HUISHOUDELIJKE VERGADERING De Moker No. 17, Zaterdag 24 Juni 1911. 11e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Berichten. Wat wij willen en ook doen. Het hinkend paard. aan- 3 te neen vaar zal d de ■echt Op met eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 80. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering aarvan kennis te geven aan de Administratie. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal j franco per post 40 cent 1 bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTAMTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 ft k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Afdeeling SCHIEDAM S. D. A. P. op Zondag 25 Juni a s. 's morgens ten 10 uur, (precies). Agenda Opening. Notulen. Ingek. stukken. Mededeelingen. 1, Verkiezing Voorzitter. 3/maandelijksch financieel verslag „Moker", i. Expl. „Constantia". Raadsverkiezingen. Rondvraag. HET BESTUUR. Wanneer de tijden der verkiezingen naderen, zien we de burgerlijke partijen, zoowel vrijzinnige als chris telijke, hartstochtelijke pogingen aanwenden om zich ijj voorbaat van de stemmen der arbeiders, het wer- tende deel der menschheid, te verzekeren. Dan wordt in speciale verkiezingskranten, of oranjekleurige strooi biljetten, de arme sloebers in vlijige taal een rad voor de oogen gedraaid, door te beloven, dat ook hen de jelangen van den nyveren werkman ot kleine luiden zeer ter harte gaan. In 't bijzonder de oranjekleurige want zelfs de kleur moet meewerken om Jan Boezeroen op gewenschte hoogte te krijgen druipen dan van flauwigen weeïgen onzin of zeer onchristelijke leugenachtigheden aan het adres der tegenstanders. Wij hebben bjj elke verkiezing, waar we aan meededen, den arbeider steeds gewaarschuwd voor de nonsens welke in die biljetten neergeklodderd wordt, hen steeds voorgehoudenbekijkt de zaken nuchter. Het viel ons dan ook nooit moeilijk de leugenachtig heid in gore pamfletten aan te toonen. We wezen slechts op het arbeidersvijandelijk optreden der heeren, wanneer zjj eenmaal op het groene kussen hadden plaats geno men. Men zal zeggen, doch ook gij sociaal-demokraten hebt in verkiezingsdagen druk met verkiezingslectuur gewerkt. Volkomen juist, mijn waarde. We weten ons nogal te roeren in die dagen, meer nog dan eenig andere partij. Wij zijn b.v. steeds gewoon by gemeenteraads verkiezingen met onze candidaten voor 't front te komen en in openbare vergaderingen onze gemeenteraadspol tiek uiiéén te zetten. Wij konkel n en knoeien niet om aan een zeteltje te komen, wij willen er om vechten, er strijd voor voeren, maar dan een nobelen, eerlijken strijd, zonder de vunzige middelen, welke wjj in 't bijzonder uit den zwarten hoek gewoon zijn. Wij doen dus zeer zeker even h rd mede om de kiezers op de hoogte te stellen van ons willen en stre ven in den gemeenteraad, maar, en daar komt het nu juist in hoofdzaak op aan, ons werken in den raad is volkomen paralel aan ons optreden daar buiten. Wanneer wjj, zooals herhaalde malen is geschied, met een verkiezingscampagne de arbeiders beloven op te zullen komen voor hun rechten, welke ook in den gemeenteraad nogal eens aangerand worden, dan is dat onze volle ernst en zullen we ook steeds die rech ten verdedigen. En het bewijs dat dit geen ijdele woorden zijn, wij kunnen u het werken van de Bruin als voorbeeld stellen, heel het werken van onzen partijgenoot in den raad is de aflossing van hetgeen hij voor zijn verkiezing heeft verklaard te zullen doen. Wij tarten dan ook elk tegenstander, om aan te toonen dat de Bruin ook maar in één enkel geval zich tegen over de belangen der arbeiders heeft geplaatst, al is het maar één enkel klein gevalletje. Het kan niet gedaan worden. Als goed sociaal-democraat heeft hij zich vol gens het