Van „Onze Vriend". Op den Uitkijk. Vakbeweging. wel van gepast optreden. Aan wenschen om kenbaar te maken ontbreekt het waarljjk niet. Onze eerste wensch is: het Algemeen Kies recht. De gelegenheid om die kenbaar te maken is schoon op den derden Dinsdag in Septemberden Roo- den Dinsdag. We zullen tot den minister zeggen, dat we in de allereesrte plaats het kiesrecht en geen praatjes moeten hebben. Wie gaat er mee? S. de M. In De Nieuwe van de vorige week Donderdag geeft de verslaggever, loopjongen, enz. enz., de heer Verhoeff, weer een beschouwing over de laatste raadszitting. Dat het hem in hoofdzaak te doen is om den vertegenwoor diger van de S.D.A.P. in den Raad eens flink nit te schelden, is iets dat we gewoon zijn van hem. Daarin schuilt dan ook heel z'n kracht, de „roode vroede" eens flink zwart te maken en alzoo aan de lezers van De Nieuwe voor te zetten. Hij begint met de inter pellaties van den heer Ris en „Vroede de Bruin" te bespreken, maar vond het wijs van 's raads voorzitter deze interpellatie na afloop der agenda te beantwoorden, daar er nog zooveel op de agenda stond, dat dringend noodzakelijk was en dat daar de t.jjd in de eerste plaats aan besteed moest worden. Daar had je b.v. de verkie zing van leden enz. voor het stembureau, dat voor de a.s. verkiezing van de Kamer van Koophandel moet dienst doen. Dat moest in de eerste plaats afloopen, nietwaar mijnheer Verhoeff? Dat is iets in het belang van het algemeen" en vooral in dat der arbeiders. Lichamen, waarin de chefs van Ued. zitting in hebben, zooals Mr. W. M. en nog enkele anderen, daar worden de belangen der arbeiders in de eerste plaats behandeld. Dus ook uw belang, want al draagt ge ook een hoed, arbeider zijt ge ook. Verder vermeldt hjj de benoeming van de Raadsleden en kiezers voor leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de a.s. raadsverkiezingen. Wjj zullen hem zelf even het woord geven. De ljjst van Raadsleden en burgers, tevens kie zers, zooals die door B. en W. was samengesteld, ging er gereedeljjk door; alleen vermeldde één stemljjst herhaaldelijk een vijftal socialistische kiezers in de plaats van die door het College voorgesteld, 't Blijkt dus, dat 't niet genoeg wordt geacht, de socialistische controle voor de balie in het stem lokaal wordt uitgeoefend; zp moet ook binnen de afscheiding blijkbaar voltrokken worden. Neen, geachte heer Verhoeff, het is zeker niet genoeg dat wij voor de balie zitten te controleeren, wat trou wens uwe partij toch ook doet. Wij eischen dat onze mannen ook achter de balie komen te zitten Daar hebben wjj evenals de katholieke partij recht op. Hoe kort is 't nog geleden dat gij met uw confraters van andere katholieke bladen „ach en wee" riep omdat de katholieken zoo ipisdeeld waren met rijks- en ge meentebetrekkingen En nu, nu in het geheele land en in het bijzonder hier ter stede de katholieken overal worden binnengeduwd, nu ergert onze Nieuwe vroedschapschrij ver zich al omdat er een vijftal socialistische kiezers op een stemlijst voorkwamen. De stumperd, hij is het zich wellicht niet bewust waarom hij zoo graag op ons scheldt. Wat betreft dat de controle ook binnen de afscheiding door ons moet worden voltrokken, zij het heeiscbap er aan her innerd wat het vorige jaar met de verkiezing van z'n geloofsgenoot Evers plaats had. Hadden wjj toen al binnen de balie gezeten, misschien ware de heer Evers dan nog geen raadslid. Verder heeft de „sinjeur" het er over, dat „vroede de Bruin" weer optrad als „pleitbezorger" der onder wijzers, waarvan