No. 10 Zaterdag 6 Mei 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. De feiten. ABONNEMENTSPRIJS 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stnkken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 nor in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. Const antia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Petitionnementsweek. Van 7 tot 13 Mei. Zondag van 12 tot 2 uur worden alle deelnemers aan de „week" verwacht voor het afhalen der lijsten en verdere instructies. Het Komitee. De Reiskas voor den „Rooien Dinsdag". Op de huishoudelijke vergadering van Zondag j.l. is besloten een reiskas te vormen, om mogelijk te maken dat meer arbeiders als vorige jaren deel kunnen nemen aan de betooHng voor Algemeen Kiesrecht. Van ganscher harte juichen wy dit besluit toe. Dit jaar kenmerkt onze Kiesrechtstrijd zich door bijzondere actualiteit. De derde Dinsdag in September zal nu niet alleen gebruikt worden voor de propaganda voor het koningschap; dit jaar zullen wij den machthebbers toonen, dat er een nieuwe klasse opkomt, die hare rechten opvordert. Wij vertrouwen er dan ook op, dat de deelname bij zonder groot zal zijn. Ieder, die maar even kan, moet naar den Haag. Onze partijgenoot W. Hoek houdt eiken Zaterdag avond van half negen tot tien uur zitting in „Con- stantia" om gelden in ontvangst te nemen. Begint men nu reeds iets af te zonderen, dan heeft men als het tijd is geld bij elkaar om op waardige wijze te manifesteeren voor het Algemeen Kiesrecht» Om nit te knippen. Tien geboden voor den deelnemer aan de buitengewone 'petitionnementsweek 715 Mei 1911. 1. Teekenen mogen alle Nederlandsche mannen en vrouwen, die in Nederland wonenbuitenlanders, die genaturaliseerd zijn, eveneens. Vereischte leeftijd voor allen is 21 jaar, reeds bereikt of althans dit jaar nog te bereiken, al is het ook op 31 Dec. 2. Ieder mag slechts teekenen voor zich zelf. Een man mag dus niet teekenen voor zijn vronw of omgekeerd. Dat moet onverbiddelijk in het belang van het adres worden geweerd. 3. Het teekenen geschiedt met inkt, desnoods met inktpotlood. Gij hebt dus bij u een fleschje met inkt en een penhouder, of een inktpotlood. Teekenen met gewoon potlood moogt gij niet toelaten. 4. Op iedere lijst staan 20 vakjes. In ieder vakje mag slechts ééne handteekening komen te staan. 5. Een ongehuwde vrouw teekent met haar naam, maar ook haar voornaam voluit. Bijv.Marie Jansen. 6. Een gehuwde vrouw teekent met haar mans naam en haar eigen naam er achter. Bjjv. M. Peters Jansen. 7. Indien iemand niet schrijven kan, moet gij hem een kruisje laten zetten. Naast het kruisje schrijft gij handteekening van (hier vult gij in den naam van wie het kruisje heeft gezet). Daar onder zet gij dan uw handteekening. En onder uw handteekening zet nog een getuige zijn handteekening. Alles echter in één vakje. Dat ziet er dan b.v. aldus uit 5. X handteekening van R. van Veen. J. Pieters. A. Klaasen. Alleen op deze manier kan iemand, die zijn naam niet schrijven kan, meedoen aan ons petitionnement. 8. Bewaar de lijst zindelijk. Maak tot dat doel een eenvoudige portefeuille van twee stukken bordpapier. 