Ingezonden. Een machtig middel in den verkiezingstrijd is geld! Onze kas is echter leegpartijgenooten en geestverwanten, zorg dus dat onze strijd niet ver lamd wordt door gebrek aan specie. I I I ziekte. Zij bannen dan de helft der premie van den werkgever terug vorderen. Spreker vreest dat daar niet veel van komen zal. Vermeldenswaard is ook dat iemand, die een jaar het maximum der nitkeering genoot, het tweede jaar i slechts de helft genieten kan voor dezelfde ziekte. Dit slaat voornamelijk op chronische leiders voor wien ge- heele verzorging bij invaliditeitsverzeking gevonden zon moeten worden. Twee belangrijke punten resten nog te bespreken. Het eerste is de splitsing tusschen ziekenkas en ziekenfonds. Niemand krijgt nitkeering uit de ziekenkas of hij moet voor geneeskundige behandeling verzekerd zijn bij een erkend ziekenfonds. Een erkend ziekenfonds is een fonds met goedgekem de statuten en voldoende aan eenige vereischten bij de wet gesteld. Die verzekering moet geheel door de arbeiders betaald worden maar in het Bestuur moeten Genees- kuudigen en Apothekers worden toegelaten. Aan zulk een fonds moeten minstens twee dokters en twee apo thekers verbonden zijn en minstens een van ieder op 2500 leden. Behalve deze fondsen kunnen worden erkend ondernemings- of ziekenfondsen voor een fabriek. De nadeelen daarvan zijn geschetst met de woorden van een dokter, voorzitter der Mjj. voor Geneeskunst, dat om 8 goede ondernemingstondsen 100 slechte niet kunnen blijven bestaan. Waarom bracht Minister Talma ziekenuitkeering en geneeskundige behandeling niet in één verband? Er is geen rechtsgrond voor de stichting van ziekenfondsen onder beheer van Raden van Arbeid, maar met dezelfde woorden, waarmede de districtsziekenkas wordt verde digd, kan een.districtsziekentonds verdedigd worden. De waarheid schijnt te zijn dat minister Talma hier zeer ver tegemoet komt aan de wenschen der Mij. voor Geneeskunst, de vakvereeniging der dokters en vervol gens zich niet branden wil aan de heele kwestie van vrije of beperkte artsenkeuze." De tweede belangrijke vraag die te bespreken bleef is dezeWat gebeurt er met iemand die verplicht verzekerd is tegen ziekte, als zoo iemand een ongeval treft, waarvoor hij recht heeft op uitkeering van de rpsverzekeringsbank Een belangrijke vraag. Immers de Ongevallenwet geeft 70 pCt. van het loon, het be paalde bij de ziektewet is 50 pCt. Bjj de ongevallenwet heeft men den dokter en apotheker vrij, bij de ziektewet moet men daarvoor betalen. Welnu, minister Talma zegt dat de eerste di ie maan den van een ongeval door de ziekenkas zullen worden betaald en hoe schoon én minister Talm t én sommige bladen der christelijke pers het ook willen voorstellen, dat komt hierop neêr dat menig arbeider 20 pCt. minder zal ontvangen en er bovendien voorzal moeten betalen. Naar sprekers meening is dan ook het wetsontwerp, zooals het daar ligt, onaannemelijk voor de arbeiders. De arbeiders zullen meer vertegenwoordiging in de uitvoerende besturen moeten hebben. De ervaring in het Buitenland is daar om aan te toonen dat dan eerst de ziekteverzekering werkelijk wordt uitgebouwd. De hoogte der premie, die met het ziekenfonds voor s/4 door de arbeider en voor Va door de werkgever wordt betaald, heeft zeer ernstige bedenking. Ernstige grieven zjjn de vele uitsluitingen en het gemis aan gezinsver- zékering en last not least, de verslechtering der onge vallenwet kan stellig niet door den beugel. Ook van de zijde der christelijke vakbeweging is reeds soortgelijke kritiek gehoord. Spreker staat dus niet alleen. De taak der arbeidersbeweging is ook bij deze zaak groot en belangrijk. Bij den afloop dankte de waarnemende voorzitter de spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting. Door de Afdealing van den Bond in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkersbedrijf wordt sedert eenige tijd getracht de patroons te bewegen op de algemeen erkende feestdagen geen brood te bakken of te doen bezorgen. De atdee ing was daarvoor reeds in verbinding met de Bakkers-Patroons-Vereeniging. Thans wordt vanwege het