Ditjes en Datjes. Uit Vlaardingen. krengen de Directenr echter, kon door de concurrentie ;edwongen deze eisch niet inwilligen. Van verlaging bij het aangaan van het contract, is ns geen sprake. Het succes is daardoor te vollediger, daar de lirecteur niet van de ingestelde tarieven mag afwijken, dan alleen ten gunste der werklieden. Mooie cijfers. Als voorbeeld van goede organi satie kan zeker wel de Diamantbewerkersbond gesteld worden. Uit het verschenen jaarverslag over 1910 van dien bond blijkt, welke groote invloed deze bond, zich door een goed gevoerde taktiek heeft weten te veroveren. Het ledental steeg van 8674 op 9050een toe name van $76 leden. Aan contributie werd ontvangen f665.490,30; de bond beschikt over fl.377319.585, terwijl het totale vermogen v/d. bond is f1.58 0 847,985. Aan steun aan andere bonden werd fll.000 uitge ven. Een bewjjs van solidariteit Dit zijn werkeljjk cijfers om te watertanden. Als andere vakarbeiders zich even sterk zouden organiseeren zou de vakorganisatie in Nederland een andere aanblik geven, dan nu. Ook de verkregen resultaten in den vakstrijd mogen gezien worden. Van 86 geschillen die de bond te beslechten had eindigden er 83 zonder staking. 67 pCt. der geschillen eindigden met succes, 21 pCt. werd een schikking getroffenterwijl er 4 verloren werden. Bij de 3 stakingen die de bond te voeren had waren 27 mannen en 6 vrouwen betrokken. Zij staakten samen 15 dagen. Alle drie stakingen werden volledig gewonnen. De Zeeliedenstaking. De zoolang in de lucht internationale zeeliedenstaking is een feit Hoewel niet van een algeheele internationale staking gesproken kan worden, internationaal is zij wel opdat de staking in meer landen dan één tegelijk uitbreekt. Zoover de berichten luiden is de staking uitgebroken in Engeland, België, Holland. InAmsterdam hadden de meeste zeelieden, die moesten monsteren, geweigerd. Ook in Rotterdam weigerden de zeelieden te monsteren, terwijl de bemanningen van de weekbooten tan dienstverband opgezegd hebben tegen 14 dagen. In Amsterdam is de leiding van de staking in handen tan de bij het Nationaal Arbeids-secretariaat aangesloten Zeeliedenbond, in Rotterdam is zjj in handen van de Zeeliedenvereeniging Volharding", die onlangs is om gezet in een landelijke organisatie, die zich aansloot bjj het N.V V. Het N.Y.Y' heeft steun toegezegd. S. B. B. De Schiedamsche bestuurdersbond belegt Dinsdag 20 Juni een algemeene vergadering. De agenda is zeer belangrijk!! Allen dus op post! De ingekomen stukken liggen a.s. Zaterdagavond tnsschen 8 en 9 uur ter visie op het Bureau voor Arbeidsrecht. Metaalbewerkers. De leden van den Metaal- bewerkersbond worden attent gemaakt op de huishou delijke vergadering, welke gehouden zal worden op Vrijdag 33 Juni. wist hoe ze daar leefden, hoe zij, z'n zuster, van de os op de ezel geloopen had om 'n paar honderd pop te ieenen. En nou stond-ie voor de deur, nou bracht-ie als 't ware de brandstoffenzaak. De kerel huilde haast van plezier. Z'n zwager stond net klaar om naar de fabriek te gaan, z'n zuster lag nog in bed. Wat of h\j zoo vroeg most, of 't niet goed was met zjjn vrouw ,Hebben jullie 't brieffie?" n't Brieffie, bedoel je, meen je.... Moeder springt het bed uit, lacht, huilt, maakt spec- takel, valt d'r mageren kerel om den hals, wil niet hebben dat-ie naar de fabriek gaat. De