NO. 11. Zaterdag 13 Mei 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Al maar nieuwe lasten. Op den Uitkijk. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal I franco per post 40 cent j ^ormthetalmg. Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „COSSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 nor in ons bezit zijn. A D V E R T E N T I N ll/3 cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. adressen worden ook abonne- Te Vlaardingen Aan bovengenoemde menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met ingang van het nieuwe kwartaal (Juni) kan men zich ook op ons blad abonneeren h 12 cent per maand bij vooruitbetaling. De weekiezers nemen hier eens goed nota van. De Adm. Vaandels. De zaalcommissie in „Constantia" ver zoekt den bestaren van die vakvereenigingen, welke na den 1 Meiavond hun vaandels in de groote zaal hebben geplaatst, deze te willen opbergen, daar ze in den weg staan niet alleen, maar het voor het goede behoud ook niet is aan te bevelen, daar zelfs het foudraal er niet is overgehangen. De Secretaris. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE ARBEIDERSPARTIJ. Federatie Rotterdam. Aan alle vereenigingen te Rotterdam en Omstreken staande op het standpunt van den klassenstrijd. W. M. Het is aan ons bestuur gelukt om in overleg te komen met het „Opstandelingen-Ensemble", teneinde ook te Rotterdam te doen plaats hebben eene opvoering van het prachtige treurspel De opstandelingen door Mevrouw Henriëtte Roland Holst. De opvoering zal plaats vinden op Zondag 28 Mei, des namiddags half twee, in den Grooten Schouwburg aan de Aert van Nesstraat. Door ons bestuur zjjn voor die opvoering 800 plaatsen beschikbaar gesteld voor de leden van uwe vereenigingen, tegen betaling van f 0.30 per plaats. De plaatsen zullen bjj loting worden aangewezen. Voor de loting en de bespreking der plaatsen zal gelegenheid bestaan in het gebouw „Voorwaarts" (kan toor) en wel op Zaterdag 20 Mei, 'middags van 4 tot 9 uur. Zondag 21 Mei van 's morgens 11 uur tot 's mid dags 1 uur. Dinsdag 23 en Woensdag 24 Mei van 's namiddags van 4 tot 9 uur en Zaterdag 27 Mei 's avonds van 6 tot 9 uur. Voor bespreekgeld zal 2 cent gerekend worden. Bovendien zijn een zeer beperkt aantal plaatsen be schikbaar voor den prijs van f 2.60 en f 1.60 (met inbegrip van bespreekgeld), Deze zijn verkrijgbaar iD den boekhandel van Lich- tenauer, Blaak, het kantoor van de Arbeiderscoöperatie „Voorwaarts" en aan het adres van den secretaris der Federatie. Wij wekken ieder op om van deze buitengewone gelegenheid om van de socialistische kunst te genieten, gebruik te maken en vertrouwen, dat een zoo ruim mogeljjk aantal hiervan zal profiteeren. G. KAPTEIJN, Secretaris. Gerard Scholtenstraat 131a. Voor zoover er plaatsen beschikbaar zjjn kan men zich ter hier stede opgeven bjj M. Gijtenbeek Jr., in „Constantia", tot Donderdag 18 Mei, 's avonds half negen, tegen betaling van 32 cent. De regeering van het jolige christendom zet d'r blom metjes buiten. Wie het statige lijstje ziet van de mil- lioenen, die zij denkt door het arbeidende volk op te laten brengen, die moet zich toch afvragen of het mi nisterie van den grappigen Heemskerk de grap niet wat ver drjjft. 10 millioen aan hoogere invoerrechten. 2 millioen debietrecht. Ruim 8 millioen pensioenpremie door de arbeiders en evenveel door de werkgevers te betalen. Dat zijn sommetjes. En dat durft men, nadat de regeering en haar meerderheid vlakaf weigerden een schappelijk bedrag van de nieuwe belastingen op het kapitaal te leggen, wat bjj de behandeling der successie wet door de soc.-dem. fraktie werd voorgesteld. Dat durft men bovendien, terwijl men de herziening der inkomstenbelasting stilletjes laat rusten, wijl het wel moeilijk gaan zal die ter hand te nemen zonder het kapitaal eenige veeren te ontnemen. Vooral is deze opstapeling van nieuwe lasten in dezen tijd van dure levensmiddelen, waardoor het leven toch al voor zoovelen zwaarder is geworden, van een onge hoorde brutaliteit. Ze teekent wel het bewind, dat ons in naam van het Christendom is opgelegd. Nu maakt men een aantal niet al te snuggere kleine luyden wijs, dat de tariefwet zoowat geen nieuwe lasten beteekent. De kranten hebben legio posten medegedeeld, waarvan hooger invoerrecht of nieuw invoerrecht wordt geheven en daar zijn allerhande artikelen bij, welks belasting den kleinen man koud kan laten, wijl hij ze toch weinig of niet gebruikt. Dat is de schijn, die handig over het geheel is gelegd. Wie echter de tariefwet bestudeert en eens ziet waarvan de groote brokker van de nieuwe 10 millioen moeten komen, die ziet hetl spoedig hoe geheel anders het wezen is. Gaan wjj eens na welke posten de groote sommen zullen opbrengen, naar de gegevens van den minister, dan zien wjj dat dit zjjn prodnkten van algemeene volksbehoefte. Noemen wij