bjj den Raad en Centralen Raad van Beroep, die wjj uit de Ongevallenverzekering kennen. Als de premie door den werkgever en den arbeider samen wordt betaald, geeft de staat dan geen enkele bijdrage De schatkist betaalt de salarissen der leden van den Raad van Arbeid en den verzekeringsraad, die door de Kroon worden aangewezen en betaalt de ver- kiezingskosten van de Raden van Arbeid. Voortgaande dan met zjjn inleiding wijst de spreker er op dat personen, die niet behooren tot de verplicht verzekerden doch wel tot de verzekerden krachtens da Ongevallenwet, zich vrijwillig kunnen verzekeren tegen PARTIJS Werkt voor het

De Moker | 1911 | | pagina 2