Ditjes en Datjes. FEUILLETON. Een geschiedenisje uit velen. Uit Vlaardmgen. zjjn. Wat is een contributie van 11 tot 16 cent vergeleken bij een loonsverhooging van 1 gulden per week Zoo er in Schiedam nog ongeorganiseerde gemeente werklieden zfin, laten zij het bovenstaande eens aan dachtig lezen! Dit z|jn ook „mooie cijfer»". De Duitsche Maalbewerkersbond is de 500.000 leden overschreden. De Bond telt slechts 19 lentes. Het zijn cijfers om van te watertanden. Stakingen. De timmerliedenstakingen te Winters wijk eD te Leeuwarden duren steeds voort. Te Leeuwarden zjjn de patroons van zins een algemeene uitsluiting in de bouwvakken te proclameeren. Kunst aan het Volk. Op a.s. Zondagavond wordt ter sluiting van het seizoen een Tartaud-avond gegeven. Het programma ziet er verlokkelijk uit een echt zomer-pogramma schijnt het ons toe. De heer en mevrouw Tartaud zijn te Schiedam zeer gewilde artisten en men weet dat wat zjj geven in alle opzichten goed is. Wjj twijfelen er dan ook geenzins aan, of ook deze ttitvoering zal degenen, die ontwikkeling, ontspanning en vermaak eeren, prikkelen, Zondag naar de S. O. V. te gaan, waar ze voor weinig geld veel genieten kunnen. Men zal zeker goed doen, voorzichtigheidshalve zich tjjdig van toegangskaarten voorzien. Excelsior. Onze zangvereeniging nam 2en Pinkster dag deel aan een concours te Lekkerkerk en behaalde daar in de 2e afdeeling den derden prijs. De eerste prijs werd niet toegekend. Het uitstapje naar Lekkerkerk leverde een recht gezelligen dag 't was een echt onder-onsje, dat vooral door 't mooie weer allen bevredigde. Nu de concours-repetitiën voorbij zijn, mag verwacht worden dat de zanglustigen, die nog geen lid van .Excelsior" zijn, zich ten spoedigste aansluiten. Mannen en vrouwen zijn welkom. Onze zangvereeni ging moet steeds grooter en krachtiger worden. Nabjj de Singelkerk werd gisteren door de warmte bevangen J. G. S„ wonende in een logement te Overschie. De man, die buiten kennis was geraakt, is weer bijgeholpen, waarna hij zijn weg heeft vervolgd. Aldus een couranten-bericht. Wij weten niet of de speciale reporter van de Schiedamsche goed uitgekeken heeft, maar weten wel dat hij iets vergeten heeft te melden, wat denkelijk niet in zijn kraam te pas kwam. Het „geval" heeft (S1 o t). O, wat had ze nu toch een kalm leventje, nu ze pas getrouwd was. Maar 't viel haar niet mee, dat ze dadelijk zooveel schuld moest maken om Klaas in de kleeren te zetten. Och, och, wat was z'n ondergoed allemaal oud en dun en schandalig genaaid. Nee, maar, 't was bar en z'n kousen, de voeten leeken wel planken van onderen. Wat moest die stakker daar een last van gehad hebben. Ze zou wel eens gauw gaan zorgen, dat hij knap in de kleeren kwam en eens eenige paren kousen voor hem breien. Nu, speet 't haar wel, dat ze geen naaimachine had, maar och, dan maar met je hand, ze had nu de tijd nog. Maar, 't duurde niet heel lang of ze moest er weer nieuwe schuld bjj maken en nu naaide ze geen mans kieeren meer, maar heele kleine kinderkleertjes. Net poppengoed, vond ze en vol liefde kon ze soms die kleine kleedingstukjes monsteren. Och, eigenlijk was 't een afvallertje, ze hadden zoo graag eerst de oude schuld afbetaald en Klaas z'n loon was ook zoo hoog niet, maar wat was er aan te doen, 't was nu eenmaal zoo en ze vond het. toch wel heerlijk ook. En toen kwam het eerste kindje. O, wat was ze bljj en gelukkig toen alles achter de rug was en Klaas haar met tranen in d' oogen haar zo m liet zien. O, wat was 't leven toch heeilijk voor haar geworden, wat had het haar toch veel schoons gebracht. Maar toen ze eenmaal weer op de been was, viel 't haar toch niet mee. Jonge, jonge, dat ging je ook niet in je kleeren zitten en kon ze nu maar volop melk en eieren krijgen, dan was 't nog niets, maar hoe moest dat nu van zoo'n loontje En dubbel viel 't haar af, toen er spoedig een tweede bij kwam. Hoe moest dat nu gaan, toen ze er een hadden, kwamen ze al te kort, Klaas moest nu toch maar eens om opslag vragen, 't Kon zoo niet langer. zich iets anders toegedragen. En vooral willen wij even de aandacht vestigen op de bewijzen van menschen- liefde en hulpvaardigheid, getoond uit de pastorie van de in de nabijheid zijnde U.K. kerk. De man in kwestie werd op de blauwe zerk gelegen van den hoofdingang van de kerk. De dienstmaagd