ca. van rood, DINKELAARS- KLOMPEN. I DE GROOTE OPRUIMING in de CITY BAZAR duurt voort. Partüienooten en Geestverwanten. SCHEERKN en HAARSNIJDEN „DE MO KEK". Ditjes en Datjes. Uit Vlaardingen. Groote Markt 5. Partijgenooten en Geestverwanten. DISTRICT III. Abonneert U op Let op de voordeelige aanbiedingen CITY-BAZAR. M. HIJMANS. Buiten de zedelyke gemeenschap. Enke v. d. Vlies, die den moed heelt zich als christin vóór liet socialisme te verklaren, dat „mensch" heeft het bjj de naam-christenen verkorven. Zij heeft de looze wand die haar van de echte roode broeders scheidde door getrapt, aldus het vrome" Sch. Vbl. Zij heeft de schrikkelijkste misdaad begaan, in de oogen van de verpolitiekte christenen, om een woord van warme aanbeveling te spreken ten gunste der kandidaten van de S.D.A.P. Zij heeft de coalitie politiek onchristelijk en conservatief genoemd. Zij wordt daarvoor, evenals haar roode broeders, buiten de zedelijke gemeenschap (die van Goslinga?) gesloten. Of zij het etg jammer zal vinden Bannen van rechts. Wilt gij rechts kiezen Kiest danv. Westendorp, Ris en Bakhoven. Het kan verkeeren Dat wij echter zoo'n verkiezings pamflet van de „Zedelijke welbewuste" anti-revolutionare kiesvereeniging zouden verkrijgen is voor ons zelfs nog nieuw. Intusschen feliciteeren wjj de heeren voor hunne be keering en vertrouwen er op dat zij spoedig in gezel schap van broeder Kloosterman den boer op zullen gaan. In alle bescheidenheid geven wjj voor de volgende verkiezingen onderstaand proef voor een verkiezings manifest. Mannen broeders, luisterWilt gij rechts laten zegenvieren? Wilt gij mannen kiezen die trouw zullen blijven aan ons beginsel Wilt gij mannen kiezen die pal zullen blijven staan voor de bijzondere school Wilt gij mannen kiezen die willen strijden tegen de ontwrichting van het huisgezin Wilt gij zulke mannen Kiest dan dede vrijzinnigen. In alle bescheidenheid, weet u. Afgeluisterd. Zeg Arie, ik moet je eens wat vertellen. Ga je gang, Jo, als het maar geen leugen is. Neen, waarachtig niet. Je weet wel, mijnheer X heeft niet eens op van Westendorp gestemd. Mensch, je ben niet goed, dat is een bestuurslid van de V. D. kiesvereeniging „Schiedam" en die zou niet op zijn eigen kandidaat stemmen Geloof me, toch is 't zoo. Hoe kan je nou toch zoo pratenDe man die het bjjltje opneemt voor de vrijzinnige kandidaten, het beste voor hen strijdt Kan me niets schelen, ik heb het zelf gezien dat hij zijn biljet blanco inleverde. Voordeelige vriendschap. Het is zoo voor- deelig en zoo fijn, vrijzinnig-democraat te zijn. Ziezoo dat is binnen, dat hebben wij er weer eens voortreffelijk afgebracht. En wat een aantal stemmen'n Kolosale meerder heid Nog meer alleen, dan die rooien samen. Dat is nog eens een overwinningReken maar uit De vrijz. Democ., Liberalen, Katholieke, Antirevolu- tionare, Chr, Historischen kandidaat de heer van Wes tendorp 716 stemmen en Dinkelaar en v. d. Hoek samen 584. Het is toch maar kedin een stuk of wat vrienden te hebben die je aan een zeteltje helpen. Ik zeg maar zoohebben is hebben en je bent „man van ree its" voordat je 't zelf in de gaten hebt. De Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der herstemming van de vorige week mogen wij bij onze lezers zeker bekend achten. Onze candidaat bleef 18 stemmen achter, zoodat in district I gekozen werden de heeren Hoogendjjk en de Haan. In district II werd de heer Pot aanbevolen om zijn „gematigdheid" door de kerkelijken en dus werd deze daar met groote meerderheid gekozen. Zoo ooit, dan is zeker bjj deze verkiezingscampagne door de kerkelijke heeren op beginsellooze wijze opge treden. Behalve dan natuurlijk het gewone gescherm met de „ordonnantiën Gods" en met het „christendom". Neem welk verkiezingsbiljet ge wilt van die zijde ter hand, gjj vindt nergens een spoor van een belijnd program, ja, sterker nog, de partijen die aan het roer zitten en sedert eenige jaren de meerderheid vormen, zijn niet in staat te wijzen op practische daden. Her- moediger kan het zeker al niet. Het eenige argument dat gebruikt is het leiding geven van den heer de Bordes bij de werkloozenverze- kering is zonder meer een leugen. Men vraagt zich af waar dan toch de vruchten blijven, waaraan deze „christelijke" boom moet worden gekend. Of is misschien de wijze waarop men onzen candidaat bestreden heeft in de lijn van „Gods ordonnantiën". Wel bleek daaruit dat wjj vooral de tegenstanders zijn die door hen worden gevreesd, maar dat neemt niet weg dat wij wel eens zouden willen weten of men na zulk een verkiezingscampagne zijn God danken kan met een, op die wijze, verkregen overwinning. Het is de moeite waard deze bestrijding nog even op den keeper te beschouwen. Wjj hebben natuurlijk het oog op het strooibiljet der kiesvereeniging „Nederland en OraDje". Het recht op een raadszetel wordt zonder meer ontzegd aan de socialisten „die niet anders bedoelen dan de be staande orde van zaken om te keeren en niets dan haat en bitterheid trachten jte zaaien tusschen de verschil lende standen in ons volksleven". Zulk moois wordt neergeschreven door menschen, die, als ze zelf in de minderheid zijn, den moud vol hebben over evenredige vertegenwoordiging. Wij worden hier buiten de zedelijke gemeenschap geplaatst door iemand als b.v. de heer O. W. v. d. Berg, die onlangs openlijk als een leugenaar gebrand merkt werd en geen woord ter zijner verdediging te zeggen had. Dat wij haat en bitterheid zaaien, wordt mede gezegd door den heer C. van Toor, iemand die er in zijn „neutrale" patroonsorganisatie zijn werk van maakt de meest geniepige middelen te bedenken om eigen en anderer arbeiders te knevelen. Alles ter meerdere „eere Gods". Inderdaad, 't is wel noodig te zeggen dat de behar tiging van de belangen der arbeiders zou worden ge schaad door de verkiezing van onzen candidaat. De arbeiders kunnen die belangen beter toevertrou wen, niet waar, aan het stel dat het bestuur van „Nederland en Oranje" of van „Groen van Prinsterer" vormt. Dat is bewezen met zulk een strooibiljet. Men tracht z'n beweringen te bewijzen en wel door te wjjzen op de Amsterdamsche zeelieden-staking en hare gevolgen, zoowel als met te zeggen dat Drop de zeelieden van een schip, dat hier binnen kwam, tot staking zou hebben aangezet. Hier debiteeren de heeren A. van Rijn, A. v. d. Valk, W. Brouwer Pz., C. van Toor, H. Breederveld, G. W. van den Berg en G. M. den Hartog, en de dragers der cursief gedrukte namen doen dat wel bewust en met opzet, een paar grove leugens. Ten eerste omdat men zeer goed weet dat er tusschen de leiders der Amsterdamsche zeelieden-stakiDg en de strijdmethode die door onzen candidaat op vakvereeni- gingsterrein wordt voorgestaan, nog al eenig verschil is, ten tweede omdat het stilleggen van de „Amsterdam" niet is opgedragen geweest aan onzen candidaat, doch aan M. Collé. Dat wil niet zeggen dat wjj het, indien het wel zoo ware, veroordeeld zouden hebben. Maar het is toch wel typeerend voor de moraal van dit allerchristelijkst stelletje, als men durft spreken van „tot staking aanzetten", terwijl men niets anders te doen zou hebben dan een besluit van eenstrjjdende organisarie overbrengen. Hier vertoont „Nederland en Oranje" zich in zjjn ware gedaante, nl. arbeidersvjjan- delijk. Tenslotte „het peil van den Raad zou bedenkelijk dalen bjj de verkiezing van iemand, die zelf helpt plukken." Jawel, dat moet noodig gezegd worden door lieden, die verantwoordelijk zjjn voor