de posten, die 2 ton of meer zullen opleveren. Dan vinden wij Vruchten alsappelen, peren, druiven, kersen, meloenenf 200.000 Krenten, rozijnen, vijgen, sinaasappelen 267.500 Voorwerpen van ijzer en staal of blik (hoofdzaak is hierbij huisraad van deze stoffen vervaardigd)1.530.000 Voorwerpen van koper, messing en brons 240.000 Tarwebloem400.000 Petroleum, benzine, naphta enz825.000 Meubelen360 000 Zool- en riemleder240.000 Garens162.000 Ongebleekte katoen240 000 Manufakturen en stoffen2.800.000 Kleedingstukken en kleederen 1.380.000 Hoeden en andere hoofddeksels 216.000 Modewaren480.000 Tapjjtgoed, zeil, gordijnen enz385.000 Metselsteenen220.000 Aardewerk en pottebakkerswerk 960.000 Glas, flesschen enz225.000 Schrijf-, druk- en teekenpapier 350.000 Koek- en banketbakkerswerk400.000 Thee875.000 Sigaretten 425.000 Wjjn300.000 Hjjschwerktuigen en transportinrichtingen 330.000 Instrumenten en toestellen240.000 Kramerjj en galanteriewaren720.000 Men ziet, met uitzondering van een paar posten als wijn en sigaretten, hebben wij hier te doen met arti kelen van volksbehoefte of met bedrijtsbenoodigdheden. Terwijl natuurlijk ook onder de kleinere posten de groote massa zaken betreffen van volksgebruik. Zoo b.v. Slachtpaarden, opbrengst geschat op Varkensvleesch (het Amerik. spek Onversmolten, of versmolten vet Margarine Boter en kaas Honig en kuosthonig Spijkers enz Roggebloem 48.000 50.000 60.000 50.000 110.000 16O.UO0 90.000 20.000 Mout60.000 Havermeel en havermout20.000 Azijn32.000 Geneesmiddelen30.000 Verf30.000 Zeep45.000 Geschaafd hout en houtwerk160.000 Klompenmakerswerk30.000 Lint, band en veters130.000 Vensterglas98 000 Behangselpapier150.000 Zout80.000 Men ziet, bijna elke post vertegenwoordigt een meer of minder groot stuk volksbehoefte. Voeg hierbij de uitwerking, die deze rechten zullen hebben op den prijs voor de binnenlandsche fabrikaten en het staat duidelijk voor onsde tariefwet is een echte volksbelasting, een millioenen-last temeer, gelegd op den kleinen man. (Het Volk.) Die arme glas-industrie Men verwijt ons, sociaal-democraten, nog al eens, dat wij met onze eischen van verzekering tegen ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom der arbeiders, ten laste van de industrie veel te ver gaan en de industrie een voudig vermoorden zouden als die eischen tot vervulling zouden komen. Men weet hoe de textielfabrikanten in Twenthe de verkortii.g van den arbeidsdag voor kinderen en vrou welijke personen den ondergang van hun bedrijf noemden en hoe onze partijgenoot Schaper onlangs in de Tweede Kamer een opsomming gaf van de schatten, welke die heeren in dat „gesloopte" bedrijf D0S wisten te ver dienen. Zoo wisten ook de glasfabrikanten op voorbeeldige wijze georganiseerd totnogtoe steeds den wetgever, die 't voorzien had op den nachtarbeid van de kinderen, af te weren. In de arbeidswet van 1889 werd in het algemeen nachtarbeid van jongelieden beneden 16 jaar verboden. Bij koninklijk besluit van 9 December 1889 werd echter verlof gegeven om jongens van 14 en 15 jaar nacharbeid in de glasblazerijen te doen verrichten. Dat bleef 20 jaar bestaan. Bij koninklijk besluit van 12 Juli 1909 werd de vrijstelling afgeschaft met een over gangstijd van twee jaren. Doch een jaar later werd dat besluit weer ingetrokken en in het ontwerp-arbeids- wet kwam de vrijstelling weer voor, echter met een overgangstijd van 5 jaren. Eerst in 1917 zou de nacht arbeid van die jongens ophouden. In het gewijzigd ontwerp was ook dat weer verdwenen en kwam de bepaling voor dat nachtarbeid van jongens, ten behoeve hunner vakbekwaamheid, ook duurzaam mogelijk bleef. Achter dit jammerlijk gescharrel voelt men de kracht der fabrikanten, die voortdurend werkzaam waren om den nachtarbeid van die jongens te behouden. De indus trie kon hen niet missen. Zjj zou te gronde gaan. Ze had toch al zulk een zware konkurrentie te doorstaan. De Tweede Kamer heeft zich eens een oogenblik baiten den werkgevers-invloed weten te houden. Het soc.-dem. amendement om de uitzondering voor de glasblazerijen te doen vervallen, is aangenomen en daar mee is eindelijk een einde gemaakt aan den nachtelijken kinderarbeid in de glasblazerijen. De vereeniging van glasfabrikanten is er echter weer als de kippen bij, om per adres aan de Eerste Kamer te verzoeken, te willen bevorderen, dat op eenigerlei wijze den nachtarbeid voor jongens in glasblazerijen weer zal worden toegestaan. Want het gaat zoo slecht in het bedrijf, weet u De N. V. Van Deventer's glasfabrieken verspreidt in de flnancieele wereld een prospectus, waarin wordt aan gekondigd de uitgifte van 350 aandeelen van f 1000 in de vennootschap, tegen den koers van 135 pCt zijnde dus het aandeel waard f 1350. Het aandeelen-kapitaal bedraagt reeds f 855.000, dat men met f 350.000 wil vergrooten, voor uitbreiding

De Moker | 1911 | | pagina 1