van den pastoor kwam eens kijken. De ongelukkige even in de pastorie laten brengen, geen sprake van. Zelfs geen dronk water werd gegeven. Zou de geestelijkheid niet beter doen wat meer liefde en hulpvaardigheid te leeren aan haar dienstbaren dan zich ermee te bemoeien of de katholieken hun „portie" van de vette baantjes krijgen? Een tweede opvoering van „De Opstande lingen". Het Dageljjksch Bestuur van de Federatie Rotterdam der S.D.A.P., overtuigd dat het de vurige wensch van de partjjgenooten en geestverwanten is, het schoone en indrukwekkende treurspel „De Opstandelin gen" nog eenmaal te zien opvoeren, ook ter wille van dejjvelen, die niet in de gelegenheid waren om de uit- DAAROM t ALLEN AAN HET WERK VOOR DE RAADSVERKIEZINGEN. DE SOCIAAL-DEMOKRATIE MOET OP HET CONSERVATISME DE ZEGE KUNNEN BEHALEN. MOET ELKEEN MEDEWERKEN. voering bij te wonen, heeft het Ensemble bereid gevonden, op Zondag 18 Juni nogmaals een voorstelling te geven in den Grooten Schouwburg. Evenwel is uit het financieele resultaat van de voor stelling van 28 Mei gebleken, dat de prjjzen der plaatsen, waarvoor geloot wordt, (samen 800) hooger gesteld zullen moeten worden, wil de Federatie een tekort ontgaan, n.l. op 50 cent. De prijs der overige plaatsen (stalles en parket) zal dan op f 1.worden gesteld. In de tweede plaats mag de Federatie geen risico aanvaarden, hetwelk zjj ten slotte niet zou kunnen dragen, zoodat het Dag. Bestuur slechts dan de opvoering kan doen doorgaan, wanneer er tot op zekeren datum voor een voldoend aantal plaatsen is ingeteekend. Vanaf Dinsdag 6 Juni, tot en met Zaterdag 13 Juni van des voormiddags 10 tot des namiddags 5 uur, en des avonds van 8 tot 10 uur, zal er gelegenheid bestaan, zich op te geven voor het bespreken eener tweede opvoering en zich aldus van een plaats te verzekeren. Dinsdag 6 Juni, van des morgens 10 uur tot des avonds 10 uur, zal daartoe gelegenheid bestaan alléén voor diegenen, welke niet in de gelegenheid zijn geweest, voor de eerste opvoering een kaart te bekomen. De overige dagen voor alle anderen. Ook z(j, die reeds de eerste opvoering hebben bjjge- En Klaas vroeg om opslag, maar hij kreeg ze niet. „Jij bent op vast loon aangenomen," zei de baas „en meer kan ik je niet geven. Maar ik zal wel eens aan mijn vrouw vragen of ze niet eens wat afgedragen kleeren voor jullie heeft. Ik heb ook nog een pak han gen dat je krijgen kunt." En Klaas nam dankbaar de kleeren in ontvangst, 't Was toch beter wat dan niks en als ie nou geen opslag geven kén. Maar hij moest toch wel eens z'n vrouw met bedroefde oogen aankijken. Och, och, wat werd ze mager en wat zag ze er slecht uit. Ze moesten maar zorgen dat het er bij twee bleef, want anders wist ie 't niet met 'er. Maar ondanks alle goede voornemens kwamen er nog twee bij. Nu hadden ze twee jongens en twee meisjes en nu was het ook beslist afgeloopen. En werkelijk ging het goed. Het jongte kind zou al gauw vier jaar worden en de oudste werd gauw twaalf en zou dan van school af en op 't werk komen. Dat gaf ook weer wat verdienste en nu hoopte Antje, dat ze toch eens wat deel van't leven zou krijgen. Ze zou het nu toch den langsten tijd krap gehad hebben. Nu zoo er toch weer eens een betere tijd aanbreken. En toen kwam de slag. Ze herinnerde het zich nog zoo duidelijk, alsof 't gisteren pas gebeurd was. 's Middags was hij gezond en wel naar 't werk gegaan en toen ze hem 'avonds weer zag, was hij dood. Terwijl hij in 't pakhuis aan 't werk was, was er een zolderluik naar beneden komen vallen en rakelings langs z'n slaap gegaan. Er was maar een heel klein schrabje van te zien en toch was hij 10 minuten later reeds een lijk. Dat het luik reeds langen tijd niet in orde was geweest en het een verzuim van den patroon was dat hij 't niet had laten maken, wist ze niet. En ze dacht er ook niet aan, ze dacht nu alleen maar aan dat ééne vreeselijke, dat hij dood was. Dat nu alle hoop op een betere toekomst was vervlogen, dat het nu voortaan tobben voor haar zou zijn zonder end. En als een dreigend spook kwam haar kommervolle jeugd haar weer voor den geest. Ze zag zichzelf weer manden met waschgoed sjouwen. Zou nu die ellende voor haar weer opnieuw beginnen? O, 't was te veel, woond, zullen, naar wij verwachten, van deze tweede opvoering een druk gebruik maken! Alleen die