oudste kinderen zijn wakken geworden, hooren over geld, loterij en brandstoffenzaak, juichen mee, 't spectakel mindert ein delijk 'n beeije als vader hier en daar 'n paar opstop pers uitdeelt. Eindelijk is moeder klaar. Vader gaat toch maar naar de fabriek, zoo ineens wegblijven was te gek, hij had daar nou al zoolang meegetrapt, 't moest nou die week ook nog maar. Moeder zou met oome Barend dat zaakje maar opknappen. Maar ot-ie nou wel zoo daa'lijk 't geld kon krijgen „Wis en donders", had Barend gezegd, „we geven natuurlijk den collecteur 'n goeie fooi, dan is die allang lekker en wij hebben de spieën." „Nou vooruit maar." Broor en zuster gingen zenuwachtig op stap naar het Schippersgrachtje, daar woonde de collecteur waar ze al jaren speelden. Onderweg bouwt zuster kasteelen met tinnen, reikend in 'n gouden horizont. Allemaal lange turven en bri ketten. Zg in 't pakhuis en d'r goeie lobbes met de kar d'r op uit. „Och mensch wat 'n verschil hèAs-je zoo in je eigen boeltje zat en dat die man niet meer daar naar toe hoefde, dakrEn broer Barend, zelf vervuld met denken aan veel dingen van verplichting, hoorde N. B. De vakvereenigingen die berichten als boven staande willen plaatsen worden verzocht deze tijdig in de bus te doen. De Zangschool van „Exelsior". Het ver zetten der repetitie van Zondag op Maandag heeft reeds een aantal nieuwe zangertjes en zangeresjes toegevoerd, maar ook zijn er enkelen gesneuveld, naar gezegd wordt, omdat ze door werkzaamheden niet op de ge stelde uren vrij zÜn- De dappere pogingen van „Exelsior" om een goede zangschool te verkrijgen, waarvoor zelfs de contributie verlaagd werd tot 3 cent per kind, moeten nu echter ook krachtig door elk ouzer gesteund worden. Nog ontbreken een groot aantal kinderen van onze naaste vrienden en dat moet niet. Arbeiders, zendt uw kinderen naar de Zangschool van „Exelsior", waar ze onder goede leiding aangenaam en nuttig worden bezig gehouden. De repetitiën vinden plaats 's Maandagsavonds van 6—8 uur in het gebouw „Constantia", Boterstraat 30. „Kunst aan 't Volk". Tot sluiting van het seizoen werd 1.1. Zondag een tooneel-avond gegeven door den heer en mevrouw Tartaud, geassiteerd door Mej. Betsy Wolffers en den heer van E. Het zeer varieerend programma werd vlot afgewerkt. Al treden w\j niet in detail-beschouwingen, wij willen toch niet verzwijgen dat de kennismaking met Betsy Wolffers de aangenaamste herinneringen heeft achter gelaten, zeker wel bjj allen die haar hoorden, te oor- deelen naar den bijval, die haar deklamaties verwierven. Dat de heer en mevrouw Tartaud voor een genot vollen avond weten te zorgen, is bekend. Het blij spelletje „Voor het diner" verwekte een onbedaarlijk gelach en was wel het succesnummer van den avond, „De Florentijnsche", een tragedie waarmede besloten werd, en dat min of meer herinnert aan „De Koopman van Venetië, met den heer Tartaud als Sbylock, werd met groote aandacht en onder doodsche stilte gevolgd, maar komt ons voor wat te zwaar dramatisch te zijn voor een slotnummer. In 't algemeen kan gezegd worden, dat ook deze laatste uitvoering uitmuntend is geslaagd, al bleef de opkomst beneden het noodzakelijke. De zaal was voor 3U gevuld en dat is niet genoeg om te groote tekorten te weren. Uit de afd. Zondag-morgen j.l. vergaderde de atd. huishoudelijk. Ingekomen was o.a. van