HUISHOUDELIJKE VERGADERING No. 16. Zaterdag 17 Juni 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. TIJ Verzamelen geblazen. Het gescharrel der burgerlijke partijen. er een i bliek. i stik Ten jn, ten 10 ct t.;B )nzen it bij- onze voor teun n. 4a. ifte- van ond. ib, ien«' voor- res. O u ib, ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent 12 cent per maand I Losse nummers bij vooruitbetaling. cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 77s cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vdaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Afdeeling SCHIEDAM S. D. A. P. op Zondag 25 Juni a.s. 's morgens ten 10 nnr, (precies). Agenda 1. Opening. Notulen. 2. Ingek. stukken. Mededeelingen. 3. Verkiezing Voorzitter. i 3/maandelijksch financieel verslag „Moker". 5. Expl. „Constantia". 6. Raadsverkiezingen. I Rondvraag. HET BESTUUR. o Aan de postabonné's. In den loop der volgende week zullen de postabonné's de kwitanties gepresenteerd worden. De Adm. Zaalcommissie. De leden der zaalcommissie worden opgeroepen tot een vergadering op a.s. Zondag avond half acht. Steun. Van de club ontvangenVoor het ver- kiezingslond* f50. Voor de muziekvereeniging „Kunst en Strijd" f18. Voor De Moker f 10. bond van arbeiders ingezonden stuk iu LH> taal, iding Verzoek om Steun. De muziekvereenigingen doet iu een Het Volk een oproep om steun. Wij ondersteunen dit verzoek gaarne, de arbeiders- muziekvereenigingen verkeeren door de hooge prijzen der muziekinstrumenten in den regel in noodlijdende toestand. De club hier ter stede gaf reeds f 18 aan Kunst en Strijd". Het reisje naar buiten. De commissie voor bovengenoemd reisje bericht dat er nog plaats is voor deelname. Het reisje zal in de 2e. helft van Augustus plaats hebben. De kosten zijn per kind en per week 6 ct. 2 kinderen 10 ct., 3 kinderen 12 ct., 4 kinderen 15 en meer kinderen 20 ct. per week. Zaterdagavond bestaat er alsnog gelegenheid tot inschrijving. - De Proletarische Vrouw. Wie zich op dit blad wil abonneereu, kan zich hiervoor opgeven bij I den brochurenhandelaar S. K. v. d. Berg. Korte Achter weg 17 b. Wjj wekken gaarne onze lezers en lezeressen op, om zich op dit goed verzorgde orgaan hetwelk in be vattelijke taal speciaal tot de vrouwen richt, te abon- neeren. De prijs is 3 cent per nummer. De raadsverkiezingen komen. Gij weet, partijgen ooten en geestverwanten, waar het om gaan zal; gij ook, dat verwacht moet worden een feilen, gen strijd. De kopstukken der reaktie komen voor het front, feller dan gewoon zal het konservatisme zijn klauwen uitslaan naar de vanen der demokratie. weet hardnekki- Partijgenooten en geestverwanten, wij vragen U op dit oogenblik„uw plicht te doen. Oeld is noodig voor den verkiezingsstrijd; zorgt ervoor dat het er komt, vele kleintjes maken het groote. Hard moet er gewerkt wordenhelpt allen er aan allen, zonder uitzondering. Op het eerste bevol van ons bestuur moet ge op uw post zijn. Vermaak kan wachtenhet minder haastige uitgesteld de partij ?aaf vóór alles voor de partij heeft elk zich beschikbaar te stellen; het gansche leger moet mobiel zijnvoor de eer der partij der sociaal-demo- kratie ten strijde met man en macht Als wij met, vereende krachten den komenden strijd voeren willen en schouder aan schouder staan, dan kunnen we met vertrouwen den strijd aanbinden. Wij rekenen op i e d e r die het politieke wapen wil voeren, tot bevrijding van het proletariaat uit de heer schappij van hpt kapitalisme. Onze houding bij de a.s. Gemeente raadsverkiezingen. Het kan er weer lief naar toe gaan bij de a.s. ver kiezingen. Heel wat candidaten schijnen er voor deze keer op de proppen te zullen komen. Wanneer yde berichten juist zijn, en wij hebben geen reden om ze onjuist te achten, dan beloofd het mooi te worden. In de eerste plaats mompelt men van het samengaan van vrijz.-demokraten m6t christelijk-historischen, waar door dan den heer van der Schalk weer in den Raad gebracht zou moeten worden 'en men de katholieke raadsleden trachten te wippen. Een prachtige combinatie voorwaar, echt democratisch. Wij zijn veel gewend van de vrijz.-dem., vandaar dat wij zoo staan te kijken, dat ze zulke „democratische vrienden" in den arm nemen. Praktisch is het zeker wel, want er is misschien „winste" te behalen. Maar of het een gepaste taktiek is der vrijz.