Hoofdbestuur van den Gezellenbond aan de patroons de onderstaande circulaire verzonden Aan heeren Bakkerspatroons en Fabrikanten, Bier. Weledele Heeren. Hoewel wij tot onze vreugde kannen constateeren dat de bezwaren om op feestdagen niet te laten bakken al lang zoo groot niet meer zijn als vroeger, zien we tich met leedwezen dat er nog steeds op erkende christelijke feestdagen wordt gebakken. De bakkersgezel, die in zoovele opzichten bij andere vakarbeiders ten achter staat, en daarom juist het genot van eenige vrjje dagen zoo sterk toekomt, moet dan ook nog maar al te dikwijls zijn gewonen arbeid verrichten. Wanneer er nu één zaak is, waaraan de patroons met wat goeden wil een einde zouden kannen maken, dan is het zeker het werken op de feestdagen. In vele gevallen-loont het weinige brood verbruik niet de moeite van werken op die dagen, maar wordt het enkel uit concnrreutie-vrees en uit gewoonte gedaan. En toch moet er nog maar al te vaak op die dagen gewerkt worden. Wij doen daarom allereerst een dringend beroep op de heeren patroons, om op de beide aanstaande Paaschdagen niet te laten bakken. Eu gelijk hierbij gaat ons verzoek om' dat voortaan voor alle erkende christelijke feestdagen te laten gelden, zoodat straks ook op de Piuksterdagen eveneens niet zal worden gewerkt. Wij weten bij voorbaat dat het publiek den bakkers gezel van harte ook het genot van zijn feestdagen zal gunnen en de maatregelen door de patroons te treffen slechts zal toejuichen. Derhalve rekenen w\j op uwe welwillendheid en ver trouwen dat noch op een der Paaschdagen, noch op een der Pinksterdagen zal worden gewerkt. Hoogachtend, Voor het Hoofdbestuur G. N. METZ, Voorzitter. I. GOUDSMIT, Secretaris. Hoe Jonkheer de Heer stemde* bij de Arbeidswet. Jonkheer de Geer is onze geachte afgevaardigde voor de Tweede Kamer, de man, die door de christelijke kiezers indertijd is aanvaard gewor den, omdat ze dat moesten doen, zooals dezer dagen nog uitkwam, in een ingezonden stuk waarop wij bin nenkort terng komen. Bij de algemeene beschouwingen over de wijziging der arbeidswet op 16 en 17 Maart was de geachte afgevaardigde aanwezig, maar sprak geen woord. Op Dinsdag 21 Maart stemde de Geer tegen het amendement op Art 1, voorgesteld door de S. D. Kamer fractie om de jongens en vrouwen werkzaam in veen- derpen onder de beschermde personen op te nemen. In de avondzitting van 21 Maart stemde hij voor het amendement Schaper c. s. om de leeftijdsgrens voor beschermde personen van 13 op 14 jaar te brengen en toen dat viel ook voor het amendement Aalbers- Pastoors om tot 14 jaar slechts 6 uur daags te laten werken. Intnsschen had hij gestemd tegen een amendement Schaper c.s. om de leeftijdsgret s van beschermde jon gens van 17 op 18 jaar te brengen. En op Donderdagavond 23 Maart toen in de avond zitting niet minder dan 10 amendementen in stemming moesten komen, waaronder zoo belangrijke als die voor den arbeid der gehuwde vrouw, de nachtarbeid voor jongens in glasfabrieken en de arbeidsduur was Jonk heer de Geer... niet aanwezig. Ook Vrijdag 2 4Maart niet aanwezig. Een en ander is het onthonden waard en wij zullen af en toe nog wel eens een soortgelijk staatje publiceeren. Patrimonium en struisvogelpolitiek. Voor een paar weken wijdden wij nog weer eens eenige aan dacht aan het geklets van Kobus en Piet, woordvoerders van Patrimonium, in een der plaatselijke blaaen. Zij veroorloofden zich toen de vrijheid te zeggen dat de socialisten eigenlijk niet weten wat ze willen en in een enkele regel gaven wij toen doel en streven der sociaal- democratie. Echter tot na toe hebben Kobns en Piet ons niet de eer waardig gekeurd om te zeggen dat zij zich eigenlijk hadden vergist of in elk geval, wat wij gaven de lezers voor te zetten. Wat zjj wel doen dat is doorgaan met hun verlacht- makingen, waarnit helder en duidelijk blijkt dat ze minder door christelijke liefde dan wel door socialisten haat worden gedreven. Ze hadden het de vorige week over de Jnlianabloem, die op den verjaardag der kleine prinses ten voordeele der tuberculosebestrijding wordt verkocht en zij zeggen, dat