den Directeur der Personeele Belastingen een afwijzende beschikking op het door de afd". gedane verzoek tot vrijstelling der Personeele Belasting van „Constantia". Besloten werd tegen deze beslissing in hooger beroep te gaan bij de Koningin. Aan de betooging voor de Geheelonthouding op 2 Juli te Dordt zal worden deelgenomen met één afge vaardigde. Uitvoerig werd vervolgens besproken de a.s. Raads verkiezingen. Besloten werd voor alle openkomende zetels candidaten te stellen. (Zie verdere bijzonder heden elders in dit blad.) Bij de bespreking expl. Constantia was een met groote nog eens voor de zooveelste maal, al de haat, al 't ver driet van z'n zuster, al 't leed van 'n leven dat werd opgevreten door zorg, waar nagenoeg geen zonnestraaltje van vreugde in kwam. Maar nou, nou Die f 500 brachten hem veel leni ging, maar aan haar die naast hem ging brachten ze een nieuw leven. Eindelijk waren ze dan bij den collecteur, 't Kantoor was op dat uur gesloten, wat Barend niet belette toch maar te bellen de fooi, meende hij, zou alles wel verzoeten. Zuster had nog even willen wachten, juist omdat die collecteur zoo'n erkende bullebak was. „Och kom", zei Barend, „'n paar onnoozele gouë tientjes en de kerel buigt as 'n kaipmes". Op Barends bellen verschijnt 'n dienstmeisje, dat den collecteur niet wilde roepen. „M'nheer is nog niet bij de hand, je mot wachten tot het kantoor open is. „Kom tulleppie, ga jij de brombeer maar roepe hoor, d'r zit wat voor 'm an en voor jou ook'n achterwiel". „Zoo," zegt 't tulleppie dan, „het uwes 'n prijssie. Nou 'k zal zegge, dat uwes in diens mot, dan doet-ie 't misschien wel." 't Achterwiel maakt het dienstmeisje vlug en als ze terug komt, mogen ze dan maar voor dezen keer binnen komen. Elke minuut die ze wachten duurt 'n half uur. Wel twintig keer heeft Barend 't „brielfie" uit z'n porte- monnaie gehaald en evenveel keeren er weer ingestopt. Na 'n poosje nog wat stillekes met elkaar gefluisterd te hebben, hooren ze voetengeschuifel en de collecteur met z'n calotje op en z'n oogen nog lodderig verschijnt. „Wel vriendje, had je zoo'n haast?" „Och m'nheer, ziet u, 't is van ons tweeën, hier van m'n zuster en ik en we meenden ons niet onbetuigd te laten." „Jawel, jawel, maar zoo'n schat zal 't wezen", zegt meerderheid aangenomen voorstel aanleiding, dat de Voorzitter zijn functie in handen der vergadering stelde. „De Centrale Arbelders-Verzekerings- en Depositobank", [gevestigd te 's Gravenhage zond ons haar 7e. jaarverslag over 1910. Zooals wjj van „De Centrale" gewoon zijn worden over het bedrijf het mooie duidelijk bewerkte ver slag, de meest uitgebreide inlichtingen verstrekt, uit welke blijkt, dat „De Centrale" zich in alle opzichten krachtig ontwikkelt en in de 7 jaren van haar bestaan zich baan heeft gebroken naar de voorste ryen haars gelijken. In 1910 steeg het aantal verzekerden van 32988 op 38488, dus met 5500het verzekerd kapitaal van f3.157.198.56 op f3.884.207.31 dus met f727.008.75; de bruto uitkeering van 112.977.op f 14.170.66, dus met f 1193.66, terwijl de netto wiskundige reserve klom van f 110.873.915 op f 136.442.98, een stjjging dus met f25.569.065. Aan de aandeelhouders kan een dividend van vier procent worden uitgekeerd. Deze korte becijfering zal voldoende zijn om te doen zien, dat „De Centrale" de moeielijke tijd glansrijk