een wethouder, die over eenzelfde onderwerp driemaal een andere mee ning krijgt of beschikt over menschen, die als raadslid meer op leden-poppen dan op denkende wezens geljjken. Men ziet 't kan zoo wel, er is trouwens aan deze verpolitiekte christenen, zonder karakter geen eer te behalen. Als men zoover gaat dat men, wanneer het dubbel kiezen van candidaten overbodig werk wordt genoemd, dit als een leugen kwalificeerd, dan zeker is deugd en ondeugd bezig stuivertje te wisselen. Waarlijk, een overwinning met zulke middelen ver kregen is een moreele nederlaag. En zelfs al gaan de eenigszins verroeste bellen der „koperen muts" daarbij aan 't rammelen, al is er be dekte vreugde onder zeker soort menschen, die onzen candidaat ook op ander terrein hebben leeren kennen als een tegenstander, met wien men rekening moet houden, dan is daarmede de christelijke waarheidszin, het christelijk rechtsgevoel en de christelijke rechtvaar digheid nog niet in eere hersteld, integendeel, politieke leiders als deze maken het christendom en haar sociale taak tot een aanfluiting en een carricatuur. Partijgenooten en geestverwanten er is bij de verkie zingsactie met bewonderenswaardige kracht gewerkt. En toch doen wij opnieuw een beroep op U. Op 29 Juli is er candidaatstelling voor de naverkiezingen, op 8 Augustus stemming en op 16 Augustus zoo noodig herstemming. Een vijand die met wapenen strijd als de nu gebruikte moge gevaarlijk zijn, het is een lust tegen zoo een te vechten met alle kracht en dus op voor ons recht en met dubbelen ijver onzen plicht gedaan. Vergadering afdeeling S. D. A. P. Zondag morgen half elf vergaderd de afdeeling ter vaststelling van haar houding bij de naverkiezingen voor den Ge meenteraad. Er zijn nog drie plaatsen te bezetten. De vergadering wordt gehouden op de bovenzaal van den Volksbond. Een aanbeveling tot druk bezoek is zeker wel overbodig. STEUNPENNING „De Boker". De Moker 10 ct.V. 10 ct.verantwoord 4 ct.D. 21 ct. Verkiezingsfonds. 12 ct.collecte openluchtmeeting f 13.52D' 5 ct V. M. 75 ct. 12 ct. Steeds voorradig heerlijke Alcoholvrije dranken. Kersenwijn Bessenwijn Framb.wijn p. Literfl. f0.60 p. fl. f 0.50 p. - 0.60 p.fl.f 0.50 p. -0 60 p.fl.f0.50 Meiwfln p. Literfl. f 0/{0 p. fl. f 0.60 Samoswfln p. - 0.75 p.fl.f0.60 SALON VOOR Specialiteit in het aanzetten van SCHEERMESSEN. TABAK- EN SIGARENMAGAZIJN. C. KORPEL - Groenelaan 101. Zend uw kinderen naar de Zangschool. Repetitie's Maandagsavonds van 68 uur. Contributie 3 ct. p. leerl. p. week. Wordt Lid van de gemengde Zangvereen. „Excelsior". Repetitie's Maandagsavonds van 810 uur. Contributie 8 cent per week. Aan de mannen en vrouwen, partij genooten en geestverwanten, die bij de verkiezingsactie der laatste weken zulke ondubbelzinnige blaken van strijdlust en werkkracht gaven, betuig ik langs dezen weg, mede namens het Bestuur der S.D.A.P. mijn erkentelijkheid. Aan de 255 en 268 kiezers die bij eerste en aan de 341 die bjj herstemming, toonden te willen opkomen voor wat billijk en rechtvaardig is, ook zonder „christelijk" etiquet, mijn hartelijken dank. Zoowel het eerste als het laatste geeft het bemoedigend bewijs, dat het moeilijk werk, krachtens ons beginsel aangevat en volgehonden, niet tevergeefs wordt verricht. W. DROP. Vlaardingen 20 Juli 1911. Kiest Hagastraat 55. 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. Glaasjes (roomertjes) 3l/3 ct. Theepotten (gekleurd) 23 Lepelbekertjes m. nikkel 9 Groote diepe borden. 572 Haarrollen772 Kuifkammen5 Groote haarnetjes772 Enz. Enz. Enz. Half Liter melkkannen 5 ct. Ramie gaskousjes 7lU y, Gasglazen3 Schriften2 12 stuks lepeltjes 10 Nikkelen theestoofjes m. glazen kommetjes 68 DOET UW VOORDEEL.

De Moker | 1911 | | pagina 4