9. Noteer de namen van allen, die gij bezoekt, of ze teekenen of niet. 10. Lever uw lijst in precies op den tijd, dien de sekretaris, van wien gij ze ontvangen hebt, heeft bepaald. Wij willen wat feiten geven over het gebeurde met de Arbeidswet. De brutalen hebben de halve wereld, rekenen de „arbeidersvrienden" van de rechterzijdeen voor zoo ver zij niet, als de heer Van Vliet, van hun eigen menschen op hun kop hebben gekregen en daardoor tot zelfverdediging worden genoopt, razen en tieren zij van belang tegen de socialisten, omdat die den arbeid der gehuwde vrouw in fabriek en werkplaats slechts wilden beschermen, niet verbieden en doen zij het voorkomen alsof de wet al een enorme stap voor uit was, terwijl wat er verder nog aan verbeterd is, in hoofdzaak mag worden toegeschreven aan de demo- kraten van rechts. Voor de eenvoudigen van geest is dan de konklusie, dat je toch maar bij de rechterzijde moet zijn om den waten hervormingszin aan te treffen. Wat zijn nu de fei'en? Dat in Maart 1909 de Kamer van de regeering heeft verlangd een algemeene tien-urenwet en dat minister Talma, de Arbeidswet op de helling halende, aan dat verlangen van de Kamer niet is tegemoet gekomen. Hij bracht den tien-urendag alleen voor de beschermde personen en stond voor dezen nog uitzonde'ingen toe (KB/s uur per dag bij een wei kweek van 58 uur). Dat bovendien, nadat bij de begrootingsdebattcn in het najaar Dr. Nolens feitelijk zijn stem vóór den tien-urendag had teruggenomen, Mr. Aalberse hetzelfde deed. Ik denk, verklaarde hij, over den algemeenen tien-urendag nog precies als vroegermaar van den minister eischen dat hij hem invoert, daaraan denk ik nif-t. Waarom stelde dan Mr. Aalberse in 1909 zijn motie Waarom hechtte hij aan een motie zóóveel belang, dat hij er zelf een stelde, hoewel er een motie-Schaper was Ik heb er nooit aan gedacht, verzekerde hij, aan mijn motie politieke gevolgen te verbinden. Wat doet hij dan in het parlement? Als men deze verklaring moet aannemen, heeft Mr. Aalberse reeds in 1909 met de arbeidersbelangen komedie gespeeld. Als men ze beschouwt als een smoesje, verried hjj in elk geval in 1911 den tien-urendag. Dit is dus het eerste groote moment uit het gebeurde bij de Arbeidswetde weigering van den minister, om een besluit van de Kam-r uit te voeren en het ver raad van Mr. Aalberse aan den tienurendag. Wij komen nu aan de wet zelf. Hierbij heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat de vertegenwoordiger van het starste konser vat isme, de woordvoerder der vrije liberalen, Mr. Tijdeman, den heer Talma heeft geprezen om diens gematigdheid. Ontevreden waren niet alleen de socialisten maar zelfs een geheid ko>-servatief als Dr. De Visser betreurde dat de minister de veenderij niet in de wet had opgenomen en protesteerde ertegen, dat hij het bloe- raenbinden van vrouwen op Zondag, totnogtoe ver boden, maar niettemin veelvuldig voorkomend, thans door de wet wilde toestaan. Het gevolg van een en ander was, dat de minister, deels goedschiks, deels kwaadschiks, zich in het debat een stukje voort heeft laten duweD. Het verbod van bloemenbiuden heelt hij in de wet gezet en toen hem uit een onderzoek, ingesteld naar aanleiding van een amendement der sociaaldemokraten, bleek, dat tegen opname van de veenderij in de wet geen bezwaar be stond, ging hij hiertoe over. Hadden de sociaaldemokraten hun amendement niet ingediend, of eerst op het laatste oogenblik, dan zou de minister met een hoog-wijs gezicht de Kamer hebben verteld dat het heusch niet gingAl dadelijk moeten wjj nu hierop opmerken, dat een poging, door den liberaal Lieftinck gedaan, om de veenderij weer buiten de wet te stellen, drie anti-revolutionaire, drie chris- telijk-historische, en vijf katholieke stemmen kreeg. Maar de poging faalde en, dank zij het initiatief der socialisten, strekt de wet zich thans over duizendtallen vrouwen, jongens en meisjes meer uit, dan de minister oorspronkelijk wilde. Daarbij komt, dat de minister ook een socialistisch amendement opnam, om de militaire werkplaat sen onder de wet te brengen. De uitbreiding van de bescherming dor wet in de breedte, is dus aan de sociaaldemokraten allereerst te danken. De sociaaldemocraten hebben echter ook al het mo