de socialisten zich hebben verzet tegen deze wijze van tuberculosebestrijding om een bedekte aanval op het koningshuis. Dus de voorstanders van den Julianabloemverkoop hebben toch inderdaad propaganda voor het Vorstenhuis bedoeld. Immers als het niet bedoeld wordt kan het moeilijk worden bestreden. Een erkenning als deze zegt al genoeg en wij behoeven er geen lange beschouwingen aan te wijden. Alleen Kobns en Piet blijken van de feiten, die er toe geleid hebben om het verzamelen van bijdragen niet meer te vereenzelvigen met den verkoop der Jnlia nabloem, bitter weinig te weten en zij zonden waarlijk goed doen met dat eerst eens nader te onderzoeken. Zij zonden dan ontdekken dat voor hun laffe en minne aanval niet de minste reden bestond. (Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie. Copie wordt niet teruggegeven.) Zending onder de rooien? Van tijd tot tijd geniet ik nog eens het twijfelachtige voorrecht, van eenige lectuur te worden voorzien. Indrukwekkende lectuur, zooals de Blijde Boodschap, tractaatjes enz. Dit geschied dan op zulk 'n geheimzinnige, menschen- vchuwe manier, dat was men maar eenigszins lichtge- loovig, men geneigt zou zijn het ook als 'n soort won derdaad (ala blijde bocdschap-artikeltjes) aan te nemen. Men hoort geschuifel onder de dear, gaat direct open doen en ziet niemand. Wonderachtig niet waar? Men redeneert onder de gezalfde broederen zoo gaarne over het socialisme als van een wolf in schaapskleeren, maar een dergelijke manier van doen doet mij aan struisvogels denken. Broederken of znsterken, wie zich dan ook van deze heldhaftige taak kwijt, om mjj te voorzien van dergelijke domperlectunr, belt liever even, en rjjkt het mij dan even over. Wellicht komen we dan nog in een aan genaam gesprek, ja, leeren we misschien nog iets van elkaaren heeft een van beiden wellicht succes. Het is juist de schuwe kleinzieligheid, die uw bekrom penheid aangeeft. Met uw tractaatjeslectunr bereikt gjj niets. 'Veeleer zullen velen met mjj walgen, dat men in deze eeuw nog dergelpke opgerakelde flauwe spreuk- jes de menschen durft voor zetten. Moet dit dienen tot veredeling der menschheid, tot verkeifing van uw christendom Bah dan behoeft men niet versteld te staan, dat de christelijkheid, in al die negentien eenwen door nog niets ten beste heeft uitge werkt op het menschdom, neen! veeleer is zij slechter geworden. Het is gemakkelijk te verkondigen het is een beproe ving des Heeren. als men bijvoorbeeld zooals bij van Deventer, eenige maanden wordt broodeloos gemaakt en het zelfs onmogelijk wordt gemaakt bjj een ander werk te vinden. Het is gemakkelijk het als een beproeviug des Heeren te beschouwen, als men vrouw of kind voor oogen moet zien sterven, met de overtuiging, dat by hooger medische kunde of verpleging in een of ander sanatoria genezing werd verkregen. Er staat geschreven „zoomin een kemel door het oog van een naald gaat, zoomin zal een rjjkaard in den hemel komen". Mijdunkt dergelijke rijkaards, die onder nw broederen ook velen zijn moeten dan ook wel het slachtoffer van des Heeren beproevingen zijn. Na zon zulk 'n beproeving gemakkelijk af te werpen zjjn, maar nw rijk met aardsche goederen bedeelde broederen, zyn daar evenmin voor te vinden, als de paganistische rijk aards. Zij dnrven Zondags van af de kansel te predi ken over „den rijken jongeling" enz. om des anderen daags weer de koersen der effecten in te zien. Zie, dat zijn alle wapenen die zich tegen u keren, en zoo zijn er nog velen. Kijk broeder, daar zijn nog zoo vele wantoestanden in deze, voor u zoo geordende maatschappij, wat wij als oorzaak noemen van het nog zoo laag staand zedelijk peil der menschheid, die het bespreken waard zijn. Mócht gij weer het plan hebben mij met lectuur te bedeelen, rijkt het mij dan even ter hand. Uw vrees is overbodig, mocht gij mij ook voor een wolf aanzien, wel nu een struisvogel kan hem wel ontloopen. K- STEUNPEKNING „De Moker". De Moker 10 ct.; V. 10 ct.; verantwoord 4 ct.; een Moker 3 ct.; 1X2+1X3-5 ct.; M. B. 102 ct. Verkiezingsfonds. V. 25 ct. t door huisbezoek.

De Moker | 1911 | | pagina 3