-dem, door aldus te handelen, daarin verschillen wij met hun van meening, Evenwel de Schiedamsche vrijzinnigen zijn niet de eenigste die zoo doen. In Amsterdam, Rotterdam, Zaandam en nog veel meer plaatsen van ons land gaan de vrijzinnigen samen met de kerkelijken, de oud-liberalen, enz. enz., alleen met het doel „tegen de rooien". Dit is nu hier niet het geval, hier gaat het tegen de Roomgchen. En men is van christelpk-historische zijde aardig aan 't werk (in het geheim natuurlijk) om dit te verwezen lijken. Dit zijn nog eens echte coalitiegenooten he, katholieken, van hetzelfde hout gesneden als jelui zelf. Zij kunnen nooit vergeten wat de katholieke kerk aan hunne voorvaderen heeft misdaan, net zoo min als jelui kunnen vergeten wat die „geuzenbende" tegenover het Katholieke geloof heeft misdreven. Trots dat het „chris telijke" voorop moet en men dus terwille van de ge meenschappelijke belangen, de coalitie moest handhaven, spat het, nu de Katholieken hier ter stede zoo aardig op weg zijn naar de oppermacht, uiteen. Dan zal er bij de verkiezingen een totnogtoe voor onze stad ongekend weelde artikel aan den man gebracht worden. Een clubje winkeliers (de handel drijvende middenstand) zullen trachten enkele mannen op het stadhuis binnen te krijgen, welke voor hunne belangen zullen opkomen. Dat zijn nu de zoogenaamde neutralen of kleurlooze candidaten. Zooals we hierboven schreven, het is voor het eerst dat het in Schiedam zal opgevoerd worden. Maar de winkeliers willen hunne collega's in grootere plaatsen gaan nadoen en deze doen het, dus doen zij het ook. Dat ook zij succes zullen hebben, valt te betwijfelen. Maar de lui hebben er nu eens liefhebberij in en dan moeten wij hun die onschuldige vreugde ook gunnen. Dit zijn nu twee combinaties, die, wanneer ze hunne plannen werkelijk ten uitvoer brengen, de kansen der „kerkelijken" aanmerkelijk verzwakken. Dat men zonder deze bijzondere bestrijding van kerkelijke zijde toch wel weet, dat er van verschillende kanten op geloerd wordt de positie der „kerkelijken" te be strijden, bewijst dit, dat ze nu al aardig in de weer zijn om hunne kansen te doen stijgen en evenals voor twee jaar, alles op haren en snaren zullen zetten om de „christelijke beginselen" te doen zegevieren. Het blijkt dus dat er van burgerlpke zijde heel wat beroering in de lucht hangt. Nu, de heeren gaan hun gang maar, wij zullen waar het noodig is, de goê-gemeente wel waarschuwen om niet te veel op hun geschreeuw te letten, daar het toch allemaal, libe raal of klerikaal, voor de arbeidende klasse op hetzelfde neerkomt. Hoe staat de S. D. A. P, hier tegenover. Wij scharrelen zoo niet met hulp te zoeken bij de eene of andere partij, omdat wij staan op het standpunt van den klassenstrijd. Er is voor ons geene partij, waarbij wij steun zouden kunnen vinden voor de misdeelden in deze maatschappij. Zoodat wij principieel al op eigen beenen moeten staan, op eigen kracht aangewezen zijn, dat wjj evenwel altijd hebben gedaan en ons steeds goed is bekomen, In onze j.l. Zondag gehouden huishoudelijke verga dering is besloten voor alle negen plaatsen candidaten te stellen. Onze candidaten zpn Voor District I J. DINKELAAR W. VAN DER HOEK Voor District II J. DINKELAAR H. ERKEEENS W. VAN DER HOEK en voor de nieuwe zetel P. VAN ECK Voor District III J. DINKEEA AR H. ERKELENS en voor de nieuwe zetel W. VAN DER HOEK Misschien zjjn er onder de arbeiders nog wel, die hun neus optrekken voor onze candidaten, omdat wij met geen „heeren" voor den dag komen, maar met arbeiders. Wij kunnen de arbeiderskiezers gerust stellen, zij zjjn voor hun taak berekend. Wanneer gij ze op het stadhuis brengt, zullen zij zorgen op te komen waarvoor zij dan zijn gekozen, voor uwe klasse. Zij zijn zich hnnne verplichtingen ten opzichte der arbeidende klasse volkomen bewust. Juist zjj als arbeiders kunnen het zoo goed weten en zeggen welke nooden en lasten het „volk" heeft en welke de taak der gemeente is deze te verlichten. Dat kunnen de „heeren" niet, zij zijn in 't geheel niet op de hoogte hoe of wjj moeten tobben en ploeteren om rond te komen met onze ongelukkige verdiensten, waarvan dan nog die zware belasting betaald moet worden. Eenige raadszittingen geleden, toen de commissies gekozen moesten worden voor het Ziekenhuis en St. Jacobsgasthuis, en de voordracht weer bestond uit „heeren", werd door De Bruin de volgende rake op merking gedaan. „De heeren (d.z. de raadsleden) willen geen arbeiders in dergelijke commissies hebben. En waarom niet Om de eenvoudige reden, dat anders degenen welke in die instellingen verzeild raken, het eens mochten gaan beschouwen als iets vanzelf sprekend en hun dankbaarheid aan de bezittende klasse zou aanmerkelijk verkoelen". Dit is de naakte waarheid. De heeren willen geen arbeiders in die commissies, maar ook niet in den Raad. Dan kunnen zij de baas niet meer spelen en dat moeten ze doen, wil het „volk" hun nog met een „hosannah" begroeten. Om deze en nog zooveel andere redenen is het noodzakelt'k, dat de socialistische raadsfractie flink versterkt wordt. In uw eigen belang arbeiders, raden wjj u aan deze candidaturen eens te overdenken en wanneer de stemming daar is, zorgt dan dat de sociaal democraten overwinnend uit dezen strijd te voorschijn komen. Maakt propaganda voor onze candidaten, daar zij uit uw eigen klasse voortgesproten, het beste de be langen van de arbeidende klasse kunnen verdedigen. 'Vil, it.

De Moker | 1911 | | pagina 1