er zoovelen dicht bij zijn partij staan, inzake het verplaatsen van den heer Martens als hoofd der school uit de Dwarsstraat naar de Prins Maurits- straat. Onderwijzers, hebt jelui ^het gehoord, ge kunt gerust bij ons komen, ge staat (toch in het verdomboekje bij de zwarten en vooral bij den verslaggever van de Nieuwe. Het woord is wederom aan onzen collega Na afdoening van eenige andere zaken, die heel coulant den hamer van den voorzitter pas seerden, gaf het credietje voor de rioleering van de Van Smaleveldstraat nog tot eenige discussie aanleiding. Vroede De Bruin, die er tegenwoordig in de buurt woont en dus goed van de zaken op de hoogte is, meende, dat hier een (nood)riooltje moest worden opgeruimd, dat vroeger onnoodig aldus gelegd was. De wethouder van gemeente werken verweerde zich met het argument van zuinig beheer. Toch was 't zeker niet mooi van „Piet" den wethouder hier zoo op de vingers te tikken. Ge vergeet, mijn waarde, dat „vroede de Bruin" niet alleen in de buurt woont, een goede kennis van u woont er ook. Die zal het misschien ook wel weten, dat is nog al een „snuffelaar". Anders hadden B. en W. hem nooit voorgedragen als archivaris onzer gemeente. Zeg, apropos, waarde heer, zou er niets te vinden zijn in dat (nood)riooltje voor uw baas z'n archief? Gaat eens kijken, wanneer ge wat vindt, krijgt ge misschien ook wel zoo'n betrekking met eenige honderden guldens salaris per jaar. En, ouwe jongen, die kan je best gebruiken, je jas wordt ook tamelijk rood, ze krijgt de kleur van ons en onze jassen. Het verdere van het verslag laten we passeeren, daarin maakt hij het nog al genadig met de Bruin. Hij weet bepaald niet hoe hij zich draaien moet om nog een beetje fatsoenlijk met de rechtsche fractie voor den dag te komen. En dat zegt wat voor hem. Het is een „door dik en dunner" en een echte socialisten bestrijder. Het doel heiligt de middelen IS NOODIG VOORDE A.S.RAADS VERKIEZINGEN. DRAAGT ALLEN EEN STEENTJE BIJ. Christenen en de waarheid. De christelijke arbeiders, die in de invloedssfeer der Ned. Herv. Kerk verkeeren, poogt men, teneinde ze aan den strijd om betere levensvoorwaarden te onttrekken, te organiseeren in den z.g.n. Nationalen Werkmansbond. In de algemeene vakvereenigingen mogen ze zich niet begeven, want dan krijgen ze allicht wat begrip van hun afhankelijk en kommervol bestaan, met het gevolg dat ze roode neigingen aanleeren en wel, als er tenminste hersens en een ruggegraat aanwezig zijn, heelemaal sociaal-demokraat worden in „Patrimonium" mogen ze ook nog niet hun heil zoeken, omdat men gewoonweg van groote arbeiders-vereenigingen niets moet hebben, daar groote vereenigingen de arbeiders maar ideeën bijbrengen van kracht en deze weer op hun beurt opstandige driften verwekken. Om het misdadige karakter van het socialisme te belichten, heeft het Friesche comité van dien Christ. Nat. Werkmansbond een circulaire saamgesteld, die tevens moet dienen om geld te bedelen bij de rijken, met welk geld het grootsche doel wordt beoogd een hoeveelheid vlas te koopen, waarmede in den winter de Friesche arbeiders aan werk geholpen moeten worden. De schrijvers dier circulaire hebben zich van aan bevelingen weten te voorzien van een aantal dominees en burgemeesters en ook van het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond en de naam van dr. J. Th. de Visser prijkt er mee onder. Wij bezitten te Schiedam óók nog zoo'n afdeeling van dien Christeljjken Werkmansbond, die evenals alle christelijk georganiseerdén „paf" van eigen gerechtig