socialistisch beginsel verzet tegen elke verdere ontrechting der arbeidersklasse. Onze partijgenoot heeft gedurende vier jaren van zijn raadslidmaatschap herhaalde malen gepoogd door middel der progressieve belasting (belasting naar draagkracht) een billijker belastingstelsel ingevoerd te krijgen. Ware deze poging gelukt, de meeste arbeiders, welke nu gedrukt worden door een te zware belasting, hadden vrijgesteld geweest of althans veel minder behoeven op te brengendoch hij vond voornamelijk de christelijke volksvrienden tegenover zich. Evenzoo was het met het openbaar onderwijs gesteld, steeds is door de zwarte meerderheid het bouwen eener nieuwe school tegengehouden en liefst hadden de heeren er maar in 't geheel niet toe over gegaan, doch door de Bruin en ook door de vrijzinnigen werd herhaalde malen aange drongen op wat spoed. Onderwijs aan achterlijke kin deren, de sociaal-demokraat streed er hardnekkig voor, de christelijke volksvrienden pasten er voor en het voorstel kelderde. Goede arbeiderswoningen. Door de Bruin werd gepleit voor gemeentelijke bouw van goede woningen voor de arbeiders. Het baatte nietHet voorstel kel derde. Ook de vereeniging Volkshuisvesting, welke eenigszins trachtte goede woning te bouwen, werd de door den Staat toegekende subsidie onthouden en zoo doende het bouwen van meerdere huizen onmogelijk Werkloozenzorg. Men kent de ellendegeschiedenis. Door het fanatiek drijven van de christelijke raads- meerderheid, onder aanvoering van het „eminente" raadslid, den heer Goslinga, wordt het den modernen vakvereenigingen onmogelijk gemaakt zich aan te sluiten bij het gemeentelijk fonds. De Ziekenhuiskwestie. Ook deze zaak is bekend. Door de Bruin werd de erbarmelijke toestand, waarin deze inrichting verkeert, ter sprake gebracht en aan gedrongen op verbetering. Doch de Bruin overdreef, heette het. Zoo erg was het niet, meenden de heeren. Totdat het rapport van den Directeur, Dr. de Bruin, de Bruin in 't gelijk kwam stellen en de heeren moesten erkennen, dat verbetering gebiedend noodzakelijk was. Tot den bouw van een nieuw ziekenhuis werd besloten, doch tot heden is, ondanks dat onze partijgenoot her haaldelijk aandringt op spoed in deze zaak, geen uit voering aan het besluit gegeven. Zoo zouden we door kunnen gaan met het opsommen van het werk, dat de sociaal-demokraat heeft verrich in het belang van de arbeiders, doch we zullen het er voorloopig bij laten. Zijn optreden ten bate der gemeente-werklieden en politie-beambten komt mogelijk later nog wel eens in bespreking, doch wij vragen kan hetgeen, wat we hier heel in 't kort gememoreerd hebben, ook van de burger lijke gemeenteraadsleden gezegd worden? Neen natuurlijk! Erger nog dan dit, bij elk ernstig pogen van den sociaal-demokraat, om bij stukjes en beetjes verbetering te brengen in het lot van het proletariaat, vond hij de heeren, speciaal de christelijke meerderheid, steeds tegenover zich. Herhaaldelijk zijn de pogingen van De Bruin afgestuit op de onwil van hen, die bij verkiezingen de arbeiders met de frase „voor God, Nederland en OraDje" trachtten te bewegen hun stem niet op den sociaal-demokraat uit te brengen. Zjj zeggen dan tevens veel te voelen voor het lot van den werkman en mee te zullen werken tot ver betering van dien toestand. Doch niets is minder waar dan datzijn de heeren eenmaal gekozen, dan zijn zy het, die de felste vijanden zijn van elke poging, in het belang der arbeiders gedaan. Dat kan ook niet anders, zij zijn gekozen als handhavers der maatschappe lijke orde en zullen dit dan ook doen ten koste van het arbeidersbelang. Het is volkomen in de lijn van het kapitalistische stelsel om alles te laten zoo het is en daarom is er voor de arbeiders, van dé burgerlijke partijen van welke