gelijke gedaan, om de bescherming van de wet in de diepte te versterken. Daartoe dienden in de eerste plaats de amendementen om den kinderarbeid te ver bieden tot 14 jaar, om de bescherming van jeugdige personen te doen duren tot 18 j a a r, en om de vrouw bij bevalling gedurende 8 weken den arbeid in fabrieken en werkplaatsen te verbieden. Deze amendementen zijn alle drie verworpen. De beide eerste, na bestrijding o.a. door Mr. Aalbersehet laatste na een „verdediging" van Mr. Aalberse, die op alles meer dan op een verdediging leek. Bij de eerste twee stelde Mr Aalberse zg". onderkruipersamendemen ten in de katholieke arbeiderspers wordt deze taktiek geprezen als „een goede vakvereenigingstaktiek," waar door wordt bereikt wat bereikbaar is, terwijl, heet het daar, de socialisten altijd overvragen, omdat het hun niet erom is te doen, iets tot stand te brengen, maar alleen om agitatie en propaganda voor hun standje. Hoezeer deze bewering in strijd is met de waarheid, blijkt o.a. hieruit, dat Mr. Aalberse's onderkruipersamen dement om de 13 jarigen slechts den halven tijd (6 uur) te laten werken, evenzeer werd verworpen. Ook hier werd dus „het onbereikbare" voorgesteld. Wy moeten er bij voegen, dat ook bet soc.-dem. amendement om althans aan alle 1 2-j a r i g e n, ook indien zy hun leerplicht hebben volbracht, den arbeid in fabrieken en werkplaatsen te verbieden, werd verworpen door de gezamenlijke leden van rechts, met een aantal van links verstei kt. Moet ook zulk een bescheiden voorstel reeds „onbereikbaar" heeten Of blijkt er alleen uit, hoe dik het konservatisme er op zit, ook bij de zgn. arbeidersvrienden van de rechterzijde Er is echter meer. Ook het voorstel-Aalberse, om den arbeid in fabrieken en werkplaatsen te verbieden aan de gehuwde vrouw, werd verworpen. Nu redeneeren de katholieke arbeidersbladen wat verworpen werd, was onbereikbaar. Wat onbereikbaar was, werd alleen voorgesteld voor de agitatie. Past men deze redeneering toe op dit amendement, dan keert zij zich tegen den hoog in de wolken verheven Mr. Aalberse z-lf. En het heeft er inderdaad iets van, alsof eenige agitatie tegen de soci alisten aan dezen leider en zijn volgelingen niet onwel kom is. Was het Mr. Aalberse om de zaak te doen geweest, hy had het bevallingsamendement niet „ver dedigd" op een wijze, die katholieke vóórstemmers van zijn eigen amendement deed stemmen tegen het amen dement-Schaper (Van Nispen-Reden, Van Best, Van Vuuren). De konklu«ie uit dit alles is, dat de versterking van de Arbeidswet in de diepte, dat juist datgene wat de christelijke arbeiders van de Kamer hadien gevraagd, werd afgewezen door het bloc van de rechterzijde, af en toe versterkt met de oud-liberalen en de konser- vatieve elementen van de Liberale Unie. Ziedaar de hervormende kracht van de rechtsche koalitie De plaatsruimte ontbreekt ons, om stuk voor stuk nog de geschiedenis van de overige voorstellen na te gaan. Maar het volgende moet nog worden vastgelegd Aangenomen werden, met behulp van een deel der rechterzijde, nog een drietal voorstellen der sociaal demokraten. Het eene is een verbod voor jeugdige personen, om 's nachts te werken in glasblazerijen, het andere de bepaling, dat de gehuwde vrouw, of zjj die een gezin tot haar last heeft, Zaterdags te één uur moet ophouden, het derde geeft den minister de be voegdheid, deze bepaling ook tot andere groepen van beschermde personen uit te strekken. Blijft men in den stijl der katholieke arbeiderspers, dan hebben de sociaal-demokraten hier dus „een goede vakvereenigings taktiek" gevolgd. Maar een zeer zonderling licht over den hervormingszin der rechterzijde werpt een bewering

De Moker | 1911 | | pagina 1