arbeiders, (en hunne gezindsleden) die deel uitmaken van vereeniging, welke staat op het stand punt van den klassenstrijd, kunnen zich voor deze plaat sen van 50 ct. aanmelden. De aanmelding geschiedt op het Bureau der Coöpe ratie „Voorwaarts". Het Dag. Bestuur. De Prins geboykot. Voor een reisje naar Texel, dat prins Hendrik onderneemt om de vogelenwijk en het reddingswezen te bekijken, is bepaald dat alleen de verslaggever der N. Bott. Ct. als bizondere verslag gever mee mag reizen, terwijl eventueele verslaggevers van andere bladen moeten zien zich zelf te helpen. In een verontwaardigd stukje van de Maasbode over dit „zeer stuitend monopolie", lezen wij nu, dat al de overige ochtendbladen besloten hebben thans „van deze Prinselijke reis geen verslag te geven". De Prins wordt dus formeel geboykot, omdat hij de vermeende bedrijfsbelangen der bladen niet voldoende ontzien heeft. De vurige Oranjeliefde, waarvan de bladen anders blaken en die zjj in zulke Oranjever slagen anders met volle handen uitstrooien, is nu eens klaps gedoofd, nu de portemonnaie niet geheel op hare rekening komt. Een leerzaam geval. Leerzaam ook voor de zielkunde der burgerpers. In plaats van bljj te zijn, dat zij haar verslaggevers van het vernederend lakeiengescharrel aciter den hof stoet, van het nog vernederender bedelen om onbenullige berichtjes en van het allervernederendst uitbasuinen van des Prinsen lot kan vrijstellen is zij nog veront waardigd op den koop toe. Wat wonder dat zulke slavenzielen met weinig respekt door de hofheeren bejegend worden en men blij is als men het heele zoodje kwjjt is en met één lijf-journalist volstaan kan. Intusschen is het toch niet onwaarschijnlijk dat het boykot-besluit in de toekomst zijn uitwerking heeft en men voortaan den pers-koppel maar weer achter de vorstelijke hielen laat aandraven. Want wat zou Oranje zonder pers-reklame zjjn Een succes. De Zangvereeniging „De Stem des Volks" behaalde Pinkster-Maandag op het Nationaal Zangconcours te Lekkerkerk in de 1ste afdeeling een derde prjjs. Dit succes is te grooter wanneer men in aanmerking neemt dat in de 1ste afdeeling vier ver- eenigingen meekampten en de eerste prjjs niet werd toegekend. Wij wensch en de vereeniging van harte geluk met het behaalde succes. Zonderlinge propaganda. Sedert eenigen tjjd vindt men hier en daar in de stad borden met blauwe randen opgehangen of bevestigd, waarop met te veel om te dragen. Maar ze moest wel voort, om haar kinderen. Ze zocht werkhuizen, want alle dagen wasschen, dat kon ze niet. En als ze uit werken ging kreeg je alle dagen beste kost en 's avonds nog eens een „lessie" mee voor de kinderen. Ze had een goeie buurvrouw, die tusschen schooltijd nog eens naar de kinderen omkeek en zoo rommelde dat. Alle dagen uit werken en 's Zondags thuis wasschen, voor je 's morgens wegging eerst nog zooveel mogeljjk klaar maken en 's avonds als je thuis kwam maar weer aan de boel op te ruimen, ze wist zelf niet hoe ze er door gekomen was. Maar de harde noodzakelijkheid had haar voortgejaagd. Ze moest voort of ze kon of niet. Thuis waren vier grage mondjes die te eten moesten hebben. O, als ze het zoo lang maar uithield, tot ze voor hun eigen kinderen zorgen. Voor haar kinderen werkte ze en leefde ze alleen, voor haar zelf had het leven alle waarde verloren, 't was of met den dood van haar man het weinigje energie, dat haar nog restte, was weggevaagd. Ze werkte voor haar kinderen, maar haar gedachten waren altjjd bjj de doode. Ze kón hem niet vergeten. En zoo waren er twaalf jaren over heen gegaan. Nu was haar oudste jongen reeds getrouwd en de beide meisjes waren ook al aan 't verkeeren. Ze had nu nog maar één jongen thuis en over weinige jaren zou die misschien ook aan trouwen gaan denken. Dan waren ze allen bezorgd en was haar taak afge loopen. Dan hoopte ze spoedig de welverdiende rust te mogen ingaan. Zoo zag ik haar gaan, nog maar even vijftig jaar en toch reeds afgewerkt, geheel op. Stil berustend in haar harde lot, zonder er ook maar aan te denken hoe in-droevig haar zon-loos leven was geweest. Stil berustend in de wreede slagen, die het leven haar vaak onver diend en onnoodig had toegebrachtmet geen enkel verlangen meer dan een zeer groot verlangen naar rust. Zoo zag ik haar gaan, éen uit velen. G. K.-d. V.

De Moker | 1911 | | pagina 3