richting ook, nooit iets te verwachten. De misdeelden dezer aarde zullen zelf de handen aan den ploeg moeten slaan om verbetering te brengen in inn beroerde toestand. Welnu makkers, het zijn de sociaal-demokraten die altijd en overal onverzwakt strijd voeren om te komen ,ot een betere samenleving, een samenleving, waarin voor ieder de middelen zullen zijn om te leven zooals een mensch behoort te leven en moet leven. Ook in den gemeenteraad is daarvoor veel te doen, van uit het plaatselijke regeerkasteel worden de arbeiders geregeerd. Daarom gezorgd kameraden, dat die regeerende macht zoo is saamgesteld, dat de be langen der arbeiders behartigd worden zooals zij be hartigd moeten worden, en dan vooral omdat ook op gemeenteterrein de maatschappelijke strijd gestreden moet en zal worden, een strijd, die moet voeren tot de ondergang van de kapitalistische maatschappij. Stemt dus niet alleen omdat de Sociaal-Democraten meer doen, meer moeten, meer willen doen om het lot van de arbeiders te verlichten, maar stemt hen omdat zjj de wegberyders zijn naar een nieuwe, naar een mooie, naar een socialistische maatschappij. In ons land zijn de vrije socialisten of anarchisten, hoe men ze noemen wil, bijzonder vindingrijk in het geven van naampjes aan bewegingen van de arbeiders die niet denken als zij en aan de personen, die in deze bewegingen vóóraan staan. Ten dien opzichte is hun actie vry sterk. Iedere drukkerij, waar hunne ge schriften gedrukt worden, houdt dan ook zeker rekening bij de nuanceering der lettervoorraden, met het veel vuldig gebruik van woorden alsverrader, slaper, maffer enz. Zoodra een beweging is begonnen, uit zich hunne machteloosheid al dadelijk in het vinden van uitdruk kingen om haar te ridiculiseeren. Zoo was onze petitionnementsactie al dadelijk gedoopt als „laffe comedie". De ernst en de energie, waarmede duizenden arbeiders deze actie voerden, deden na een korten tijd die uit drukking in de pen houdenze is thans bij zoovele anderen opgeborgen. Het petitionnement zelve heette „een smeekschrift". Na ons besluit, om op den Rooden Dinsdag in Den Haag te demonstreeren, begreep men in die kringen, dat zóó toch geen smeekschrift wordt aangeboden. Nu is het weer wat anders. De ernst van den strijd voor het Algemeen Kiesrecht kon niet meer ontkend worden. Dat de Roode Dinsdag een historische datum zal zijn in de geschiedenis der Nederlandsche arbeiders beweging, wordt ook daar wel zoowat begrepen. Thans is het jammer, dat de arbeiders voor zulk een waardeloozen eisch zoo een krachtige actie ondernemen. En dan wordt het oud cliché weer voor den dag ge haald „De wetgeving kom toch steeds als een hinkend paard achteraan". Vooral in deze dagen komt de onjuistheid van deze bewering sterk aan het licht. Er zijn inderdaad be drijven, waar de arbeiders, mits flink aaneengesloten, den wetgever een heel eind vóór kunnen zijn. Maar dan ook slechts op het speciale gebied van directe verbetering der arbeidsvoorwaarden. De arbeiders echter, die het meest lijden onder het kapitalistisch régime, blijken daartoe het minst in staat te zijn. Daartoe behooren zij die werken in de geheele huisindustrie, in het gansche vervoerwezen, en ook zy die in voor de gezondheid zeer schadelijke bedrijven arbeiden. Zy zyn op de wetgeving aangewezen. Men denke slechts aan de pas afgeloopen behandeling van de wet tot bescherming van de steenhouwers. Deze bescherming, waarom de sociaal-democratische afge vaardigde Heledingen indertijd gevraagd heeft, is poover, maar ze is in ieder geval meer, dan waartoe de arbei ders nit eigen kracht in staat bleken. De invoer van die soorten zandsteen, by welker bewerking de arbeider tevens zyn leven afbikt, wordt nog niet verboden. Ver cents,

De Moker | 1911 | | pagina 1