heeft overwonnen en b\j een nornale verdere ontwik keling, die ongetwijfeld verwacht mag worden, rustig kan voortwerken aan de vervulling van haar aan hooge eischen onderworpen taak. Uit den Baad. Zonder eenige discussie van beteekenis ging in de Raadsvergadering van 2 Juni onder den hamer door een voorstel tot uitbreiding van de gasfabriek met transportinrichtingen enz. Een en ander werd geraamd op f 125,000. Uit het uitbreidingsplan volgt hier het voornaamste. Het productievermogen moet worden vergroot, zoodat nieuwe ovens gemaakt zullen wordenwaardoor de open ruimte der stokerij geheel wordt ingenomen. Aan de overzijde der Hoflaan is een gebouw ontworpen, bevat tende laboratorium, magazijn, smederij, fitterjj en ver verswerkplaats. Een nieuwe regeneratieloods is ontworpen, die met het oog op den minder aangenamen geur, zoover mogelijk van de bewoonde perceelen in den omtrek is verwijderd. De gebouwen zijn ontworpen met fundeeringen van beton het dak van magazijn en werkplaatsen is samen gesteld uit gewapend beton met bovenlichten. In magazijn en werkplaatsen worden betonvloeren aangebracht. De kosten van de ovens worden begroot op f 22.500, die voor de gebouwen op f 23.400. Ook is het noodzakelijk de kolenbergplaats te vergroo- ten waarvoor benut zal worden het terrein ten Zuiden der fabriek Deze loods is begroot op f 10.000, waarbij er op gerekend is, dat aan de kapspanten een electrische hangbaan kan worden bevestigd. Daar het lossen en verwerken der kolen een zeer zware arbeid is en dit goedkooper en vlugger kan geschieden, zijn mede in verband met het veranderen der cokestransportbaan, die tengevolge van het bou wen der nieuwe ovens komt te vervallen, transportin richtingen ontworpen voor het verwerken der kolen en cokes. de collecteur, „hoogstens is er gisteren hier 'n „vier- honderdje" gevallen". „Neen mijnheer," grinnikte Barend, „weet uwes dat zelf nog niet eens, kjjkt uwes even op de lijst, asjeblieft". Hij reikt 't „brieffie" over. Collecteur ziet 't nummer, kijkt de lijst in, kijkt naar de twee zenuwachtige men- schen, die zich niet onbetuigd zouën laten. Dan verandert z'n gezicht en bijtend komt 't er uit. „Zijn jullie bedonderd, om me voor „eigen-geld" lastig te vallen Asjeblieft, wil je zoolang op straat wachten, dan is 't mij goed, dan kun je die paar stuivers krijgen". Op den hoek van de straat is 'n tapperij. Barend koopt 'n „kruiebittertje" en gaat de lijst inzien. Dan drinkt-ie z'n glaasje in één slok leeg. Zuster wacht. „Is 't niet goed Barend schudt z'n kop„Afgeloopen meid, de pret is uit. Gisteren hehben ze me op de seinzaal te pakken gehad, 25.000 is gevallen op 15010. Ze hebben an de laatste nul 'n staart gemaakt Verrekken zeilen ze!" Zuster zegt niets. Barend wil niet, dat ze terugloopt. Hij laat er in de tram gaan, met 'n overstappie over den Haarlemmerdijk. Hij loopt naar 't kantoor. Toen-ie op de seinzaal kwam zag-ie de „bleeke" grinneken. Barend zei niemendal, deed gewoon dienst. Die dag hadden ze Barend Plet met veel meer recht „de bleeke" kunnen noemen. Toen 's middags de suikerbakker thuis kwam, zat z'n vrouw in d'r gewone hoekje bij de tafel. Ze keek 'm niet aan. „Wel onë, waar is de loodpot?" Ze antwoordt niet en dan merkt-ie pas hoe d'r heele lichaam schokt en trilt van zenuwachtig snikken Intf, Onsman.

De Moker | 1911 | | pagina 3