heid uit de hoogte neerzien op de verdorvenheden der sociaal-demokraten. Welnu, wij bieden den Schiedamschen vasallen van dr. de Visser de onderstaande proeven aan van de waar heidszin hunner leiders. Men leest toch in genoemde circulaire In streken waar nog slechts voor eDkele jaren het Woord des Heeren als verbannen werdwaar van dag tot dag in zalen en openluchtmeetings de revolutieleer verkondigd werdwaar overal de roode vlag wappperde en de eene boerenhofstede na de andere in rook en vlammen opgingwaar zelfs van den kansel het evangelie der sociaal-demokratie predikt werd en slechts karabijn en bajonet vok in bedwang was te houden, daar verrjjzen nu voor en na christelijke werkliedenver- eenigingen, dank zij de doorwerking van het zaad des Levens, door enkele getrouwen in die kommer volle dagen onder tranen gezaaid. Op echte flesschentrekkers-manier poogt men dan aan geld te komen. „Wilt gij voorkomen, WelEdel Geboren Heer of Mevrouw, dat de roode haan op de boerderijen uwer pachters komt te kraaien, gelieve dan ten spoedigste eenige bankbiljetten daar-en-daar te deponeeren Wantdie booze sociaal-demokraten durven alles wat hier boven omschreven staat. De lezers van De Moker herinneren zich hoe onlangs in ons blad het Kamerlid Jhr. de Geer zich beklaagde dat hem een verwijt van afwezigheid in de 2e Kamer .was gemaakt bij belangrijke stemmingen, terwijl hij afwezig was geweest door ongesteldheid. En in het no. van 22 April 1.1. van De Moker kwam een ingezonden stuk voor van Jhr. de Geer, waarin te lezen staat „Waartoe dient het toch elkaar in den publieken „strijd op dusdanige onverdiende en onbillijke wijze „te kwetsen Waarom kan, ook bij verschil van „standpunt, niet de ridderlijkheid betracht worden Wij hebben reeds toen in ons naschrift te kennen gegeven, dat wij over ridderlijkheid (vooral van de zijde der kerkelijken) veel meer reden tot klagen hebben als Jhr. de Geer en de zijnen. Zou de heer de Geer of een onzer andere cbristelijk- historischen eens willen mededeelen, in hoeverre het met ridderlijkheid is overeen te brengen, de door middel van het opgezweepte politieke tegenstanders als brandstichters voor te stellen? Of zou dr. dë Visser misschien zelve een verklaring kunnen geven, waarom de waarheid verloochend, waarom de grofste leugens en verdachtmakingen ge bruikt mogen worden als het tegen de sociaal-demo kraten gaat? Is het liegen dan geen zonde meer en is er bjj de Tien Geboden niet een, die het liegen zeer streng verbiedt Laat ons eens wachten of iemand een verklaring komt geven Een collectief contract. Het heeft gespan nen 1.1. Dinsdag op de kettingfabriek. De Directenr wilde niets weten van het afsluiten van een collectief contract met den Algemeenen en R. K. Metaalbewer- kersbond. Als gewoonlijk had hij gedachtvan staking komt toch niets, dus zal ik trachten de Hoofdbestuurders een beetje aan 't lijntje te houden. Deze hadden echter de volmacht gekregen, indien de directeur geen col lectief contract wenschte aan te gaan, de werkstaking te proclameeren. Toen dan ook de directeur zag, dat het werkelijk ernst werd, heeft hij het contract geteekend. Wij zijn geen aanbidders van collectieve overeen komsten, omdat in de praktijk wel eens blijkt dat een contract dikwijls een blok aan het been is. Op de kettingfabriek is echter een collectieve overeenkomst, waarin de tarieven der kettingen zijn vastgelegd, onont beerlijk. Totnogtoe heeft steeds de Directie getracht de tarieven naar beneden te drukken en dat het niet gebeurd is, is alleen aan de activiteit van de besturen der vakbonden te danken. Nu zijn de tarieven vastgelegd voor den tijd van twee jaar, de duur van het contract. Eenige tarieven zp verhoogd, andere verlaagd. De sjouwerlieden hebben een gulden loonsverhooging gekregen. Overigens is de toestand als Vroeger gebleven, maar met dat voordeel, dat aan tarieven, verliespercentage enz. niet meer getornd kan worden. Zoover wij weten is dit het eerste collectief contract hier ter stede. De kettingmakers genieten dus de eer gezorgd te hebbeD, dat de metaalbewerkersbond de eerste is. Zij hebben steeds pal gestaan voor hun organisatie en al mochten er eens moeilijke tijden zijn geweest, wel eens mopperend het advies van de besturen opgevolgd, toch hebben ze vastgehouden aan hun organisatie, wetende dat mocht deze komen te vallen, zij aan de willekeur van de Direktie zouden zijn overgeleverd. Wij hopen dat het voorbeeld gegeven door de ketting- makers, nagevolgd zal worden. Alleen door organisatie, door de machtskwestie te stellen, is het mogelijk aan willekeur en onrecht een einde te maken, een betere positie te veroveren. Want als de Directeur van de kettingfabriek maar één zwak plekje had kunnen vinden, dan had hjj zeker er niet toe overgegaan om een collec tief contract af te sluiten. Mooie cijfers. De Bond van Gemeente-werk lieden heeft niet stil gezeten om de positie van de werklieden in de gemeentebedrijven te verbeteren. In het vorige jaar heeft de Bond een krachtige actie ge voerd voor lotsverbetering, waarvan wjj de resultaten, overgenomen uit het orgaan van dien bond, laten volgen: In Amersfoort wisten wjj onze actie te bekronen met eene loonsverhooging van een gulden en meer per man en per week. Dit beteekent een vermeerdering van jaarloon van pl.m. f 7000. In Kampen verkregen wjj bij de laatste herziening van het werklieden reglement, behalve verschillende kleinere voordeelen, een loonsverhooging van 50 cent per man en per week, Daarvoor boeken wjj een. meerder loon per jaar van pl.m. f 3000. In Leiden werd eveneens een algemeene loonsverhooging verkregen van 50 cent per week enkelen gingen zelfs met f 2,per week vooruit - hetgeen een verbetering uitmaakt van pl m f 9000 per jaar. In Zutphen wisten wjj na taaien strijd onze vrienden aldaar hebben er slag van zoolang vol te houden totdat zjj hun zin hebben gekregen een her ziening van het W.-R. tot stand te brengen, die ons, behalve een zeer belangrjjke verbetering in ziekengeld, een aardige verhooging der loonen bracht. De meeste loonen gaan met 1 gulden per week omhoog, er zijn er zelfs die met 2 gulden stegen, waarvoor wjj een winst van pl.m. f 7000 per jaar aanteekenen. In Utrecht hebben wij het zoover weten te brengen, dat de Easd besloot de minima loonen met 1 gulden per week te verhoogen. De jaarlijksche winst bedraagt hier eenige tienduizenden guldens. Ten slotte in Haarlem. Ver leden week nam de Raad een zeer belangrijke beslissing inzake de loonen. B en W. stelden voor de minima op f 10,80 per week te brengen. Zjj wilden daarbjj 10 loonklassen instellen. Onze afdeeling wist een zoo intensieve actie te ontwikkelen, dat de raad besloot, met alleen de stemmen van de 3 wethouders tegen, de laagste 2 loonklassen te doen vervallen, zoodat nn een minimum-loon van f 12,per week is vastgesteld, „Er is nog meer winst te behalen", schrijft de redactie. Maar dan moeten de gemeente-werklieden door aan sluiting bjj den bond toonen het werk van den bond op prjjs te stellen. De contributie kan geen beletsel

De Moker | 1911 | | pagina 2